Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa
Data:
Disciplina:LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
Subiectul lecției: Pronumele personal
Tipul lecției: de predare și însușire de noi cunoștințe
Scopul: însușirea cunoștințelor referitoare la categorile gramaticale ale pronumelui
personal ;
Competențe specifice:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile
1.5 Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de
canal
2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale
sau de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale
Obiective operaționale:
O1.să recunoască pronumele personale dintr-un text, pe baza cunoștințelor acumulate ;
O2.să analizeze pronumele personale, corect și complet, ținând seama de categoriile
gramaticale ale acestuia ;
O3.să recunoască forma corectă a pronumelor personale în diferite contexte date;
O4. să clasifice pronumele persoanle „ ascunse ” în interiorul altor cuvinte, în funcție de
persoană și număr ;
O5. să alcătuiască enunțuri cu diferite forme ale pronumelui personal, pe baza cunoștințelor
acumulate pe parcursul lecției.

Strategii didactice:
- Metode/procedee/tehnici:conversația, explicația, exercițiul, lucrul
în echipă, munca independentă, jocul didactic
- Mijloace de învățământ: plansă rebus, fișe de lucru, flip-chart,
prezentare PPT-verificare, fișe WORD ART pe grupe, poster, cartonașe
pronume personal,caiete, manuale
- Forme de organizare : frontală, individuală, independentă

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

MOMENTEL OB CONŢINUTUL STRATEGII EVALUAR


E LECŢIEI . INSTRUCTIV-EDUCATIV DIDACTICE E
OP
.
metode/ mijloace forme de
procedee/ de organizare
tehnici învățământ a activității
Organizeazǎ elevii în vederea
1.Moment asigurǎrii unui climat favorabil
organizatoric desfǎşurarii lecţiei: pregǎtirea
exercițiu
(1 min) materialelor, asigurarea condiţiilor
igienico-sanitare, descrierea tipului de
organizatoric frontal
comportament adecvat lecţiei.

2.Reactualiza Se verifică calitativ și cantitativ


rea tema. evaluare
cunostintelor
(3min)
Elevii vor răspunde la întrebări frontal orală
de genul : conversația caiete de
„Ce părți de vorbire am învățat ? ” dirijată temă verificarea
„Ce este substantivul ? Dar individual temei
adjectivul? ”
„Care sunt genurile substantivului ? ”
„Ce legătură există între substantiv și
adjectiv ? ”

3.Captarea si Rebus (anexa 1) flip-chart


orientarea Elevilor li se propune să
atentiei
(5min)
completeze la flip-chart și în explicația, fișe de frontal completarea
fișele de lucru independente un exercițiul lucru corectă a
rebus. Găsind antonimele individual rebusului
potrivite, pe verticală vor obține
titlul lecției .

4.Anunțarea Se anunță subiectul lecției : conversația tablă, frontal observarea


subiectului Pronumele personal. caiete sistematică
lecției și a
obiectivelor
Obiectivele lecției vor fi
(1min) anunțate într-o manieră
accesibilă elevilor.
Se notează titlul la tablă și în
caiete.
5. Dirijarea Intuirea definiției : explicația, caiete
învățării Se notează la tablă și în caiete o frontal intuirea
(25 min)
propoziție. Elevii au de conversația tablă definiției
identificat substantivul și să dirijată,
găsească un cuvânt potrivit care tabele
să-l înlocuiască.
„ Maria citește ”.
„Ea citește ”- se deduce definiția
pronumelui, care se notează în
caiete. „Pronumele este partea
de vorbire flexibilă care ține
locul unui substantiv. ” individual completarea
Pronumele personal este exercițiul, tabelului
pronumele care arată persoana
care vorbește.Se completează în
caiete un tabel cu persoana și
numărul pronumelui. ( anexa2 )

Exerciții aplicative:

