Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

ÎNVĂȚĂTOARE :Ciceu Mădălina


SCOALA: Școala Gimnazială „Avram Iancu ” Baia Mare
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: Comunicare în Limba Română
CLASA a II- a
SUBIECTUL: „Scrierea cuvintelor care conțin grupuri de sunete: „oa”, „ea”, „ia”, „ie”,
„ua”, „uă”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DOMENII INTEGRATE:
 Comunicare în Limba Română;
 Matematică și explorarea mediului.
TIPUL LECȚIEI:consolidare de priceperi și deprinderi
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Comunicare în Limba Română:
 1.3. Identificarea sunetelor şi silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în enunţuri
rostite cu claritate
 4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
- Matematică și explorarea mediului:
 1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi
repetate
SCOP: -Consolidarea deprinderilor de citire şi scriere corectă a cuvintelor care conţin grupuri
de sunete „oa”, „ea”, „ia”, „ie”, „ua”,

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1- Să identifice corect, grupurile de sunete din cuvinte, utilizând despărțirea cuvântului
în silabe.
O2- Să demonstreze capacitatea utilizării cuvintelor date formulând propoziții clare si
expresive.
O3- Să identifice prin încercuire sau colorare, forma corectă a cuvintelor date.
O4- Să formeze cuvinte noi, prin complectarea spațiilor cu grupurile potrivite de sunete.
O5- Să demostreze capacitatea de a utiliza forma de plural a cuvintelor, cu ajutorul
grupurilor de sunete.
O6- Să aplice corect ordinea efectuării operațiilor prin rezolvarea exercițiilor date.
O7- Să identifice proverbul dat, prin ordonarea crescătoare a rezultatelor obținute la
exerciții anterioare..

Afective:
O1- să manifeste interes pentru activitățile propuse.
Psihomotorii:
O1- să manipuleze corect materialele puse la dispoziție.

STRATEGII DE ÎNVĂȚARE:
- Metode și procedee:conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul
didactic.
- Mijloace de învățământ: fișe cu exerciții, tablă, instrumete de scris, planșe cu imagini
A4
- Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe
- Resurse remporale: 50 min
- Resurse umane: 27 elevi
- Resurse spațiale: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
- M.E.N. Programa şcolară pentru clasa II, Comunicare în Limba Română, Bucureşti, 2013
- Molan. V., Didactica disciplinelor „Comunicare în limba și literatura română” și
„Limba și literatura română” din învățământul pimar, Editura Miniped, București, 2016
Desfășurarea activității

Forme de
Etapele OB. Mijloac
Conţinut ştiinţific Metode organizar Evaluare
lecției OP. e
e
Asigurarea unui climat favorabil Conversa- frontal Observarea
Moment desfățurării activității. ţia comporta-
organizato
Pregătirea celor necesare pentru mentului
ric
începerea lecției. copiilor
1’
-Le prezint copiilor șase imagini, în a Imagini frontal Observarea
Captarea căror denumire se vor regăsi grupurile de Conversa- A4 comporta-
atenţiei O1 sunete„oa”, „ea”, „ia”, „ie”, „ua”, ția mentului
„uă”. Problema copiilor
5’
-Copiii vor identifica imaginile și vor -tizarea
scrie sub ele denumirea.
-Voi ruga copiii să-mi spună ce grupuri
de sunete observă în alcătuirea
cuvintelor.
Anunţarea -Le voi spune copiilor că azi vom face Conversa- frontal Observarea
subiectulu exerciții cu aceste grupuri de sunete și îi ția comporta-
i şi a
obiectivelo
voi ruga să fie atenți și activi pe tot mentului
r urmărite parcursul orei. copiilor

1’
-Le împart elevilor fișe de lucru, după
care trecem la rezolvarea acestora. Conversa- Observarea
Dirijarea O2 -Rog un elev să citească textul propus, ția sistematică
învăţării
după care trecem la rezolvarea Explicația acomporta-
30’ exercițiilor. Exercițiul mentului
O3 copiilor
1. Sublinierea cuvintelor din text care oral –
O4 conțin grupurile de sunete „oa”, „ea”, frontal Observarea
Fisă de
„ia”, „ie”, „ua”, „uă”. Pentru a mă sistematică
lucru
asigura că le identifică corect vom face acomporta-
ANEXA
verificarea prin despărțirea acestora în mentului
1
silabe oral. copiilor
individual
2. Transcrierea cuvintelor care să conțină
grupuri de sunete învățate.

