Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

1. Date generale
Data:
Învăţător/Institutor:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: I
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: În aşteptarea verii...
Subiectul: Sunetul şi grupul de litere „che/Che”
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 2 x 45

2. Scopul
Familiarizarea cu sunetul che şi grupul de litere „che/Che”

3. Obiective cadru şi de referinţă:


1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
1.1. să înţeleagă semnificaţia orală a mesajului oral
1.3. să distingă cuvintele dint-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt, şi sunetele dintr-o silabă
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date
2.2. să integreze cuvinte noi în enunţuri
2.3. să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citire / lectură)
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul de mână
3.4. să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte
4.2. să scrie corect, lizibil şi îngrijit propoziţii scurte
4. Obiective operaţionale:
O1: Să recunoască sunetul în vorbirea curentă
O2: Să asocieze sunetul cu grupul de litere „che” şi „Che” de tipar şi de mână
O3: Să scrie corect grupul de litere izolat şi în cuvinte
O4: Să compună cuvinte şi propoziţii, în baza unor cerinţe
O5: Să scrie corect cuvinte şi propoziţii, în baza unor sarcini date
O6: Să citească în ritm propriu, corect, conştient cuvinte, propoziţii şi un scurt text

5. Strategia didactică:
Mijloace didactice: alfabetarul mare; planşa cu literele „che” şi „Che”; fişe de lucru; piese puzzle; CD – player ; imagini cu sala Thalia;
afişul unui concert simfonic; caietele – auxiliar pentru scriere; medalii din carton colorat
Metode de învăţământ, procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul,
jocul didactic
Forme de organizare a activităţii: frontal, în perechi, individual;

6. Surse informaţionale:
Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucureşti 2003
Niţă S, Metodica predării limbii române în clasele primare, Ed. Aramis, Bucureşti 2001
Pop M, Vidrighin S, Învaţă să citeşti şi să scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006
Mihăilescu C, Piţilă T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureşti 2005
www.didactic.ro

Notă:
1. Toate obiectivele enumerate demonstrează existenţa unei strânse interdependenţe. Obiectivele cadru se referă la formarea unor capacităţi specifice disciplinei pe
parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinţă urmăresc achiziţia de cunoştinţe şi formare de capacităţi în timp de un an şcolar. Obiectivele operaţionale
precizează performanţade care va fi capabil elevul după parcurgerea unei activităţi.
2. Fişa pentru activitate independentă este realizată de către învăţător prin selectarea secvenţelor corespunzătoare din derularea întregii activităţi.
Prima oră

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea elevilor pentru lecţie conversaţia frontal
organizatoric - crearea atmosferei necesare pentru desfăşurarea activităţii

Reactualizarea Joc didactic „Observă, potriveşte, citeşte!” (variante)


cunoştinţelor - realizarea corespondenţei între imagine şi cuvânt prin conversaţia jetoane cu frontal observarea
însuşite potrivirea cartonaşelor pereche explicaţia imagini şi sistematică a
anterior O4 (regină, covrigi, crengi) jocul didactic cuvinte comportamen-
- alăturarea unor cuvinte cu acelaşi înţeles: tului elevului
(gingaş – delicat; gălăgios – zgomotos; culegi – strângi )

Verificarea temei de casă. Evidenţierea elevilor care au scris conversaţia


îngrijit şi au caiete ordonate.

Citirea lecţiei din manual : în lanţ şi selectiv exerciţiul probă orală

Reconstituirea unei propoziţii explicaţia cuvintele


- ordonarea cuvintelor pe stelaj exerciţiul scrise pe
„ Gina culege măceşe de la marginea pădurii ” conversaţia cartonaşe
Captarea Intervenţie pe propoziţia deja formată :
atenţiei - se caută alte posibile răspunsuri la întrebarea: explicaţia cuvintele frontal observarea
Ce ar mai putea culege Gina din pădure? exerciţiul scrise pe sistematică a
- se cere păstrarea din enunţul de pe stelaj doar acelor cuvinte conversaţia cartonaşe comportamen-
care pot fi aşezate lângă imaginea unui buchet de brânduşe. tului elevului
Se formează : „Gina culege (un buchet de brânduşe).”
- Se analizează: metoda
O1  numărul cuvintelor din propoziţie fonetică
 identificarea cuvântului care conţine sunetul „che” analitico-
(imaginea buchetului) sintetică
 despărţirea cuvântului în silabe „bu-che-tul”
 localizarea sunetului în silabă
 refacerea cuvântului
Anunţarea Precizarea temei lecţiei noi. explicaţia frontal
temei noi şi a - se prezintă planşa model, cu grupul de litere „che/Che”
obiectivelor Comunicarea rezultatelor care se aşteaptă de la elevi la
urmărite sfârşitul activităţii.

