Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect didactic

Data:

Clasa: a VII-a

Propunător:

Disciplina: Consiliere și orientare

Comisia Metodică a Diriginților

Subiectul: DESPRE PRIETENIE

SCOPUL: Formarea unor reprezentari si notiuni despre adevărata prietenie; trezirea la


elevi a admirației față de prietenia autentica și a dorinței de a realiza, la rândul lor,
asemenea relații.

Obiective de referinţă:

 Identificarea calităţilor bune şi rele ale unui prieten adevărat;


 Manifestarea empatiei şi toleranţei în colectivul de elevi.

Obiective operaţionale:

O1 – să-şi elaboreze şi să practice un stil personal de analiză a calităţilor pe care trebuie să


le aibă un bun prieten;

O2 – să demonstreze atitudini pozitive faţă de sine şi de alţii;

O3 – să-şi formeze unele reprezentări şi noţiuni despre adevărata prietenie;

O4 – să dorească să realizeze şi el relaţii de prietenie autentică;

O5 – să recunoască metodele celebre de prietenie;

O6 – să identifice valenţele prieteniei la diferite niveluri (grup – clasă, grup - prieteni);

O7 – să argumenteze valoarea prieteniei;

O8 – să definească noţiunea de prietenie.

Metodeşi procedee: lectura, conversaţia, problematizarea, studiul de caz, descoperirea,


argumentarea, brainstormingul oral, joc de rol, puzzle, explicaţia.

Materiale didactice: fişe, postere, cariocă, etc.

Forme de organizare: activităţi în grup, perechi, frontale, individuale.


Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea Metode, Mijloace
lecţiei elevului procedee, didactic
forme de e
lucru
Moment Se ocupă de desfășurarea în bune condiții a primirii invitaților. Elevii se ocupă de Conversația Pancarte,
organizatori Dă tonul ,,Imnului Prieteniei”-,,Hymne à lʾAmitiè” primirea Intonare cântec imnul
c profesorilor invitați. prieteniei,
Evocarea Pe tablă sunt scrise două fracţii 1şi 1/7. Slogan:,,Bine ați simboluri
Captarea - Care dintre aceste fracţii au o valoare mai mare pentru voi? venit pe tărâmul ale
Pentru mine fracţia 1/7 are o valoare mai mare, chiar dacă e mai prieteniei!” Conversaţia
atenţiei Activitatea prieteniei
mică decât 1. Fredonează imnul
- De ce? Cum credeţi? frontală
Eu mă bucur că Dumnezeu mi-a oferit prieteni şi am avut cu cine Elevii răspund
să împart întregul, spunând cu certitudine că nu sunt singură, căci justificând fiecare Explicaţia
singurătatea e mama neliniştii şi ea ne îndeamnă la toate relele. răspuns.
De aceea astăzi vom vorbi despre,,O prietenie sinceră-prietenul la
nevoie se cunoaște”.
În timpul liber nu ne place să fim singuri: omul simte nevoia ca, Elevii îşi expun
pe lângă familia sa, să aibă prieteni alături de care să petreacă părerea.
Anunţarea momente plăcute. De asemenea, omul are nevoie în anumite Anexa 1
temei momente din viaţa lui de un sfat pe care nu-l poate primi decît de
la un prieten adevărat.
Elevii au fost împărțiți în patru grupe și au avut de pregătit:
Grupa I: Să-și descrie prietenul cel mai bun
Grupa II: să realizeze steagul prieteniei
Grupa III: Să caute în DEX semnificaţia cuvântului „prietenie” și
să prezinte exemple de prietenii celebre
Conversaţia
Realizarea Descoperirea
sensului Grupa IV: Prezintă proverbe despre prietenie Lucrul în grup
Lansează întrebarea:Poate trăi omul fără prietenie? Răspunsurile
elevilor vor fi astfel canalizate încât să sublinieze necesitatea și
însemnătatea prieteniei Își prezintă prietenul
Prezintă concluzia: Aristotel spunea:”Prietenia este pentru cel mai bun
Prezintă
viață cel mai necesar lucru, fără prietenie n-ar dori nimeni să steagul Conversația
traiască, chiar dacă ar avea toate bunurile.” prieteniei
Timp de 5 minute căutaţi motive pentru care vrem să avem Prezintă
semnificația
prieteni: apoi câte un reprezentant al fiecărei grupe va completa o
diagramă la tablă. cuvântului –
«legătură între
Concluzie: persoane bazată pe
- De ce printre prieteni se regăsesc întotdeauna colegi de afecţiune, Anexa 2
clasă sau vecini? ataşament, încredere Descoperirea
- Prietenia poate influenţa activitatea noastră de zi cu zi? şi stimă Argumentarea
reciprocă».Amintes Lucrul în grup
c câteva prietenii
- Ce presupune o prietenie adevărată? celebre. Anexa 3
Elevii enunță
proverbele
Elevii răspund pe Activitate
baza experiențelor individuală
personale Brainstormingu
l Anexa 4

