Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

”IARNA CA ÎN POVESTE”
PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când/ cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ”Iarna și bucuriile ei
TEMA SĂPTĂMÎNII: ”Fulgii mici încep să cearnă”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ”Iarna ca în poveste”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂTI DE ÎNVĂṬARE:
ACTIVITĂṬI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineaţă: ”Iarna, anotimpul veseliei”- (discuţii – metoda
brainstorming)
Tranziţii: ”Bună dimineaţa copii”, „După ce ne-am adunat”, „Iarna a sosit in zori”,
„Săniuța fuge”
Moment de miṣcare: „Fă ca mine!”
ACTIVITĂṬI PE DOMENII EXPERIENṬIALE:
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC): Educarea limbajului – ”Iarna” de V.
Carianopol - memorizare
Domeniul Estetic și Creativ (DEC): ”La săniuș” - pictură
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată (2 ore) memorizare, activitate artitico-
plastică (pictură)
SCOPURILE ACTIVITĂŢII:
Consolidarea deprinderii de exprimare corectă în propoziţii dezvoltate și fraze,
dezvoltarea capacității de memorizare. Formarea unor abilități estetice-creative
specifice nivelului de dezvoltare motrică.
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂṬII
INTEGRATE:
A.1.1. Iṣi coordonează muṣchii in desfăṣurarea unor activităţi diversificate, specifice
vȃrstei.
A.1.3. - Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
B.1.2. Demonstrează abilităţi de solicitare ṣi de primire a ajutorului in situaţii problematice
specifice.
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă;
C.3.1. Manifestă creativitate in activităţi diverse.
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico- plastice, muzicale ṣi practice, în
conversaţii ṣi povestirii creative.
Demostrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicarea expresivă)
Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
Pronunță corect sunetele specifice limbii române
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale, în calitate de
vorbitor
Utilizează structuri orale simple
D.5.4.Exersează și extinde progresiv vocabularul
D.6. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
E.3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A.1.1. Iṣi coordonează mucṣhii in O1.Preṣcolarul va fi capabil să execute


desfăṣurarea unor activităţi diversificate, corect exercițiile de încălzire a mușchilor
specifice vȃrstei. mici ai mâinii
A.1.3. - Utilizează mâinile și degetele pentru O2. Preșcoarul va fi capabil să ceară ajutor
realizarea de activităţi variate atunci când are nevoie;
B.1.2. Demonstrează abilităţi de solicitare ṣi O3.Preṣcolarul va fi capabil să lucreze
de primire a ajutorului in situaţii îngrijit ducând lucrarea la bun sfârşit;
problematice specifice. O4. Preṣcolarul va fi capabil să evalueze
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu lucrările pe baza criteriilor stabilite;
consecvenţă; O5. Preṣcolarul va fi capabil să utilizeze
C.3.2. Demonstrează creativitate prin materialele puse la dispoziţie realizȃnd prin
activităţi artistico- plastice, muzicale ṣi tehnica picturii respectând indicațile
practice, în conversaţii ṣi povestirii creative. primite;
Demostrează capacitatea de comunicare O6.Preṣcolarul va fi capabil să participe
clară a unor idei, nevoi curiozități, acțiuni, activ la joc, răspunzând activ la ghicitori și
emoții proprii (comunicarea expresivă) aprobȃnd răspunsurile corecte;
Respectă regulile de exprimare corectă, în O7. Preșcolarul va fi capabil să interpreteze
diferite contexte de comunicare poezia ,,Iarna” cu respectarea intonației, a
Pronunță corectă sunetele specifice ritmului, a pauzei, în concordanță cu
limbii române mesajul transmis;
Participă la activitățile de grup și la O8. Preșcolarul va fi capabil să exprime în
activitățile de joc, în situații uzuale, în cuvinte proprii sensul celor două cuvinte noi
calitate de vorbitor din poezie („cearnă”, „alunecuș”);
Utilizează structuri orale simple O9. Preșcoarul va fi capabil să utilizeze
D.5.4.Exersează și extinde progresiv cuvintele noi („cearnă” „alunecuș”) în
vocabularul contexte adecvte, formulând propoziții cu
D.6. Demonstrează capacitate de minim trei cuvinte, urmând modelul
comunicare clară a unor idei, nevoi, educatoarei
curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă)
E.3.1. Evidenţiează caracteristicile unor O10. Preṣcolarul va fi capabil să utilizeze
obiecte localizate în spaţiul înconjurător materialele puse la dispoziţie realizȃnd prin
tehnica picturii respectând indicațile primite;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, descoperirea, metoda ”Turul galeriei”,
metoda ”Brainstorming”, metoda „ghicitorilor”
MIJLOACE DIDACTICE:
imagini cu iarna, ghicitori, acuarele, pensulă.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal, pe grupe şi individual
EVALUARE: Ținȃnd cont de faptul că, proiectarea activităţii s-a axat pe comportamente, pe
parcursul activităţii integrate, vor fi evaluate următoarele aspecte:
-corectitudinea răspunsurilor verbale oferite de copii la în cadrul activității de memorizare și
a celorlalte activități desfășurate;
- calitatea ṣi acurateţea produselor activității artistico-plastice (pictură);
-corectitudinea executării miṣcărilor ȋn timpul jocurilor de miṣcare, a rutinelor, tranziţiilor;
- gradul de implicare ȋn activitate și comportamentul copiilor pe toată desfăurarea acesteia.
BIBLIOGRAFIE:
▪ Curriculum pentru educație timpurie –M.E.N. București, 2019;
▪ Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -,,Educaţie timpurie – ,,Ghid metodic pentru
aplicarea curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
▪ Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O. - ,,Piramida cunoaşterii- repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Diamant 2014
▪ Mitu, F., Antonovici, Ș.- ,,Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul
preșcolar,, , ediția a II-a, revizuită, Editura Humanitas Educațional, București, 2005.
ACTIVITĂṬI DE DEZVOLTARE
PERSONALĂ
Rutine: Primirea copiilor, micul
ACTIVITATE INTEGRATĂ “IARNA dejun, gustarea (deprinderi
CA ÎN POVESTE” specifice)
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Iarna,
anotimpul veseliei,,”-(discuţii – metoda
brainstorming )
Tranziţii: „Bună dimineaţa copii”,
„După ce ne-am adunat”, „Iarna a
sosit in zori”, „Săniuța fuge”
Moment de miṣcare: „Fă ca mine”

