Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Cuprins
Contents
2
PROIECT DIDACTIC 1
DATA:01.11.2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: GPP 34 STRUCTURA GPP 48
GRUPA:MARE (5-6 ani ,Nivel II)
PROPUNATOARE: Dragan Florina Silvia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI : :,,Poveste de toamnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Pe cararile Toamnei ’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL Stiinta,Arta,Joc de masa.
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese (ALA I)
TEMA ACTIVITĂȚII: Culorile Toamnei
Știință – „Sorteaza frunzele” – joc senzorial
Artă – „Frunze in culorile Toamnei ”-desen
Joc de masa : „Tablou de Toamna ” –puzzle
MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
3
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:coli cu sablon de frunze,suport de coala imprimat cu
imaginea de puzzel ,cuti de creioane colorate,lipici,puzzel in bucati,galetute colorate,frunze din
carton decupate.
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
Ministerul educaţiei, cercetării şi tineretului, (2008), Curriculum pentru educaţie
timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani.
Popa C., (2013), Pedagogia învățământului preșcolar, Editura Universității din Oradea
INTALNIREA DE DIMINEATA
SALUTUL : In prima parte a zilei, in cadrul intalnirii de dimineata, copiii asezati in cerc vor
rosti salutul de dimineata sub forma unei poezii :
« Dimineata a sosit,
In cerc sa ne adunam
Cu toti sa ne salutam :
CALENDARUL NATURII : Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la « Calendarul naturii » jetoanele
corespunzatoare
IMPARTASIREA CU CEILALTII
MESAJUL ZILEI : Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili, activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si
precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.
4
FORMA DE EVALUARE:
-Evaluare globalӑ;
-Evaluare individualӑ;
-Observarea comportamentului.
5
Desfasurarea activitati
ETAPELE OB. CONȚINUTUL ACTIVITAȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITAȚII DIDACTICE
METODE
PROCEDE
E
1. Momentul Asigurarea condițiilor optime pentru Conversația Observarea
organizatoric desfӑșurarea activitӑților: pregӑtirea sӑlii comportamentului
și a materialului didactic necesar
(1 min) activitӑții, organizarea colectivului de
copii
INTALNIREA DE DIMINEATA
In cerc sa ne adunam
Cu toti sa ne salutam :
6
3. Reactualizarea Cadrul didactic ȋntreabӑ copiii ce au la Conversația Evaluare
cunoștințelor gradinata si despre ce au discutat
globalӑ
(2 min)
4. Anunțarea temei și a Sunt prezentate sectoarele amenajate, Conversația Evaluare
obiectivelor materialul didactic și ce s-ar putea realiza
cu acesta şi sunt prezentate criteriile de globalӑ
(2 min) evaluare ale activităţilor.
5. Dirijarea ȋnvӑțӑrii Copiii sunt invitați sӑ ȋși aleagӑ sectorul Conversația Evaluare
ȋn care doresc sӑ se joace:
(15 min) Explicația globalӑ
La centrul artă frunze in culorile
toamnei Demonstrația Evaluare individualӑ
O3
6. Evaluarea Produsele activitӑții sunt expuse şi se Conversația Evaluare
realizeaza evaluarea activitaţii copiilor,
activitӑții efortului depus și produselor obținute ȋn globalӑ
urma desfӑșurӑrii acesteia conform
criteriilor prezentate.
(3 min) Evaluare individualӑ
7. Ȋncheierea activitӑții Cadrul didactic face aprecieri globale Conversația Aprecieri globale
asupra participӑrii și implicӑrii ȋn
(1 min) activitӑțile propuse. Copiii sunt invitați ȋn
spatele sӑlii de grupӑ unde este amenajat
spațiul pentru joc.
7
ANEXA1
Ghicitoare
Frunza-ngălbeneşte,
Vremea se răceşte,
Vacanţa s-a sfârşit,
Cine a venit?
