Sunteți pe pagina 1din 13

GRADINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ARIPI DESCHISE- PITEȘTI

PROIECT DIDACTIC (ACTIVITATE INTEGRATĂ)

EDUCATOARE: BĂNUȚĂ ANA MARIA DIANA


Data: 19.03.2024
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program prelungit „ARIPI DESCHISE”
Grupa: mijlocie C ,,Step by Step ”( Clubul lui Mickey Mouse)
Profesor înv. preşcolar: Bănuță Ana Maria Diana
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: „Zumzet de primăvară!”
Tema săptămânii: ,,Legume timpurii!”
Tema activității integrate: ”În grădina cu legume”

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea capacității de înțelegere a unui text povestit;
Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral.

TIPUL ACTIVITĂȚII: ADP+ALA1+ADE+ALA2 ( mixtă)


 ADE : DLC (Educarea limbajului): “Ridichia uriașă” (Lectura educatoarei);
 DOS (Activitate practică): ”Tractorașul cu legume” (Confecționare).
CATEGORIILE DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE: ADE+ALA+ADP

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


Întâlnirea de dimineață: prezenta, salutul, calendarul naturii: „Mănânc legume ca să fiu sănătos, cel mai mult îmi place...”
Rutină: “Mănânc legume ca să cresc mare și voinic”
Tranziție:,,Bat din palme”, ”Vine, vine primăvara”;
Moment de mișcare: „Înviorarea legumelor!”

ACTIVITATE INTEGRATĂ PE DOMENII EXPERIENȚIALE (DLC+DOS):

ADE: DLC (Educarea limbajului): „Ridichia uriașă” – lectura educatoarei


FORMĂ DE ORGANIZARE: Activitate cu întreg grupul de copii.
ADE-DOS (Activitate practică): „Tractorașul cu legume” –confecționare
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate pe centre de interes.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA 1) :
 Alfabetizare: ,, Caietul meu cu legume”-unire de puncte
 Știintă: „Găsește și potrivește”- tabla luminoasă
 Joc de rol: „De-a micii bucatari!”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):


1. “Culege legumele” – Joc de mișcare
2. “ Spune ce legumă lipsește?”– Joc de atenție

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE-DLC (Educarea limbajului):


O1: să prezinte adecvat momentele din poveste;
O2: să identifice personajele din povestea “Ridichia uriașă”;
O3: să rețină morala poveștii.
ADE-DOS (Activitate practică):
O4: să intuiască materialele de lucru primite;
O5: să utilizeze corect tehnicile de lucru însușite anterior (lipire-confecție).

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: povestirea, expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observația, explozia stelară.

MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul naturii, poze copii, tractor, planșe/imagini, foarfecă, şerveţele umede, tocător, cuțite plastic,
ustensile de bucătărie.

FORMA DE ORGANIZARE: activitate pe centre, activitate cu întreg grupul de copii.


SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
În cadrul activității de dezvoltare personală, copiii vor aborda întâlnirea de dimineaţă într-o manieră optimistă şi
plină de energie.
Copiii vor intră în sala de grupă, se vor așeza în semicerc și vor fi întâmpinați cu salutul:”Dimineața a venit,/ Toți
copiii au sosit,/ În semicerc să ne adunăm/ Cu toții să ne salutăm!”.
Se realizează prezența copiilor cu ajutorul tabloului de prezență și a semnelor de prezență, se precizează copiii prezenți și cei absenți.
Completarea calendarului naturii va fi făcută de „meteorologul de serviciu" care va veni în faţă şi le va spune copiilor ce a observat
în drum spre grădiniţă: ”-Cum este cerul?; Cum este vremea?; E soare sau plouă?; Este cald sau rece?; Cum l-a îmbrăcat mama?”
Copiii ceilalţi vor putea pune întrebări sau vor putea completă părerile „meteorologului". Se va discuta şi despre zilele săptămânii,luna
și anotimpul în care ne aflăm.
Împărtășirea cu ceilalți se realizează printr-o conversație, în care copiii își povestesc momente petrecute intr-o zi
de primavară alături de familie. Educatoarea le zâmbeşte şi îi încurajează cu căldură prin toate formele de comunicare.
Activitatea de grup: Se face o scurtă discuție despre anotimpul Primăvară. Se va discuta pe baza temei de la
întâlnirea de dimineață “Mănânc legume ca să fiu sănătos, cel mai mult îmi place...”, totodată amintindu-se şi principalele
caracteristici ale legumelor de primavară. Această discuţie ne va ajută să înțelegem importanta consumului de legume sănătoase.

