Sunteți pe pagina 1din 28

Grdinia P.N.

MEHADIA
Jud.Cara-Severin

TEMA SPTMNII:
Chipul primverii
TEMA ZILEI:
Cltorim alturi de albinua Maia
GRUPA MIJLOCIE
PROF.RADU AURELIA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


UNITATEA DE NVMNT:GRDINIA P.N.MEHADIA
DATA:16.05.2014
NIVEL: I
GRUPA:mijlocie
TEMA DE STUDIU: Cnd,cum i de ce se ntmpl?
TEMA SPTMNII: Chipul primverii
TEMA ZILEI: Cltorim alturi de albinua Maia
TIPUL ACTIVITII : Verificare i consolidare de cunotine,priceperi i deprinderi.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ADP+ALA1+ADE +ALA2
CATEGORII DE ACTIVITI: Activiti de dezvoltare personal(ADP);Activiti liber-alese(ALA1) Activiti
pe domenii experieniale(ADE)-DS2-Activitate
matematic; DLC-Educarea limbajului; DOS2-Activitate
Practic; Activiti liber alese(ALA2)
SCOPUL ACTIVITII:

Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor privind aspecte i caracteristici ale anotimpului primvara;
Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele i cifrele folosind un limbaj adecvat;
Educarea abilitii de a intra in relaie cu ceilali de a comunica i coopera;
Dezvoltarea simului practic i estetic.
ACTIVITI DE NVARE
I)ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL(ADP)
ADP- ntlnirea de diminea -Bun dimineaa ,oaspei dragi!
Rutine:i eu pot s ajut!; M pregtesc pentru activiti
Tranziii:1,2,1,2, facei toi la fel ca noi!-recitativ ritmic; nfloresc grdinile-cntec; Cte unul pe
crare-joc cu text i cnt; Cu ap i spun -cantec.
Obiective operaionale:
O1- s utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
O2- s adopte un comportament adecvat n timpul salutului (mimica, privire);
O3- s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i simbolul i n
acelai timp numele;
04- s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin
simbol adecvat.
II)ACTIVITI LIBER ALESE(ALA1)
tiin:Gsete prietenii primverii!-fi de lucru
Sarcina didactic:

-identificarea elementelor specifice anotimpului primvara.


Obiective operaionale:
O1-s coloreze imaginile de primvara;
O2-s se ncadreze n spaiul dat.
Art Flori pentru Maia-pictur
Sarcina didactic-pictarea florilor cu ajutorul radierei.
Obiective operaionale :
O3-s picteze florile cu ajutorul radierei;
O4-s se ncadreze n spaiul dat.
Mijloc de realizare:tampilare.
III)ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE
DOMENIUL TIIN(D2) -Activitate matematic:Cu stelue ne jucm, matematic-nvm!-joc
didactic
Obiective operaionale:
O1-s numere cresctor i descresctor in limitele 1-5;
O2-s recunoasc cifrele de la 1 la 5;
O3-s formeze grupe de obiecte dup diferite criterii;

O4-s raporteze cantitatea la numr si numrul la cantitate;


O5-s ordoneze cresctor numerele date;
O6-s identifice lipsa unui obiect sau a mai multor obiecte dintr-un ir numeric format,utiliznd numeralul ordinal.
Sarcina didactic:alegerea unei stelue de pe covor i rezolvarea sarcinilor date de fiecare stelu.
Elemente de joc:surpriza, mnuirea materialelor, ateptarea, nchiderea i deschiderea ochilor, aplauze, micare,
bagheta magic.
Reguli de joc:copiii vor fi asezai n semicerc, cu ajutorul baghetei magice vor fi solicitati sa descopere sarcina
aflata pe stelu. Rezolvarea corect a fiecrei sarcini va fi recompensat cu aplauze.
DOMENIUL LIMB I COMUNICARE(DLC)-Educarea limbajului-Ajut-o pe Maia s ajung la csua
ei! -joc didactic -concurs
Obiective operaionale
O7-s recunoasc i s denumeasc imaginea caracteristic anotimpului primvar;
O8-s formuleze propoziii simple cu ajutorul ntrebrilor i imaginilor;
O9-s recite o poezie specific anotimpului primvara;
O10-s despart n silabe cuvintele date i s precizeze numrul de silabe;
O11-s dezlege ghicitori cu referire la anotimpul primvara.
Sarcina didactic:alegerea unei imagini de primvar, denumirea i descrierea acesteia, formularea unor propoziii
simple cu ajutorul imaginii.
Elemente de joc: surpriza, plria Znei Primvar, ateptarea, mnuirea materialului, aplauze, recompense.

