Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Învăţător: Miron Nina


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnaziala Nr 1 Plătărești
Clasa: I
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: În aşteptarea verii...
Subiectul: Sunetul şi grupul de litere „che/Che”
Tipul lecţiei: comunicare - însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 2 x 45

Scopuri:
- Familiarizarea cu sunetul che şi grupul de litere „che/Che”;
- Citirea şi scrierea cuvintelor, a propoziţiilor şi a unui scurt text;

Obiective operaţionale:
O1: Să recunoască sunetul/sunetele în vorbirea curentă;
O2: Să asocieze sunetul cu grupul de litere „che” şi „Che” de tipar şi de mână;
O3: Să formeze cuvinte şi propoziţii, cu ajutorul unor silabe, respectiv cuvinte date;
O4: Să scrie corect grupul de litere, cuvinte şi propoziţii;
O5: Să citească, în ritm propriu, cuvinte, propoziţii şi un scurt text.
O6: Să utilizeze în contexte noi cuvintele: ,,orchestră”, a îndrăgi”, ,,dirijor”, ,,rachetă”, ,,a încheia”.

Strategia didactică:
Mijloace didactice: alfabetar; planşe cu grupurile de litere literele „che” şi „Che”; fişe de lucru; ciupercuţe – silabe; jetoane cu silabe;
jetoane cu imagini/cuvinte; calculator; videoproiector; CD ; caietele – auxiliar pentru scriere; ecusoane.
Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic.
Forme de organizare a activităţii: frontal, în perechi, individual;

Surse informaţionale:
Molan, Vasile, Didactica disciplinei Limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed. Miniped, Bucureşti, 2010
Pop M, Vidrighin S, Învaţă să citeşti şi să scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006
Mihăilescu C, Piţilă T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureşti 2005
www.didactic.ro
www.youtube

Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică
operaţio- Conţinutul ştiinţific
Metode Mijloace Forme de
nale Evaluare
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea materialelor conversaţia frontal
organizatoric - crearea atmosferei necesare pentru desfăşurarea activităţii

Reactualizarea Joc didactic „Observă, potriveşte, citeşte!” (variante)


cunoştinţelor - realizarea corespondenţei între imagine şi cuvânt prin conversaţia jetoane cu frontal observarea
însuşite potrivirea cartonaşelor pereche explicaţia imagini şi sistematică a
anterior O4 (minge, mingi, creangă, crengi, regină, fragi) jocul didactic cuvinte comportamen-
- alăturarea unor cuvinte cu acelaşi înţeles: tului elevului
(gingaş – delicat; gălăgios – zgomotos; culegi – strângi )
- asocierea grupului de litere potrivit cuvântului care jetoane cu
denumeşte imaginile prezentate. conversaţia grupurile de
litere învăţate;
videoproiector
Verificarea temei exerciţiul probă orală
Evidenţierea elevilor care au scris îngrijit şi au caiete
ordonate. explicaţia
exerciţiul
Citirea lecţiei din manual : în lanţ şi selectiv conversaţia
cuvintele
scrise pe
cartonaşe
Reconstituirea unei propoziţii
- ordonarea cuvintelor pe stelaj
„ Albina Gina aduce narcise .”
Captarea Intervenţie pe propoziţia deja formată :
atenţiei - se caută alte posibile răspunsuri la întrebarea: explicaţia cuvintele frontal observarea
Ce ar mai putea aduce albina Gina? exerciţiul scrise pe sistematică a
Mascota clasei (albina) aduce un pachet. conversaţia cartonaşe comportamen-
- se cere păstrarea din enunţul de pe stelaj doar a acelor tului elevului
cuvinte care pot fi aşezate lângă imaginea unui pachet.
Se formează propoziţia: „Albina Gina aduce un pachet.” metoda
O1 - Se analizează: fonetică
 numărul cuvintelor din propoziţie analitico-
 identificarea cuvântului care conţine sunetul „che” sintetică
(imaginea buchetului)
 despărţirea cuvântului în silabe „pa-chet”
 localizarea sunetului în silabă
 refacerea cuvântului
Anunţarea Precizarea temei lecţiei noi explicaţia frontal
temei noi şi a - se prezintă planşa model, cu grupul de litere „che/Che”
obiectivelor Comunicarea performanţelor aşteptate de la elevi la
urmărite sfârşitul activităţii.

Dirijarea Exersarea pronunţiei corecte


învăţării - se insistă pe aspectul specific: avem un sunet redat în explicaţia frontal observarea
scris printr-un grup de litere sistematică a
comportamen-
O1 Exemplificare tului elevului
- cuvinte care conţin sunetul „che” (la început, în interior, la conversaţia
O2 sfârşit)
- se îndrumă elevii spre analiza fonetică, observaţia planşa
Intuirea grupului de litere pe planşa model model
 elemente componente probă scrisă
O4  legătura între litere

Exerciţii de recunoaştere şi încercuire a grupului


O3 „che/Che” pe fişa de lucru; scrierea numărului de grupuri
găsite. exerciţiul fişa de lucru individual interevaluare