- Când poţi spune că ai găsit prietenii potriviţi? Fiecare grup îşi


notează câteva
motive pentru care
- Care sunt după opinia voastră elementele fundamentale ale au nevoie de
unei prietenii? Ce presupune o prietenie adevărată? prietenie.
Concluzie: Toate calificativele spuse de către elevi pot fi incluse
în patru grupe mari:
- Ataşament reciproc; Toţi doresc să aibă Explicaţia
- Respect reciproc; prieteni. Conversaţia
- Egalitate; Fiecare grup îşi Lucrul
- Valori comune. expune părerea. individual
Am cules o floare pe ale cărei petale sunt câte un component al Da:a) în sens Problematizarea
acesteia. Alegeţi o petală, timp de trei minute trebuie să pozitiv adică în
caracterizaţi în ce constă componentul ales şi daţi exemple din ajutor, „unde-s doi
viaţa cotidiană, literatură, istorie, artă. puterea creşte”
b) în sens negativ:
În concluzie avem: chiul de la ore, furt,
Ataşament reciproc fumat, etc. Anexa 5
Respect reciproc Posibile răspunsuri:
Egalitate -dorinţa de
Valori comune. comunicare a unor Explicația
cunoştinţe, gânduri, Argumentarea Anexa 6
Se explică ca o concluzie fiecare component în parte.
idei;
-existenţa
Fiecare grup primeşte câte un plic în care va găsi câte un proverb asemănărilor în
sau citat care ar defini prietenia, aranjaţi-le în mod corespunzător dorinţe, gusturi;
şi argumentaţi-le. -preţuire, grijă,
Grupa I stimă reciprocă,
- A scoate/ din viaţă/ e ca şi cum/ prietenia/am scoate/ din tandreţe, afecţiune;
lume/ soarele. -capacitatea de a te
Grupa II bucura sincer, fără
- de un / alături/ prieten/ este cu / adevărat/ neputinţă/ la invidie, de succesul
deznădejdie/să ajungi. sau realizările Descoperirea
Grupa III prietenului tău; Anexa 7
Puzzle
- bun este/ acela prieten/ ce dă/ iar nu/ sfaturi bune/ acela -să răspunzi la Lucrul în grup
care/ îţi laudă/ nebuniile. cererile de ajutor Anexa 8
Grupa IV fără a cere nimic în
- te prinde/ de mână/ atinge inima/ adevărat/ şi îţi/ un prieten schimb.
-un comportament Anexa 9
Propune spre audiere cântecul „Bucuraţi-vă prieteni- Catharsis”. frumos, civilizat,
corect; respect
Așează elevii în cerc și dă unui elev un ghem colorat de ață cu pentru părerea
celuilalt, pentru Anexa 10
instrucțiunea:,,să păstrezi capătul de ață!”
adevăr;
Posibile răspunsuri:
- când sunt
respectat;
Voiruga un elevsă lase ața din mână.
- când sunt
ajutat la Audierea
nevoie;
Întreabă elevii cu ce se aseamănă acest joc cu relațiile care există - când sunt
între oameni. înţeles; etc. Pânza de
Concluzie: pentru a avea relații bune cu un grup de persoane, O prietenie păianjen
fiecare dintre persoanele implicate trebuie să fie responsabile în a adevărată presupune
menține relația. Dacă nu, ața devine încâlcită și nu mai are respect, stimă,
frumusețea ,,pânzei de păianjen” preţuire , grijă, etc.
Propune elevilor un experiment: stați față în față și vă imaginați
că veți bea un elixir, elixirul prieteniei.
Concluzie: nu trebuie să bem o licoare magică pentru a deveni
prieteni!Eu cred că vă puteți împrieteni și altfel!
Propune elevilor să lanseze pe fereastră un balon al prieteniei Conversația
sincere de care vor prinde biletele pe care ei au scris gândurile lor
bune care se vor transmite în toată lumea. Fiecare grup îşi
Difuzează ,,Imnul Prieteniei”-,,Hymne à lʾAmitiè” alege câte o petală şi
- În ce constă rolul prieteniei? timp de trei minute
Concluzie:PRIETENIA este o înaltăcalitateumană, plină de încearcă să
frumusețecaredăsensuriexistențeinoastre. caracterizeze, să dea Jocul de rol
Ca oricevaloareeatrebuieprețuită, ocrotită. Acestlucru se exemple ce Activitate în
întâmplădacăștimșirespectămcaracteristicileuneiprieteniiadevărate semnifică petala grup
. aleasă.
Reflecţia Distribuie tuturor elevilor diloma pentru cel mai bun prieten. Ataşament reciproc
Gândiţi-vă cum aţi repara o prietenie pierdută? – fără să obţină ceva
în schimb sunt
prieteni, le place să
fie împreună.
Intonare imn
Respect reciproc –
recunoaşterea la om Conversaţia
a calităţilor bune pe
Tema pentru care le are, respectul
acasă unul faţă de altul.
Egalitate – prietenii
se aseamănă, au
interese comune.
Valori comune – Conversația
valorile pe care le au
prietenii sunt Lucrul
împărtăşite individual.
împreună.
Elevii deschid
plicurile şi
îndeplinesc sarcinile
propuse.

