Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 06.12.2019
Clasa: a IV –a A
Unitatea de ânvățământ: Școala Gimnazială „Traian Dârjan”, Cluj-Napoca
Învățător: Chețan Mădălina-Gabriela
Aria curriculară: Arte și Tehnologii.
Disciplina: Arte Vizuale și Abilități Practice
Unitatea tematică: ,,O lume minunată’’
Subiectul lecției: Colaj de iarnă
Tipul lecției: Lecție de recapitulare
Forma de realizare: Lecție integrată
Disciplinele integrate: Muzicǎ și Mișcare - audiția unor piese muzicale cunoscute .
Scopul lecției:Exersarea şi consolidarea tehnicilor de prelucrare a materialelor.Dezvoltarea simţului şi abilităţilor practice, a gustului estetic şi a
dragostei pentru muncă prin realizarea lucrării propuse.
Competențe specifice:
Arte Vizuale și Abilități Practice:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic
Muzică și Mișcare:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu diferenţieri expresive
Obiective operaționale:
O1- să numească cel puțin trei caracteristici ale anotimpului Iarna
O2- să recunoască cel puțin două dintre materialele şi tehnicile necesare pentru realizarea compoziţiei, observând lucrarea model.
O3 -să descrie conținutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor și a explicațiilor primite
O4- să combine cel puțin doua dintre tehnicile învăţate în realizarea unei compoziţii.
O5 -să asambleze corect, prin lipire, cel puțin trei elementele componente în vederea realizării produsului;

Strategia didactică:
- metode și procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, activitatea independentă,în pereche,
analiza, audiţia;
- mijloace didactice: lucrare demonstrativă, hârtie colorată,material textil, hârtie pentru quilling,acuarele , foarfecă,
şabloane , computer, power point, plaşă cu etapele de lucru, planşă cu criteriile de evaluare,

Forma de realizare: frontal, individual, pe perechi.


Resursele:
 Temporale:50 minute
 Umane:14 elevi
 Spațiale: sala de clasă

Bibliografie:
 Ghid metodic – Abilităţi practice şi educaţie tehnologică, clasele I- IV, Lucian Stan, Steluta Sersea, Ileana Stan;
 Programa școlarǎ pentru Arte Vizuale Și Abiltǎți Practice , Clasa a IV a , OM nr.5003/02.12.2014
 http//: www.didactic.ro
Etapele lecției Ob. Timp Desfășurarea activității Resurse Evaluare
Op.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment 2min. Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a lecţiei.
organizatoric Pregătirea materialului didactic

3min.. Le prezint o planșă pe care este reprezentat un ciorchine, in Observare


2.Captarea mijlocul căruia scrie cuvântul ,, Iarna’’. Îi învit să ma ajute sa Conversația PPT cu Activitate sistemica
atenției O1 completez aceasta plansă cu însușiri specifice Iernii. Elevii vor Observația imagini frontală
veni pe rând la tablă pentru a scrie cuvântul,
Se prezintă câteva imagini reprezentative de iarnă. Se va
audia o strofǎ din cântecul “ Omul de zǎpada”.

3.Anunțarea 3min. ,,La activitatea de astăzi aș dori să aducem o parte din Observare
subiectului lecției frumusețea naturii aici, în clasă, prin intermediul lucrărilor pe Explicatia sistemica
și a planului de care le vom realiza, și anume, un Colaj de Iarnă, folosind Conversatia
recapitulare diferite tehnici’’
Se anunţă titlu lecţiei.
Elevii vor realiza un colaj de iarnă, folosind tehnici diferite.
Se enunţă planul de recapitulare :
Tehnicile de lucru folosite vor fi::
- tehnica origami;
- tehnica quilling;
- lucrul cu materiale textile ;
- pictura.

4.Recapitularea și 25min Se prezintă lucrarea model si elevii sunt solicitaţi să intuiască observarea
sistematizarea O2 . modul de realizare a lucrării, Se intuiește materialul de pe Conversaţia Planșa comportamen
unitǎții didactice mese: hârtia colorata, vată,lipici,carton, acuarele. model -tului
parcurse Învăţătoarea explică etapele de lucru: elevului
1) prezentarea materialelor necesare;
2) stabilirea tehnicilor de lucru; Demonstraţi
3) asamblarea celor doua produse,poziţionarea a
materialelor alese pe cartonul colorat;
4) lipirea materialelor;
Pe tablă sunt prezentate gradat etapele de lucru (bradul
-pliere, asamblare,- se realizeazǎ cu ajutorul unui filmulet pe
internet, omul de zapada – recapitulare tehnica quiliing) .
5.Desfășurarea O3 15min Sunt solicitaţi 1-2 elevi să repete etapele de lucru.
activității. . Se demonstrează procesul tehnologic: Hârtie Activitate
1. Realizarea elementelor colajului bradul si omul de colorată frontal
zapada folosind tehnicile invatate ( origami si quilling). Lipici
2. Asamblarea elementelor Carton
componente; Vată
3. Aplicarea braduţului şi a omului de zăpadă în tablou; Acuarele
4. Adaugarea unor elemente care vin să completeze tabloul Filmulet Individuala
de iarna( copii, săniuţe, ninsoare, etc). internet
Pe tot parcursul acestui moment voi îndruma elevii în Bradul
realizarea cat mai corectă. Origami
Se precizează criteriile de evaluare: Explicaţia
1) corectitudinea execuţiei;
2) aspectul îngrijit; Frontal
3) gradul de finalizare;
4) originalitatea lucrării.
Se trece la executarea lucrării reluându-se etapele de
O4 realizare. Elevii lucrează individual, privind lucrarea model și
folosindu-se de etapele de realizare a lucrării.
Se vor supraveghea elevii, acordând ajutor şi dând
explicaţii suplimenatare individuale.
Elevii îşi vor desfăşura activitatea pe fond muzical ,,Fulg de
nea’’ Exerciţiul
Pe parcursul activităţii se reiau unele explicaţii, se
corectează unele greşeli pentru a evita însuşirea incorectă a
depriderilor, se urmăreşte respectarea etapelor de lucru. Activitate
La finalul lucrării elevii vor avea grijă sa lipească corect individuală
elementele componente ale lucrării.
6.Evaluarea 5min. Pe măsura ce lucrările sunt gata se vor așeza în fața clasei și Conversaţia Lucrările orală,
se vor evalua printr-un tur al galeriei, apreciind aobiectiv Turul expuse Activitate individuală
produsele confecționate. galeriei frontală Criterii:
O5 Cer eleviilor să aprecieze lucrărilor după următoarele criterii: finalizare
1) corectitudinea execuţiei; acurateţe
2) aspectul îngrijit; corectitudine
3) gradul de finalizare; originalitate
4) originalitatea lucrării.
Aprecieri

7.Incheierea 2min. Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului de Aprecieri Evaluare
activitatii lucru şi participare al elevilor la lecție. scrisă

S-ar putea să vă placă și