ACTIVITĂṬI PE DOMENII
EXPERIENṬIALE:
Domeniul Limbă si Comunicare (DLC):
Educarea limbajului – ,,Iarna ”de
V.Carianopol- memorizare
Domeniul Estetic și Creativ (DEC): ”La
săniuș” – pictură

SCENARIUL ZILEI
1.MOMENT ORGANIZATORIC
În vederea bunei desfăşurări a activităţilor de învăţare au loc: aranjarea mobilierului,
stabilirea liniştei şi asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate.
Întâlnirea de dimineaţă
Intrarea copiilor în grupă se face pe un fond muzical adecvat anotimpului iarna.
După ce grupa s-a reunit, copiii sunt asezaţi pe scăunele în semicerc, unde au găsit
elemente de iarnă.
Tranziţie: ”Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
A început o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
Salutul se realizează cu ajutorul apelativelor stimulative pentru copii, cu trimitere la tema
săptămânii. Educatoarea propune copiilor să se salute folosind tehnica „comunicării rotative”.
Se vor utiliza formule de salut specifice, cât mai distractive şi mobilizatoare.
Tranziţie: ”După ce ne-am adunat,
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine azi la grădiniţă n-a venit?”
După ce s-au salutat, se face prezența stabilind astfel numărul de copii prezenţi și absenți.
Se prezintă calendarul naturii.
Tranziţie: ”Data, ziua, luna, anul
Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”
Se completează calendarul naturii cu ajutorul copiilor.
Împărtăşirea cu ceilalţi. La începutul activității educatoarea cu copiii stabilesc
împreună tema studiată în această săptămână prin metoda brainstorming și anume tema
”Jocurile copiilor iarna”.
Fiecare copil răspunde printr-un enunț scurt în ordinea stabilită fără a repeta ideea
colegilor.
Ideile emise sunt direct proporționale cu numărul membrilor grupului de copii. Se
apelează la imaginile specifice de iarnă cu sarcina didactică de a selecta doar imaginile care
reprezintă caracteristicile iernii și verbaliza efectul manipulării imaginilor, rezultatul final.
Activitatea de grup se va realiza prin jocul „Ce joc de iarnă îți place?”
Copiii vor răspunde pe rând la întrebarea adresată:
Ex. –”Imi place iarna, pentru că mă dau cu sania !”. Jocul se repetă de câteva ori.
Noutatea zilei este Zâna Iarnă reprezentată printr-o păpuşă îmbrăcată adecvat.
2. CAPTAREA ATENŢIEI PENTRU ACTIVITĂŢILE DE ÎNVĂŢARE
Discuţia este întreruptă de un oaspete care îşi face apariţia în grupă, fiind Zâna Iarnă.
Copiii o primesc în grupă şi doresc să afle motivul supărării acesteia. Zâna Iarnă este supără
pentru că a auzit că nu toţi copiii iubesc iarna. Ar dori să fie iubită de toți copiii.
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Astăzi vom învăța o poezie care se numește ”Iarna ”de V. Carianopol și vom picta
fulgii de zăpadă. Veți descoperi noi cuvinte.
4. DIRIJREA ÎNVĂŢĂRII ŞI OBŢINEREA PERFORMANŢEI
DLC: ”Iarna ” V. Carianopol
Educatoarea recită poezia model, rar, expresiv, cu respectarea pauzei și o mimică
adecvată, punând în valoare conținutul cât și frumusețea artistică a poeziei.
Se vor realiza exerciții de pregătire vocală pentru recitare.
Prin metoda ”Ghicitorilor descriere” copiii împreună cu educatoarea trebuie să identifice
caracteristicile anotimpului iarna. Se precizează părțile care compun ghicitoarea și cerințele
de care se ține seama în crearea ghicitorilor.
Ghicitori: ”Flori de gheață la fereastră/ Derdelușul s-a albit,/ Ce anotimp a sosit,?
Ghici cine-i?” (iarna)
”Albă, moale și pufoasă, acoperă strada noastră. Ghici ce e?” (zăpadă)
”Are tălpi, n-are picioare,/ Fuge iute doar la vale,/ Iar la deal, urcă agale. Ghici ce
e?”
(sania)