NOUTATEA ZILEI:
În sala de grupă își face apariția ,,Grădinarul harnic” –elementul surpriză, care le spune copiilor că va participa la activitățile de pe
parcursul zilei, aceasta va aduce un plic cu mesajul zilei („Să ne ajutăm unii pe alții!”) și recompese pentru a le oferi copiilor la finalul
activităților.

MESAJUL ZILEI:
„Să ne ajutăm unii pe alții!”

TRANZIŢIE:
,,Bat din palme”, ”Vine, vine primăvara”;
Se prezintă centrele de interes deschise, unde copiii vor desfăşura activităţile alese. Se prezintă tema corespunzătoare fiecărui
centru.
Intuirea materialelor: însoţiţi de educatoare, copiii vor merge pe la fiecare centru şi vor intui materialele cu care vor lucra:
Centrul Alfabetizare: tema „Caietul meu cu legume” -copiii vor găsi creioane și un caiet cu legume timpurii. Vor trebui sa unească
punctele astfel încât să obțină leguma din imagine.
Centrul Știinţă: tema „Găsește și potrivește” (tablă luminoasă) -copiii vor găsi: tabla luminoasă, jetoane cu legume timpurii, fișe cu
umbra jetoanelor cu legume timpurii, mălai; Copiii vor trebui sa caute jetoanele cu legume în mălai și să le potrivească cu umbra
fiecareia.

Centrul Artă: tema: „Tractorașul cu legume” – confecționare –copiii vor descoperi pe mese un tractoraș si câteva legume timpurii
pe care le vor decupa.
Centrul Joc de rol: tema: „De-a micii bucatari!”– copiii vor găsi coșulețe, legume de primăvară, sare, oțet, ulei, castronașe,
sorțulețe, furculițe, cuțite din plastic. Copiii vor realiza salata de legume timpurii folosind materialele puse la dispoziție.

Activitatea de Educarea limbajului “Ridichia uriașă” (lectură educatoarei) se realizează cu întreg grupul de copii așezați în semicerc.

Evaluarea: orală, observarea sistematică a comportamentului copiilor.


Se fac aprecieri individuale şi colective asupra desfășurării activității

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE –partea a II-a

1. ”Culege legumele”- Joc de miscare


Materiale: cosulete cu legume, autocolante de pus în piept, cu rosii pentru băieți și salata verde pentru fetite. Copiii se împart în două
echipe, echipa rosiilor- baietii si echipa salatei verzi- fetițele. Se formeaza rânduri de cate patru- cinci copiii. La semnalul educatoarei,
o bătaie din palme, fiecare copil de la echipa sa pornește spre coșul cu legume așezat în centru, ia cate o legumă, o așează în coșul din
fata rândului sau si se așează în spatele rândului sau. Castiga echipa care a adus cele mai multe legume din ladita.

2. ”Spune ce legumă lipseste?”- Joc de atenție


Materiale: jetoane reprezentând diferite imagini ( legume de primavara, panou.);
Desfășurarea jocului: Copiilor le sunt prezentate imaginile rând pe rând, apoi va fi stabilită poziţia acestora pe panou. La
semnalul educatoarei, o bătaie din palme, copiii îşi vor acoperi ochii( educatoarea va lua o imagine de pe panou), iar la auzul
cuvintelor “ghiceşte ce lipseşte?” copiii vor privi cu atenţie imaginile iar copilul numit va spune care este imaginea care lipseşte.
Sunt aplaudate răspunsurile corecte.
Vom aprecia activitatea copiilor, vom lăuda toţi copiii pentru progresele făcute şi vor primi recompersele promise de la Grădinarul
harnic.
BIBLIOGRAFIE:

 Metodica activităților matematice în grădinițe, Editura Universității din Pitești, 2009


 Revista Învățământul Preșcolar-nr.3-4/2009,Editura Arlequin, București, 2009
 M.E.N. “Curriculum pentru educație timpurie (3 – 6/ 7 ani)”, Bucureşti, 2019;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație
timpurie;
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I Integral, București
 Lazăr, C., Berbeceanu, G., (2016) – Ziua bună începe la întâlnirea de dimineață”, Editura Techo-Art, Petroșani.
 Tudor, L., 2013, Elemente de teoria instruirii. Aplicații teoretice și practice pentru învățământul preșcolar și primar, Costești,
Editura Ars Libri.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂTII
ADE: Domeniul Limbă și Comunicare - Educarea limbajului: ”Ridichea uriașă"

Strategii didactice
Momentele Obop Conținutul activității Evaluare
activității

Forme de Metode şi Mijloace de


organizare procedee învățământ

1.Moment Se vor asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii: aerisirea sălii
organizatoric de grupă, pregătirea materialului didactic în ordinea folosirii lui.
Se organizează colectivul de copii.

2.Reactualizarea Se poartă o scurtă discuție despre legume timpurii.


-Ce legume timpurii cunoaștem?
cunoștiințelor Conversația
-În ce anotimp le întâlnim?
Frontală Explicația Orală

3.Captarea atenţiei. Se aude un ciocănit la ușă. În sala de grupa intră Grădinarul Martinel care le
Element surpriză
dăruiește copiilor o cutie cu surprize (plic cu mesajul zilei și recompense care vor Frontală Conversația
fi date copiilor la finalul activității). Observația Orală

4.Anunţarea temei şi Copiii vor fi anunțați că astăzi, în cadrul activității de Educarea limbajului le
a obiectivelor voi spune povestea ,,Ridichea uriașă”, în urma căreia ei vor putea să expună la Frontală Conversația Orală
rândul lor conţinutul poveştii, vor descoperi care sunt personajele, morala Explicația
povestirii.

Copiii vor fi pregătiți să asculte povestea ”Ridichea uriașă” prin formula: Expunerea
5. Prezentarea ”Legume dragi și voi, flori din glastră/ Atenție, începe povestea noastră!”. Orală
conținutului și Voi reda cât mai expresiv conţinutul poveştii. Imagini din poveste
dirijarea învățării Expunerea poveștii se va realiza cu ajutorul unor imagini din Frontală Observarea
comportamen-
poveste, în mod expresiv. tului copiilor

Vocea și tonul vor fi corelate cu importanța faptelor, de asemenea


mimica și gestica vor fi corespunzătoare. Expunerea conţinutului va Explicația
fi clară şi accesibilă copiilor, expresivă (modularea vocii, Conversația
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, respectarea
pauzelor logice, psihologice, gramaticale, schimbarea intonaţiei în Aprecieri
verbale
funcţie de conţinutul povestit, mimică şi gesticulaţie) pentru a
menţine treaz interesul copiilor şi pentru a asigura motivaţia
învăţării.
Pe parcursul poveștii voi identifica cuvintele necunoscute pe care le voi explica
copiilor („să smulgă”= să scoată; „moşneag” = moş, om bătrân; “poală”= partea
de jos a rochiei).
Voi folosi imagini din poveste pentru a expune conținutul poveștii.

Se realizează prin metodă activ-participativă ”Explozia stelară”. Afișez pe tablă o


Imagini din poveste
6.Obţinerea stea mare pe care se află o imagine reprezentativă, iar lângă aceasta încă 5 steluțe
Planșă cu o stea mare
performanţei O1 cu întrebările: “ -Cine?, -Ce?, -Când?, -De ce?, -Unde?” și imaginile Frontală si 5 stele mici și
imagini sugestive din
O2 corespunzatoare. Explicația poveste
O3
Ce?
Când?
Cine?
Orală
Conversaţia
De ce? Unde?
Explozia stelară

- Ce a vrut moşul să facă atunci când ridichea a crescut?;

- Cine a semănat ridichea?/ Cine vrea să scoată ridichea din pământ?;

- Unde a semănat moșul ridichea?

