Sunteți pe pagina 1din 45

Plan de lecție

Disciplina: limba și literatura română

Clasa: a V-a

Tema: Semnificațiile textului Rapsodii de primăvară, de George Topîrceanu

Tipul lecţiei: de receptare a textului literar

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 2 Piatra-Neamț

Profesor: Adăscăliței-Lohan Paula Iustina

Aprilie 2022
PROIECT DIDACTIC

Data: 9 Martie 2022


Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 2 Piatra-Neamț
Profesor: Adăscăliței-Lohan Paula Iustina
Disciplina: limba și literatura română
Clasa: a V-a
Tema: Semnificațiile textului Rapsodii de primăvară, de George Topîrceanu
Tipul lecţiei: de receptare a textului literar
Durata: 50 minute;

Competenţe generale:
3. Receptarea textului scris de diverse tipuri;

Competenţe specifice:
3.1. identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;

Forme de organizare: frontală, individuală;


Metode didactice: conversaţia, brainstorming, audiţia muzicală, exerciţiul, expunerea, observarea dirijată, problematizarea;
Mijloace de învăţământ: manualul, Prezentare power-point, mijloace tehnice audio;
Bibliografie:
N. Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, Piteşti, Editura Paralela 45, 2001.
Programa școlară pentru Disciplina Limba Și Literatura Română – Clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Timp Metode Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea şi procedee de organizare
elevului Învăţă-
mânt
1. MOMENT 2 min Profesorul salută elevii. Elevii salută Conversația Catalog Frontal
ORGANIZATORIC Realizează managementul clasei. profesorul.
Elevii se
pregătesc pentru
oră.
2. SPARGEREA 1 min Profesorul întreabă elevii care e anotimpul lor Elevii numesc Conversația Power- Frontal
GHEȚII preferat. Ulterior, li se cere să scrie 10-15 adjective ce point Individual
cuvinte despre anotimpul lor preferat, după descriu anotimpul
modelul: Ador iarna. Totul începe cu „i”: preferat.
imprevizibilă, imaculată, inspiră etc. Trebuie să
folosească cuvinte care se potrivesc anotimpului
și care încep cu primul sunet al numelui
acestuia
3. CAPTAREA 2 min Profesorul întreabă care sunt lunile de Elevii ascultă Conversația Power- Frontal Aprecieri
ATENȚIEI primăvară și propune un moment de tipul Știați activ, Brainstormig point verbale
că...; exprimându-și
punctul de vedere
la final.

Se anunță titlul lecției.


4. EVOCAREA 7 min Cadrul didactic lansează următoarea cerintă: Elevii ascultă cu Audiția MP4 Frontal Aprecieri
Ascultă-l pe Gheorghe Zamfir interpretând interes Brainstorming verbale
muzical poezia Rapsodii de primăvară. interpretarea Observarea
Urmărește în acest timp versurile poeziei și maestrului. dirijată
schimbările de ritm muzical. Cu ce poți pune în
relație schimbarea de ritm a interpretului?

5. REALIZAREA 30 min Elevilor li se cere să privească așezarea în Elevii participă la Conversația Power- Frontal și Aprecieri
SENSULUI pagină a poeziei: a) Cum sunt delimitate lecție și ascultă Expunerea point individual verbale
/DIRIJAREA secvențele? b) Din câte strofe este alcătuită explicațiile Problematiza-
ÎNVĂŢĂRII fiecare secvență? c) De ce a optat autorul pentru profesorului. rea
o delimitare inegală a secvențelor? Notează Observarea
Se începe explorarea textului ținând cont de cele informațiile în dirijată
trei secvențe ale poeziei. caiete.
Este explicat elementul de noutate al lecției,
personificarea.
6. REFLECŢIA 5 Utilizând Cercul emoțiilor, se reflectă asupra Elevii lucrează în Exercițiul Fișă lucru Frontal Aprecieri
min semnificațiilor poeziei. perechi și sunt Observarea În pereche verbale
încurajați să dirijată
răspundă.

7. APRECIEREA 1 min Se apreciază activitățile elevilor, se notează cei Elevii ascultă Slido Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII care au răspuns corect în timpul orei. aprecierile Individual verbale
ELEVILOR Se solicită, pe Slido, un feedback pentru profesorului și
activitatea profesorului de la lecția curentă. oferă feedback.

https://app.sli.do/event/bRRhLAawZqqhmPME
qqDvRW
8. PRECIZAREA ȘI 1 min Descrie, în 70-90 de cuvinte, un peisaj de Elevii își notează Explicația Caiete de Frontal
EXPLICAREATEM primăvară, folosind personificări și comparații. tema pentru notițe
EI PENTRU ACASĂ În compunerea ta, vei avea în vedere: să acasă.
întocmești, mai întâi, un plan; să numești tema;
să precizezi detalii ale aspectelor descrise; să
utilizezi personificări și comparații pe care le
vei sublinia; să-ți exprimi trăirile, sentimentele
față de anotimpul descris; În timp ce lucrezi,
poți asculta Valsul primăverii, de Chopin.
9. ÎNCHEIEREA 1 min Salutul. Salutul. Frontal
ACTIVITĂȚII Individual
Care este anotimpul tău preferat?

Scrie 10-15 cuvinte despre anotimpul tău preferat, după


modelul: Ador iarna. Totul începe cu „i”: imprevizibilă, imaculată,
inspiră etc. Folosește cuvinte care se potrivesc anotimpului și
care încep cu primul sunet al numelui acestuia.
Audiție
 Ascultă-l pe Gheorghe Zamfir interpretând
muzical poezia Rapsodii de primăvară.

 Urmărește în acest timp versurile poeziei și


schimbările de ritm muzical.

 Cu ce poți pune în relație schimbarea de ritm


a interpretului?
Dirijarea învățării
prin explorarea textului

 Elevilor li se cere să privească


așezarea în pagină a poeziei:
a) Cum sunt delimitate secvențele?
b) Din câte strofe este alcătuită fiecare
secvență?
c) De ce a optat autorul pentru o delimitare
inegală a secvențelor?
Primăvara
Reflecția
Sinteza semnificațiilor poeziei
 
 Tema poeziei este: ......................... instanței
 Motivele literare subordonate temei
sunt: ...............................................................
 Câmpul lexical ce contribuie la formarea temei cuprinde termeni
precum: ..............................
 Eul liric își exprimă în mod direct ..................... cu ajutorul ................. și prin
intermediul ....................... .
 Figurile de stil întâlnite sunt: .........................., ......................, ............................ .
 Imaginile artistice ce conturează tabloul de primăvară
sunt: ................................................... .
Titlul sugerează ..................................... .
Feedback profesor – slido
https://app.sli.do/event/bRRhLAawZqqhmPMEqqDvRW

Temă: Descrie, în 70-90 de cuvinte, un peisaj de primăvară, folosind personificări și comparații. În


compunerea ta, vei avea în vedere: să întocmești, mai întâi, un plan; să numești tema; să precizezi detalii
ale aspectelor des crise; să utilizezi personificări și com parații pe care le vei sublinia; să-ți exprimi
trăirile, sentimentele față de anotimpul descris; În timp ce lucrezi, poți asculta Valsul primăverii, de
Chopin.
Dragi elevi, admirați frumosul din jur!

S-ar putea să vă placă și