Dirijarea Exersarea pronunţiei corecte


învăţării - se insistă pe aspectul specific: avem un sunet redat în scris explicaţia frontal observarea
printr-un grup de litere sistematică a
comportamen-
O1 Exemplificare tului elevului
- cuvinte care conţin sunetul „che” (la început, la mijloc, la conversaţia
O2 sfârşit)
O4 Intuirea grupului de litere pe planşa model observaţia planşa
 elemente componente model
 legătura între litere probă scrisă
O3
Exerciţii de recunoaştere şi încercuire a grupului „che/Che”
pe fişa de lucru

Ce, ge, che, ci, Gi, Che exerciţiul fişa de lucru individual
elice, buchet, pachet, narcise, rachetă, ureche
chenar, pace, crengi, orchestra, Enache, veche

Compunerea unor cuvinte


- se formează pe stelaj cuvinte care apar în lecţia nouă din exerciţiul alfabetarul frontal probă orală
abecedar: mare
concert, orchestra, buchet, pachet, ochelari, pereche, dirijor
- selectarea doar acelor cuvinte care pot fi asociate cu
O5 următorul moment – surpriză al lecţiei: o foarte scurtă CD -player
audiţie muzicală (se alege un fragment atractiv de două –
trei minute)
- discuţii pe baza imaginii din Abecedar: conversaţia imagini cu frontal observarea
 Unde putem asculta un concert? sala Thalia; sistematică a
 Cum arată o sală de concerte? afişul unui comportamen-
 Ce este o orchestră? concert tului elevului
 Ce rol are dirijorul? simfonic
 Cum ne comportăm pe parcursul audiţiei?
 De unde putem afla programul unui spectacol?
 Cum citim un afiş?

Intuirea grupului de litere pe planşa model


- scrierea model la tablă, însoţită de explicaţie explicaţia planşa
Scrierea demonstraţia model
- exerciţii de pregătire: încălzirea muşchilor mâinii,
reamintirea poziţiei corecte pentru scris
- simularea scrierii cu degetul pe bancă, apoi cu creionul
- încercări de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie conversaţia caiet cu individual
albă exerciţiul foaie velină;
- scrierea în caietul special, cu respectarea cerinţelor caietul
referitoare la titlu, alineat, distanţa dintre litere. După ce au special
fost scrise trei grupuri de litere învăţătorul verifică şi
intervine pentru corectare, dacă este cazul. Apoi fiecare
continuă încă trei-patru rânduri. Elevii care au lucrat foarte
corect pot scrie un rând folosind creion colorat.

Activitate independentă, verificată prin schimbul de caiete


între colegii de bancă
- scrierea pe caiete, după modelul prezentat pe tablă :
buchet, pachet, pereche, ureche, ochelari, jachetă, veche explicaţia fişa de lucru individual, interevaluare
- completarea cuvintelor cu silabe potrivite pe fişa de muncă exerciţiul în pereche
independentă, urmată de transcrierea acestora pe caiete
E-na-(che); Cos-ta-(che); Ior-da-(che)
A doua oră

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea celor necesare pentru continuarea activităţii conversaţia frontal
organizatoric

Dirijarea Exersare:
învăţării - asocierea cuvintelor cu sens opus pe fişa de lucru: conversaţia fişa de lucru frontal observarea
O5 explicaţia sistematică a
încheie despachetat comportamen-
nouă veche tului elevului
împachetat descheie
probă orală
Alcătuire orală de propoziţii explicaţia
- enunţuri în care „se încheie” are înţeles diferit conversaţia

O6 Studierea textului din manual:


 descifrare în mod independent individual
 citire cu voce tare (în lanţ şi selectiv) exerciţiul Abecedarul frontal
 citirea model de către învăţător
 citirea propoziţiei scrisă cu litere de mână în partea
de jos a paginii, urmată de copierea pe caiete
O7 Joc de rol: (variante)
- Ne mişcăm pe muzică. Suntem muzicieni într-o orchestră, jocul didactic CD -player individual
fiecare cântă la ce instrument doreşte, avem şi un dirijor şi
„interpretăm” o piesă.
O5 Puzzle „Unde s-a ascuns dirijorul?”
- sarcina de lucru: fiecare imagine a fost decupată în patru.
Pe spatele pieselor este scris un cuvânt cu litere de tipar. exerciţiul puzzle în perechi
Fiecare piesă îşi găseşte corespondentul, scris cu litere de
mănă pe foia suport şi este lipită pe locul potrivit.
- Produsul: imagini cu diferite instrumente muzicale şi un
diijor.

Obţinerea O5 Exersare independentă:


performanţei Sarcina 1 exerciţiul fişă de lucru individual probă scrisă
- preia litera iniţială din fiecare cuvânt: autoevaluare
(Elena, Nicu, Angela, Carmen, Horia, Eugenia)
Scrie corect cuvântul obţinut: Enache
De ce aceste cuvinte se scriu întotdeauna cu literă mare?
Sarcina 2 explicaţia
- desparte cuvintele şi scrie propoziţia: exerciţiul
Costachepoartăojachetănouă
Sarcina 3
- ordonează corect pentru a obţine o propoziţie:
vioară Chelaru la cântă Doamna
Sarcina 4
- completează şi transcrie apoi cuvintele:
che-(…) (…)- che-(…) (…)-(…)-che
Sarcina 5
- dictare, urmată de autocorectare, a celor două propoziţii cu
care începe lecţia din abecedar

Tema pentru Temă scrisă: pagina corespunzătoare lecţiei din caietul special. explicaţia frontal
acasă Exersarea citirii în abecedar.

Încheierea Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecţie, conversaţia medalii autoaprecieri
activităţii implicarea lor în realizarea sarcinilor. individual aprecieri
Autoaprecieri susţinute de întrebări: recompense
- ce v-a plăcut cel mai mult în activitatea de astăzi?
- ce vi s-a părut dificil?

S-ar putea să vă placă și