Toamna
8
ANEXA 2
9
ANEXA 3
10
ANEXA4
11
12
13
14
15
16
17
18
PROIECT DIDACTIC 2
DATA:08.11.2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: GPP 34 STRUCTURA GPP 48
GRUPA: MARE (5-6 ani ,Nivel II)
PROPUNATOARE: Dragan Florina Silvia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI :,,Poveste de toamnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,, Fructe colorate și gustoase în coșul Toamnei ’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: : Domeniul Om și Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi pe domenii experienţiale (ADE-DOS)
TEMA ACTIVITĂȚII: Conserve pentru iarna
MIJLOC DE REALIZARE: lipire-imbinare
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi şi deprinderi;
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
A.Dimensiuni ale dezvoltării Motricitate grosieră șimotricitate fină în contextede viaţă familiare
B.Dinensiuni ale dezvoltari Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Comportamente vizate: 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
OBIECTIVE:
O1: Să lipească fructele sau legumele in spatiu propus contur borcan ;
O2:Să identifice si sa denumeasca materialele de lucru primite pe
masute(carton,folie,polistiren );
O3: Să-și dezvolte încrederea în forțele proprii și să manifeste stabilitate și perseverență în
activitate;
O4: Să aprecieze calitatea lucrărilor în funcție de criteriile date.
19
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:bucati dreptunghi polistiren,coli plastic transparente,carton
colorat, legume si fructe decupate,lipici,suport pentru lucrari.
DURATA:30-35 min
BIBLIOGRAFIE:
Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura
DPH, 2009.
Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, București, 2000
w.w.w.didactic.ro
Antonovici , Ş. ,Peneş , M. ,(2004) , , Editura Aramis , Bucureşti.Activităţi practice;
Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii, (2009), ED. V&I
INTEGRAL, Bucureşti.
20
Desfasurarea activitati
.
Le voi prezenta ce au de făcut:vor
trebui să confectioneze un borcan
4.PREZENTAREA Copiii împrună cu educatoarea vor
NOULUI intui materialele pe care le-au Expunerea, Ascultă cu
CONŢINUT ŞI primit pe mese. Explicaţia atenţie
DIRIJAREA Voi trece apoi pe la copiii pentru
ÎNVĂŢĂRII a le explica modul de lucru şi le
voi şi demonstra dacă este nevoie.
După ce le voi explica modul de
lucru ,ne vom pregăti de treabă nu
înainte de a executa exerciţii de
încălzire a muşchilor mici ai
mâinii: Explicaţia, Sunt atenţi la
“Mâna lebădă o fac Demonstraţia , explicarea
Care dau mereu din cap, Exerciţiul modului de
Lebedele-n jur privesc lucru
Capul apoi şi-l rotesc
Mâinile nu stau deloc
Şi se pregătesc de joc.
Degetele-mi sunt petale
Le desfacca la o floare
21
Şi apoi le răsfirăm Exerciţiul Execută corect
Şi la un pian cântăm.” exerciţiile de
încălzire a
muşchilor mici
Executarea lucrării de către copii. ai mâinii
Le urez spor la lucru.
În timp ce copiii lucrează voi trece
pe la ei îndrumându-i şi ajutându-i
acolo unde este nevoie.
Turul galeriei
22
23
24
25
26
Proiect didactic 3
DATA:09.11.2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: GPP 34 STRUCTURA GPP 48
GRUPA: MARE (5-6 ani ,Nivel II)
PROPUNATOARE: Dragan Florina Silvia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI :,,Poveste de toamnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: :,, Fructe colorate și gustoase în coșul Toamnei ’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL:Domeniul stiinta (matematica)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi pe domenii experienţiale (ADE-DS2)
TEMA ACTIVITĂȚII:,, Bunica face conserve bune dar uita unde le pune ’’
MIJLOC DE REALIZARE:joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Formarea priceperilor şi deprinderilor
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
SUBDOMENIUL: Cunoștințe și deprinderi elementare matematice, cunoașterea și înțelegerea lumii
REPER 7: Copilul ar trebui sã fie capabil sã identifice și sã numeascã forme ale obiectelor.
OBIECTIVE:
O 1– să identifice pozițiile spațiale ale obiectelor asezate de educatare;
O 2– să plaseze obiecte într-un spațiu indicat de educatoare (sus, jos,pe,langa,sub ,in fata,in
spate )
O 3– să verbalizeze acțiunile efectuate folosind adverbele de loc;
O4 - să dezvoltarea atentiei voluntare si a operatiilor gandirii;
Regulile jocului : la o bataie din plame, copiii nchid ochii ; un copil numit
de educatoare, ascunde jucaria in locul indicat ; la doua
batai din palme, deschid ochii, precizeaza pozitia spatiala
a jucariei si formuleaza propozitii care contin adverbul de
loc sau locutiunea adverbiala.
27
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:materiale demnstrative(borcane de dimensiune
medie),ursulet,fise,creioane colorate.
DURATA: 30 min
BIBLIOGRAFIE:
CULEA, Laurenţia, 2008, Activitatea integrată din grădiniţă, București, Editura Didactica
Publishing House.
