Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Data: 19 Ianuarie 2021


Unitatea de învățământ: Grădinița PP ,,Furnicuța’’, Arad
Grupa: Mare
Educatoare: Roșu Daniela-Adriana
Tema: ,,Cum este,a fost și va fi aici pe pământ?’’
Subtema: Animalele polare
Domeniul experiențial: Domeniul Științe + Domeniul Om și Societate
Categoria de activitate: Dobândirea de noi cunoștințe și consolidarea lor.
Mijlocul de realizare: Lectură după imagini
Subiectul activității: „Animale de la Polul Nord și Polul Sud”
Domenii de dezvoltare: Cunoașterea și înțelegerea lumii, manifestarea
interesului și curiozității;
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii înconjurătoare;
 Utilizarea unui limbaj adecvat în prezentarea unor fenomene din natură;
 Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene;
 Realizarea unor corespondenţe între diferitele elemente de limbaj plastic şi elemente din natură.
Comportamente vizate:
1. Observarea directă a imaginilor;
2. Receptare şi înțelegerea mesajelor și exprimarea acestora;
3. Realizarea sarcinilor practice cu interes și curiozitate;
Obiective operaționale:
O.1.- Să recunoască viețuitoarele din imagini;
O.2.- Să enumere cel puțin două animale polare, pe baza cunoștințelor acumulate anterior;
O.2.- Să dovedească înțelegerea lecturii după imagini, prin clasificarea animalelor din imaginile prezentate;
O.4.- Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție;
O.5.- Să realizeze sarcinile cu interes, manifestând creativitate și implicare.
Strategiile didactice:
-Metode și procedee didactice: conversația, dramatizarea, expunerea, lectura după imagini, exercițiul
-Mijloace de învățământ: imagini cu animalele polare, fișe de lucru cu activități.
-Forme de organizare: frontal, individual, binom
Bibliografie:
- CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE 2019, Anexa la Ordinul Ministrului Educației Naționale nr.4.694/2.08.2019
- www.talentedenazdravani.eu/blog/tag/pinguin/
- www.scoalaargeseana.ro/didactica-magna/525-lectura-dupa-imagini
- www.bibliotecanicolaetitulescu.wordpress.com/2016/01/18/sa-cunoastem-lumea-impreuna-animalele-polare/
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Salutul: Propunătoarea începe activitatea prin a-i saluta pe copii; “Bună dimineața, copii!”, iar copiii îi răspund: “Bună dimineața,doamna
propunătoare!”.
Prezența: Propunătoarea strigă catalogul.
Calendarul naturii: Propunătoarea adresează mai multe întrebări copiilor, iar aceștia răspund în propoziții corect din punct de vedere
gramatical și logic:
- „În ce anotimp suntem?”
- „Noi suntem în anotimpul iarna.”
- „Cum este vremea afară?”
- „Afară este frig!”
- „În ce zi suntem?”
- „Azi este luni.”
- „Ce zi a fost ieri?”
- „Ieri a fost duminică.”
- „Ce zi va fi mâine?’’
- „Mâine va fi marți.”
- „Care sunt luniile anotimpului iarna?”
- „Luniile anotimpului iarna sunt decembrie, ianuarie si februarie.”
Propunătoare le spune copiilor că astăzi va face o călătorie scurtă la Polul Nord și Polul Sud, să vadă ce viețuitoare trăiesc acolo, cu ce se
hrănesc și cum reușesc să reziste la temperaturile foarte scăzute. Practicanta îi va întreba pe copilași dacă vor să o însoțească în această călătorie
și ce animale cred că vor întâlni acolo.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)
Domeniul Știință
Subiectul activității: „Viața la Poli”
Mijloc de realizare: lectură după imagini (cunoașterea mediului)
Mijloace de învățământ: imagini animale polare, imagini Polul Nord și Polul Sud;
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul;
Obiective operaționale:
-Să intuiască animalele din imagini;
-Să rețină informațiile prezentate prin intermediul imaginilor;
-Să clasifice animalele în funcție de locul în care acestea trăiesc, Polul Nord sau Polul Sud.
Desfășurarea activității: Propunătoarea va lectura împreună cu copiii imaginile, apoi le va explica acestora ce urmează să facă.
Domeniul Om și Societate
Subiectul activității: „Animalele polare”
Mijloc de realizare: activitate practică (decupare și lipire), lucrare colectivă
Mijloace de învățămănt: imagini cu animale de decupat, foarfecă, lipici, polistiren;
Metode și procedee didactice: conversația,explicația,exercițiul,demonstrația
Obiective operaționale:
- Să intuiască materialele puse la dispoziție
- să decupeze corect animalele și elementele din imagini pentru a reconstrui mediul în care trăiesc acestea;
Desfășurarea activității: Propunătoarea va explica copilașilor ce au de făcut pentru a reconstrui mediul în care animalele polare trăiesc. Aceștia
le vor decupa din fișele puse la dispoziție și cu ajutorul lipiciului le vor așeza pe bucata de polistiren.
Evaluare: se apreciază verbal modul în care preșcolarii realizează sarcina și implicarea activă a acestora.
JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I)
CENTRUL BIBLIOTECĂ
Subiectul: „Trasează și colorează”
Mijloc de realizare: exerciții grafice
Obiectiv operaţional:
- Să reunească punctele din imagine, descoperind astfel desenul din spatele acestora;
- Să coloreze imaginea obținută conform codului de culori prezentat, fără să depășească liniile;
- Să se implice activ în realizarea sarcinilor.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercițiul.
Mijloace de învăţământ: fișă de lucru, culori
Desfăşurarea activităţii
Copiii trebuie să unească punctele din imaginea prezentă în fișa de lucru, obținând un desen, pe care trebuie să-l coloreze în nuanțe specifice.