GrupaI
A scoate prietenia
din viaţă e ca şi cum
am scoate soarele
din lume.
Grupa II
Alături de un prieten
adevărat este cu
neputinţă să ajungi
la deznădejdie.
Grupa III
Prieten bun este
acela ce dă sfaturi
bune, iar nu acela
care îţi laudă
nebuniile.
Grupa IV
Un prieten adevărat
te prinde de mână şi
îţi atinge inima.

Se audiază cântecul.

Ține capătul aței și


dă ghemul mai
departe colegului
căruia îi lansează
provocarea,,ești
prietenul meu pentru
că...” și tot așa, până
când ghemul trece
pe la toți copiii și se
țese o rețea ca
o,,pânză de
păianjen”
Fiecare elev va lăsa
ața din mână pe
rând, până când
toată ața va ajunge
să fie ținută de un
singur elev.
Elevii îşi expun
părerea

Elevii se așează față


în față, vor
bea ,,elixirul” vor
atinge colegul din
fața lor și se
vor ,,transforma”,
vorafirma ,,suntpriet
enultău!”
Elevii își vor uni
mâinile și vor
enunța deviza: ,,În
această clasă,
prietenia să dureze o
veșnicie! ”
Sunt de acord ,scriu
biletele și le dau
dirigintei.
Fredonează imnul.

Fiecare elev îşi


expune părerea

Primesc diploma
A scoate
prietenia din
viaţă e ca şi
cum am
scoate soarele
din lume.
Anexa 8
Alături de un
prieten
adevărat este
cu neputinţă
să ajungi la
deznădejde.
Prieten bun
este acela care
dă sfaturi bune,
iar nu acela
care îţi laudă
nebuniile.
MOTIVE
PENTRU CARE
VREI SĂ AI PRIETENI
„De ce printre prieteni se regăsesc întotdeauna colegi de clasă sau
vecini?”