CIUBOTARU, Angele și SESOVICI, Angela 2008, Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi
integrate pentru preşcolari (3-5 ani), Bucureşti, Editura Didactică.
M.E.N, 2019, Curriculum pentru învăţământul preşcolar, București.
28
Desfasurarea activitati
Strategii didactice
29
Aplaudam raspunsurile corecte.
Bunica de plus
30
Sa deseneze un mar pe Pe grupuri, individuala
masa
Echipa perelor
Turu Fise
Sa deseneze un păr langa l galeriei
masa Creioane Rezolva corect sarcina
colorate primita
Echipa nucilor
Echipa prunilor
1 Fixarea temei - Ce joc ati jucat astazi copii Conversatia Denumirea corecta a
0. la activitatea matematica? numelui jocului
31
Proiect didactic 4
DATA:22.11.,2022
GRUPA: Mare
COMPORTAMENTE VIZATE:
OBIECTIVELE OPERATIONALE
STRATECI DIDACTICE:
BIBLOGRAFIE:
MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE1 -2019-
SCENARIUL ZILEI
33
Activitate de dezvoltare personală (ADP)
Haideți să ne adunam
Și apoi să ne salutăm ! “
Activitate integrată
Domeniul experiențial :
34
Desfasurarea activitati
ETAPELE OB. CONȚINUTUL ACTIVITAȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITAȚII DIDACTICE
METODE
PROCEDE
E
1. Momentul Asigurarea condițiilor optime pentru Conversația Observarea
organizatoric desfӑșurarea activitӑților: pregӑtirea sӑlii comportamentului
și a materialului didactic necesar
(1 min) activitӑții, organizarea colectivului de
copii.
atenției globalӑ
cu crinzatema
(1 min)
3. Anunțarea temei și a Se va anunta titlul povesti Nicusor si Conversația Evaluare
obiectivelor crimzatema
globalӑ
(2 min) Sevor anunta obectivele propuse Sa a la
intrebarile legate de text
Suprins=mirat
35
excesive.
Sa admire-sa priveasca
O3
Prescolarii vor fi solicitanti sa raspunda la
intrebari
36
PERFORMANTEI intampla secventa respectiva/ sau sa rebea
dialogul dintre nicusor si crizantema vezi
anexa1
37
POVESTEA EDUCATOAREI :
Nicusor si Crizantema
fosnetulfrunzelor ude si lipicioase, Nicu vazu o floare ratacita pe marginea drumului.Parea singura si
trista, era alba ca zapada, micuta si cu petale firave, insa care incanta prin frumusetea ei, prin
gingasia ei. Nicu, fara sa stea pe ganduri, se apropie sa rupa floarea, insa in acea clipaca prin magie,
- Stai putin, nu face asta...desi e o toamna friguroasa si ploioasa ,eu nu vreau sa fiu rupta.Nicu surprins de
raspunsul Crizantemei,o intreba
-Dar iti place sa stai singura pe timpul acesta atat de urat, floricico?
-Desi am ramas singura floare de pe strada, eu voi muri daca ma vei lua, asa cum au
murit si surorile mele atunci cand au fost luate de langa mine,atunci am suferit tare mult si am plans
fiindca imi era dor de ele. Nicu ramasese pe ganduri, si se intristase de soarta surorilor Crizantemei:
- Eu , vroiam sa te arat doar colegilor mei... esti atat de frumoasa, dar mai ales fiindca esti singura floare
de pe strada, cu cele mai frumoase petale, si cu o gingasie de neintalnit.In cele din urma,Nicusor ascultase
rugamintile Crizantemei si intelesese ca i-ar face rau luand-o,floarea s-ar ofili si ar muri
.Asadar, Nicusor a dat dovada de copil intelegator si ocrotitor, invatand ca pe viitor trebuie sa admire
frumusetea florilor fara sa le rupa
38
Anexa1
39
40
41
Proiect didactic 5
Domeniul experiențial : Domeniul estetic creativ . Educație Muzicală
42
Desfasurarea activitati
Nr.cr Etapele activității Desfașurarea activității Strategii Evaluare
t didactice
1. Moment Se aerisește sala de grupă , se așează scaunele
organizatoric în semicerc și se pregatesc materialele pentru
activitate .
2. Captarea atenției Se realizează printr-un moment surpriză .Copiii -conversația -aprecieri
închid ochii , la bătaia mea din palme deschid ochii -discuția
și au ca sarcină sa recunoască jetoanele de pe covor colectiva
, să le denumească și să identifici culorile acestora .