- De ce nu a putut moșul să scoată singur ridichea din pământ?

- Când au reușit să scoată ridichea din pământ?


- Cum se numeşte povestea pe care aţi ascultat-o?

Copiii vor răspunde la întrebări şi vor aşeza imaginea cu răspunsul potrivit în


locul steluţei din jurul întrebării.

7.Asigurarea feed- Se adresează copiilor câteva întrebări. Întrebările vor fi astfel formulate încât să Evaluare orală
prin întrebări şi
back-ului scoată în evidență mesajul transmis de poveste: Frontală Conversația
răspunsuri
”Unde-s mulţi, puterea creşte!”.

8.Asigurarea retenției Cu ajutorul conversației mă asigur că preșcolarii și-au însușit stările emoționale Frontală Conversaţia Aprecieri
O1 ale poveștii și morala acesteia.
și a transferului Explicatia verbale

9.Evaluarea activitatii Se va realiza prin ordonarea corectă a imaginilor încurcate. Preșcolarii vor alege Frontală Exercițiul Planșe cu imagini din Orală
O2
și vor aranja imaginile în ordinea desfășurării cronologice a evenimentelor. poveste

10.Încheierea Se vor face aprecieri individuale și colective asupra modului de participare la Frontală Conversația Orală
activității activitate.
TRANZIȚIE: “ Centrele noi le schimbăm/ Lucruri bune să-nvățăm!”

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂTII
ADE-DOS (Activitate practică): „Tractorașul cu legume” –confecționare

Strategii didactice
Momentele Forme de Metode şi Mijloace de
Ob.
activității Conținutul activității organizare procedee învățământ Evaluare
op.

1.Moment Se vor asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a


organizatoric activităţii: aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialelor
necesare desfășurării activităților.
2.Reactualizarea Le voi adresa copiilor întrebări:
cunoștiințelor și  În ce anotimp suntem?
a deprinderilor  Cum se numește luna în care ne aflăm? Frontală Conversația Orală
însușite anterior  Ce flori de primăvară cunoașteți?

3.Captarea Se dă curs citirii unui bilețel aflat în coșul adus de Grădinarul


atenţiei. Martinel. Aceasta îi roaga pe copii să realizeze tractorașe cu Frontală Conversația Bilețel Orală
legume timpurii.
4.Anunţarea Conversația
Tema activității: ,,Tractorașul cu legume” – confecționare
temei şi a Frontală Explicația Orală
obiectivelor Se prezintă materialele puse la dispoziție: tractor pentru legume,
imagini cu legume, foarfece, lipici. Copiii vor trebui să
decupeze legumele din imagine si sa le lipească în remorca
tractorașului.
a. Prezentarea şi analiza modelului Conversația
Copiii descriu împreună cu educatoarea planşa model (Tractorul
cu legume). Planșa model
b. Intuirea materialului
Intuiesc materialul pus la dispoziţie pentru a realize lucrarea. Foarfece
- Ce aţi primit pe măsuțe?
Imagini cu
5.Prezentarea - Noi am primit pe măsuțe un tractor, imagini cu legume, Explicația legume
Demonstrația
conținutului și foarfece, lipici.
Șervețele
dirijarea
învățării c. Explicarea şi demonstrarea modului de lucru:
Educatoarea explică şi demonstrează în acelaşi timp paşii de Observar
Exercițiul ea
lucru care trebuie urmaţi pentru realizarea confecționarii. Frontală
sistemati
că a
copiilor.
d. Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii
O4 ,,Mișcăm degetelele, /Batem tare palmele/ Cade ploaia binișor/
Stoarcem rufele ușor/ La pian apoi cântăm /Tare, tare, mâinile,
O5 le scuturăm/ Și de lucru ne-apucăm”.

