Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Scoala Gimnaziala Speciala pentru Deficienti de Auz Sfanta Maria


Data: 21.03.2014
Clasa: a VIII a B
Profesor educator: Petrasi Florin
Aria curriculara: Terapie educationala complexa si integrata
Activitatea: Socializare
Subiectul activitatii: Cum ma comport in vizita
Tipul activitatii: Insusire de noi cunostinte
Timp: 45 minute

Competente generale:
Formarea si dezvoltarea unor comportamente adaptative in relatia cu mediul inconjurator (natural si
social)
Competente specifice :
Dezvoltarea comunicarii si a unei atitudini civilizate in relatia cu ceilalti.





Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - sa utilizeze corect notiunile de gazde si oaspeti
O2 - sa enumere reguli de comportare civilizata
O3- sa aplice in practica regulile invatate
O4 - sa participe cu interes la activitate

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, problematizarea, dialogul dirijat sprijinit de mijloace
aditionale de comunicare (limbaj mimico-gestual, dactileme), verbalizarea, labiolectura..

Mijloace de invatamant: prezentare powerpoint, laptop, videoproiector

Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe














Nr.
crt
Etapele
lectiei
Ob
op.
Continutul activitatii
Strategii didactice
Evaluare
Tim
p
Metode si
procedee
Mijloace de
invatamant
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
Salutul, prezenta. Pregatirea
elevilor si a materialelor pentru lectie


2
2. Captarea
atentiei
Se vor prezenta cateva imagini si se
adreseaza elevilor intrebari legate de
acestea.
Observatia
Explicatia
Dialogul
dirijat
Verbalizare

Laptop
Videoproiec-
tor
Frontal si
individual
Aprecieri
verbale


5
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Se anunta tema lectiei: In vizita
si se scrie pe tabla. Se explica
elevilor ca in aceasta activitate vor
invata reguli de comportare civilizata
si formule de politete care se impun
in timpul unei vizite, atat din partea
gazdelor cat si a musafirilor.
Explicatia




Tabla Frontal



3
4. Desfasurarea
activitatii
O1





Se va viziona filmul In vizita
(https://www.youtube.com/watch?v=
nbdNXbFHFBs),
care se va opri din cand in cand
pentrua se vor discuta aspectele care
vizeaza comportamentul corect sau


Conversatia

Explicatia



Imagini
Tabla
Laptop
Videoproiect




Frontal




Evaluare
orala prin
raspunsuri




28




O2


O4
gresit al gazdelor cat si al oaspetilor.
In timpul vizionarii elevii asociaza
imaginea cu notiunea si enumera
cateva motive pentru care pot face
vizite.
Se completeaza tabelul cu modelul
de comportament al gazdei cat si al
musafirului.
Se stabilesc regulile de comportare
si formulele de politete.
Se completeaza tabelul Asa da,
asa nu.
Observatia

Conversatia

Explicatia

Observatia
or

Tabla
Laptop
Videoproiect
or




Frontal


la intrebari


Evaluare
orala prin
raspunsuri
la intrebari
5. Asigurarea
Feed-back-ul


O3
O4
Se propune elevilor jocul In
vizita.
Colectivul clasei este impartit in 2
grupe de lucru: gazde si musafiri.
Cele 2 echipe aplica in practica
regulile invatate.
Jocul
didactic
Cadou
Fata de masa
Farfurii
Pahare
Prajituri
Servetele
Lucrul in
echipa

Observarea
sistematica
a comporta-
mentului
elevilor



10
6. Incheierea
activitatii
Se fac aprecieri asupra modului in
care s-au implicat elevii in activitate.
Explicatia 2

S-ar putea să vă placă și