Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

DATA:16.11.2021
CLASA: a III- a
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Dimitrie Cantemir” – Baia Mare
PROPUNĂTOR:Uivaroși Bianca-Paula
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Substantivul
SUBIECTUL: Substantivul.Numărul substantivului.
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe
COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit/
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să determine definiția substantivului;
O2- să enumere substantive care denumesc ființe, lucruri, fenomene ale naturii;
O3- să selecteze substantive din texte date sau dintr-o înșiruire de cuvinte;
O4- să grupeze substantive în funcție de numărul lor;
O5-să alcătuiască propoziții folosind substantivele descoperite;
O6 –să manifeste interes pentru efectuarea sarcinilor;
O7-să participe cu plăcere la activitățile desfășurate.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)Resurse procedurale:conversația,explicația,descoperirea,problematizarea,exercițiul,jocul didactic,
rebusul.
b)Mijloace didactice:manual,caiete,fișe de lucru,fișe de evaluare,flipchart,marker, videoproector, creioane, documente power point, tabel,
imagini.
c)Forme de organizare: frontală, individuală
d)Resurse temporale: 50 minute
e)Resurse umane: 29 elevi
BIBLIOGRAFIE:

 - ,, Programa şcolară pentru clasa a III –a- a IV-a, Limba şi literatura română ”, Bucureşti, 2014;
 - ,, Ghid metodologic”pentru aplicarea programelor de limba şi literature română, învăţământ primar şi gimnazial, C.N.C., 2002;
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică


lecției
Evaluare
Metode şi Material didactic Forme de
procedee organizare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor

Moment Asigur condiţiile optime Elevii pregătesc Conversaţia Manual,caiete, Frontal Observar
organizatoric pentru buna desfăşurare a materialele necesare. instrumente de ea
lecţiei. scris sistemati

Se pregătesc materialele
(2 minute)
necesare.

Captarea Prezint elevilor un rebus. Rezolvă rebusul. Explicaţia Rebus flipchart Frontal Aprecier
atenției (ANEXA 1). i verbale
Conversaţia
(5 minute) Prin rezolvarea acestuia
pe verticală se va
descoperi titlul lecției.

Citesc împreună cu Explicația Videoproector Frontal


Partajez o planșă cu
Reactualizarea mine definiția, iar Apreciri
substantivul.(ANEXA 2), Conversația Planșă-substantiv
cunoștiințelor apoi identifică
și purtăm o discuție
(10 minute) liberă pe baza acesteia. imaginile. Exercițiul Document power verbale
point
Prezint copiilor un Urmăresc cu atenție
document power point. documentul și
(ANEXA 3). ascultă indicațiile.

Prin intermediul acestuia Răspund la


vom rezolva exercițiile întrebările adresate .
recapitulative pregătite
Participă activ la
dar și jocurile, astfel îi
rezolvarea
voi introduce în noul
exercițiilor.
conținut al lecției.

Anunţarea “Astăzi la ora de limba și Notează titlul și data Explicația Caiete, pix, Frontal
literatura română vom în caiete. planșă,
temei şi a Conversația
învăța despre substantiv videoproector.
obiectivelor
și despre numărul
(3 minute) acestuia. Vă rog să
treceți în caiete data și
titlul”

Partajez o schema cu Sunt atenți la


subiectul lecției de azi explicații.
(ANEXA4), prin
intermediul căreia le
explic noțiunea de
singular și plural.

Împart fiecărui copil o Așteaptă sa Conversația Caiete Frontal Observar


fișă de lucru (ANEXA 5) primească toți copiii ea
Dobândirea Explicația Pixuri Individual
prin intermediul căreia fișa de lucru, iar sistemati
noilor
vor dobândi noile apoi iși scriu numele Exercițiul Planșă că
cunoștințe
cunoștiințe. și data pe aceasta.
Problematizarea Fișă de lucru
(20 minute)
Le voi citi textul pe baza Ascultă cu atenție.
Observația Power point Observar
căruia vor fi exercițiile.
ea
Jocul didactic Document Power
Le explic pas cu pas ceea
Sunt atenți la point-jocuri Dirijată
ce eu urmăresc în
explicații.
rezolvarea exercițiilor. Aprecier
Analizează planșa i verbale
Expun din nou planșa pe
expusă.
care am folosit-o în
cadrul anunțării temei Vor citi cu atenție

(ANEXA 4), pentru a textul “Lasă-mi

putea să se ajute de ea în toamnă “-Ana

rezolvarea exercițiilor, Blandiana, apoi

dacă intervin probleme. rezolvă sarcinile de

Apoi le urez success în lucru, după

rezolvarea sarcinii de explicațiile

lucru: învățătoarei.
a)Subliniați substantivele
din poezie.