3.Alcătuirea unor propoziții cu oral -


O5 următoarele cuvinte: soare, miere, frontal
arătos, iarbă.
Fiecare elev va citi câte un cuvânt și va
preciza varianta corectă de scriere si
pronunție.
Individual
4. Colorarea căsuței în care cuvântul este
scris corect. Pentru verificare fiecare
copil va citit un cuvânt și va spune
varianta corectă.

Obţinerea 5. Scrierea sub fiecare imagine a Explicația Observarea


performan denumirii corespunzătoare. Exercițiul se Conversa- Fișa de Individual sistematică
ţei
va verifica oral. ția lucru acomporta-

asigurarea 6. Complectarea cuvintelor cu grupurile Exercițiul ANEXA mentului
feedback- potrivitre de sunete. 1 copiilor
ului Ex.5 și 6
10 Asigurarea feedback- ului se va face
print-un joc. Elevii vor fi împărțiți în
Fișă de Pe grupe
grupe de câte trei, fiecare grupă va primi
O6 lucru
câte o fișă cu exerciții. Fiecărui exercițiu
O7 jocul ANEXA
îi va corespunde un cuvânt. După
rezolvarea exercițiilor, aceștia vor trebui 2
să ordoneze crescător rezultatele pentru a
obține proverbul. La final vor primi un
jeton pe care să transcrie din proverb
cuvintele care conțin grupuri de vocale.
Jetoanele se vor da învățătoarei.

Când doi se ceartă al treilea câștigă.

Aprecieri -Voi aprecia și felicita copiii pentru Conversa-


în legătură atenția și munca depusă. ția
cu
desfăşurar
ea
lecţiei

ANEXA 1
Fișă de lucru
1. Citește cu atenție textul de mai jos.
Era seară. Într-un coșuleț aflat pe iarbă s-au întâlnit nouă fructe. Erau arătoase și pline de
vitamine. Căldura soarelui le făcuse dulci ca mierea. S-au gândit:
̶ Ce ar fi să zică fiecare câte o poveste?
Și s-au apucat de povestit istorioare de pe vremea când viața lor era în livadă.

 Sublinniază în text toate cuvintele care conțin unul din grupurile de sunete: oa, ea, ia, ie,
ua, uă.

 Transcrie din text câte un cuvânt care să conțină următoarele grupuri de sunete:
ea-

oa-

ia-

ie-

2. Alcătuiește propoziții cu următoarele cuvinte:

soare-

miere-

iarbă-

arătos-

3. Încercuiește cuvântul scris corect:

vioară / viuară bae / baie ciaşcă / ceaşcă


roă / rouă gheaţă / ghiaţă piatră / peatră

4. Colorează casetele în care cuvintele date sunt scrise correct:


ieșire eșire caiet caet
soare suare broască brouască
fluoare floare nuia nueia
oală uoală caeac caiac
5. Scrie cuvintele corespunzătoare imaginilor de mai jos:

6. Completează cu grupurile de sunete potrivite (ea, ia, ie, oa, uă, ua):

cul…....re v........ță ro…..


fl..…...re r......... nuia..…
m..…...z s.......ră j......că
…....zi al.......rgă ......pure

7. Formează perechi de cuvinte:


ambiţios – ambiţioasă frumos- ____________________

sfios - __________ bucuros- __________________

curios - __________ studios- _______________________

serios- __________ generos- ________________________

ANEXA 2
 Calculează și ordonează crescător rezultatele pentru a obține un proverb.
câștigă 7 + (8 x 9) =

ceartă 23 – (1 x 6) + 31 =

Când 72 : (9 - 1) =

al 100 : 10 + 40 =

se 30 + 26 – 17 =

treilea 66 – 10 + 13 =

doi 26 – (12 : 4) =

 Scrie aici proverbul.

S-ar putea să vă placă și