-individual
-frontal
3. Anunțarea temei și Pentru ca ați recunoscut culorile astazi la activitatea -explicația
a obiectivelor muzicală vom învața cântecul “Culorilor” și vom -conversația
repeta jocul cu text și cânt “Toamna”. -frotal
4. Dirijarea învățării a)Cântarea model : Voi interpreta model cântecul -audiția
“ Culorile “ , apoi voi solicita să audieze cântecul
ce urmează să fie învățat . -
După interpretarea model și audierea acestuia demonstrația
se va purta o discuție pe marginea textului și voi
diferenția culoarea indigo de cea violet pentru -conversația
familiarizarea copiilor cu textul cantecului.
Copii vor cauta obiecte din jurul lor care au culorile -explicația
sugerate de text .
-individual
b)Exerciții muzicale pregatitoare : Pentru a avea
o activitate muzicală reusită va trebui să facem -frontal
câteva exerciții de respirație și încalzire a vocii .
1)”Suflăm spre frunza care cade din copac “- se - pe grupuri
trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre o
frunză imaginară; -aprecieri
2)„Umflăm baloane colorate pentu sărbătoarea
toamnei”-se trage aer adânc în piept şi se elimină
puternic aerul printr-o singură expiraţie;
3) „Facem valuri în paharul cu apă”- se trage aer -discuția
adânc în piept şi se suflă uşor într-un pahar cu apă, colectiva
imaginar.
Exerciţiile se repetă ,fiecare de două ori.
4)”Bat Ciocanele “- sunete joase de incalzire a
vocii :
Cio-ca , bo-ca , poc-poc !
Cio-ca , bo-ca , poc-poc !
-audiția
C) Învățarea cântecului :
Voi interpreta prima strofa . Voi interpreta cu
43
întreaga grupa de 3-4 ori , insistand pe o -concurs
interpretare clara , corecta si pronunțarea cuvintelor
.Voi interpreta prima strofă și refren , apoi de 2-3
ori cu întreaga grupă , pe grupuri mici (fetițe –
băieți ) și la nevoie voi solicita individual. Voi
interpreta cântecul în întregime și voi repeta de 3-4
ori cu întreaga grupă . Voi solicita unui copil , care
dorește să interpreteze singur cântecelul.
Încheierea primei parți ale activității :Voi face
aprecieri asupra modului de interpretare a
cântecului .
5. Repetarea jocului După ce voi recita ghicitoarea : -discuție
cu text și cânt “ Frunzele pe ramuri au îngalbenit colectiva
“Sub umbrela” Ploua, ploua-ntruna
Cine a sosit ?”
(Umbrela)
Voi solicita copiilor să raspundă precizând
anotimpul. -conversația
-Aprecieri
.
Interpretarea model a jocului muzical Sub
umbrela Voi insista pe executarea corectă a
mișcărilor sugerate de text cu ritmul melodiei.
Se repetă jocul de doua/trei ori cu întreaga grupă de
copii, apoi pe grupuri mici, fetițe, baieți și
individual.
44
Саrе-і mаі іmроrtаntă
Șі mă întrеаbă ре mіnе
Еu răѕрund..
Ѕоаrеlе е gаlbеn
Vеrdе еѕtе frunzа
Сеrul е аlbаѕtru
Rоșіе е buburuzа
Оrаnј еѕtе роlеnul
Vіоlеtă о flоаrе
Іndіgо, fluturаșul
Тоtul е сulоаrе!