Reguli de joc:copiii vor fi aezai n semicerc, respect precizrile educatoarei, ordinea intrrii n joc, aaz pe
panou siluete caracteristice anotimpului primvara, aplaud rspunsurile corecte.
DOMENIUL OM I SOCIETATE(DOS1)-Activitate practic-Prjituri pentru petrecere-activitate
gospodreasc
Obiective operaionale
O12 -sa exerseze deprinderi practic-gospodresti, utilizand obiectele si materialele puse la

dispoziie pentru

realizarea temei;
O13 -s cunoasc responsabilitile in microgrupul din care fac parte.
Sarcina didactic-prepararea unor produse de patiserie(bomboane raffaello si fursecuri).
IV).ACTIVITI LIBER-ALESE(ALA2)
Petrecem alturi de albinua Maia-divertisment
Scopul activitii:Destinderea copiilor, dezvoltarea ateniei,rapiditii n reacii, a ndemnrii, dezvoltarea
spiritului de competiie.
Sarcina didactic:aezarea albinuei pe cte o floare i numirea florii respective.
Obiective operaionale
O1-s respecte regulile stabilite de comun acord n cadrul grupului;

O2-s participe cu plcere i interes la activiti de divertisment alturi de colegi.


Locul desfurrii:curtea grdiniei.
Metode i procedee:explicaia, demonstraia, jocul.
Materiale folosite:medalioane flori de primvar si medalion albinua, prjituri, suc, cd-player.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, metoda mna
oarb, turul galeriei.
Mijloace de nvmnt:
potaul(un copil), cutia cu surprize, tablou-inutul primverii, coli de desen, acuarele, creioane cu gum, stelue
din carton, fie, siluete (rndunici, berze, buburuze, fluturi, flori, albine, soare, nori), jetoane cifre, coulee,
ecusoane, bagheta magic, plria cltoare, cub, plicuri, farfurii de unic folosin, nuc de cocos, compoziia
pentru bomboane raffaello, fursecuri, dulcea, lingurie, orulee, bonete, serveele, cd-player, medalioane,
recompense(diplome,surprize dulci).
METODE DE EVALUARE:evaluare oral(aprecierea verbal), observarea sistematic, analiza produselor.
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, n grupuri mici, individual.
DURATA:1 ZI

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru nvmntul precolar-Editura DPH-Bucureti, 2009;


Revista nvmntul precolar i primar 3-4/2012, Editura Arlequin;
Repere metodice utile pentru nvmntul precolar vol 1, Editura Delta Cart
Educaional,Piteti,2011;
450 de jocuri educaionale. Repere fundamentale n nvarea i
dezvoltarea timpurie a copilului

Editura Didactica Publishing House, 2011.


Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, nivelul 3-5 ani, Editura Delta,
Piteti.

