Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când cum și de ce se întâmplă”


TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Surprizele iernii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Animale de la Poli
TEMA INTEGRATOARE: Animale mici și mari
TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII EXPERENȚIALE VIZATE: Domeniul Limbă și Comunicare, Domeniul Om și
Societate
INVENTAR DE ACTIVITATE:
Activitate de dezvoltare personală ( ADP)
Întâlnirea de dimineață: ,, În lumea minunată a zăpezii”
Salutul: Așezați în semicerc pe scăunele copiii se salută reciproc cu o formulă simplă ,, Bună
dimineața ... ! “
Înviorarea de dimineață: Copii vor executra mișcări ale diferitelor segmente ale corpului pe
cântecul ,, Învioararea de dimineață”
Rutine: Mersul la baie, servirea micului dejun
Tranziții: ,, Dimineața a sosit”
,, Ochișorii privesc”
,, Ca să fiu copil voinic”
Jocuri și activități liber alese ( ALA)
Artă: ,, Ursulețul Poli” – lipire
Construcții: ,, Iglu-ul eschimoșilor” – constucții din bețisoare și bezele
Știință: ,, Mâncare pentru pingunini”
Bibliotecă: ,, Citim imagini despre animalele polare” – optional .
Activității pe domeni experențiale ( ADE)
DLC + DOS ,, Povestea Ursului Cafeniu “ ( povestirea educatoarei + activitate practică )
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să identifice mesajul moralizator transmis din poveste.
O2. Să lipească animalele din poveste în mediul lor de viață, rezultând un tablou al povestii.
O3. Să lipească vata pe farfuria din carton obținând imaginea unui urs polar.
O4. Să introducă bezelele pe bețe, obținând macheta unui iglu.
O5. Să atașeze corect numărul de peștișorii corespunzător cifrei indicate pe burtica pinguinului.
DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ,DIMENSIUNI ŞI COMPORTAMENTE
VIZATE:

I. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE


1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
II. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
1.Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice 1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
2.1. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni
2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare
2.5. Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de celelalte persoane din mediul apropiat
III. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
1.Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
1.1.Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)


2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
IV. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Sistemul metodologic: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, povestirea, problematizarea,
brainstorming, explozia stelară, munca în grup.
2.Sistemul resurselor curriculare:cutia surpriză, imagini,polistiren, beţe, calendarul naturii,
bezele, farfurii de carton, lipici, foarfece, jetoane,şorţ, creioane colorate, calculator, iglu din
cuburi de zahăr, zăpadă artificială, ecusoane, peşti coloraţi din lemn, animale de pluş,panou.
3.Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
4.Strategii, metode şi mijloace de evaluare:
-continuă: prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, stimularea participării la
activităţi.
-finală: orală, prin aprecieri asupra realizării obiectivelor, aprecieri verbale.
5.Locul de desfăşurare: sala de grupă
RESURSE TEMPORALE NECESARE: Activităţile se desfăşoară pe durata unei zile.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1.Curriculum pentru educaţia timpurie, 2019
2.Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani
3.Suport pentru explicitarea şi înţelegerea curriculumului pentru educaţia timpurie
4. Muşata Bocoş, Vasile Chiş, Abordarea integrată a conţinuturilor curriculare, Editura Casa
Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2012
Scenariul zilei

Sala de grupă este amenajată astfel încât sa permită desfăşurarea activităţilor în condiţii optime.
Activitate de Dezvoltare Personală
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, unde se va face apel la cunoştinţele
anterioare ale copiilor despre animalele de la Poli.
Activităţile liber alese partea I
Cu ajutorul tranzitiei „Să sarim ca iepuraşi” vom trece la centrele de interes : Artă, Ştiinţă şi
Construcţii.
Activităţi pe domenii experienţiale
Tranziţia „De la centre ne-ndreptăm” introduce copiii in starea de poveste, urmând ca după
finalizarea poveşti, copii să se aseze din nou la mese, unde vor aseza personajele poveştii în
mediul lor de viată.
Activităţile liber alese partea II
După atâta muncă, copii se vor juca jocul distractiv „Ursuleţul Albert şi Martin”, iar apoi vom
dansa „Dansul pinguinului”
DESCRIEREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVCITĂȚII

Evenimentul Conținut științific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Crearea condițiilor psihopedagogice necesare
organizatoric bunei desfășurări a activității:
-pregătirea materialului didactic
-aerisirea sălii de grupă
-amenajarea spațiului pentru desfășurarea
activității.
Educatoarea intră în sala de grupă împreună cu
copiii, se salută,
se aşează în semicerc pe scăunele, apoi îi roagă Conversația Observarea
să privească pe fereastră pentru a stabili starea comportamentul
vremii și se completează calendarul naturii, ui copiilor
urmând ca mai apoi să se realizeze prezenţa.
La finalul întâlnirii se va face înviorarea de
dimineață.

