Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lectie

Data: 18.01.2022
Unitatea de invatamant: Scoala Primară Nr.2 Renașterea
Clasa: a II-a
Învățător: Barac Anda Marinela
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: “Învățăm să ne comportăm!”
Subiectul lecției:Prietenia
Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințe
Durata: 35 minute
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina integrată: Dezvoltare personală
Strategii didactice:
Metode: explicatia, conversația,jocul didactic, exercițiul
Mijloace: fișe de lucru, laptop, tablă, marker, Rețeta prieteniei, video- Despre prietenie
Forma de organizare: frontală, individuală

COMPETENȚE SPECIFICE
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
Competenţe specifice disciplinelor integrate
Comunicare în limba română

3.1. Citirea unor mesaje scrise întâlnite în mediul cunoscut

4.1. Scrierea unor mesaje în diverse contexte de comunicare

Arte vizuale și abilități practice

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă în care se asociază elemente de exprimare vizuală

Muzica și mișcare

2.3. Aplicarea unor tehnici art-creative prin care să se exprime diferite stări emoţionale

Obiective operaționale:
O1- să prezinte care sunt trăsăturile de caracter ale unui bun prieten, pe baza cunoștințelor anterioare
O2- să completeze "Rețeta prieteniei " cu calitățile unui bun prieten, pe baza informațiilor primite
O3 - să recunoască comportamentele care facilitează stabilirea și menţinerea relaţiilor de prietenie

Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală;Clasa a II-a; Nr. 3418/19.032013
Desfășurarea activității
Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul știinţific Metode şi Forme de Resurse Forme de
Op. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor procedee organizare materiale evaluare
1. Moment Pregătirea pentru desfăşurarea exercițiul tablă, observarea
organizatoric activităţii: organizatoric frontal marker comportam
2 min. -asigur climatul adecvat desfăşurării - elevii își pregătesc entului
lecţiei şi verific pregătirea materialele pentru activitate
materialelor necesare.
conversația

2. Captarea Se citește elevilor o poezie: - elevii ascultă cu interes conversația frontal fișă de lucru aprecieri
atenţiei Prietenia poezia și răspund la întrebări verbale
5 min. de Grigore Vieru individual
Un prieten- știți voi oare?
E comoara cea mai mare!

Omul fără prieteni


E ca bradul fără cetini

Ca ogorul fără apă,


Ca o mână fără altă.

Un prieten, ia aminte,
Nu se cumpără, nici vinde!
Voi v-ați gândit vreodată de ce
prietenia dintre două sau mai multe
persoane rezistă în timp?

3. Anunțarea - Voi anunța elevii că astăzi, ne vom - copii sunt atenți la ceea ce se explicația frontal
temei și a juca și vom descoperi atât calităţi ale discută
obiectivelor noastre cât și ale colegilor, individual
1 min.
descoperind rețeta prieteniei

4.Desfășurarea - Lecția debutează cu o activitate de -copii participa activ la lecţiei conversaţia frontal aprecieri
activității brainstorming: copiii sunt solicitați să spunându-și părerea verbale
15 min. spună cuvinte pe care le asociază cu explicația individual laptop
observarea
noțiunea de prietenie, valori pe care le
sistematică
consideră necesare funcționării unei
relații de prietenie ( exemplu:
O1 bunătate, iubire, încredere,
comunicare, iertare, zâmbete) -elevii gasesc diferite definiții
ale prieteniei
Apoi, elevii vor alege din cuvintele
asociate, astfel încât să definească ce
este prietenie pentru ei.

Discutam pe tema Prieteniei:


-elevii răspund întrebărilor
● Ce înseamnă pentru tine un prieten? puse.

● Cine-ți poate fi prieten?


● Cum te comporți cu un prieten?

Ulterior discuțiilor, elevilor le este


prezentat un clip video-Despre prietenie

O1

5.Obținerea observarea
performanței explicația frontal instrumente sistematică
8 min. După mica discuție, elevii vor primi o de scris
fișă " Rețeta prieteniei " exercițiul individual foaie de aprecieri
O2 flipchard verbale
Ei vor trebui să o completeze, având foaie de lucru
O3 libertatea de a lega ingredientele și de - elevii scriu rețeta prieteniei
a le doza după bunul plac. - aceștia aleg rețeta
La final aceștia vor alege rețeta câștigătoare
câștigătoare.
6. Asigurarea Elevii formează " Cercul prieteniei ". - elevii își spun unul, altuia, ce explicația frontal, observarea
Feed-back-ului Un elev iese în fața clasei, invită un apreciază individual sistematică
2 min. coleg, îl prinde de mână și îi spune ce exercițiul
apreciază la el.Al doilea coleg invită și
el un alt coleg.Jocul continuă până
când se formează un cerc cu toți elevii
clasei.
7. Încheierea - elevii ascultă aprecierile; conversația frontal aprecieri
activității La sfârșitul activității se fac aprecieri colective
2 min. verbale asupra modului în care elevii
au participat la ora de Dezvoltare
Personală.
.

S-ar putea să vă placă și