Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA CU P.P “PINOCHIO” FAGARAS


DATA: 25.11.2023
ROPUNATOR: Mateoniu Morar Bianca
NIVELUL: II
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA Proiectului: Rapsodii de toamna!
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Sfarsit de toamna!”
TEMA ZILEI: “Toamna in imagini!”
TIPUL ACTIVITĂȚII : mixta- însusire de noi cunoștințe, formare si consolidare de priceperi și
deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA I +ADE (DLC)+DEC+ALA II)
DURATA: 1 zi

1
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
1. ADP:

Întâlnirea de dimineață: salutul; prezenţa; calendarul naturii;


Tranziții: „Fuga, fuga, alergați / În vagoane v-așezați / Spre centre vă-ndreptați / Și frumos
voi să lucrați!”
A,a,a acum e toamna da!
“Ne jucam cu degetelele”

Rutine: deprinderea de a se proteja de vremea rece


2. ALA 1: Bibliotecă – Observare de imagini cu anotimpul toamna
Artă: „Frunze de toamna” – colorare in contur dupa model
Joc de masă: Flori de toamna - puzzle
3. ADE : - Domeniul Limbă și Comunicare – Educarea limbajului –
Lectura educatoarei: ” Legenda toamnei”
- Domeniul Estetic şi Creativ – Activitate artistico-plastică– Flori de toamna -
pictura cu betisoare
ALA 2 : Ascultare catence de tomna!

 SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Dezvoltarea capacităţilor de exprimare orală;
Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste în grup;
Stimularea interesului pentru povesti şi cărţi;
Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( frunze de toamna) cu
ajutorul betisoarelor de urechi.
Educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucrării.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare.
3. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.

2
COMPORTAMENTE VIZATE :
1.1. Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă) ;
1.2. Demonstrează înțelegerea unui text oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
3.1. Participarea la experiențe de lucru cu cartea; cunoașterea și aprecierea cărții
2.1. Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
2.2. Integrarea ajutorului primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți
3.3. Dezvoltarea creativității prin activități artistico – plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
1. Cognitive:
- Să numească titlul poveștii;
- Să enumere personajele din povestea „ Legenda toamnei”;
- Să îşi exprime atitudinea faţă de lucrarea sa și lucrările colegilor;
- Să recunoască diferite materiale şi ustensilele de lucru,
- să aplice corect pata de culoare.

2.Socio-afective:
- Să se implice activ pe parcursul desfășurării activității;
- Să interacționeze cu ceilalți copii in mod pozitiv;
- Să manifeste independență și perseverență în realizarea sarcinilor didactice;

3. Psiho-motorii:
- Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
- Să mânuiască corect materialul de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
Material didactic: calendarul naturii, povestea, , fișe de lucru, imagini toamna, creioane
colorate, puzzle, acuarele,servetele umede/uscate, betisoare urechi,laptop etc

3
Forme de organizare: frontal, individual, in grup
RESURSE :
- Umane : educatoarea și grupa de copii,
- Temporale : întreaga zi

- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019
 Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri, Editura Casa Corpului Didactic Cluj-Napoca,
2009.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineaţă va da startul activității. Copiii vor fi stimulati sa isi impartaseasca


opiniile, își vor manifesta starea de spirit, de bună dispoziție. Salutul între copii se va realiza
pornind de la doamna educatoare: „Bună dimineața, dragi copilasi!” , apoi vor fi stimulati sa se
salute reciproc.
Prezenţa – pe panou se afla pozele copiilor si două chenare, ; educatoarea v-a așeza pozele in
functie de raspunsul copiilor la strigarea numelui, prezent/absent.Se va discuta Calendarul
naturii: se stabilește ziua, data, luna,anul, anotimpul, vremea și îmbrăcămintea adecvată acesteia
. – Rutina: deprinderea de a se proteja de vreme rece.
Noutatea zilei: Educatoarea adreseaza copiilor mai multe întrebări:
 In ce anotimp suntem? Ce stiti despre toamna? Ce facem toamna? Ce faceti voi
acasa in anotimpul toamna?
 Astăzi vom asculta ”Legenda toamnei”, pentru a afla povestea acestui anotimp.