Se face verificare orală.

b)Alegeți din text


substantivele care
denumesc o singură
ființă,un singur lucru sau
un singur fenomen al
naturii.Grupați
substantivele în tabel.Se
Scriu în caiete cu
face verificare orală.
pixul roșu definiția
După rezolvare se numărului singular,
concretizează cu ajutorul dupa dictarea
planșei și se dictează învățătoarei:
definiția numărului “Substantivele care
singular însoțită de denumesc o singură
exemple. ființă,un singur
lucru sau un singur
fenomen al naturii
sunt la numărul
singular.”

Se continuă fișa:
c)Alegeți din text Rezolvă exercițiile
substantivele care în continuare,
denumesc mai multe respectând cerința
ființe,mai multe lucruri
sau mai multefenomene
ale naturii. Grupați
substantivele în tabel. Se Notează în caiete
face verificare orală. definiția, cu pixul
roșu:”Substantivele
Se concretizeazăși se
care denumesc mai
dictează definiția
multe ființe,mai
numărului plural, însoțită
multe lucruri sau
de exemple și de
mai multe fenomene
explicația prezentată pe
al naturii sunt la
planșă.
numărul plural”.

Exercițiul 2:„Eu spun


Elevii rezolvă
una,tu mai multe! ’’
exercițiile.
Se face verificare orală.

Proiectez un document
Urmăresc activitatea
power point (ANEXA 7),
învățătoarei și își
unde avem trei joculețe:
așteaptă rândul.
Învârte roata, Cartonașe
buclucașe, Una este Răspund la întrebări
Luna. Activitatea se va și cooperează.
desfășura oral.
Învățătoarea numind
elevii care vor răspunde.

Obținerea Împart fișele de lucru în Fiecare elev Conversația Pixuri Individual Aprecier
performanței sală, pe baza cărora mă primește o fișă de i
Explicația Fișă de lucru
voi asigura că și-au lucru. individu
(5 minute)
însușit cunoștiințele Exercițiul Creioane colorate ale și
Își trec numele pe
(ANEXA8). frontale.
fișa de lucru și o
rezolvă individual.

Evaluarea Se fac aprecieri asupra Conversația Frontal Aprecier


activității desfășurării lecției, i
asupra cunoștiințelor generale
(2 minute)
dobândite de elevi.

Anunță tema pe care o au Notează tema. Conversația Pix, caiete Frontal


de realizat acasă și
Încheierea Explicația
anume paginile 79 și 80.
activității
(3 minute) Activitatea se încheie Își expun părerile
prin părerile copiilor referitoare la ora
referitoare la lecția desfășurată, prin
desfășurată, o să îi rog să desenarea uni smile-
ia un bilețel, pe care sa face, dacă le-a
deseneze un smile-face plăcut, respectiv sad
dacă le-a plăcut cum s-a face dacă nu le-a
desfășurat ora, sau un plăcut.
sad-face dacă nu le-a
plăcut.

ANEXA 1
Completează rebusul folosind imaginile care îl însoțesc!

ANEXA 2
ANEXA 3
Reactualizarea cunoștiințelor.ppt
ANEXA 4
ANEXA 5
NUME: DATA:

FIȘĂ DE LUCRU

Lasă-mi toamnă – Ana Blandiana

“Lasă-mi, toamnă, pomii verzi,

Uite, ochii mei ţi-i dau.

Ieri spre seară-n vântul galben

Arborii-n genunchi plângeau.

Lasă-mi, toamnă, cerul lin.

Fulgeră-mi pe frunte mie.

Astă-noapte zarea-n iarbă

Încerca să se sfâşie. „
a) Subliniați substantivele din poezie.
b)Alegeți substantivele care denumesc o singură ființă,un singur lucru sau un singur fenomen al naturii.

Substantive care denumesc o singură ființă,un singur


lucru sau un singur fenomen al naturii
c)Alegeți substantivele care denumesc mai multe ființe,mai multe lucruri sau mai multe fenomene ale naturii.

Substantive care denumesc mai multe ființe,mai multe lucruri sau


mai multe fenomene ale naturii

2. EU SPUN UNA,TU MAI MULTE!

Găsește forma la numărul plural următoarelor substantive:

 un picior-două picioare
 un împărat-
 cutie-
 jucărie-
 un pescăruș-
 un caiet-
 un scriitor-
 căprioară-
 un buchet-

Găsește forma la numărul singular a următoarelor substantive:


 cărți-
 mese-
 genți-
 mașini-
 bluze-
 orașe-
 ouă-
 păsări-
 animale-
 țări-
 margini-
ANEXA 6
Substantivul-pp.pptx
ANEXA 7
NUME:
DATA:

FIȘĂ DE
LUCRU

S-ar putea să vă placă și