Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

În vederea susținerii inspecției curente de înscriere la


gradul didactic al II-lea

Limba și literatura română

Școala Gimnazială Călmățuiu de Sus


Prof. înv. primar: Cristea Diana-Marina
DATA: 25.03.2021
ȘCOALA: Gimnazială Călmățuiu de Sus
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: ”De ce aș vrea să rămân copil?”
TEMA LECŢIEI: ”Verbul”
TIPUL LECŢIEI: transmitere-asimilare/predare-învățare
SCOP: Transmiterea și asimilarea cunoștințelor referitoare la noțiunea de verb
ca parte de vorbire, în vederea realizării unei comunicări orale și scrise corectă
din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1: să identifice părțile de vorbire studiate anterior;
O2: să recunoacă cuvintele care exprimă acțiunea, starea sau
existența;
O3: să definească verbul ca parte de vorbire;
O4: să identifice forma corectă de scriere a unor ortograme
învățate;
O5: să alcătuiască enunturi în care cuvintele date să fie părti
de vorbire diferite;
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
1.1.Identificarea semnificației globale a unui mesaj oral clar articulat în contexte
familiare
1.3. Manifestarea disponibilității pentru receptarea de mesaje orale simple
adecvate vârstei
2.2. Participarea la interacțiuni în contexte de necesitate imediată/pe teme
familiare
3.3. Descifrarea unor mesaje simple familiare primite de la prieteni, colegi,
profesor
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, conversaţia
euristică, explicaţia, exercițiul, demonstrația, observația;
 MIJLOACE DIDACTICE: planșă, rebus, fișe de lucru;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
 RESURSE UMANE: 12 elevi
 RESURSE TEMPORALE: 40 minute
BIBLIOGRAFIE:
 Constantin Șchiopu (2009), Metodica predării literaturii române, Editura
Carminis, Pitești.
 Mariana Norel (2010), Metodica predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Brașov
 Alina Pamfil (2016), Limba și literatura română în școala primară
perspective complementare, Ediția a II-a, Editura Art.
Momentele lecţiei Ob. C. S. Conținutul instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare
op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Se creează climatul propice pentru desfăşurarea Conversaţia Frontal
organizatoric activităţii:
 aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului didactic necesar;
 asigurarea disciplinei;

2.Verificarea temei 1.1. Se verifică calitativ și cantitativ tema. Conversaţia Individual Evaluare
de acasă - Pentru ce oră ne-am pregătit? frontală prin
- Ce ati avut de scris pentru astăzi? aprecieri
- Ați întampinat dificultăți? verbale

3.Captarea atenției O1 Elevii trebuie să dezlege un rebus (Anexa 1) în Conversaţia Planșa cu Frontal Evaluare
care, pe baza cunoștințelor asimilte în orele Rebusul rebusul frontală
anterioare, vor descoperi titlul lecției de astăzi.
- Ce cuvânt am descoperit pe coloana A-B?

4. Anunţarea temei - Astăzi vom discuta despre o altă parte de Explicația Frontal
şi a obiectivelor vorbire, despre verb. Vom descoperi ce este
verbul, cum îl putem reucunoaște într-o
propoziție și vom face diverse exerciții
pentru a ne înșuși corect această noțiune.
5. Dirijarea 1.1. Notez pe tablă data și titlul lecției, apoi prezint Observaţia Frontal
învățării copiilor un material powerpoint cu exemple de
verbe si definiția acestuia.
Din analiza cuvintelor se deduce definiția
O3 verbului și se notează pe tablă.
Verbul este partea de vorbire care exprimă Explicația
acțiunea, starea sau existența lucrurilor, ființelor,
1.3. fenomenelor naturii.
Elevii vor primi o fișă de lucru (Anexa 2) care Explicația Fișă de Individual Evaluare
contine o serie de exerciții în vederea însușirii lucru individuală
O4 2.2. corecte a noțiunii de verb: prin probă
1. Identificarea verbelor într-un fragment dat. Eerciţiul scrisă
O5 2. Continuarea unor propoziții prin alăturarea
3.3. unor verbe substantivelor date.
3. Completarea unor spații lacunare cu verbe
care exprimă acțiunea, starea sau existența.
4. Asocierea unor verbe cu înteles asemănător.