Ѕоаrеlе е gаlbеn
Vеrdе еѕtе frunzа
Сеrul е аlbаѕtru
Rоșіе е buburuz
Оrаnј еѕtе роlеnul
Vіоlеtă о flоаrе
Іndіgо, fluturаșul
Тоtul е сulоаrе
45
https://youtu.be/QTFEIH8ZOxQ
46
Proiect activitate integrata
1 DECEMTRIE-ZI DE SARBATOARE
DATA:29.11.,2022
GRUPA: mare
Durata 1 zi
47
Elementele component ale activități integrate
ADP:*INTALNIREA DE DIMINEATA:
- Moment de poveste
-micul dejun
-,,Ca soldatii’’
-,, Hora’’
ALA 1
48
*STIINTA: „Drapelul tarii” (Fisa de perspicacitate)
ADE:
COMPORTAMENTE VIZATE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O6- să alcătuiască enunţuri proprii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical;
49
O7 - să raspundă corect la intrebarile adresate;
STRATEGII DIDACTICE:
1)METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,
exercitiul,demonstratia,activitate pe microgrupuri
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
ADP
50
Copiii se adună în sala de grupă. Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup
intre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata ,,Bună dimineața
dragi români și româncuțe si bine ati venit la gradinita!’’Copiii raspund salutului si
se saluta reciproc. Impartasirea cu ceilalti se va face pornind de la costumul cu care
este îmbracat invitatii surpriză papusa fetiță și baiețel (costum national), urmat de
o discutie referitoare la Ziua Nationala a Romaniei.Urmeaza prezenta copiilor care
se va face cu ajutorul lor de la stanga lea dreapta spunandu-si numele .Calendarul
naturii va fi completat impreuna cu copiii , dupa ce se va purta o discutie
referitoare la anotimpul in care ne aflam, luna, ziua, anul, vremea. Noutatea zilei:in
cadrul acestui moment vor fi prezentat musafirii- papusa fetiță și baiețel.
Tranzitie
Cu ajutorul versurilor:
La centre să vă așezați
ALA 1:
Dupa intalnirea de dimineata se face trecerea la activitatile liber alese unde vor fi
deschise trei centre: joc de masa, biblioteca si stiinta .
Tranzitie
Un doi, un doi,
Ca soldați mergem,
Și acum ne asezam,
51
ADE:
Tranzitie
Un doi,trei, patru
Bucuroși sa ne jucam
ALA 2:
Tranzitie
Hora sa o dasam
BLIOGRAFIE:
52
Dragi copii,
53
Eu astăzi, am pregătit pentru voi mai multe surprize, pe ca eu vi le voi
dezvălui pe parcursul
întregii zile, de aceea, eu am atașate sarcinile pe care voi le veți rezolva azi.
Prima surpriză este deja pe masuță. Dacă o să rezolvați sarcinile acestea,
o să puteți descoperi
și urmatoarele sarcini.
La sfârșitul zilei, dacă reușiți să rezolvați toate sarcinile o să primiți cate
o recompensă
pentru fiecare.
54
Desfasurarea activitati
ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC METODE MATERIAL EVALUARE
ACTIVITĂȚII PROCEDEE FOLOSIT SI
INSTRUMENT
E
55
Cu ajutorul versurilor: creioane
Voi acum dragi românași
se realizează tranziția de la
activitatea de dezvoltare Observarea
personală, la jocurile și comportament
activitățile liber alese 1. Voi Conversația ului copilului
descoperi rând pe rând centrele Explicația
de interes, le voi vizita împreună Exercițiul
cu copiii și voi realiza intuirea
materialului de lucru.
56
să își aleagă la ce sector vor să
lucreze, urmând să îi orientez în
așa fel încât să parcurgă toate
sectoarele. Observarea
Anexa 1 comportament
ului copilului
Tranzitie
Un doi, un doi,
Ca soldați mergem,
Și acum ne asezam,
Lucruri noi sa invatam,
Desenam si poezia sa o
nemoram.
58
Toți suntem acum vioi.
La pian acum
cântăm ,liniște! Să ascultăm :
Plic,plac,plic,plac
melodiile îmi plac.
Tranzitie
Un doi,trei, patru
Unul dupa altul
Echipele frumos le forma
Bucuroși sa ne jucam
59
,,Tricolorul romanesc”
Vor face trei echipe in culoarile
tricolorului ros galben si albastru
si vor trebuie sa aduna stegurile
care echipa aduna mai multe este
gastigatoare Se vor face aprecieri
individuale și colective asupra
activității desfășurate.
60
Anexa 1
61
Anexa 2
62
Anexa 3
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
Proiect didactic 6
DATA:06.12.2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: GPP 34 STRUCTURA GPP 48
GRUPA: MARE (5-6 ani ,Nivel II)
PROPUNATOARE: Dragan Florina Silvia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:
TEMA PROIECTULUI : ,, Mirajul sarbatorilor de iarna ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Moș Nicolae, darnic și bun ’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic şi creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi pe domenii experienţiale (ADE-DEC)
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Ce mi-a adus Mos Nicolae ’
MIJLOC DE REALIZARE: desen
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi şi deprinderi;
COMPORTAMENTUL VIZAT
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
SUBDOMENIUL: Sãnãtate æi igienã personalã
Creativitate
REPER: Copilul ar trebui sã fie capabil sã utilizeze mâinile æi degetele pentru scopuri
diferite.
