Sunteți pe pagina 1din 17

Pr

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

RIDICHEA
URIAȘĂ
Prof. Înv. Preşcolar:
Gradinita:
Grupa Mică

1
Pr

Data: 30.03.2021
Unitatea de învățământ:
Grupa:mică
Profesor înv. preșcolar:
Tema anuală:„Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema săptămânii: Legume timpurii
Tema activității: „Ridichea uriașă”
Mijloc de realizare:Jocuri și activități alese, povestirea educatoarei, lipire, dramatizare
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității:Consolidare de cunostinţe şi exersare de priceperi şi deprinderi

Elemente componente ale activităţii integrate:

1. Activităţi de dezvoltare personală


Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineaţa, legume timpurii”
Tranziţie: „Bat din palme”
Rutină: „Singurel mă îngrijesc, ca o floare strălucesc!”
Activitatea de grup: „Spune ce legumă îţi place!”

2. Activităţi liber alese 1


Construcţii: „Gard pentru grădina de legume” - asamblare
Artă: „Pictăm ridichi”- pictură
Știință: „Ridichi mari și mici” – sortare
Tranziţie: „Ca albinuțele zburăm,/ Și pe scăunele ne așezăm.”

3. Activităţi pe domenii experenţiale


DLC – Educarea limbajului – „Ridichea uriașă” – povestirea educatoarei+ DOS –
Activitate practică - lipire
Tranziţie: „A plecat moşu-n grădină”

2
Pr

4. Activităţi liber alese 2


„Ridichea uriaşă” – dramatizare

Dimensiuni ale dezvoltării și comportamente vizate:

⮚ Dezvoltarea fizică, a sănătății şi igienei personale

2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu
mediul apropiat

⮚ Capacități și atitudini în învățare

1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi


3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative

⮚ Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,


emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

⮚ Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii

1.1 Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat

Scopul activităţii:
Consolidarea deprinderii de a audia cu atenţie un text şi de exprimare corectă, sub
aspect lexical, gramatical, dezvoltându-și atenția și îmbogățindu-și vocabularul activ și pasiv,
precum şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
Obiective operaționale:
o să sorteze corect, conform criteriului mare-mic;

3
Pr

o să ansambleze corect gardul grădinii;


o să picteze curat şi îngrijit ridichile;
o să asculte cu interes povestea „Ridichea uriașă”;
o să lipească corect elementele culturii de ridichi;
o să reproducăîn mod corect, clar, coerent şi expresiv replicile personajului pe care
îl interpretează, redând mișcarea scenică.

Strategii didactice:
Metode și procedee: povestirea educatoarei, conversația, explicația, demonstrația, observația,
exercițiul, demonstraţia, surpriza, turul galeriei, explozia stelară, expunerea.
Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri individuale și globale, evaluare orală.
Mijloace didactice:calendarul naturii, ridichea uriașă, tabla magnetică, siluete personaje, siluete
grădinari, machetă – grădina, gard din bețișoare, jetoane cu ridichi de diferite dimensiuni,
siluete ridichi și frunze pentru lipire, lipici, hârtie colorată, şerveţele umede, acuarele, bețe cu
vată la capete, coşuleţe, steluţe cu întrebări, imagini cu răspunsurile la întrebări, măști, costume
populare, recompense.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Durata activității: 1 zi
Locul desfășurării: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educatie timpurie, 2019
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019
3. Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educația timpurie, Editura Delta
Cart Educațional, 2019
4. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş, Vasile Chiş, Piramida cunoaşterii: repere metodice
în aplicarea curriculumului preşcolar, Editura Diamant, 2014

4
Pr

SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă, având în piept ecusoane cu salată, ridichi şi ceapă verde.

Activitatea zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă:

„Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit

Pe scăunele să ne aşezăm

Cu toţii să ne salutăm!”

Copiii se vor saluta între ei pe baza ecusonului din piept.

Prezenţa: Se va face prin intermediul cântecelului „Toate albinuțele sunt aici!”

„Toate albinuțele sunt aici

Toate sunt prezente

Cu aripioare mari şi mici

Colorate de licurici:

Eu sunt Nicoleta…”

Calendarul naturii

„A-nceput o nouă zi

Cum e vremea azi, copii?”

Se aleg imaginile corespunzătoare timpului de afară şi se completează calendarul


naturii.Împărtăşirea cu ceilalţi: Vom purta o discuţie despre ce se întâmplă în natură în
anotimpul primăvara.