SCENARIUL ZILEI
Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea.
Copiii sunt aezai n semicerc pe scunele pentru a putea stabili un contact vizual cu toi membrii
grupei.Pentru a constitui un model de comportament, educatoarea zmbete, transmite cldur i ncurajare prin
toate formele de comunicare- verbal i nonverbal.
Salutul- Educatoarea rostete urmtoarele versuri:
Ne-am trezit de diminea
i-am venit la grdini.
A nceput o noua zi,
Insecte azi vom fi.
Pe scunele ne-aezm
i frumos ne salutm!
Bun dimineaa, insecte draglae!

n timp ce rostete versurile, educatoarea mparte copiilor ecusoane cu insecte(buburuze, fluturai).Se


folosete tehnica comunicrii rotative-pornind de la educatoare catre copilul din dreapta, folosindu-se numele
copilului (Ex. Bun dimineaa, Claudia, eu astzi sunt o buburuz).Fiecare salut este nsoit de o strngere de
mn.
Prezena se realizeaz cu ajutorul simbolurilor de pe panou.
Aceast etap este un prilej n care copiii contientizeaz componenta grupului, eventualii abseni; ei pot discuta
motivele pentru care unii colegi lipsesc, aceasta fiind nc o modalitate prin care se consolideaz relaiile n cadrul
grupului.
Dup ce ne-am salutat frumos i am fcut prezena le ndrept atenia copiilor spre Calendarul naturii :
Ziua, luna, anul,/ Anotimpul ni-l arat.
Deci calendarul naturii,/ S-l completm ndat!
- n ce anotimp suntem?(este indicat anotimpul printr-o sgeat )
- Cum este vremea astzi?(este aezat jetonul care indic starea vremii din ziua respectiv)
Cum ne mbrcm n acest anotimp?( este aezat jetonul care indic mbrcmintea corespunztoare)
mprtirea cu ceilali
Dupa salutul de dimineata, voi initia o discutie cu copiii referitoare la anotimpul primavara si trezirea naturii la
viata. Copiii isi vor reaminti care este tema saptamanii(Chipul primverii) i vor enumera cteva caracteristici ale
anotimpului primvara.
La noutatea zilei n sala de grup va intra un copil costumat n pota cu o cutie, iar pe cutie este aezat o
albin. Potaul ne aduce i o scrisoare, din care aflm c albinua se numete Maia i i caut csua. Ea vine din
inutul Primverii, unde vntul a suflat foarte tare i i-a luat csua. Fiecare plic aflat in ghivecele cu flori ne d indicii
ca s o ajutm n cutarea csuei.Dac o vom ajuta, Maia ne va invita la o petrecere.

Anun tema zilei i obiectivele propuse, pe nelesul copiilor, iar cu ajutorul tranziiei Unu doi,unu doi facei toi
la fel ca noi ne ndreptm spre centrele de interes.
Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezint sarcinile la fiecare sector.
La sectorul tiin copiii vor rezolva sarcinile de pe fia de lucru.
La sectorul art copiii trebuie s picteze florile cu ajutorul stampilei realizat cu radiera.
Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor trece pe la toate
centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.
TRANZITIE : Inainte de a trece la desfasurarea activitilor pe domenii experieniale, copiii vor cnta
cnteculnfloresc grdinile.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
1. DOMENIUL STIINE Activitate matematic
In continuare se va desfaura jocul Cu stelue ne jucm matematic-nvm
Atenia copiilor va fi indreptata spre surpriza aflat pe covor.Jos, in mijlocul clasei, copiii observ cinci stelue
colorate numerotate de la 1 la 5 ce conin diferite sarcini. Voi prezenta regulile jocului. Solicit copiii s rezolve
cerinele de pe fiecare stelu.
TRANZITIE : Cte unul pe crare -joc cu text i cnt.
2.DOMENIUL LIMB I COMUNICARE-Educarea limbajului
La educarea limbajului vom desfura un joc concurs Ajut-o pe Maia s ajung la csua ei!

