Proiect didactic
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Consiliere și orientare
Aria curriculară : Consiliere și orientare
Subiectul: „Împreună pentru pace ”
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul: 45 minute
Locul de desfășurare:
Profesor:
Competenţa specifică:
Formarea unei conştiinţe civice active prin aprecierea sacrificiului realizat în numele Vieţii, Păcii, Umanităţii;
Subcompetenţa:
Conştientizarea rolului climatului de pace în viaţa omului.
Obiectivele: Elevul va fi capabil:
-Să explice noţiunea de „Pace” şi „ Război”;
-Să găseascsă sinonimele cuvintelor pace şi război;
-Să alcătuiască poezii si eseuri despre pace;
-Să argumenteze importanţa păcii;
-Să completeze un mesaj de pace;
-Să descrie porumbelul-simbol al păcii;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia, brainstorming, expunerea, descrierea, ciorchinele , joc didactic,cvintetul,
explozia stelară.
Mijloace de instruire: poster, cariocă, , fişe de lucru, laptop, video- proiector, film
Forme de activitate:frontală, pe grupe, individuală.
Scenariu didactic
Momentul Activitatea profesorului Activitatea Metode, Mijloace Evaluare
lecţiei elevului procedee, de
forme instruire
Moment Pregătesc materialul Răspund cerințelor Observare
organizatori didactic, organizez profesorului. Conversația a
c colectivul de elevi, dirijată
(2 min) notez absenții.
Audiţie Audio
Laptop
Pe fundal se aude o Elevii audiază doina. Proiector evaluare
Recită poezia. predictivă
Captarea doină , elevii sunt
atenţiei așezați in formă de
( 5 min ) cerc, fiecare recitând
un vers din poezia
”Să fie pace în lume”
– Adrian Păunescu.
Se anunţă tema
nouă : „Împreună
pentru pace”.
Scriu titlul lecției pe
tablă.
Conversația
Euristică Prezentare
Explicația power-
point
Urmăresc prezentarea
power- point, răspund
întrebărilor
profesorului.
Realizarea
sensului Observare
(35 min) Prezint elevilor sistematică
simbolurile păcii în
lume, menționând ca
data de 21 septembrie
reprezintă ziua
internațională a păcii.
Solicit elevilor să
menționeze
simbolurile păcii
cunoscute de ei .
Activitate
frontală,
Ciorchine
Brainstorming Flipchart
carioci
Conversația
Explică noțiunea de
pacea şi pe cea de Conversația
război. Filmul
Exemplifică cu Video-
războaie care au avut Explozia proiector
loc, cunoscute de ei. stelară
Flipchart
Solicit elevilor să Urmăresc filmul; Aprecieri
completeze razele Răspund întrebărilor. orale
soarelui cu sinonimele
cuvîntului Pace.
Conversația
Prezint filmul ” Jocul didactic Observare
Dictatorul”. frontal sistematică
Adresez întrebări Flipchart
elevilor: Citesc proverbele ;
Cine sunt cei Realizează
responsabili de corespondența dintre
Aprecieri
distrugerea omenirii? elemente celor două
orale
Ce efecte au asupra coloane.
societății dezvoltarea Activitate în
tehnicii și a industriei grup
de armament? Conversația
Cum putem preveni euristică Fişe de
războaiele? lucru
Elevii citesc si Evaluare
completează fișele . predictivă
Răspund cerințelor.
Propun jocul Aduc completări; Observare
”Potriveşte Adresează întrebări; sistematică
proverbele”.
Solicit să citească, cu
atenție proverbele Conversația
scrise pe coala de Scriu mesajul de Cvintetul
flipchart,să realizeze pace ; Activitate
corespondența dintre Lipesc porumbeii pe frontală Porumbeii
elementele coloanelor, poster ; Flipchart
astfel încăt să se Fac aprecieri poster
obțină răspunsuri
valide.
Organizez clasa în 4 .
grupe a câte 5 elevi,
Solicit elevilor să își Conversaţie
Evaluare
Realizarea aleagă un lider,un
finală
feed- secretar. Aprecieri
backului individuale
( 8 min ) si generale
Citesc jurămintele
pentru pace
Împart oaspeţilor
brățările toleranței.
Solicit elevilor să scrie
cîte un mesaj de pace
pentru toţi copiii lumii
pe un porumbel pe
care mai apoi să il
lipească pe posterul cu
globul pământesc.
Solicit unui elev să
citească juramântul
păcii,apoi să ofere
brățara toleranței unui
invitat.
Fac aprecieri asupra
activității elevilor.
Anexa 1:Jocul „ Potriveşte proverbele”
Cine vrea să trăiască în pace, Cu oamenii.
Orice ceartă e bună Aude, vede şi tace.
Trăieşte-n pace Nu bate la poarta războiului.
Pacea înseamnă Cînd se termină cu pace.
Cît timp poţi trăi în pace Trăieşte o sută de ani în pace.
Cine este surd, orb şi mut Toate celelalte sunt de prisos.
Dacă nu este pace Prosperitate.
Răspunsul corect:
Cine vrea să trăiască în pace, Aude, vede şi tace.
Orice ceartă e bună Cînd se termină cu pace.
Trăieşte-n pace Cu oamenii.
Pacea înseamnă Prosperitate.
Cît timp poţi trăi în pace Nu bate la poarta războiului.
Cine este surd, orb şi mut Trăieşte o sută de ani în pace.
Dacă nu este pace Toate celelalte sunt de prisos.
ANEXA 2- JURĂMÂNTUL PĂCII
Mă angajez să păstrez PACEA și să-mi îndemn prietenii, colegii și familia să-mi urmeze
exemplul și să mă susțină .
Promit că voi proteja PACEA nu doar cu cuvântul ci și prin faptele mele, cu întregul meu
comportament și atitudine.