5
Pr

Noutatea zilei o reprezintă ridichea mare (uriaşă), care îi şopteşte educatoarei că a venit
dintr-o poveste, pentru că a auzit de la Zâna Primăvara că în grupa mică sunt copii foarte
curioşi, care iubesc poveştile, doar că aceasta se arată foarte supărată şi are nevoie de ajutorul
copiilor pentru a-şi recăpăta zâmbetul.

Tranziţie: Cântecelul „Bat din palme clap, clap, clap”

„Bat din palme clap, clap, clap,

Din picioare trap, trap, trap

Ne-învârtim, ne răsucim

Şi spre centre noi pornim.”

Se face trecerea spre centrele de interes (ALA 1), unde voi explica pe rând copiilor ce
sarcini au de îndeplinit, după care copiii vor lucra în grupuri mici. Voi urmări activitatea copiilor
pe centre şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie.

Tranziţie: „Ca albinuțelezburăm,/ Și pe scăunele ne așezăm.”

Copiii sunt invitaţi să ocupe loc pe scăunele în semicerc pentru a asculta


povestea„Ridichea uriașă”. (DLC)

Voi prezenta conţinutul poveştii clar, coerent, expresiv, folosind o mimică adecvată.
Pentru fiecare personaj voi avea câte o siluetă, pe care o voi prezenta la momentul potrivit în
cadrul povestirii. Voi explica cuvintele şi expresiile noi.

Cu ajutorul siluetelor personajelor şi al exploziei stelare, copiii vor reda ideile principale
ale povestirii. Voi insista pe mesajul educativ: “Unde-s mulţi, puterea creşte!”

Copiii se vor aşeza la măsuţe unde vorrealiza o „Cultură de ridichi”. (DOS)

Tranziţia : „A plecat moşu-n grădină”

„A plecat moşu-n grădină

Să scoată ridichea sa

Însă singur n-a putut

Şi-şi cheamă familia.

La, la, la …

Trage moşul, trage baba,

6
Pr

Nepoţica, Azorel

Şi pisica, cu putere,

Dar veni şi-un şoricel.

La, la, la ….”

Vom trece la ALA 2, unde copiii vor „deveni” personaje din povestea „Ridichea uriaşă”
cu ajutorul măştilor şi vor realiza o dramatizare.

În încheierea activității, ridichea uriașă îi apreciază pe copii și le mulțumește,


recompensându-i cu alte surprize.

7
Pr

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
Metode Mijloace

1.Moment Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a acivității: -conversația Copiii intră
organizatoric pregătirea materialelor didactice necesare, introducerea copiilor în ordonat în sala
sala de grupă. de grupă și se
așază pe
scăunele.

2.Captarea Întâlnirea de dimineață: -conversația -calendarul Observarea


naturii, ridichea comportament
atenției Salutul: „Bună dimineaţa, legume timpurii” -explicația
uriașă u-lui verbal și
Prezența: Fiecare copil aşează poza sa pe panou. Pozele cu copiii non-verbal
care lipsesc vor fi aşezate în partea de jos a panoului.

Calendarul naturii: Se completează cu ajutorul întrebărilor: „În ce

8
Pr

anotimp suntem?”, „Cum e vremea afară?”, „Cum ne îmbrăcăm?”

Noutatea zilei: Copiii vor descoperi la centrul tematic o ridiche


mare (uriaşă), care îi şopteşte educatoarei că a venit dintr-o
poveste, pentru că a auzit de la Zâna Primăvara că în grupa mică
sunt copii foarte curioşi, care iubesc poveştile, doar că aceasta se
arată foarte supărată şi are nevoie de ajutorul copiilor pentru a-şi
recăpăta zâmbetul.

3.Anunțarea Se prezintă preşcolarilor tema zilei, obiectivele şi modul de -conversația -observarea


desfăşurare a activităţii. Anunț activitățile ce urmează a fi comportament
temei -explicația
desfășurate. Pentru început, vom lucra pe centre. Pe urmă, le voi u-lui copiilor
zice o poveste intitulată: „Ridichea uriașă”și vom realiza propria
noastră grădină cu ridichi, pentru ca ridichea noastră să nu fie
singură, ci să aibă prietene vesele.Toate acestea culminând cu
momentul în care vom deveni și noi personaje din poveste.

Tranziție: „Bat din palme clap, clap, clap”.