Copiii vor trebui s-i arate Maiei drumul corect indicat de sgei, ns Maia intlnete anumite obstacole(un flutura,
o buburuz, o floare, o rndunic).Noi o vom ajuta pe Maia s treac de fiecare obstacol, rspunznd corect la sarcinile
date.
Jocul se va desfura sub form de concurs, copiii fiind mprii n dou grupe: grupa fluturailor i grupa
buburuzelor.
Tranziie :Cu ap i spun-cntec.
3.DOMENIUL OM I SOCIETATE-Activitate practic i elemente de activitate casnic
La activitatea practic vom realiza Prjituri pentru petrecere.Copiii vor fi mprii pe grupe n funcie de
ecusoanele din piept .La un atelier de lucru se va prepara bomboane raffaello, iar la cellalt atelier vor decora fursecuri de
diferite forme(flori, fluturasi, buburuze).Copiii vor fi ndrumai i ajutai pe tot parcursul activitii.
La sfritul activitii, folosind metoda turul atelierelor de lucru copiii ajutai de educatoare i vor evalua produsele
realizate.
Albinua Maia le mulumete c au fost alturi de ea n aventura de a-i gsi o cas, recompensndu-i cu diplome,
suprize dulci, mrturisindu-le c fr ajutorul lor nu ar fi reuit.
ACTIVITI LIBER ALESE(ALA2)
Ziua se ncheie cu petrecerea data n cinstea copiilor .Acetia mpreun cu Maia vor dansa i se vor distra jucndu-se
jocul Albinua a zburat.

ANEXA1
SCRISOARE DE LA ALBINUA MAIA

BUN DIMINEAA COPII!


M NUMESC MAIA, SUNT O ALBINU HARNIC, MI PLACE FOARTE MULT S CULEG
NECTARUL I POLENUL DIN FLORI.
TII VOI CE MI S-A NTMPLAT?
VNTUL CEL NZDRVAN A SUFLAT FOARTE TARE I M-A LSAT FR CSU. AM
VENIT LA VOI TRIMIS DE ZNA PRIMVAR. EA MI-A SPUS C AI AJUTAT-O S SCAPE DE
BABA IARN, IAR EU AZI AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU.
M AJUTAI S-MI GSESC O CSU?
S TII C POVESTEA MEA ESTE SIMPL, DAR DRUMUL PN LA CSU ESTE
COMPLICAT. AM ADUS CU MINE O CUTIE FERMECAT PRIMIT DE LA ZNA PRIMVAR. N
CUTIE AVEI INDICII CA S M PUTEI AJUTA.
CU DRAG ,MAIA

ANEXA 2

ALBINUA A ZBURAT-JOC DISTRACTIV

Un copil va fi albinuta iar ceilalti vor fi flori.La semnal ,albina va zbura si toti canta si bat din palme;
,,Albinuta a zburat/Sa culeaga miere/Pe-o floare s-a asezat/ Si nectar ii cere/ De ghicesti cum o chema/
Albinita draga/ Cu tine o vei lua/ Albinita draga
Albina trebuie sa ghiceasca numele florii .Daca ghiceste ,copiii canta:
Ai ghicit,ai ghicit/ Floarea cea aleasa/ Fericit, multumit/ Ai s-o duci acasa si albina danseaza cu floarea.
Daca raspunsul nu este correct se canta:
N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne pare/ De acum ai sa fii/ Ca si noi o floare.

DESFURAREA
ACTIVITII

Etapele

Ob.
Op.

Elemente
de coninut

Intersubiectivitate

Strategii didactice

Org.nv.

activitii

Tipul
Materiale

CG I
-aerisirea slii de
grup;
-pregtirea
Se vor asigura condiiile necesare
materialului
pentru desfurarea optim a
D
didactic;
activitii. Copiii se aaz nI
-aranjarea
semicerc pe scunele.
R
mobilierului;
I
J
-pregtirea copiilor
A
pentru activiti.
T

1.Moment
organizatoric

I)
O1

O2

- ntlnirea de
diminea
i invit pe copii s se aeze n
- salutul;
semicerc pe scunele.Fiecare copil
-calendarul naturii va primi cte un ecuson(flutura,
buburuz).
Copiii se salut ntre ei,folosind
apelativulbun
dimineaa,
Claudia, eu astzi sunt o buburuz/un
flutura
Se stabilete mpreun cu copiii ziua,
data, starea vremii i simbolul care
va fi aezat la calendarul naturii.

