Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Unitatea de învăţământ:Gradinita cu program prelungit nr.27 , Timişoara


Data: 3.05.2011
Grupa :mică
Educatoare: Zaharescu Alisa
Tema de studiu: Cine şi cum planifică organizeză o activitate?
Proiect tematic:De vorbă cu primăvara
Subtema proiectului:Legume timpurii
Tema zilei:Ridichea uriaşă
Tipul de activitate:comunicare, însuşire de noi cunostinte, formare de priceperi si deprinderi
Formă de realizare: Activitate integrată
Activitati de învăţare:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: Leguma preferată
ADE:Domeniul limba si comunicare: Ridichea uriaşă - povestea educatoarei
Domeniul estetic şi creativ: Ridichea (pictură)
ALA I:
ARTA: Ridichea (pictură)
JOC DE MASĂ: Scene din poveste - puzzle
CONSTRUCTII: Lădite pentru ridichi de diferite mărimi
ALA II:.joc de miscare Plantam si culegem ridichi
Scopul activităţii: formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste ţi a deprinderii de
exprimare corectă sub aspect lexical şi gramatical, stimularea vorbirii coerente
expresive; imbogatirea vocabularului; dezvoltarea simţului estetic al copiilor,
formarea şi consolidarea tehnicilor de pictură.
Obiective operationale:
Domeniul limba si comunicare
- să asculte cu atentie continutul povestirii
-să precizeze car este tiltlul poveştii;
- să răspundă corect la întrebările adresate;
Domeniul estetic si creativ
-să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
-să aplice culoarea pe suprafaţa de lucru fără să depăşească conturul;
- să –şi exprime părerea despre lucrările colegilor ţinând cont de aspectul acestora;
-să păstreze poziţia corectă în timpul lucrului.
ALA I:
-să reconstituie imaginile formând din jumătăţi întregul;
-să descrie tabloul pe care l-au obţinut, formulând propoziţii simple;
ALA II :
– să participe la jocurile care se defăşoară în grup.
Strategia didactică
Metode si procedee:conversatia, explicatia, expunerea, povestirea, problematizarea lucrul în
echipă
Material didactic: copacul cu prezenţa (pozele copiilor ), imagini din povestea”Ridichea uriasa”,
fişe (conturul ridichei), tempera, beţişoare de urechi, palete de culoarea verde si rosu,
medalioane pentru micii pictori, o ridiche uriaşă plină cu recompense.

Forma de organizare:frontal, individual, pe grupuri


Forme şi tehnici de evaluare:observarea comparativă a copiilor, aprecieri pozitive la răspunsurile
copiilor
Durata: o zi
Locul de desfăşurare: sala de grupă

Bibliografie
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, prezentare şi explicităţi, Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2008
Activitatea integrata din gradinita-Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
preuniversitar, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
Revista învăţământului preşcolar 1-2-/2011, Editura Arlequin, Bucureşti
Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Editura Mirton, Timişoara, 2005
SCENARIUL ZILEI

Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt asezati in


semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toti membrii grupei. Întâlnirea de
dimineaţă debuteaza cu salutul Bună dimineaţa, pitici voinici! Copilul ales preşedintele
întâlnirii cu o zi înainte începe salutul. Copii se salută reciproc.
Gimnastica de înviorare
Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător
Sar voios într-un picior
Mă opresc,respir uşor
Întind braţele şi zbor
Prezenţa
Se face prezenţa copiilor. Pe măsuţă sunt fotografiile copiilor. Fiecare copil îşi
alege poza şi o pune în copăcel.Fotografiile copiilor absenţi vor rămâne pe măsuţă sau
vor fi asezate la panou cu faţa întoarsă.
Calendarul naturii
Se completează calendarul naturii. Se lucrează la panou.
- În ce anotimp suntem? În ce lună suntem ?
- Când aţi venit la gădiniţă aţi privit cerul? Era acoperit cu nori?
- Ce culoare avea?
- Era soare ? Bătea vântul ?
Împărtăşirea cu ceilalţi
I se cere preşedintelui grupului să spună care este leguma lui preferată şi să
motiveze alegerea făcută. Sunt antrenaţi şi alţi copii. Se alege preşedintele pentru a doua
zi.Activitatea de grup Copii recită împreună o poezie despre legume.
Legumele toate, toate
Sunt izvor de sǎnǎtate.
Fiecare-n felul ei
Ne ajutǎ cu temei:
Usturoiu-alungǎ boala
Ceapa vindecǎ rǎceala,
Frunza verde de spanac
Este bunǎ la stomac;
Oricum ar fi consumate:
Fierte,crude, toate, toate,
Sunt izvor de sǎnǎtate !
Dupa intalnirea de dimineata,copiii vor afla noutatea zilei prin intermediul Zanei
Primavara care va sosi la ei cu multe surprize..
Copii merg la centrul tematic şi privesc ridichile aduse de zână. Zâna primăverii
este însă puţin tristă că nu ştie nicio poveste despre ridichi.
O rugăm să rămână alături de noi deoarece astăzi noi vom asculta povestea
Ridichea uriaşă. Educatoarea are grijă ca toţi copiii să fie în jurul ei , atrăgându-i prin
mimică, gesturi modulaţia vocii.Va prezenta imaginile şi le va adresa întrebări copiilor
pentru fixarea conţinutului poveştii. Va pune imaginile la sectorul bibliotecă pentru ca
copii să le poată privii în voie.Activitatea de la domeniul limbă si comunicare se
finalizează printr-o tranziţie: Dacă vreau să crec voinic Mănânc legume de mic Sar uşor
ca iepuraşii Zbor încet ca fluturaşii. Spre măsuţe ne îndreptăm Să începem să lucrăm.
Vor fi prezentate centrele de interes la care copiii isi vor desfasura activitatile.
La sectorul CONSTRUCTII copii vor construi lădiţe de diferite mărimi pentru
ridichi, la sectorul BIBLIOTECA vor reconstitui diverse scene din poveste, iar la
ARTA,vor picta in contur o ridiche.Deoarece la sectorul ARTA se va desfasura cea de-a
doua activitate pe domenii experientiale a zilei, se va explica si demonstra modul de
lucru, se vor face exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainilor cu toti copiii, apoi
se va trece la activitatea pe centre.Se va avea in vedere ca fiecare copil sa ajunga la acest
centru. Lucrarile de aici vor fi expuse pe panou pe masura ce copiii finalizeaza lucrarile,
apoi se va face analiza si aprecierea acestora.
Activităţile zilei se vor încheia cu un joc de mişcare în aer liber “Plantăm şi
culegem ridichi”. Jocul se va desfăşura în curtea grădiniţei. Copiii vor forma două echipe,
echipa ridichilor şi echipa cepei verzi. În curte, prin iarbă, vor fi aşezate ridichi. La
semnalul educatoarei, copiii vor alerga şi vor culege ridichile din iarbă. După ce toate
legumele au fost culese, se vor număra ridichile culese de fiecare echipă. Câştigătoare va
fi echipa care a cules cele mai multe ridichi. Se va repeta jocul de câteva ori.
Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
didactic
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ

1.Organizarea Pregătirea materialului necesar pentru activităţile


activitatii propuse
Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
2.Captarea Copii privesc ridichiile aduse de zâna Conversatia Observarea
atentiei primăvară. Zâna primăverii este însă puţin Comporta-
tristă că nu ştie nicio poveste despre ridichii. Coşuleţ cu ridichii mentului
initial –
3.Anuntarea O rugăm să rămână alături de noi deoarece Conversatia interesul
temei si a vom asculta povestea Ridichea uriaşă pentru
obiectivelor activitate

4.Dirijarea învăţării
În timpul povestirii voi nuanţa vocea, voi Conversatia
prin redarea marca, prin expresivitatea limbajului, semnele
integrată a de punctuaţie, şi voi accentua pasajul care
conţinuturilor exprimă efortul făcut de personaje pentru a
smulge ridichea din pământ: „Hei-rup, hei- Explicatia
rup! Hai ridiche uriaşă, să te duc la noi
acasă!” În contextul povestirii voi explica şi Exercitiul
celelalte cuvinte şi expresii noi: „s-a urnit”,
„zadarnic”,
1.Primavara mosul sadeste legume.
2.Mosul gaseste ridichea uriasa,vrea sa o Conversatia
duca acasa dar nu reuseste sa o scoata din
pamant.
3.Mosul o cheama pe baba sa il ajute sa
scoata ridichea dar nu reusesc.
4.Baba o cheama pe nepotica sa-i ajute,
dar nu reusesc. Expunerea
5.Nepotica il cheama pe catel sa-i ajute sa
scoata ridichea dar tot nu reusesc
6.Catelul o cheama pe pisicuta, dar in zadar.
7.Pisicuta il cheama pe soricel sa-i ajute si ca
prin minune aceasta iese
Voi insista pe mesajul educativ al poveştii
“Unde-s multi puterea creste”
După expunerea poveştii, voi expune la panou
imagini cu scene din poveste.Apoi se va
realiza o scurtă conversaţie pe baza povestirii Aprecierei
şi a materialului didactic: pozitive
- Cum s-a numit povestea? la răspunsurile
- Cine a sădit ridichea? copiilor
- Ce personaje am întâlnit în această poveste? Planşe reperzentând imagini din
- Cum era ridichea? poveste
- A reuşit moşul să o scoată din pământ de
unul singur?
- Cine i-a venit în ajutor mai întâi?
- Pe cine a chemat baba?
- Cum trăgeau cu toţii ridichea?( cu putere,
adică cu forţă)
- Dacă nu ar fi ajutat cu toţii, ar fi reuşit
moşul să scoată ridichea de unul singur?
Aşa se întâmplă şi în viaţa noastră: e nevoie
uneori să ne ajutăm unii pe alţii ca să reuşim
Fixarea un lucru sau ca să facem treaba mai repede.
conţinutului Iată, de exemplu, e nevoie să srângem cu toţii jucăriile
după ce ne jucăm, ca să terminăm mai repede.
Le propun copiilor sa jucam un joc Fals sau Problematizarea
Adevarat.Fiecare copil primeste doua palete
una de culoarea verde,alta de culoarea rosie Raspund la
cu ajutorul carora vor raspunde la intrebari. intrebari
Verde pentru adevarat ;rosu pentru fals. Palete verzi si galbene cu ajutorul
-Povestea se numeste”Ridichea Rosie”? paletelor
-Mosul a scos singur ridichea?
-Baba a chemat catelul in ajutor?
-Catelul a chemat pisica in ajutor?
-Pisica a chemat soricelul?
-Mosul ,baba,catelul,pisica ,soricelul strigau :
“Hei-rup, hei-rup”?