4. Prezentarea Copiii, în funcţie de ecusonul ales, se aşază la centrele puse la -machetă,gard -evaluare orală
noului conținut dispoziţie în cadrul ALA 1, respectiv: ridichile la construcţii, ceapa din bețișoare,
-conversația -observarea
și dirijarea verde la artă şi salata la ştiinţă. Voi prezenta primele cerinţe ale jetoane cu
comportament
ridichii, explicându-le copiilor sarcinile de lucru. Voi urmări ridichi de diferite

9
Pr

învățării activitatea copiilor pe centre şi voi interveni de câte ori va fi nevoie. -observația dimensiuni,acua u-lui copiilor
 Construcţii: „Gard pentru grădina de legume” rele, bețe cu
 Artă: „Pictăm ridichi” vată la capete,
 Știință: „Ridichi mari și mici” - sortare coşuleţe, siluete
ridichi
Tranziţie: „Ca albinuțelezburăm,/ Și pe scăunele ne așezăm”.

Urmează expunerea poveştii „Ridichea uriașă”, ţinând cont de -povestire


succesiunea logică a evenimentelor naraţiunii. (ANEXA 1) -machetă,
Educatoarea urmărește sensibilizarea copiilor la expresivitatea siluete personaje
limbajului, folosindu-se și de mijloacele paralingvistice, cum ar fi: -expunerea
intonaţia și mimica.

Aşezaţi în semicerc, le voi spune copiilor că, pentru a face


ridichea fericită, trebuie să-i cunoaştem povestea, care se
numeşte„Ridichea uriaşă”. Pentru fiecare personaj voi avea câte o
siluetă pe care o voi prezenta la momentul potrivit în cadrul
povestirii.

Copiii vor fi implicați activ în poveste prin intermediul povestirii


predictive. Spre exemplu, aceștia vor fi întrebați ce cred ei că se va
întâmpla mai departe în firul poveștii.

În cursul poveştii, se va scoate în evidenţă solidaritatea dintre

10
Pr

oameni şi faptul că munca în echipă este foarte importantă.Voi


insista pe mesajul educativ: „Unde-s mulţi, puterea creşte!” Pentru
a imprima poveştii caracterul plastic-intuitiv voi folosi o serie de
mijloace prin care voi nuanţa expunerea în funcţie de stările
afective pe care textul literar le implică şi anume:

 tonul cald potrivit cu importanţa faptelor;


 modelarea vocii pentru a imita personajele;
 marcarea pauzelor determinate de punctuaţie;
 mimica şi gesturi adecvate situaţiilor prezentate.

În timpul expunerii, se explică cuvintele necunoscute, rostindu-le


apoi corect:
 Cochetă = drăguță, elegantă
 Moșneag = om în vârstă, moș
 A clinti = a mișca din loc

5.Obținerea Rezumatul întregii poveşti se va realiza adresându-le copiilor -conversația -steluțe cu -observarea
performanței întrebări, cu ajutorul exploziei stelare. Voi pune câte o steluţă şi voi întrebări, imagini comportament
-observația
citi întrebarea de pe aceasta. Copiii vor răspunde la întrebări şi vor poveste, ridichea u-lui copiilor
aşeza imaginea cu răspunsul potrivit în locul steluţeidin jurul -explozia stelară uriașă
-evaluare orală
ridichii. (ANEXA 2)

11
Pr

– Cum se numeşte povestea pe care aţi ascultat-o?


– Cine a semănat ridichea?
– Unde a semănat moșul ridichea?
– Ce a vrut moşul să facă atunci când ridichea a crescut?
– Cine vrea să scoată ridichea din pământ?
– De ce nu a putut moșul să scoată singur ridichea din
pământ?
– Când au reușit să scoată ridichea din pământ?

6.Asigurarea Cu toate că am aflat povestea ridichei, aceasta nu este fericită... -conversația -observarea
retenției și a Întrebată de ce, ea răspunde că este încă supărată deoarece nu are comportament
-explicația
transferului prieteni, cu care să se joace. u-lui copiilor

Le propun copiilor să realizăm și noi propriile ridichi, cu care


aceasta să se poată juca şi, astfel, să-i redăm zâmbetul pe buze.

Copiii merg la măsuţe, unde au pregătite materialele necesare. Se


face intuirea materialului şi se explică modul de lucru. Se fac
exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor.

„Ne încălzim mânuțele

Să plantăm ridichile.

Curățăm șifrunzele

12
Pr

Folosind degețelele.”

Pe parcursul activităţii, voi da indicaţii suplimentare acolo unde


este nevoie. Se va face turul galeriei, iar recoltele de ridichi ale
copiilor vor fi așezate în grădină alături de personajele poveștii, -demonstrația -siluete ridichi și -aprecieri

copiii-grădinari și de ridichea uriașă. frunze pentru individuale și


-exercițiul
lipire, -siluete globale
Tranziție
ridichi și frunze
„A plecat moşu-n grădină
pentru lipire,
Să scoată ridichea sa -siluete grădinari
Însă singur n-a putut -tabla magnetică
Şi-şi cheamă familia. -turul galeriei
La, la, la …

Trage moşul, trage baba,

Nepoţica, Azorel

Şi pisica, cu putere,

Dar veni şi-un şoricel.