e. Executarea temei de cătrecopii


Educatoarea se asigură că toţi copiii au înţeles sarcinile de
lucru. Pe parcursul activităţii educatoarea trece pe la fiecare
copil, pentru a îndruma şi ajuta acolo unde este nevoie.
Se supraveghează copiii în timp ce lucrează, verificându-se și
poziția corpului.
Se oferă explicații suplimentare și sprijin celor care necesită.
Se stimulează verbal, în vederea realizării lucrărior în timpul
propus.
Lucrările sunt așezate pe remorca unui tractor, realizând astfel o Observația Tactor cu Observar
6.Obţinerea frumoasă expoziție. Lucrările sunt analizate atât de copii cât şi Individual Conversația remorcă ea
performanţei de educatoare, fiecare copil exprimându-și propria părere Panou sistemati
despre lucrările celorlalți. că a
copiilor

7.Asigurarea Se adresează copiilor câteva întrebări despre activitatea Aprecieri


feed-back-ului realizată: verbale
 Cum se numesc legumele pe care le-ați decupat? Frontală Conversația
 Ce materiale am folosit?
8.Asigurarea Se poartă o mică discuție în care educatoare le transmite
retenției și a copiilor că această tehnică o pot folosi și în alte luctrări. Frontală Conversația Aprecieri
transferului verbale
9.Evaluarea Se realizează o expoziție cu lucrările copiilor și se observă dacă
activitatii sunt corespunzătoare obiectivelor propuse. Se vor aprecia Frontală Conversația Orală
lucrările realizate. Se fac aprecieri colective și individuale.
10.Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective asupra desfăşurării
activității activităţii. Copiii vor fi felicitaţi. Frontală Conversația Orală

ANEXA 1

RIDICHEA URIAȘĂ
Într-un sat frumos şi bogat, într-o căsuţă cochetă, cu o grădină mică de zarzavaturi, trăia un ţăran bătrân împreună cu băbuţa
lui, cu nepoţica, un căţel şi o pisică.
Odată, bătrânul a semănat în grădină legume, printre care şi ridichi.
Într-o dimineaţă, pe când s-a dus în grădina de zarzavat, a băgat de seamă că una dintre ridichi a crescut foarte mare, roşioară şi
frumoasă.
Pe zi ce trecea, ridichea se făcea tot mai mare şi mai mare, încât privind-o moşneagul gândea: din ridichea aceasta vom mânca
cu toţii o săptămână. S-a apropiat de ea şi a început să tragă. Dar ridichea stătea înfiptă în pământ, nu voia să clintească şi atunci
moşneagul a chemat băbuţa în ajutor.
-Babă, babă, vino să-mi ajuţi să scot ridichea!
A venit baba, l-a prins pe moş de mijloc, moşul a prins de frunzele ridichii şi au început să tragă, dar ridichea nu se mişca din
loc.
Bunica a început să îşi strige nepoata:
-Vino,nepoată, să ne ajuţi!Ridichea asta este uriaşă şi tare încăpăţânată!
Nepoata a venit iute şi s-a apucat de mijlocul babei, baba de moş şi moşul de frunzele ridichii; au început să tragă cu nădejde,
dar uriaşa nici gând să se clinteasca din loc.
Atunci fetiţa s-a gândit la prietenul ei, căţelul cel jucăuş şi neastâmpărat. Acesta a venit iute- iute, dorind să fie de ajutor, dar
tot nu au reuşit.
În curte nu mai erau decât pisica, aşa că au chemat-o şi pe ea. Pisicuţa a lăsat joaca şi s-a dus repede în grădină să-i ajute, că
doar făcea parte din familie. Nici de data aceasta ridichea nu s-a clintit din loc.
Atunci pisicuţa şi-a aminti că un şoricel îşi făcuse căsuţa în peretele casei, aşa că l-a strigat şi pe el şi l-au rugat să le vină în
ajutor.
– Şoricel mititel, ştiu că te-am alergat de atâtea ori, dar acum avem nevoie de ajutorul tău.
Acesta s-a gândit bine, apoi a venit şi el în grădină, s-a prins de coada pisicii, pisica de căţel, căţelul de fetiţă, fetiţa de babă,
baba de moş şi moşul de frunzele ridichii şi au tras cu nădejde, iar ridichea a început să se mişte şi până la urmă i-au venit de hac.
S-au bucurat cu toţii că au izbutit să scoată ridichea, iar pentru că au muncit împreună, au mâncat cu toţii din ridiche şi au
petrecut împreună.

S-ar putea să vă placă și