5.Obtinerea Copiii vor merge la centre. Exercitiul Recunosc personajel


performantei Tranzitie
Dacă vreau să crec voinic Mănânc
legume de mic Sar uşor ca iepuraşii Zbor Canta
încet ca fluturaşii. Spre măsuţe ne îndreptăm
Să începem să lucrăm. Explicatia
Voi prezenta copiilor centrele deschise şi
obiectivele de realizat. Fiecare copil Demonstratia
îşi alege centrul unde va lucra.
La sectorul Joc de masa trebuie Exercitiul
să reconstituie imagini din poveste.
La sectorul Constructii trebuie să construias-
ca lădiţe pentru ridichi.
Sectorul Artă
La aceste sector copiii vor picta ridichea
având ca model planşa realizată de mine.
Intuirea materialului:
-Ce aveţi pe măsuţe?
(Pe măsuţe avem: acuarele, pensule, vase cu
apă, şerveţele şi fişa de lucru)
Prezentarea şi analiza modelului:
Le voi prezenta copiilor planşa model pe care
o vom analiza împreună:
-Ce este pictat pe acesta planşă? (Pe acesta
planşă este pictată o ridiche)
-Cu ce culori este pictată aceasta? (Este
pictată cu culorile roşu şi verde.)
Explicarea si demonstrarea modului de lucru
- Pentru a picta ridichea avem nevoie de
culorile roşu şi verde şi de pensulă. Vom picta
cu roşu rădăcina, având grijă să nu depăşim
conturul, iar frunzele le vom picta cu verde.
Exercitii de încălzire a muşchilor mâinii:
-afara plouă pic-pic
-închidem şi deschidem pumnii
-spălăm rufele
-stoarcem rufele
-batem din palme
-rotim pumnii
Realizarea temei de către copii
Voi da semnalul de începere a lucrului. În
timp ce copiii lucrează voi trece printre
rânduri, voi da indicaţii individuale, dacă este
cazul, voi corecta greselile comune şi voi
semna lucrările.
Voi urmari mânuirea corecta a pensulei,
poziţia corectă a corpului, a capului si de
asemenea voi urmări respectarea temei si
finalizarea ei.
Copiii se vor aşeza la ce sector doresc.Voi
avea grijă ca la fiecae sector să fie un numar
aproximativ egal de copii.Voi nota numele pe
lucrările celor de la sectorul Artă şi le voi
atrage atenţia că trebuie să termine lucrările la
timp.
Voi avea grija ca toţi copiii sa ajungă la
sectorul Artă unde se va desfăşura activitatea
pe domenii experienţiale
6.Evaluarea La finalizarea activităţilor de la centrele de Turul Aprecieri
performantei interes, vom vizualiza si analiza picturile galeriei
copiilor, având în vedere următoarele criterii:
-dacă au fost folosite culorile impuse de mine;
-dacă nu au depăşit conturul;
-dacă au finalizat lucrarea.
Voi face aprecieri generale şi individuale
asupra comportamentului copiilor în timpul
activităţilor şi asupra modului de lucru.Cei
care au pictat frumos dar şi cei care au învăţat
poezia vor fi recompensaţi cu fluturaşi primişi
de la Zâna Primăverii.
Pentru destinderea şi relaxarea copiilor, vom
merge în curtea grădiniţei şi vom juca un joc
de mişcare intitulat “Culegem ridichi”

Activităţile zilei se vor încheia cu un


joc de mişcare în aer liber “Plantam si
culegem ridichi”. Jocul se va desfăşura în
curtea grădiniţei. Copiii vor forma două
echipe, echipa ridichilor şi echipa cepei verzi.
În curte, prin iarbă, vor fi aşezate ridichi. La
semnalul educatoarei, copiii vor alerga şi vor
culege ridichile din iarbă. După ce toate
legumele au fost culese, se vor număra
ridichile culese de fiecare echipă.
Câştigătoare va fi echipa care a cules cele mai
multe ridichi. Se va repeta jocul de câteva ori.

7.Incheierea Voi face aprecieri asupra modului in care au participat


Conversatia
activitatii la activitate.

S-ar putea să vă placă și