6. Obținerea O2 În mometul de obținere a performaței, elevii vor Investigaţia Fișă de Individual Evaluare
performanței 2.2. avea de alcătuit o descriere a anotimpului lucru individuală
3.3. primăvara, în care sa sublinieze verbele folosite prin probă
(Anexa 3). scrisă
7. Evaluare O2 1.1. Voi adresa câteva întrebări din lecția de zi și se Conversaţia Frontal Evaluare
3.3. voi face apecieri verbale generale și individuale: frontală
- Despre ce am discutat astăzi?
O3 - Ce este verbul?
- Cine imi poate da exemplu de un verb care
exprimă acțiunea?
- Cine poate alcătui un enunt cu un verb care
exprimpă starea?
- Alcătuiți o propoziție cu un verb care
exprimă existența.
8.Tema pentru Fac aprecieri individuale și colective. Conversaţia Frontal
acasă. Aprecieri Elevii notează tema pentru acasă.
Anexa 1

REBUS
Completează cu atenție rebusul de mai jos și vei descoperi pe coloana A-B titlul
lecției de astăzi!

1. Partea de vorbire care exprimă însușirea unui substantiv se numeste ....... .


2. Substantivul „bancă” este de gen ......................
3. Substantivul „băieți” este la numărul ........................... .
4. Partea de vorbire care denumește ființe, lucruri fenomene ale naturii se
numește ...........................
5. Partea de vorbire care tine locul unui substantiv se numește ...............
6. Pronumele personal „el” este de gen ........................... .

B
Anexa 2

Nume și prenume: Data:

Verbul – FIȘĂ DE LUCRU

1. Subliniază verbele din text:


„Într-o zi, capra a chemat iezii de afară şi le-a zis:
– Dragii mamei copilaşi, eu voi merge în pădure după mâncare. Voi staţi în casă
cuminţi. Nu deschideţi uşa nimănui.
Capra a plecat. Iezii au încuiat uşa cu zăvorul.”

(Capra cu trei iezi, după Ion Creangă)


2. Arătaţi ce pot face:

Florile _____________________________________________________
Vântul _____________________________________________________
Soarele _____________________________________________________

3. Completează spaţiile punctate cu verbe care arată:


 acţiunea
Vântul.................... cu putere.
Primăvara...................... la noi în sat.
 starea
Tata ................ autobuzul în staţie.
Bunicul ................... pe scaun.
 existenţa
Marcela.................în grădină.
În acvariu ...................mulţi peştişori.

4. Asociază verbele cu înţeles asemănător:

spune va veni
s-a pitit zice
va sosi a observat
a zărit s-a ascuns

5. Grupează verbele: scrie, doarme, trăieşte, există, dansează, este, merge.


Verbe care exprimă Verbe care exprimă starea Verbe care exprimă
acţiunea existenţa

6. Încercuieşte varianta corectă:


a) Mama la / l-a lăudat pe Mircea pentru pentru rezultate.
b) El ia / i-a lecţii de pian.
c) Bunica s-a / sa dus la piață de dimineață.
d) Vrei să-ți cumperi o carte de povesti sau / s-au una de poezii?
e) N-ai / Nai plecat încă la muncă?

7. Alcătuieşte enunţuri în care cuvintele „sare ” și „mătură”, să fie pe rând


substantive și verbe:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________

8. Completează tabelul, după model:

Substantiv Adjectiv Verb

ordine ordonat a ordona

floare

culoare
Anexa 3

Nume și prenume: Data:

Descrie, într-un text de aproximativ 4-5 rânduri, schimbările care au loc în


natură în anotimpul primăvara. Apoi subliniază verbele!

_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________

Dacă ai terminat, colorează imaginile!

S-ar putea să vă placă și