La, la, la ….”

Pentru că au lucrat foarte frumos, ridichea le propune copiilor să


se joace cu ea. Aceştia vor „deveni” personaje din povestea
„Ridichea uriaşă” cu ajutorul măştilor și costumelor şi vor realiza o

13
Pr

dramatizare.

„Hai ridiche uriașă,

Te ducem la noi acasă,

Hei ,rup – hei, rup! -aprecieri


Dar ridichii nici nu-i pasă. individuale și
-dramatizarea -măști, costume
Din pământ nu vrea să iasă. globale
populare,
Ce ne facem, fraților? ridichea uriașă
Să chemăm un ajutor...”

7.Evaluarea și Fac aprecieri individuale, dar și globale asupra modului de -conversația -recompense -aprecieri
aprecierea desfășurare a activității și asupra implicării copiilor în activitate. Pun individuale și
activității accent pe faptul că atât eu, cât și ridichea, suntem tare fericite și globale
copiilor recunoscătoare pentru modul în care copiii s-au jucat.Drept
mulțumire pentru ajutorul acordat, ridichea împarte tuturor
copiilor recompense.

8.Încheierea Copiii părăsesc sala de grupă intonând cântecelul „A plecat moşu-n


activității grădină”.

14
Pr

ANEXA 1

RIDICHEA URIAȘĂ

Într-un sat frumos şi bogat, într-o căsuţă cochetă, cu o grădină mică de zarzavaturi, trăia
un ţăran bătrân împreună cu băbuţa lui, cu nepoţica, un căţel şi o pisică.

Odată, bătrânul a semănat în grădină legume, printre care şi ridichi.

Într-o dimineaţă, pe când s-a dus în grădina de zarzavat, a băgat de seamă că una dintre
ridichi a crescut foarte mare, roşioară şi frumoasă.

Pe zi ce trecea, ridichea se făcea tot mai mare şi mai mare, încât privind-o moşneagul
gândea: din ridichea aceasta vom mânca cu toţii o săptămână. S-a apropiat de ea şi a început să
tragă. Dar ridichea stătea înfiptă în pământ, nu voia să clintească şi atunci moşneagul a chemat
băbuţa în ajutor.

-Babă, babă, vino să-mi ajuţi să scot ridichea!

A venit baba, l-a prins pe moş de mijloc, moşul a prins de frunzele ridichii şi au început
să tragă, dar ridichea nu se mişca din loc.

Bunica a început să îşi strige nepoata:

-Vino,nepoată, să ne ajuţi!Ridichea asta este uriaşă şi tare încăpăţânată!

Nepoata a venit iute şi s-a apucat de mijlocul babei, baba de moş şi moşul de frunzele
ridichii; au început să tragă cu nădejde, dar uriaşa nici gând să se clinteasca din loc.

Atunci fetiţa s-a gândit la prietenul ei, căţelul cel jucăuş şi neastâmpărat. Acesta a venit
iute- iute, dorind să fie de ajutor, dar tot nu au reuşit.

În curte nu mai erau decât pisica, aşa că au chemat-o şi pe ea. Pisicuţa a lăsat joaca şi s-a
dus repede în grădină să-i ajute, că doar făcea parte din familie. Nici de data aceasta ridichea nu
s-a clintit din loc.
16
Pr

Atunci pisicuţa şi-a aminti că un şoricel îşi făcuse căsuţa în peretele casei, aşa că l-a
strigat şi pe el şi l-au rugat să le vină în ajutor.

– Şoricel mititel, ştiu că te-am alergat de atâtea ori, dar acum avem nevoie de ajutorul
tău.

Acesta s-a gândit bine, apoi a venit şi el în grădină, s-a prins de coada pisicii, pisica de
căţel, căţelul de fetiţă, fetiţa de babă, baba de moş şi moşul de frunzele ridichii şi au tras cu
nădejde, iar ridichea a început să se mişte şi până la urmă i-au venit de hac.

S-au bucurat cu toţii că au izbutit să scoată ridichea, iar pentru că au muncit împreună,
au mâncat cu toţii din ridiche şi au petrecut împreună.

17
Pr

ANEXA 2

18

S-ar putea să vă placă și