CENTRUL ȘTIINȚĂ
Subiectul: „Numărăm și potrivim”
Mijloc de realizare: activitate de numărare și potrivire
Obiectiv operaţional:
- Să înțeleagă activitatea ce li se cere a o realiza.
- Să recunoască cifrele și elementele din fișa de lucru.
- Să potrivească corespunzător elementele din imagine.
- Să coreleze cantitatea de elemente cu numărul potrivit elementului.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercițiul.
Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, creion/carioacă
Desfăşurarea activităţii
Copiii trebuie să recunoască cifrele din imagine și elementele care îi corespund. Să unească elementele cu numărul corespunzător acestora.
JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA II)
Subiectul: „Suflă vântul”
Mijloc de realizare: joc de mișcare
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercițiul.
Desfăşurarea activităţii în cadrul acestui joc fiecare stă pe o bucată de hârtie într-un cerc. Unul din participanți stă în mijlocul cercului și spune
un adevăr despre sine. Ceilalți ascultă și dacă este adevarat și despre ei, se vor muta în locul eliberat de altcineva. Persoana care se va duce în
mijloc va spune altceva despre ea. La finalul jocului, participanții pot face diverse observații și au ocazia astfel să se cunoască pe sine și pe
ceilalți.
De exemplu: diferențe și asemănări descoperite în sânul familiei, cui îi place să fie în centrul atenției și cine se ferește, aptitudini sociale,
comentarii, stima de sine (a nu-i jigni pe ceilalți sau a nu se teme să spună ce gândește), asumarea riscului, ascultarea. Acest joc îi face pe copii
să râda și să se simtă bine împreună, să se descopere pe sine și pe ceilalți, și în același timp îi scoate din zona lor de confort, făcându-i să
participe, să își exprime sentimentele sau să accepte reacția celorlalți.
Desfășurarea activității
Obiective Activități de Conținutul esențial Strategia didactică Evaluare
operaționale învățare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ: organizare
didactice
- Moment organizatoric: Introducerea în activitate : „Bună -frontal Copii răspund la salutul
practicanta se prezintă dimineața, copii! Eu mă numesc -conversația studentei practicante.
copiilor. Bianca și astăzi vom face o călătorie
scurtă la Polul Sud și Polul Nord. Ce
spuneți, veniți cu mine?”

O.1.- Să - exerciții de dialog Anunțarea temei și a obiectivelor -conversația -frontal, Preșcolarii răspund activ
recunoască provocat „Astăzi, vă voi face cunoștință cu - exercițiul -individual la întrebările practicantei.
viețuitoarele câteva viețuitoare care trăiesc într-o -explicația Enumeră corect trei
din imagini; zonă unde este foarte, foarte frig.” animale care trăiesc la
„Știți cum se numește acel loc?”. Poli.
(„Polul Nord și Polul Sud”)
„Care credeți voi că este cel mai mare
animal care trăiește la Polul Nord?”
(”Cel mai mare animal de la Pol este
ursul polar.”)
„Dar cel mai viclean ?”
(”Cel mai viclean animal este vulpea
polară.”)