Aprecieri verbale
Reactualizarea Se vor adresa copiilor intrebări despre ce s-a Brainstorming
cunoştinţelor discutat în această săptămână , alegând din sac Conversaţia
câte un animal de pluş spunând câteva lucruri
despre acesta, urmând ca mai apoi să se observe
cutia neobişnuită din grupa noastră
Captarea atenției Se prezintă copiilor cutia surpriză, lăsând Elementul surpriză Observarea
comportamentul
fiecare copil să işi spună parerea despre ce
ui copiilor
crede el că se ascunde in cutie.
Anunțarea temei Educatoarea spune copiilor despre această zi, în Conversația Înțelegerea
și a obiectivelor Explicația mesajului
care vor folosi conţinutul cutiei pentru a afla ce
transmis
poveste vom asculta astăzi.

Desfășurarea Se prezintă copiilor centrele de interes deschise Explicația Aprecieri verbale


propriu-zisă a urmând ca fiecare copil să se aşeze la centrul de
activității lucru dorit. La centrelele de lucru se v-a face Demonstrația
intuirea materialului didactic , urmând a fi
explicate sarcinile de lucru .
La finalizarea centrelor de lucru , prin tranziţia
“De la masă ne-ndreptăm”(Anexa 2)
copiii se asează pe covor , ascultând povestea
intitulată “Povestea ursului cafeniu” , care va fi Povestirea
prezentată cu ajutorul materialului descoperit in Observarea
cutia misterioasă. comportamentul
Pentru a se verifica inţelegerea mesajului, pe un Explozia stelară ui copiilor
panou copiii vor raspunde unor întrebări
,ataşând o imagine reprezentativă răspunsului
corect. Problematizarea
În continuare, copiii vor trece la următoarea
activitate , aşezându-se din nou la mese, unde
vor decupa personajele poveştii si le vor lipi în
mediul lor de viaţă.
Pentru a ne distra, educatoarea propune copiilor Conversația Observarea
Obținerea jocul “Ursuleţul Albert şi Martin” , unde copii, Explicația comportamentul
performanței împărţiţi pe grupe cu ajutorul unor ecusoane , ui copiilor
vor hrăni cei doi ursuleţi.(Anexa 3)
La finalul jocului vom dansa “Dansul
pinguinului” Demonstrația

Exercițiul

Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului de lucru si al Aprecieri


pozitive generale
comportamentului manifestat de copii pe durata
întregii zile, câţiva copii, care doresc işi vor
spune parerea despre activitatea de astazi,
argumentându-şi parerea.

ANEXA 1
DIMINEAŢA A SOSIT OCHIŞORII PRIVESC
Dimineaţa a sosit Guriţa este închisă
Toţi copii au venit, Ochişorii privesc
Pe scăunele ne aşezăm Picioarele stau liniştite
Si frumos ne salutăm Mâinile se odihnesc

Urechile ascultă
Creieraşul gândeşte
Lucruri frumoase
Guriţa rosteşte

CA SĂ FIU COPIL VOINIC

Dacă vreau să cresc voinic


Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător
Sar apoi într-un picior!
Mă opresc! Respir uşor!
Toată lumea e a mea
Când m-aşez jos la podea
Asta-i doar un început
Ia priviţi cât am crescut!

ANEXA 2
Ninge ninge Să sărim ca iepuraşii
Ninge, ninge, ninge-ncetisor Să zburăm ca fluturaşii,

cade, cade cate-un fulgusor. Să sărim ca iepuraşii


Hai copii la sanius Spre centre ne-ndreptăm
Sa ne dam pe derdeluş Si începem să lucrăm!
Iarna a sosit in zori
Iarna a sosit in zori
La fereastra a pus flori
A sosit cu gerul ei
Cu zapada si polei

Cat de veseli suntem noi


Ca ne-aduce bulgari moi
Cu zapada ne jucam
Si cu bulgari aruncam

De la masă ne-ndreptăm

De la masă ne-ndreptăm
Povestea s-o reluăm
Meşteri mari astăzi vom fi
Povestea o vom reconstrui

ANEXA 3

Ursuleţul Albert si Martin- joc distractiv

Scopul jocului: Conştientizarea importanţei muncii în echipă


Forma de realizare: pe echipe
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Desfăşurarea jocului:
Copii îşi vor alege din coşuleţ un ecuson pe care este desenat un urs cafeniu sau unul alb.
Aşadar ei vor fi împărţiţi în două echipe : echipa ursuleţilor cafenii şi echipa ursuleţilor albi.
Fiecare echipă va avea alocat un numar egali de peşti pe care îi vor arunca în burtica ursuleţului
de aceiaşi culoare cu cea a ecusonului pe care il poartă.
Copiii sunt aşezaţi unul după celălalt. La bătaia din palme a educatoarei primii copii aruncă
peştişorul în burtica ursului, dacă nimeresc burtica copii trec la coada şirului. Jocul continuă până
la terminarea peştişorilor. Câştigă echipa care reuşeşte să arunce prima toţi peştii.

S-ar putea să vă placă și