Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Instituția: Gimnaziul „Mihai Viteazul”


Profesor: Croitoru Diana
Disciplina: Dezvoltare personală
Data: 22.05.2019
Clasa: a VIII-a „C”
Subiectul: Siguranța în mediul online. Între curiozitate și pericole

Competența specifică 5: Adoptarea comportamentului activ, cetrat pe responsabilitate,


privind securitatea personală, starea de bine a sa și a celor din jur.

Obiective operaționale.
Elevii vor fi capabili să:

O1 – să identifice și să denumească riscurile comunicării cu persoane străine în


mediul online;
O2 – să deducă riscurile în cazul ieșirilor offline cu persoane cu care comunică doar
online;
O3 – propun acțiuni concrete în cazul propunerilor din partea necunoscuților din
online de a ieși offline;
STRATEGIA DIDACTICA:

Metode și procedee: jocul Accept/Nu accept, discuția ghidată, mesajul de 3


minute, lucrul în grup, problematizarea, test de autoevaluare

Mijloace de instruire: laptop, PPT, caiet, fișe de lucru


Forme de organizare: individual, frontal, în grup
Etapele Activitatea profesorului Timp Activitatea elevilor Metode
lecției și
procedee
Evocarea  Moment organizatoric 7 min. Elevii stabilesc ce
 Spargerea gheții. Jocul acceptă și ce nu Accept/
Accept/Nu accept. Anexa 1. acceptă, Nu
Profesorul va dirija o discuție în comunicând cu o accept
care se va analiza fiecare persoană Conver-
întrebare. necunoscută în sația
 Anunțarea temei noi și a mediul online. dirijată
obiectivelor

Notează subiectul
lecției în caiete

Realiza- Profesorul propune spre vizionare 3 min. Elevii privesc cu Proble-


rea filmulețul. atenție filmulețul. matiza-
sensului rea
Împarte clasa în 4 grupuri, având ca 5 min. Lucrează în grup.
sarcină de lucru identificarea
greșelilor/a pericolelor la care se Elevii prezintă Descope
supune protagonista filmulețului, situațiile neplăcute rirea
ieșind offline cu o persoană și pericolele
necunoscută. identificate în grup.

Profesorul notează la tablă, sub Elevii încearcă să


dictarea elevilor, greșelile comise de propună soluții/ să
fata din film și pericolele acceptării ajute o persoană
unei întâlniri offline cu o persoană cu despre care cunosc
care a comunicat un timp doar online. că a avut o situație
neplăcută în mediul
Reflecția Profesorul explică elevilor că trebuie 5 min. offline cu o
să-și imagineze că sunt prietenii Anei- persoană cu care
Maria și au aflat despre cele comunicat un timp
întâmplate. Fiecare elev trebuie să online.
scrie timp de 3 minute un mesaj pentru
Ana-Maria, oferindu-i câteva sfaturi,
care ar putea să o ajute.
Propune elevilor (3-4) să-și citească
mesajele către Ana-Maria. Test
Profesorul scrie la tablă: Ce fac Elevii propun idei
dacă ,mi se propune o întâlnire referitor la
offline? întrebarea lansată
de profesor.
Le propune câteva sfaturi, proiectate
pe ecran.

Ce fac dacă mi se propune o


întâlnire offline? :
 Povestesc părinților/
profesorilor/prietenilor mai
mari despre această propunere;
 cer unui prieten/coleg/rudă/ Elevii identifică
părinte să mă însoțească la dacă au un
această întîlnire; comportament
 aleg un loc aglomerat și o oră precaut în mediul
de zi pentru această întâlnire; online și cât de
 Nu accept cadouri și alte siguri sunt în
propuneri de la persoane mediul offline.
străine în mediul offline;
 nu dau prea multe informații
despre mine și familia mea la
întâlnire cu prietenii virtuali;
 dacă nu mă simt în siguranță
sau îmi pare stranie persoana,
imediat plec sau cer ajutor de la
cineva.

Profesorul distribuie elevilor fișe cu


teste de autoevaluare Sunt precaut
online. Sunt în siguranță offline.

S-ar putea să vă placă și