Resurse

nv.

Conversaia

Calendarul
naturii

Ecusoane

Procedurale

A
P
L
A
U
Z
E

R
E
C
E
P
T
I
V
C
O
G
N
I
T
I
V

Evaluare

A
P
R
E
C
I
E
R
I
V
E
R
B
A
L

O
B
S
E

O3
O4
2.Captarea ateniei

3.Anunarea temei
i a obiectivelor

4.Reactualizarea
cunotinelor

Un copil va efectua prezena citindD


I
simbolurile colegilor .
R
Apare potaul care
I
ne
aduce
oEste prezentat albinua i scrisoarea
J
scrisoare i o cutiedin care aflm c albinua se numeteA
pe care este aezatMaia, c vine din inutul primveriiT
o albinu .
i vntul i-a luat csua.Trimis de
Zna Primvar, vine s ne cear
ajutorul s-i gsim csua, iar dac o
vom ajuta Maia va da o petrecere n
cinstea copiilor.Copiii o pot ajuta pe
albinu numai dac vor urma
indiciile aflate n cele trei plicuri.
Anunarea
temei
zilei:
-Astzi vom petrece o zi alturi de
Cltorim alturi albinua Maia, ajutnd-o s-i
de albinua Maia gseasc csua.Pentru a o ajuta ne
precum i a
vom juca cu stelue fermecate, unde
obiectivelor.
vom numra, vom sorta flori, vom
descoperi care flutura a zburat, apoi
vom recita poezii, vom alctui
propoziii, vom rspunde la ghicitori,
iar la sfrit vom prepara prjituri
D
pentru petrecere.
I
Reactualizarea
R
cunotinelor
Se
poart
o
scurt
discuie
despre
I
despre anotimpul
anotimpul
primvara:
J
primvara.
A
-n ce anotimp suntem?
-Noi suntem n anotimpul primvara. T

E
C
E
P
T
I
V
C
O
G
N
I
T
I
V

Copilul
pota
Cutie
surprize
Mascota
albinuei

cu

R
V
Conversaia A

I
A

Scrisoare

Explicaia

Conversaia

R
E
C
E
P
T
I
V

Conversaia

Explicaia

S
I
S
T
E
M
A
T
I
C

-Care este prima floare care vestete


sosirea anotimpului primvara?
-Prima floare care vestete anotimpul
primvara este ghiocelul.
-Cum este vremea n acest anotimp?
-n acest anotimp soarele ncepe s
strluceasc mai tare.
-Ce se ntmpl cu pomii?
-Pomii nfloresc.
-Ce insecte cunoatei?
-Albinue,buburuze,fluturai.
-Bravo,ai rspuns foarte bine.
Cu ajutorul ecusoanelor i a
tranziiei1,2,1,2 facei toi la fel ca
Tranziie :1.2,1,2noi copiii sunt ndrumai spre
faceti toi la fel cacentrele de interes deschise.
noi!-recitativ
Prezint pe rnd materialele i
ritmic
sarcinile de lucru din cadrul fiecrui
atelier i le urez Spor la lucru!
ALA1

II)

TIIN
La sectorul tiin copiii au de
Gsete prietenii rezolvat o fi, avnd ca sarcin
primverii!-fi de
identificarea elementelor
lucru
Sarcina de lucru: caracteristice anotimpului primvara
prin colorarea acestora.
-identificarea
elementelor
caracteristice
primverii
prinn cadrul sectorului art copiii au de
colorare

C
O
G
N
I
T
I
V

conversaia
D
I
R
I
J
A
T

D
I
R
I
J
A
T

P
A
R
T
I
C
I
P

A
P
R
E
C
I
E
R
I
fie

pictat flori de primvar ,folosind


tehnica tampilei.