Prin tranziția: „Fuga, fuga, alergați / În vagoane v-așezați / Spre centre vă-ndreptați / Și frumos
voi să lucrați!” ne pregătim pentru activitatea din cadrul centrelor de interes, ALA 1

4
Copiii sunt invitați la masute unde sunt pregatite centrele de interes si unde vor intui
materialul didactic pus la dispoziție. Se prezintă centrele și se oferă explicații referitoare la
sarcinile și tehnicile de lucru.
a) La centrul Bibliotecă, copiii observa imagini cu anotimpul toamna;
b) La centrul Artă, copiii vor colora imagini care reprezinta toamna;
c) La centrul Joc de masa, copiii vor imbina puzzle.
Apoi prin Tranzitia “Noi suntem piticii, piticii voinici” prescolarii se vor aseza in semicer
pentru a participa la domeniului DLC –lectura educatoarei “Legenda toamnei”. Educatoarea
anunță conținutul povestii apoi le citeste copiilor povestea oferind explicatii acolo unde este
necesar.Se pun intrebari si se discuta pe tema povestii.
Acum ca am aflat Legenda anotimpului Toamna, m-am gandit sa pictam si noi cateva
flori de toamna.De aceea va rog sa mergem la masute.
Prin tranziția: „Ne jucăm cu degetele ne pregătim pentru a trece la activitatea practică.
La această activitate aparținând domeniului Estetic și Creativ, copiii vor picta cu betisoare de
urechi, flori de toamna.
Rutina: Mâini curate.. sănătate!
Copiii vor merge la toaletă pentru a-și spăla mânuțele.
Prin tranziția:A,a,a, acum e toamna da, ne indreptam spre laptop si urmează
ALA 2 unde educatoarea impreuna cu precolarii vor asculta si intona cantece de toamna
cunoscute.

După terminarea activităţilor se va face evaluarea şi aprecierea rezultatelor.


La finalul zilei, vor primi recompense și vor fi apreciați referitor la implicarea acestora
în activitățile desfășurate.

5
EVENIMENTUL STRATEGII DIDACTICE
DIDACTIC CONŢINUT ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
Se asigură condiţiile necesare
1. Moment pentru desfăşurarea optimă a
organizatoric activităţii :
- asigurarea că mobilierul este Conversaţia Calendarul Frontal Observarea
adecvat tipului de activitate; naturii sistematică a
- asigurarea pregătirii materialului comportamentului
didactic; copiilor
Întâlnirea de dimineaţă : Salutul,
calendarul naturii și prezența la
activitate în ziua respectivă.

2. Captarea Se face cu ajutorul unor Conversaţia Ghicitori Frontal Observarea


atenţiei ghicitori despre anotimul toamna. sistematică a
comportamentului
copiilor
3. Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că astăzi Conversaţia
temei şi a vor desfăşura mai multe activități,
obiectivelor care, cu siguranță îi vor bucura . Frontal Observarea

6
La activitatea de educare a sistematică a
limbajului vom asculta o poveste comportamentului
si anume ”Legenda toamnei”. copiilor
Iar în cadrul activității practice
vom realiza un covor de flori
pictate cu ajutorul betisoarelor de
urechi.

„Fuga, fuga, alergați / În vagoane


v-așezați / Spre centre vă-
TRANZIŢIE
ndreptați / Și frumos voi să
lucrați!”

Reactualizarea cunoștințelor se va
4.
Reactuali-zarea realiza prin intermediul centrelor
de interes deschise pentru
cunoştinţelor
activitatea de astăzi.
Copiii sunt invitați să observe Conversaţia Individual
materialele de la fiecare centru de
interes si vor primi explicaţii Explicaţia Analiza produselor
pentru realizarea sarcinilor de Frontal activității
lucru.
Imagini
La Bibliotecă, copiii vor observa sugestive
imagini cu anotimpul toamna.
Exercițiul
La centrul Artă, copiii vor colora fișe de lucru, Frontal
imagini sugestive anotimpului Demonstrația Creioane
toamna. colorate

7
La centrul Joc de masa , copiii vor
îmbina puzzle. Puzzle

Ne indreptam Pentru a asculta


Tranzitie Noi suntem piticii, piticii voinici!
spre semicerc, povestea.