Copilul ar trebui sã fie capabil sã manifeste creativitate în activitãåile zilnice.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: consolidarea deprinderii de a desena pe întreg spaţiul plastic
propus folosind culorile cu armonie.
OBIECTIVE:
O1- - să demonstreaze creativitate prin activități artistico-plastice,respectiv desen
O2 - să denumească materialele folosite pentru lucrare;
O3 - să deseneze pe tot spaţiul plastic;
O4 - să îmbine culorile evidenţiind atât rama tabloului cât şi centrul de interes;
O5 - să păstreze acurateţea lucrării.
74
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: observarea, conversația, explicația, exercițiul,
activitatea independentă, turul galeriei;
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educatie timpurie, 2019
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019
Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educația timpurie, Editura Delta
Cart Educațional, 2019
75
Desfăşurarea activităţii
76
Capacitatea
6. Încheierea activităţii Se vor analiza lucrările, se vor efectua anteprecolar
şi evaluarea aprecieri generale şi se vor expune conversaţia ilor de a
performanţei deasupra pătuţurilor individuale. finaliza
lucrarea din
punct de
vedere
estetic .
77
78
Lectia finala
DATA: 20.12.2022
UNITATEA DE APLICAŢIE: GPP 34 STRUCTURA GPP 48
GRUPA:Mare(5-6 ani ,Nivel II)
PROPUNATOARE: Dragan Florina Silvia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:
TEMA PROIECTULUI : ,, Mirajul sarbatorilor de iarna ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Obiceiuri si traditi de sarbatori ”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL:ALA1,ADE,ALA2
CATEGORIA DE ACTIVITATE INTEGRATA :
(ADP+DȘ+DPM+ALA1+ALA2)
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Iata vin colindatori !’’
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ ALA1 +ADE+ALA2)
TIPUL DE ACTIVITATE: : Consolidarea de priceperi, deprinderi și abilități
dobândite anterior
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
A.DEZVOLTAREA FIZICĂ , A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE:
B.DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ:
C.CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE:
D DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
79
O8-sa-si imbogateasca vocabularul cu noi cuvinte si sa le utilizeze in
propozitii ;
STRATEGII DIDACTICE:
1)METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,
exercitiul,demonstratia,activitate pe microgrupuri
Durata o zi
BIBLIOGRAFIE:
Ministerul Educației Naționale, Curriculum pentru educaţia timpurie (a copiilor de
la naștere până la vârsta de 6 ani),2019;
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie;
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere
la 7 ani;
Activitatea integrată din grădiniță - ghid pentru cadrele didactice din învățământul
preuniversitar, D.P.H. 2008.
80
Elementele component ale activități integrate
ADP:*INTALNIREA DE DIMINEATA:
-micul dejun
-,,Ca spiridusii
-,,’’
ALA 1
*ARTA:,,Sorcove-confectionare”
81
ADE:
82
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
ADP
Tranzitie
Cu ajutorul versurilor:
La centre să vă așezați
ALA 1:
Tranzitie
Un doi, un doi,
Ca spiridusii
Noi muncin
83
Colindatori daruri sa prinesca
Grupate corespunzator
ADE:
Tranzitie
Un doi,trei, patru
Bucuroși sa colindan
ALA 2:
Tranzitie
Hora sa o dasam
84
Dragi copii,
In drum spre voi ma-m intalmit cu mos Craciun care mi-a lasat o
scrisoare pentru voi Grinch,cel care uraste Craciunul l-a rapit peMoş
Crăciun şi l-a închis în Castelul de Cristalal Crăiasei Zăpezii.El consideră
că niciuncopil nu merită să primescă daruri de la Moş pentru că sunt
neasculători.Pentru a-i dovedicontrariul,Mosul ne roagă să rezolvăm toate
sarcinile.
La sfârșitul zilei, dacă reușiți să rezolvați toate sarcinile o să
primiți cate o recompensă
pentru fiecare.