ART
Flori pentru
Dup terminarea sarcinilor din
Maia-pictur prin
tehnica tampilare centrele de interes, mpreun cu
Maia vom cnta un cntecel.
O1
O2
Tranziie:-nflores
c grdinile cntec

5.Dirijarea
nvrii

O3
O4

III)

Vor observa trei ghivece cu flori


ADE
numerotate de la 1 la 3.n fiecare
D2-activitate
ghiveci se afl cte un plic indiciu.
matematic
Voi deschide primul plic din care
Cu stelue ne
vom afla ce trebuie s facem n
jucm,
continuare.
matematicAnun copiii c ne vom juca un joc
nvm!-joc
interesant pentru a o ajuta pe, Maia D
didactic
Sarcina didactic: s-i gseasc csua.
I
Descoperirea
i
R
rezolvarea
I
sarcinilor aflate pe
J
cele 5 stelue.
A
Le voi explica copiilor modul deT
desfurare al jocului.
Explicarea i
Copiii vor descoperi 5 stelue
demonstrarea jocului colorate aezate pe covor. Pe fiecare
Educatoarea
stelu se afl cte o sarcin. Copiii

A
T
I
V
e xerciiul
A
C
T
I
V

V
E
R
B
A
L
E

Acuarele,
creioane cu
radier,
pahare.ap

O
B
Conversaia S
E
R
V
A
Ghiveci din
R
carton,
E
Jetoane cifre,
plicuri
A
S
I

explic i
demonstreaz
jocul.

vor fi alei cu ajutorul baghetei i a


cuvintelor magice: Bagheta la
drum pornete i la.....se oprete!.
Copilul atins cu bagheta va veni i va
rezolva sarcina de pe stelua cu
nr.1,sarcin citit de educatoare.
Jocul continu pn la epuizarea
sarcinilor de pe cele 5 stelue.

S
T
E
M
A
T
I
C

Un copil va veni i va executa jocul


Executarea
de prob.
jocului de probse efectueaz jocul
de prob
Copiii desfoar jocul propriu-zis,
respectnd regulile jocului.
Desfurarea jocului
propriu-zis

Copiii sunt aezai n semicerc:


VariantaI
D
- vor numra steluele de pe covor n I
ordine
cresctoare,
apoiR
I
descresctoare;
J
Varianta II
A
-aaz n inutul primveriiT
prietenii albinuei astfel:(3 noriori,

Jocul

O
P
E
R
A

I
O
N
A
L

Stelue
colorate
Bagheta
magic

coulee

Explicaia

Demonstraia

O1

O2

O3

O4

tot attea rndunici ci noriori ai


aezat, 5 narcise, o buburuz mare i
dou mici);
Varianta III
Pe o msu sunt aezate 3 vaze,
avnd diferite culori(alb, roie,
galben), precum i un coule cu
lalele(roii, galbene, albe).
Copiii au ca sarcin s grupeze
florile dup culoare, s spun cte
flori sunt n fiecare vaz, s lipeasc
pe fiecare vaz cifra corespunztoare
numrului de flori din fiecare vaz,
apoi s ordoneze cresctor vazele.
Varianta IV
Se va descoperi i sarcina de pe
ultima stelu.
Fluturaii vor s zboare ctre
inutul primverii astfel:
-aaz pe prima floare un flutura
rou;
-aaz pe a doua floare un flutura
albastru;
-aaz pe a patra floare un flutura
portocaliu;
-aaz pe a treia floare un flutura
galben;
-aaz pe ultima floare un flutura
roz.
- Copii, fluturaii au obosit i vor s
se odihneasc, aadar ne vom odihni

