Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 19.11.2015
CLASA: a II –a
UNITATEA TEMATICĂ: Despre prietenie
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: Virgula
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă
DISCIPLINE INTEGRATE:
1. Matematica si explorarea mediului;
2. Muzică şi mişcare.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: însuşirea rolului pe care îl are virgula ca semn de punctuaţie şi formarea deprinderii de a utiliza virgula în
cadrul unei comunicări scrise
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să folosească corect virgula în cadrul unei comunicări (care exprimă o enumerare sau în marcarea substantivului
aflat în cazul vocativ);
O2- să asocieze semnul de punctuaţie corespunzător tonului comunicării orale;
O3- să creeze propoziţii în care folosesc virgula;
O4- să enumere situaţiile în care se foloseşte virgula ca semn de punctuaţie ;
O5- să completeze cu semnul de punctuaţie corespunzător un text lacunar ;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Resurse procedurale: conversația, explicația, observația, demonstrația, problematizarea, exercițiul
b) Resurse materiale: planşă, fişe de lucru, markere, coli albe, ecusoane, manual, caietele elevilor;
c) Forme de organizare: frontal, individual,în perechi
BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare in limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), Nr. 3418/19.03.2013;

 Comunicare în limba română – Manual pentru clasa a II-a, Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Editura CD Press, 2014;

 Comunicare în limba română – Caiet de lucru pentru clasa a II-a, Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Editura CD Press, 2014;

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE L OB. CONŢINUTUL LECŢIEI
ECŢIEI OP. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE Mijloace de Metode Forme de
învăţământ didactice activitate
1. Momentul Se stabileşte un climat propice desfăşurării activităţii. conversaţia frontal
organizatoric Se pregătesc materialele necesare.
2. Captarea frontal
atenţiei Captarea atenţiei se face prin prezentarea unui coș cu fructe CD player observaţia
de toamnă. Elevii vor canta apoi o strofa din cantecul Acum e imagini explicaţia
toamnă, da!, după care vor formula o propoziție prin care să cântare
precizeze fructele din coș: În coș se află: mere, pere, struguri și colectivă
O1 nuci. Se discută despre folosirea semnelor de punctuație.

3. Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei: Virgula. Se comunică obiectivele explicaţia frontal


temei şi a în termeni accesibili elevilor pentru a-i motiva şi conştientiza în
obiectivelor efortul de învăţare.

4. Dirijarea Voi da elevilor o fișă cu următorul exercițiu: planşă individual


învățării Unește enunțul cu explicația utilizării virgulei: model conversația
Sefa clasei este: modestă, conștiincioasă, corectă și autoritară.
- Îți mulțumesc, tată! explicaţia
conversația
O1 Iată orarul meu de vineri: lectură, religie, educație plastic și
O4 sport.

- Ioana, ai încheiat lucrarea?

enumerare cuvânt strigat

Voi propune elevilor următorul exercițiu:

Compară exemplele:
a) Am cumpărat din piață: cireșe și vișine și roșii și ardei și
vinete și ceapă. Panou pentru Frontal
b) Am cumpărat din piață: cireșe, vișine, roșii, ardei, vinete și afișaj observarea
ceapă.
dirijată
Se va observa că în cel de-al doilea exemplu cuvântul și a fost exerciţiul
înlocuit de virgule,
O1 Elevii vor nota precizarea următoare în caiete: Nu se folosește
virgule înainte de cuvântul și ori de cuvântul sau.
O3 Caietul explicaţia în perechi
Se va rezolva apoi, în perechi, exercitiul din anexa 1 elevului conversaţia
( exercițiul nr. 2/pag. 31 din caietul elevului).

5. Obținerea Propun elevilor rezolvarea unei fişe de muncă independentă.


performanței O1 (Anexa 2): Fișă de lucru conversaţia individual
O5 Şoricelului Chiţ-Chiţ îi place să mănânce virguliţe. Scrie tu
virgulele acolo unde se aflau înainte ca şoricelul să ajungă în
caieţelul tău! explicatia

Mirela Dana şi Oana merg la librărie. Vânzătoarea îi


întreabă:
– Ce doriţi copii ?
– Dorim următoarele rechizite: două caiete dictando un stilou
trei creioane un penar şi două gume de şters.
– Poftim dragii mei !
– Mulţumim! O zi bună!
Explic sarcina de lucru şi timpul alocat.
6.Tema pentru Tema pentru acasă: exercițiul 2/pag. 39 din manual. manualul explicația frontal
acasă conversaţia
.

7. Concluzii și Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii au conversația


aprecieri participat la desfăşurarea lecţiei.
Se acordă calificative.
Anexa 1

Descoperă, în careul de mai jos, denumiri ale părților corpului unui șoricel. Completează textul utilizând cuvintele descoperite.

M P C O A D A
N I V P T R U
B C A P W Q R
C I R T P Y E
D O C H I H C
F A X S D F H
T R U N C H I
Z E X V B O T
Șoricelul este un animal mic.
Corpul lui este alcătuit din…………………………….., ………………………., ……………………………. și …………………………..
La cap se pot vedea: doi …………………………, două ……………………… și un …………………………. .
Anexa 2

FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ

Şoricelului Chiţ-Chiţ îi place să mănânce virguliţe. Şoricelului Chiţ-Chiţ îi place să mănânce virguliţe.
Scrie tu virgulele acolo unde se aflau înainte ca şoricelul Scrie tu virgulele acolo unde se aflau înainte ca şoricelul
să ajungă în caieţelul tău! să ajungă în caieţelul tău!

Mirela Dana şi Oana merg la librărie. Mirela Dana şi Oana merg la librărie.
Vânzătoarea îi întreabă: Vânzătoarea îi întreabă:
– Ce doriţi copii ? – Ce doriţi copii ?
– Dorim următoarele rechizite: două caiete – Dorim următoarele rechizite: două caiete
dictando un stilou trei creioane un penar şi dictando un stilou trei creioane un penar şi
două gume de şters. două gume de şters.
– Poftim dragii mei ! – Poftim dragii mei !
– Mulţumim! O zi bună! – Mulţumim! O zi bună!

S-ar putea să vă placă și