85
Desfasurarea activitati
* Aerisirea sălii
de grupă;
* Amenajarea
spaţiului de
desfăşurare a
activităţii;
* Pregătirea Observarea
materialelor. comportament
ului copilului
Scrisoarea
Activitate începe cu de la mos
2.CAPTAREA
întâlnirea de dimineață și Craciun
prezentarea surprizei pe care
86
ATENȚIEI eu le-am pregătit-o scrisoare
de la mos Craciun Conversația
Explicația
Observarea
Se realizează prin -fise,
comportament
4.DIRIJAREA prezentarea celor trei centre creioane
ului copilului
ÎNVĂȚĂRII de interes sub formă de
surpriză. Conversația
Tranzitie Explicația
Cu ajutorul versurilor:
La centre să vă așezați
87
Și frumos voi să lucrați. Conversația
Explicația
se realizează tranziția de la Exercițiul
activitatea de dezvoltare
personală, la jocurile și
activitățile liber alese 1. Voi
descoperi rând pe rând
centrele de interes, le voi
vizita împreună cu copiii și Observarea
voi realiza intuirea Conversația comportament
materialului de lucru. Explicația ului copilului
Exercițiul
După ce sarcinile de lucru au
fost îndeplinite, invit copiii să
viziteze fiecare centru pentru
a observa ce s-a realizat şi
apoi voi face ordine la
centrele la care au lucrat.
La centrul: STIINTA:
La centrul: CONSTRUCTII-
88
Satul românesc de sărbători’’
Anexa 2
ANEXA 3
Tranzitie
Un doi, un doi,
Ca spiridusii
Noi muncin
Colindatori daruri sa
prinesca
ADE – Jocul didactic „Jocul
perechilor”
1. Explicarea şi
demonstrarea
90
cere să aşeze jetoanele la
flanelograf - pe verticală.
Executarea propriu
zisă- Se trece la executarea
jocului de către copii.
3.Complicarea jocului:
Voi prezenta copiilor un
bulgăre de zăpadă format din
mai multe foi de hârtie
suprapuse. Ei vor avea
sarcina să „topească”
bulgărele. Voi arunca
bulgărele unui copil şi îi voi
da o sarcină iar dacă va
rezolva sarcina corect va
desface o foaie din bulgăre.
Jocul continuă până când
5.OBTINEREA bulgărele se va dezintegra.
PERFORMANTEI
Exemple de sarcini:
91
jetoane astfel încât în grupa
nou formată să ai cu 2
colindatori decat prima
grupă.
Rezolvarea fisei
Exercitiul 2.
„Privim cerul, privim pamantul”
Stand departat, bratele intinse pe
langa corp:
T1- lasarea capului pe spate;
T3- aplecarea capului inainte;
T2-T4 –revenire.
92
Exercitiul 3.
„Ceasul”Stand departat cu bratele
indoite, mainile pe solduri:
T1 – indoirea trunchiului la
stanga;
T2 – revenire ;
T 3 – indoirea trunchiului la
dreapta;
T4 – revenire.
Exercitiul 4.
„Foarfecam picioarele” Stand cu
bratele indoite, mainile pe
solduri:
T1-T8 – saritura pe varfuri cu
forfecarea picioarelor inainte si
inapoi.
7.INCHEIEREA
ACTIVITATII
Exercitiul 5.
„Ariciul” Stand culcat pe spate,
bratele pe langa corp
T1- indoirea genunchilor;
T2- prinderea lor cu bratele;
T3- indoire trunchiului pana la
atingerea genunchilor;
T4- revenire
Tranzitie
Un doi,trei, patru
Unul dupa altul
În sir ca reni ne asezan
Bucuroși sa colindan
93
Copiii sunt anunţaţi că vor
jocul Ne dati ori nu ne dati
Anexa 1
94
Anexa 2
95
96
Anexa 3
97
98
Anexa 4
Fișă de lucru
4.
3.
99
100
101
102
103
104
105
Scenariu de lucru cu pă rinții
Putem spune că pentru cei mici una dintre cele mai mari bucurii este ca părinții / bunicii să
poată participa alături de ei la diverse activități desfășurate în grădiniță.
Astfel, pentru a veni în întâmpinarea dorințelor celor mici și a părinților, și pentru a crea o
legătură părinte - copil - grădiniță cât mai bună, o dată pe lună părinții sunt invitați să
106
participe împreună cu cei mici la o activitate tematică în grădiniță sub îndrumarea cadrului
didactic.
Scopul activităţii:
Dupa ce am facut cu copii captarea lor primtr-o ghicitoare si iam asezat pe copi la
masute,parintii sunt rugati sa se aseze la masute langa copilor. Inainte de acepte activitate
rog pe parintii sa ii imbrebe pe copii ce legume au adus pentru a le mura.Apoi - Anunţ că
la activitatea de astăzi vom face borcane cu murături impreuna cu parintii lor totodată ne
vom aminti ce legume sunt în acest anotimp si ce culoare au.