Ce, ge, che, ci, Gi, Che


elice, buchet, pachet, narcise, rachetă, ureche
chenar, pace, crengi, orchestra, Enache, veche

exerciţiul ciupercuţe – probă orală


Compunerea unor cuvinte jocul didactic silabe; frontal
Joc didactic ,, Sus ciuperca, frate! videoproiector
- Elevii au ciupercuţe pe care sunt scrise silabele: che, pe,
re, o, lari, cert, con, ches, tra, or, jor, chet, di, bu, ri, pa.
- se formează cuvinte care apar în lecţia nouă din abecedar:
O5 concert, orchestra, buchet, pachet, ochelari, pereche,
dirijor conversaţia observarea
- selectarea doar a acelor cuvinte care pot fi asociate cu frontal sistematică a
următorul moment – surpriză al lecţiei: o foarte scurtă comportamen-
audiţie muzicală (se alege un fragment atractiv de două – tului elevului
trei minute)
- discuţii pe baza imaginii din Abecedar:
 Unde putem asculta un concert? planşa model
 Cum arată o sală de concerte?
 Ce este o orchestră? PC;
 Ce rol are dirijorul? videoproiector
 Cum ne comportăm pe parcursul audiţiei? explicaţia
demonstraţia caiet cu foaie
velină;
Intuirea grupului de litere pe planşa model caietul
- scrierea model la tablă, însoţită de explicaţie special
Scrierea conversaţia
- exerciţii de pregătire (însoţite de cântec): încălzirea exerciţiul individual
muşchilor mâinii, reamintirea poziţiei corecte pentru scris
- simularea scrierii cu degetul pe bancă, apoi cu creionul;
- încercări de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie
albă;
- scrierea în caietul special, cu respectarea cerinţelor
referitoare la titlu, alineat, distanţa dintre litere. După ce
au fost scrise trei grupuri de litere învăţătorul verifică şi fişa de lucru
intervine pentru corectare, dacă este cazul. Apoi fiecare
continuă încă două - trei rânduri. Elevii care au lucrat
corect sunt evidenţiaţi.
- Se scriu 3-4 cuvinte care conţin grupul de litere (dintre explicaţia interevaluare
cele formate anterior). exerciţiul individual,
- Se scrie propoziţia alcătuită la stelaj. în pereche
Ora a II-a
Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de
operaţio- Conţinut evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea celor necesare pentru continuarea activităţii conversaţia frontal
organizatoric

Dirijarea Exersare:
învăţării - asocierea cuvintelor cu sens opus pe fişa de lucru: conversaţia fişa de lucru frontal observarea
O5 explicaţia sistematică a
încheie despachetat comportamen-
nouă veche tului elevului
împachetat descheie

- taie ce nu se potriveşte(şi motivează): explicaţia


chenar, cheie; cercel, chemare (cuvinte care încep cu conversaţia probă orală
grupul che );
O6 - pian, dirijor, vioară, mandolină (denumesc instrumente);
individual
- priceput, veche, pachet, fericit (cuvinte care arată însuşiri exerciţiul frontal

Alcătuire orală de propoziţii


- enunţuri în care „se încheie” are înţeles diferit
O7
Studierea textului din manual: jocul didactic Abecedarul individual
 descifrare în mod independent
 citire cu voce tare (în lanţ şi selectiv)
O5  citirea model de către învăţător
 citirea propoziţiei scrisă cu litere de mână în partea
de jos a paginii, urmată de copierea pe caiete exerciţiul în perechi
Joc de rol: (variante)
- Ne mişcăm pe muzică. Suntem muzicieni într-o orchestră, CD -player
fiecare cântă la ce instrument doreşte, avem şi un dirijor şi
„interpretăm” o piesă.

Obţinerea O5 Joc - concurs: ,,Propoziţiile încurcate” pe echipe exerciţiul cuvintele


performanţei jocul didactic scrise pe frontal
La stelajul fiecărei echipe sunt aşezate, la întâmplare, cuvinte cartonaşe
din două propoziţii. Elevii au sarcina de a reconstitui
propoziţiile. (Câştigă echipa care ordonează cel mai repede cele
două propoziţii.)

Petrache, muzică, de, Domnul, este, cântă, Enache, pian, la, explicaţia
profesor. exerciţiul
- Se insistă asupra situaţiilor în care cuvintele încep cu pe echipe
majuscule.
- Se scriu în caiete propoziţiile obţinute.

Exersare independentă:
1. Desparte în silabe cuvintele; separă silabele cu linii
verticale:
fişă de lucru
concert, concertul, orchestra, pachet, buchetul

2. Delimitează cuvintele propoziţiei:


explicaţia
Costacheareorachetănouă. probă scrisă
autoevaluare
3. Ordonează cuvintele date. Scrie propoziţia obţinută:
conversaţia
Chelaru, cântă, doamna, vioară, la. individual

 Elevii care termină mai repede sarcinile primite


descifrează poezia ,,Concertul primăverii” de pe fişă
sau colorează instrumentele muzicale (la alegere).

- Fişa, rezolvată corect, este prezentată la videoproiector.


Tema pentru
acasă - De exersat citirea textului;
- De scris 5 cuvinte care conţin grupul che şi două propoziţii
cu două dintre cuvintele scrise.
- De învăţat versurile de pe fişă.
Încheierea
activităţii ecusoane frontal autoaprecieri
Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecţie, aprecieri
implicarea lor în realizarea sarcinilor. individual recompense
Autoaprecieri susţinute de întrebări:
- ce v-a plăcut cel mai mult în activitatea de astăzi?
- ce vi s-a părut dificil?
- Răsplata pentru cei merituoşi – ecusoane din partea
albinuţelor harnice

S-ar putea să vă placă și