O
P
E
R
A

I
O
N
A
L

inutul
primverii
Siluete(flori.nori,
rndunici,bub
uruze)
Vaze
Jetoane cifre

exerciiul

A
P
R
E
C
I
E
R
I
V
E
R

O5

6.Obinerea
performanei

O6

i noi puin mpreun cu ei i vom


nchide ochiorii.
La semnalul meuclinchetul
Complicarea
clopoelelui v vei trezi.
jocului
- Ce s-a ntmplat ?
Copiii vor fi
solicitai s observe - Al ctelea flutura a zburat?
al ctelea flutura a Copiii vor spune al ctelea flutura a
zburat din inutul zburat.
primverii.
Rspunsurile
corecte
vor
fi
aplaudate.

Tranziie
Cte unul pe
crare-joc cu text Voi deschide plicul cu nr.2.
i cnt
Se va da citire sarcinii din plicul cu
nr.2.
DLC-Educarea
limbajului-Ajut- Anun copiii c n continuare ne vom
juca un alt joc sub form de concurs.
o pe Maia s
ajung la csua
ei!-joc didactic(concurs)
Copiiii vor fi mprii n dou grupe
in funcie de ecusoanele lor (grupa
buburuzelor i grupa fluturailor).
Sarcina didactic: Fiecare grup are sarcina de a o ajuta
pe Maia s gseasc drumul spre
Alegerea unei
imagini de
csua ei, drum indicat de sgeile
primvar,
aflate pe covor i s treac de fiecare
denumirea i

B
A
L
E

Siluete
fluturai

Clopoel

Problematizarea

D
I
R
I
J
A

O
P
E
R
A

I
O
N
A
L

A
P
L
A
U
Z
E

descrierea acesteia, obstacol ntlnit n calea ei (un


formularea unor flutura, o buburuz, o floare, o
propoziii simple rndunic).
cu ajutorul
Dac una dintre echipe nu se
imaginii.
descurc la trecerea obstacolului,
Explicarea i
atunci i va veni n ajutor cealalt
demonstrarea
echip.
jocului.
Fiecare rspuns corect va fi
recompensat cu o fa zmbitoare.
La sfritul activitii vom numra
Jocul de prob
feele zmbitoare i vom desemna
Se execut
echipa ctigtoare.
jocul de prob
Vom executa jocul de prob, dup
care vom executa jocul propriu-zis.
Desfurarea
jocului propriuzis
Proba nr1
Cu ajutorul metodei mna oarb
copiii vor extrage siluete dintr-un
coule. Vor denumi imaginea i vor
alctui propoziii simple cu ajutorul
acestora, apoi vor aeza n inutul
primverii silueta descoperit.
Proba nr.2
Echipele sunt aezate n semicerc. Pe
versurile Zna are plrie/Zna
noastr multe tie! voi aeza pe
capul unui copil plria Znei
Primvar. Copilul care poart

D
I
R
I
J
A
T

R
E
C
E
P
T
I
V
C
O
G
N
I
T
I
V

Mascota
albinuei

Explicaia

Conversaia

Sgei
obstacolebuburuza,
flutura
floare
rndunic
coulee

A
P
L
A
U
Z
E

O7

O8

O9

Complicarea
O 10 jocului

aceast plrie va veni i va recita o


poezie despre primvar.
Proba nr.3
Anun copiii c ne vom juca cu un
cub fermecat.
Prezint copiilor cubul, care are pe
fiecare fa o imagine ce reprezint
anotimpul
primvara
(barz,
rndunic, lalea,
buburuz, fluture, soare).
Cu ajutorul plriei, copilul ales va
arunca cubul i va descoperi pe faa
acestuia o imagine. Va despri n
silabe cuvntul rostit, va preciza
numrul de silabe, apoi va aeza n
copac tot attea floricele cte silabe
are cuvntul.
Aruncarea cubului va continua pna
la descoperirea tuturor imaginilor.
Proba nr.4
Ultimul obstacol(rndunica) va cere
copiilor s rspund la cele trei
ghicitori aduse de trei fluturai,iar n
ncheiere vor cnta albinuei un
cntec de primvar.