Desfasurarea activitatii Acum să fiţi atenţi pentru că vă voi arăta cum trebuie sa punem
legumele la murat. Prima data trebuie sa ne spălăm pe mâini şi să ne asigurăm că şi
legumele sunt bine spălate.
Luăm pe rând câte-o legumă şi o aşezăm în borcan. Dacă legumele sunt prea mari le veti
tăia în bucăţele mai mici cu ajutorul parintilor
Aşezăm cât mai frumos ca să intre cât mai multe legume. Parinti va vor ajuta sa le puneti
După ce am umplut borcanul cu legume, adăugăm o lingură de sare ,iar apoi adăugăm apă
până se umple borcanul. Punem capacul şi agităm uşor borcanul până se topeşte sarea.
Apoi lipim eticheta pe care parinti va scriu numele fiecărui copil şi data când a fost făcut
borcanul cu murături. La sfarsit ii imtreb pe copii daca lea placut acesta activitate si cum
107
sau simtit, apoi rog fiecsare parinte sa spun ceva despre cum a fost pentru el aceasta
activitate.
GRUPA MARE
EDUCATOARE:
DATA: 06 .11.2018
Obiectiv cadru:
Obiectiv de referinţă:
Obiective operaţionale:
109
O5- să comunice propriile impresii despre mesajul povestirii;
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
Bibliografie:
110
SCENARIU DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE E
frontal
frontal E
c
Captarea Trezirea interesului Privesc Observarea coşuleț cu
pentru activitate o coşuletul şi frunze
Atenţiei voi face prin frunzele. Conversaţi
descoperirea unui a
coşuleţ în care vor fi Raspund la
trei frunze. provocări.
Tablă
Aceste trei frunze mgnetică,
le-am găsit pe magneți
catedră azi de
dimineaţă. Când m-
am apropiat de ele
Planşe cu
am văzut că se
imagini din
111
mişcau. M-am poveste
speriat. Însă vântul
era cel care le tot
mişca. L-am intrebat
de ce a adus
frunzele la noi,iar el
mi-a spus povestea
lor. Este o poveste
foarte frumoasă.
Doriti sa auziti
povestea?”
frontal E
c
Anunţarea “ Povestea pe care
am să vi-o spun se
temei numeşte,, Povestea
celor trei frunze . Ascultă cu Conversaţi
Sunt sigură că o să o atenţie. a
ascultaţi cu atenţie
pentru că este o
poveste interesantă
şi la sfârştul ei o să-
mi spuneţi ce vi-a
plăcut şi ce nu din
această poveste. Şi
sunt sigură că veţi
reuşi chiar să şi o
repovestiţi, cu
ajutorul imaginilor.”
Fronta E
l c
Dirijarea O1 Voi nara povestea Ascultă, Povestirea Tablă
exemplificând observă şi mgnetică,
învăţării O2 dialogul dintre vânt formulează magneți
şi cele trei frunze. predicţii. Explicaţia
Voi insista pe
formulele de
112
adresare între Imagini din
personajele din poveste
poveste.
Concomitent voi
manevra imaginile
cu momentele
principale din
poveste.
Provoc copiii să
emită predicţii
privind personajele
cu care se vor întălni
frunzele şi vântul.
Fronta E
l c
Obţinerea O3 Cu ajutorul Răspund la Conversaţi
întrebărilor suport, întrebări a
performanţei O4 solicit copiii să
şi O5 prezinte personajele
şi momentele I
Vor formula Repovestir
asigurarea principale ale păreri privind ea
povestirii pentru a personajele
conexiunii p
verifica ce au reţinut poveştii,
: c
inerse privind Explicaţia u
“De ce nu au vrut comportament
frunzele să cadă?” ul lor. Cu
ajutorul
“Unde le-a dus educatoarei le
vântul?Cum a vorbit vor descrie.
vântul cu veveriţa?”
Se procedează la fel
cu toate personajele
şi momentele
povestirii.
113
Fronta
l
Retenţia O3 “Cum se numeşte Raspund la Conversaţi
povestea?” întrebări, a
formulând
“Când se întâmplă? propoziţii
Ce se întamplă în corecte din
povestea noastră?” punct de
“De cine vi-a plăcut vedere
cel mai mult? De gramatical.
ce?”
Fronta
l
Evaluarea O6 În finalul activităţii Participă la Conversaţi Recompense
voi face aprecieri evaluarea a Indivi
şi individuale şi rezultatelor. dual
încheierea colective pentru
activităţii raspunsurile date şi Explicaţia
participare activă la
poveste.
114