I. Elevii primesc o fișă de


lucru. Au de rezolvat exercițiile
care se verifică la flip-chart.
( anexa 3)
1. Încercuiește pronumele rezolvarea
personale. explicația corectă a
O1 exercițiilor
 Eu și tu și el și ea
Cu toții ne vom juca.
Noi și voi și ei și ele
munca frontal
Vom culege floricele independentă
Din pădure de la drum flip-chart individual
Să pornim cu toții-acum !”
 Dânsul este instalator. exercițiul
 Voi veți veni la teatru cu noi ? fișe de
 Chiar și dânsa este înscrisă la acest lucru
curs ?
 Vorbesc ei prea mult !
 Ele vor pleca joi în excursie ?
 Ea a mâncat toată înghețata !
observarea
 Când am plecat pe munte, noi nu sistematică
știam de acele trasee.

2. Înlocuiește substantivele
O2 subliniate cu pronumele potrivite,
apoi scrie persoana și numărul
pronumelor personale .
flip-chart
 Mama(..........) poartă cercei.
 Fluturii (..........)au aripi colorate.
 Zambilele (..........)vor înflori în
curând. explicația fișe de frontal
 Andra și Cătălina(..........) cântă lucru
împreună. individual
 Petre, (..........)joci șah ? munca
 Îl ajut la treburi pe bunic. (..........) independentă rezolvarea
 Maria și Victor (..........)vor pleca la
corectă a
mare.
exercițiilor
3. Completează cu pronumele exercițiul
potrivite

............arunc.................aruncă
.............aruncăm...........arunci
.............aruncați
............voi pleca la munte.
............citeai o poezie minunată.
............e un copil inteligent.
............a mers în excursie.
............am câștigat acest concurs.
............veți primi premiile binemeritate.
............ar ieși la plimbare în parc.
............desenau un peisaj de iarnă.

II.Elevii vor completa o fișă de


lucru în perechi ( anexa 4) , în
perechi, cu următoarea sarcină :
„Încercuiți forma corectă a
cuvintelor marcate în enunțuri”.
observarea
 Ea/Ia este la cursuri. sistematică
 Iei/Ei i-am dat ieri o carte.
 Iele/Ele dansează minunat.
 Eu /Ieu sunt scund.
 Iel/El rezolvă multe probleme dificile rezolvarea
de geometrie. explicația în perechi corectă a
 La ora șapte, eu/ieu am plecat la fișă de exercițiilor
O3 exercițiul lucru
școală.
 În clasă, ia/ea mai repetă la istorie.
 Ioane, tu ia/ea sacul ! prezentare
 Nu știi când ajungi la iei/ei ? PPT
Verificarea se va realiza cu
ajutorul unei prezentări PPT.

6.Obținerea Joc didactic : „ Pronumele


performanței ascunse ”- pe grupe conversația
(5min) Elevii vor fi împărțiți în grupe, fise de
O4 fiecare grupă va primi o fișă de explicația lucru pe grupe găsirea
lucru ( anexa 5). Sarcina jocului tuturor
didactic : „Încercuiți jocul didactic poster pronumelor
pronumele ascunse în cuvintele WORD personale
următoare ,apoi completați lucrul în ART
tabelul ”. După ce elevii echipă
termină, se va realiza verficarea completarea
prin completarea posterului tabelului
WORD ART de pe flip-chart.
7.Evaluarea O5 Joc- „Provocarea Spiridușului ” joc didactic
performanțelor
(5min) Fiecare elev va primi câte un explicația cartonașe frontal
cartonaș cu un pronume
personal. Când învățătoarea conversația evaluarea
citește , de exemplu „pronume orală
personal, persoana a II-a , individual
numărul singular ”, elevii care
au cartonașele respective, se vor
ridica și vor alcătui niște
propoziții oral.
8.Asigurarea Se poartă o scurtă conversație
retenției și a despre pronumele personal, conversația frontal evaluarea
transferului
(3min)
reactualizând câteva elemente orală
importante. explicația
Elevii primesc tema pentru observarea
acasă. sistematică
9. Aprecieri și Se fac aprecieri globale și conversația frontal observarea
recomandări individuale asupra desfășurării sistematică
(2 min)
activității.

S-ar putea să vă placă și