Aceast secven a activitii se va

Mna oarb
R
E
C
E
P
T
I
V
C
O
G
N
I
T
I
V

Plria Znei
primvar

cub

exerciiul
flori
copcelul
primverii

S
T
I
M
U
L
E
N
T
E

realiza printr-o activitate


Traziie:Cu ap igospodreasc.
spun

7.Asigurarea
conexiunii inverse

O11

Deschidem plicul cu nr.3


DOS-Activitate Copiii au ca sarcin s prepare
produse de patiserie pentru petrecere
practic i
(bomboane raffaello, fursecuri).
elemente de
activitate
-Pentru c am reuit s i gsim o
casnic-Prjituri csu Maiei, ea va organiza o
pentru pentrecere- petrecere pentru voi ,dup cum a
activitate
promis la nceputul zile.
gospodreasc
-La orice petrecere avem nevoie de
muzic i prjiturele.Maia nu a reuit
s le termine, astfel o vom ajuta s
prepare prjiturile ncepute de ea.
Copiii sunt mprii n dou
ateliere de lucru.La un atelier se va
prepara bomboane raffaello ,iar la
cellalt atelier fursecuri de diferite
forme.Sunt echipai corespunztor
activitii desfurate (orulee,
bonete).

Copiii intuiesc materialele i i aleg


locul unde vor lucra ,n funcie de
ecusoanele din piept, respectnd
indicaiile primite de la educatoare.
Le explic modul de lucru pentru

D
I
R
I
J
A
T

O
P
E
R
A

I
O
N
A
L

ghicitori

A
P
R
E
C
Conversaia I
E
R
I
Explicaia
V
E
R
B
A
L
E

O
B
S

fiecare atelier n parte.

E
R
V
A

I
A

Intuirea
materialelor
lucru

deEchipa buburuzelor vor prepara


bomboane raffaello
-formarea unor bilue i tvlirea lor
prin nuc de cocos;
-aezarea acestora pe farfurie.
Explicarea
Echipa fluturailor vor prepara
modului de lucru fursecuri.
Se va alege de pe platou dou
jumti asemntoare ca form
,vom unge cu dulcea i le vom
lipi,obinnd
astfel
un
fursec.Produsele se vor aeza pe
farfurie.
Educatoarea va supraveghea ambele
echipe, ajutnd acolo unde copiii
ntampin greuti.
La terminarea produsului se va
efectua analiza lui, modul de
prezentare al acestuia, iar apoi copiii
se vor servi reciproc cu produsele
obinute.
Voi face aprecieri colective i
individuale asupra modului cum sau comportat copiii i cum au lucrat
pe parcursul zilei.
Copiii vor primi drept recompens
dulciuri i diplome.
O12
Ala2-S

n ncheierea activitilor ne vom


distra la petrecerea organizat de

D
I
R
I
J
A
T

P
A
R
T
I
C
I
P
A
T
I
V
A
C
T
I
V

farfurii
de
unic
folosin
fa de mas,
lingurie

exerciiul

S
I
S
T
E
M
A
T
I
C

orulee
bonete
erveele
biscuii
de
diferite
forme(fluture,
buburuz,
floare)
nuc de
cocos,
dulcea

A
P
R
E
C
I
E
R
I
V

8.Evaluare
O13

petrecem alturi Maia, care le mulumete pentru


de Maia!
ajutorul dat i ne vom juca mpreun
-divertisment
jocul distractivAlbinua a
zburat!(anexa 2).
dulciuri
diplome

9.ncheierea
activitii

IV)
O1
O2

DI
RI
JA
T

E
R
B
A
L
E

R
E
C
O
M
Turul
atelierelor
P
cd-player,
de lucru
E
medalioane
flori i albin
N
S
Conversaia E

S-ar putea să vă placă și