ÎŢI POŢI FACE PRIETENI PRINTRE COLEGII DE CLASĂ SAU PRINTRE VECINI PENTRU CĂ:
Anexa 4

Posibile răspunsuri:

- dorinţa de comunicare a unor cunoştinţe, gânduri, sentimente, idei;


- existenţa asemănărilor în preferinţe, înclinaţii, dorinţe, gusturi; „Prietenul este
un al doilea eu” (Pitagora);
- preţuire, grijă, stimă reciprocă, tandreţe, afecţiune, gingăşie (fără dulcegării sau
linguşeli); „Cei care cer prietenia fără a da nimic în schimb sunt hoţi de suflete”
(Nicolae Iorga)
- capacitatea de a te bucura sincer, fără invidie, de succesul sau realizările
prietenului tău; „Oricine poate compătimi un prieten în suferinţă, dar îţi trebuie un
suflet foarte ales ca să poţi împărtăşi succesul unui prieten” (Oscar Wilde);
„Prietenia dublează bucuriile şi înjumătăţeşte necazurile” (Epicur).
- să răspunzi la cererile de ajutor fără a cere nimic în schimb: „Prietenul la
nevoie se cunoaşte”; „Sunt prieteni pentru nevoie, prieten de nevoie şi prieteni în
afară de orice nevoie” (N. Iorga); „Un prieten se dobândeşte oferind” (N. Iorga);
„Mai bun este un prieten aproape de tine decât un frate care locuieşte departe”
(Septuaginta); „Să primim binefacerile cu gândul de a da în schimb binefaceri şi
mai mari” (Democrit); „Ţine minte binele primit şi uită binele făcut” (Menander);
„Aceasta este legea binefacerii între doi: unul trebuie să uite că a dat, celălalt să nu
uite niciodată că a primit. Amintirea frecventă a serviciilor aduse răneşte şi apasă
sufletul” (Seneca); „Este o plăcere să întâlneşti ochii aceluia căruia i-ai făcut cândva
un bine” (La Bruyère).
- un comportament frumos, civilizat, corect; respect pentru părerea celuilalt,
pentru munca lui, pentru cei din jur, pentru adevăr; „Mi-e prieten Platon, dar mai
prieten îmi este adevărul” (Aristotel); „Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni
nu când au dreptate, ci când greşesc” (André Marlaux); „Vom câştiga prietenia
unui om cultivând în noi însuşirile pe care le preţuim la ei” (Socrate); „Dojeneşte-ţi
prietenii în taină şi laudă-i în public” (proverb latin).
Anexa 5
Ataşament reciproc – presupune că oamenii, pur şi
simplu, se plac. Prietenilor le place să fie împreună, fără un scop
anume.

Respect reciproc – recunoaşterea în alt om a unor calităţi


interioare şi a consecvenţei în acţiune pe care el le înfăptuieşte.
Respectul faţă de prieteni este legat de respectul faţă de sine şi
de sentimentul demnităţii personale. Cînd omul învaţă să se
preţuiască pe sine, lui îi este mai uşor să-şi preţuiască prietenii şi
să fie mai puţin gelos faţă de ei, să nu-i considere o proprietate a
sa.

Egalitate – presupune că prietenii se aseamănă, şi, având


interese comune, participă, în mod egal, la toate acţiunile.
Prietenii aşteaptă unul de la altul relaţii reciproc plăcute, în care
ceea ce dă fiecare se completează prin ceea ce primeşte. De
exemplu, nu întotdeauna numai unul dintre prieteni are grijă de
celălalt.

Valori comune – se raportează la existenţa comunităţii de


viziune asupra vieţii, depinde de profunzimea valorilor
împărţăşite de ambii prieteni.
Un prieten
adevărat te
prinde de mână
şi îţi atinge
inima.

S-ar putea să vă placă și