Sunteți pe pagina 1din 5

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA NR.

192

STUDENTA PRACTICANTA: DUMITRU ANCA-ELENA

CLASA: a VI-a

DISCIPLINA: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATARE: Unitatea 6 - Arta descrierii

CONTINUT: Descrierea unui tablou

TIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinte

SCOPUL LECTIEI: Formarea capacitatii de a descrie un tablou

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

1. Sa inteleaga notiunea de descriere.

2. Sa identifice elementele din planul apropiat si cel departat.

3. Sa reuseasca sa prezinte elementele unui tablou.

4. Sa isi formeze si sa prezinte o impresie/opinie asupra unui tablou.

5.Sa reuseasca sa scrie o descriere pe baza unui tablou.


STRATEGIA DIDACTICA:

 Tipul: strategii euristice - de elaborare a cunoştinţelor prin efort propriu de gândire, folosind problematizarea, descoperirea, modelarea,
formularea de ipoteze, dialogul euristic, experimentul de investigare, asaltul de idei, având ca efect stimularea creativităţii.
 Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiul, jocul didactic.
 Resurse materiale/mijloace de invatamant: fisa de lucru

TIMP DE LUCRU: 50'

Bibliografie:

1. Venera Mihaela Cojocariu ( 2004) – “ Teoria şi metodologia instruirii”, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti

2. Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian (2008) - Limba romana. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Humanitas Educational,
Bucuresti
SCENARIU DIDACTIC

Forme de
Nr. Activitatea Activitatea Strategii Resurse
Secventele lectiei Timp organizare a Evaluare
Crt profesorului elevilor didactive materiale
clasei
-strigarea
-confirma
catalogului;
prezenta la
-notarea -observarea
ora;
Moment absentiilor; comportamentului
1. 3' -deschid -conversatia -frontal
organizatoric -pregatirea verbal si
manualele la
materialului nonverbal.
lectia propusa
didactic necesar
pentru lectie.
- observarea
-solicitarea elevilor
-manualul comportamentului
prin sondaj sa -elevii citesc
-caietul de verbal si
2. Verificarea temei 10' citeasca tema; si corecteaza -conversatia -frontal
teme (pentru nonverbal;
-verificarea orala a in scris tema.
elevi) -evaluarea
temei.
reciproca.
-scrierea titlului pe
tabla "Descrierea
unui tablou"; -elevii scriu in
-mentionarea caiete titlul
paginii din manual lectiei; -observarea
Comunicarea
la care gasim lectia -elevii comportamentului
3. subiectului lectiei si 3' -conversatia -manualul -frontal
propusa; deschid verbal si
a obiectivelor
-mentionarea manualul la nonverbal
conceptelor ce pagina
urmeaza a fi mentionata.
receptate, invatate
si intelese
-explicarea clara a
urmatoarelor
concepte:
 tablou -elevii -observarea
-manualul
Dirijarea invatarii  plan noteaza -conversatia -frontal comportamentului
4. 8' -caietul de
noului continut apropiat explicatiile -explicatia -individual verbal si
clasa
 plan conceptelor nonverbal
departat
 cadru

-observarea -elevii
tabloului propus de analizeaza
manual Ultima atent tabloul
cursa de toamna- din manual;
Stefan Luchian -elevii citesc
-citirea si descrierea
comentarea tabloului;
descrierii alaturate -elevii
(Petru Comanescu- prezinta
Stefan Luchian); elementele
-prezentarea tabloului; - observarea
elementelor -elevii comportamentului
tabloului:elemente plaseaza -manualul -frontal verbal si
5. Fixarea cunostintelor 20' - conversatia
esentiale - uman si elementele in - A1 -individual nonverbal
natural; cadru (in -evaluarea
-plasarea centru, in reciproca
elementelor in stanga, in
cadru; dreapta, in
-zugravirea fundalul
formelor si a tabloului);
culorilor; -observarea
-observarea formelor si a
elementelor din culorilor
planul apropiat si predominante;
cel departat; -mentionarea
elementelor
situate in
planul
apropiat si cel
departat.

-dupa comentarea -elevii


tabloului din primesc A1
manual, elevii
primesc A1 pe baza
careia urmeaza
aceeasi pasi
-elevii - observarea
-se impart fisele
primesc fisele comportamentului
Fixarea temei pentru (A2); -frontal
6. 3' de lucru si -conversatia -A2 verbal si
acasa -se explica sarcinile -individual
sunt atenti la nonverbal
de lucru
explicatii
- observarea
-elevii
-aprecieri orale comportamentului
raspund la
7. Aprecieri/concluzii 3' "Cum vi s-a parut -conversatia -frontal verbal si
intrebarea
lectia de astazi?" nonverbal
adresata

S-ar putea să vă placă și