O.2.- Să - exerciții de lecturare a Prezentarea conținutului activității -expunerea -imagini cu -frontal Observarea directă a
enumere cel unui text Propunătoarea expune imaginile care -explicația animale imaginilor.
puțin două vor fi lecturate împreună cu copiii. polare Receptarea mesajelor și
animale Conținutul va fi prezentat clar, exprimarea acestora.
polare, pe expresiv, folosind intonația și mimica
baza adecvată.
cunoștințelor Ideile principale ale lecturii după
acumulate imagini:
anterior; -Viețuitoarele care trăiesc la Poli sunt:
Ursul polar, vulpea polară, morsa, foca,
pinguinii etc.
-Acestea se hrănesc cu pește, crustacee,
potârniche, rozătoare care trăiesc în
ținutul înghețat.
-Sunt animale cuu blana groasă și care
au un strat de grăsime ce îi protejează
de frig.
- Regiunile polare se deosebesc între
ele astfel: Arctica (Polul Nord) este un
ocean înghețat, iar Antarctica (Polul
Sud) este un continent acoperit de
munți de gheață (aisberguri).
Profesor pentru învățământul preșcolar Profesor metodist Profesor coordonator practică pedagogică

Alb pe alb
Ca să treci neobservat pe zăpadă ori pe gheață, ce poate fi mai bun decât o blană albă ori un penaj alb? Toate animalele polare au
capacități uluitoare de adaptare la frig, unele au blană lungă ce ascunde un strat de păr lânos, iar altele au un strat gros de grăsime sub piele.
Regiunile polare se deosebesc între ele astfel: Arctica (Polul Nord) este un ocean înghețat, iar Antarctica (Polul Sud) este un continent
acoperit de munți de gheață (aisberguri). În zonele acestea sunt doar două anotimpuri, iarna când noaptea durează șase luni (noaptea polară) și
vara când soarele nu apune niciodată (soarele de miezul nopții).

Bufnița polară sau ciuhurezul


zăpezilor este o pasăre răpitoare ce
trăiește aproape de Polul Nord. Se
hrănește cu rozătoare polare, dar și
potârnici de zăpadă sau iepuri. Vânează
pe lumină.
Vulpea polară este un vânător de
elită. Pentru a se confunda cu
peisajul, iarna are blana complet
albă, iar vara, când zăpezile încep
să se topească, își recapătă nuanțele
brun-roșcate. Ursul polar, ca să se apere de frig, puii de urs se
cuibăresc între labele mamei lor. Fie vară, fie iarnă, aceștia sunt de culoare unui alb-unt, dar
grosimea blănii variază în funcție de sezon.
Ursul polar este cel mai mare animal de pradă întâlnit pe uscat; înoată și se scufundă bine.
Are blana groasă care îl protejează de frig și îl împiedică să se ude în apa rece ca gheața; Este
carnivor (se hrănește cu pește, foci, morse) și naște pui vii pe care îi hrănește cu lapte.
Pinguinul este o pasăre neobișnuită. Are înotătoare în loc de aripi și
nu poate să zboare, dar înoată foarte bine în ocean. Trăiește în colonii
(grupuri de pinguini) și își țin de cald unii altora; se înmulțește prin ouă și se
hrănește cu pește. Pinguinii sunt împărații Polului Sud.
Morsa își folosește colții atât ca arme, cât și ca sprijin pentru a se putea cățăra pe
banchize. Morsele își petrec o mare parte din viață dormind una lângă alta, în turme
mari, pe câte o banchiză. Dar ele sunt și înotătoare excelente. Când se scufundă, inima
lor bate mai rar, ceea ce le permite să rămână mai mult timp sub apă.

Foca este greoaie pe uscat, dar foarte agilă în apă. Are pielea netedă, iar
înotătoarele o ajută să înoate foarte rapid. Naște, de regulă, un pui, care are
blana complet albă și pe care îl hrănește cu lapte. Aceasta se hrănește cu pește.

Renul este mândru și frumos. Are pe cap coarne mari și ramificate, care seamănă cu o coroană.
Trăiește în cireadă(grup mare de vite), este un animal rumegător .Se hrănește cu mușchi, pe care
trebuie să-l dezgroape de sub zăpadă, săpând cu piciorul. Naște pui pe care îi hrănește cu lapte.
ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și