”Deși nu e vară,/ Albi fluturii zboara. Ghici cine sunt?” (fulgii de zăpadă)
„Pe ferestre prinde flori și-n obraji lasă bujori. Ghici ce e?” (gerul)
”Locul unde toții copiii,/ Alunecă la vale, chiuind de veselie. Ghici ce e?”
(derdeluș)
Se apreciază copiii care au formulat ghicitori în care au folosit cuvinetele cheie ce
conțin caracteristicile anotimpului iarna.
Educatoarea recită o dată sau de mai multe ori prima strofă și cheamă 1-2 copii să o
repete. Educatoarea se asigură de înțelegerea textului, verificând copiii cu privire la cuvintele
neînțelese/ necunoscute. Dacă este cazul acestea vor fi explicate de către educatoare sau de
către copiii care cunosc sensul cuvintelor neînțelese de colegi, urmând să formuleze propoziții
cu acestea. Se trece apoi la recitarea strofei a doua (dar împreună cu prima) și la repetarea lor
de către copiii numiți în acest scop. În continuare se trece la recitarea strofei a treia (împreună
cu prima și a doua) și la repetarea lor de către copiii numiți în acest scop. La sfârșit se repetă
toată poezia.
Se formulează propoziții cu cuvintele noi întâlnite în poezie, dar și cu alte cuvinte
preferate de copiii.
Tranziţie: ”Iarna a sosit în zori”
DEC: Copiii vor realiza pictura ,,La săniuș”.
Se intuiesc materialele de pe măsuță, acuarele, pahar, pensulă, coală A4, servețele.
Se explică și se demonstrează procedeul de lucru prin tehnica picturii. Modelul
educatoarei va rămâne expus asfel încât să fie văzut de toți copiii. (este doar un model, copiii
au libertatea de a alege ce vor să picteze).
Se vor executa exercții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
”Eu strâng pumnii și-i desfac,
Degetele fac pe plac,
Ninge, ninge neîncetat,
Vârful degetelor bat.”
Copiii execută lucrările respectând etapele de lucru și utilizând materialele puse la
dispoziție.
Educatoarea va face unele recomndări privind modul de lucru: să lucreze îngrijit, să
încerce să nu murdărescă masa și hainele.
În timp ce copiii lucrează, educatoarea va da indicații suplimentare acolo unde este cazul.
La final copiii sunt apreciați pentru lucrare și pentru efortul și priceperea de care au dat
dovadă.
5. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI
Turul galeriei. Cu ajutorul acestei metode, copiii vor forma un șir și se vor deplasa prin
interiorul careului pentru a vedea toate lucrările și pentru a le aprecia în ceea ce privește
corectitudinea aplicării tehnicii de lucru.
Tranziție: „Săniuța fuge”
Copiii se așează pe scăunele și recită poezia în lanț. Știu că v-a plăcut poezia și de aceea v-
aș ruga să alegeți un cuvânt care v-a plăcut din poezie și să formulați o propoziție cu acesta.
Se formulează propoziții cu cuvintele noi: „cearnă” și „alunecuș” dar și cu alte cuvinte
preferate de copii.
6. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII. APRECIERI FINALE.
Se recită corect poezia predată în lanț. Copiii recită versurile poeziei în ordinea lor pe
scăunele.
Se interpretează cântecul „Iarna”.
La finalul activităţii se vor formula aprecieri colective şi individuale cu privire la
prestaţia şi la implicarea copiilor în activitate, recompensându-i .
Pe parcursul activităţii educatoarea va observa comportamentul copiilor şi gradul de
implicare în activităţi, va oferi întăriri pozitive şi va corecta eventualele greşeli, va oferi un
feed-back constructiv.

S-ar putea să vă placă și