5.Prezentarea ADE-DLC (Educarea limbajului)


conţinutului şi Prezentarea textului poveștii:
dirijarea învăţării Se redă cât mai expresiv
conţinutul poveştii, ţinându- se
Activități cont de modularea vocii, a
pe domenii ritmului vorbirii pe parcursul Conversația
experienţiale expunerii, pe pauzele logice,
psihologice şi gramaticale,
accentuarea sau scăderea - Textul Observarea
intensităţii vocii, folosirea mimicii sistematică a
povestii
şi gesticii corespunzătoare și comportamentului
explicarea cuvintelor nou Conversaţia explicatii copiilor
întâlnite. Fiecare eveniment din
Lectura
povestire este simbolizat prin
explicatii in ordinea prezentarii Explicația
continutului povestii de catre
cadrul didactic.

Fixarea conținutului poveștii: Exercițiul - bradutul

8
Se realizează printr-o scurtă
convorbire cu copiii, pe baza
continutului poveștii și a
explicatiilor date. Se urmărește să
răspundă la întrebările adresate de
cadrul didactic:
„ - Cine erau Primavara, Vara,
Observarea
Toamna si Iarna?” Exercițiul
sistematică a
„ - Cu ce veneau ele? Cu ce venea comportamentului
copiilor
toamna?”
„ - Ce si-a dorit Toamna?”
Acum ca am aflat Legenda
Toamnei, m-am gandit sa pictam
si noi un covor de flori de toamna
De aceea va rog sa mergem la
masute.

TRANZITIE „Ne jucăm cu degetele ne pregătim pentru a trece la activitatea practică.

6. Obţinerea Se realizează prin – Domeniul

9
performanţei Estetic și Creativ (activitate Conversaţia
practică) – pictura cu betisoare
Observarea
Intuirea materialelor – copiii Explicaţia sistematică a
Fișă cu frunze de comportamentului
numesc materialele pe care le au
toamna copiilor
la dispoziţie pentru realizarea
lucrării.
Prezentarea modelului: Se va Acuarele
Betisoare de
prezenta modelul realizat de către
urechi Analiza produselor
educatoare, „Covor de flori” prin Demonstrația activității
tehnica betisoarelor de urechi.
Frontal
Explicarea şi demonstrarea
modului de lucru: Educatoarea
prezintă copiilor lucrarea model,
apoi demonstrează şi explică
modul de lucru.
Încălzirea muşchilor mici ai
mâinii: ”Mişcăm degeţelele”
„Mişcăm degeţelele Batem tare
palmele, Învârtim moriştile
Observarea
Scuturăm mânuţele”
sistematică a
Executarea lucrărilor de către Individual comportamentului
copiilor
copii: Educatoarea le urează „Spor

10
la lucru!”
Copiii execută tema. Fiecare
Exercițiul
copil va fi îndrumat şi ajutat acolo
unde este nevoie.
Analiza produselor
După ce vor termina lucrările,
Evaluarea
fiecare copil își va duce lucrarea capacității de a
formula întrebări și
la panou ,apoi, le voi cere copiilor
răspunsuri
să le analizeze în funcţie de
criteriile enunţate la început:
acurateţea lucrării, respectarea
temei, respectarea modului de
lucru (să lucreze curat, ordonat şi
îngrijit). Se fac aprecieri verbale
asupra activităţii şi a lucrărilor.

Tranzitie „A,a,a, acum e toamna da!”

11
7. Asigurarea
retenţiei şi a În ultima etapă a activității
transferului de didactice, ALA2, cadrul didactic
cunoștințe împreună cu preșcolarii, vor
Activităţi liber asculta si intona cantece de
alese toamna. In grup Analiza produselor
activității
Laptop
Cantece de
toamna

8. Evaluarea şi conversatia Frontal


încheierea Se vor aprecieri asupra modului
activităţii de desfăşurare a întregii activităţi
a zilei. Se oferă copiilor Aprecieri verbale
stimulente.

12
13

S-ar putea să vă placă și