Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Profesor învățământ preșcolar: BOCA-OLTEAN ANDREEA


DATA: 29.09.2023
INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 60/72 luni
GRUPA: mare B-Iepurașii
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când,cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,A venit toamnaˮ
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Chipul toamnei”
TEMA ACTIVITĂŢII: activitate integrată ,,Tablou de toamnă”
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).
* Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei.
* “Mă pregătesc pentru activităţi” – exersarea deprinderilor de igienă personală și
colectivă;
* “Singurel mă îngrijesc!” – exersarea autonomiei şi a deprinderilor de autoservire;
*” Îmi fac ordine la masa de lucru” – deprinderi de igienă individuală şi colectivă,
deprinderi de ordine şi disciplină.
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA):
Biblioteca “Frumze vesele”- elemente de comunicare scrisă (diferite linii)
Ştiinţa “ Caută şi potriveşte”- identificarea şi potrivirea simbolurilor specifice anotimpului de
toamnă;
Artă “ Frunze de toamnă” – modelaj
Joc distractiv: ,,Găsește elementele specifice anotimpului toamna"
 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
DLC – educarea limbajului -“Răspunde repede şi bine!”- joc didactic
DOS – activitate practică “Copaci multicolori” – mototolire şi lipire

MIJLOCUL DE REALIZARE: activitate integrată de o zi

PAGE \* MERGEFORMAT 1
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII
INTEGRATE (preluate din planificarea săptămânală):
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice;
B.1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
C.2.1. Realizează sarcini de lucru cu consecvență;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor (comunicare expresivă);
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice.

Comportamente vizate: Obiective operaționale:


D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj O1. Preșcolarul va fi capabil să denumească
oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, elementele specifice anotimpului toamna de pe
semnificațiilor (comunicare expresivă); jetoane
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare O2. Preșcolarul va fi capabil să formuleze
clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, propoziții simple și dezvoltate despre anotimpul
emoții proprii; toamna.

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea O5. Preșcolarul va fi capabil să denumească


unor activități diversificate, specifice vârstei; materialele de lucru specifice activităților
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru artistico-plastice, utilizând un limbaj specific;
realizarea de activități variate; O6. Preșcolarul va fi capabil să execute exercițiile
de încălzire a mușchilor mici ai mâinii, conform
indicațiilor educatoarei;
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de O7. Preșcolarul va fi capabil să lipească hârtia

PAGE \* MERGEFORMAT 1
primire a ajutorului în situații problematice creponată în vederea realizării unui copac de
specifice; toamnă;
C.2.1. Realizează sarcini de lucru cu
consecvență;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități
diverse;
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități O8. Preșcolarul va fi capabil să execute cu
simple de investigare a mediului, folosind sprijin/fără sprijin sarcini de realizare a unor
instrumente și metode specifice; materiale de învățare: Frunze de toamnă-modelaj,
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru identificarea elementelor specific anotimpului
experimentarea și învățarea în situații noi; toamna și trasarea conturului frunzelor de toamnă.
B.1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive
cu copii de vârstă apropiată;

Mijloace de învățământ: panou pentru prezență, calendarul naturii,plastilină, planșete,


jetoane cu elemente de toamnă, fișe de lucru cu frunze, creioane grafice, lipici, hârtie
creponată, copaci decupați din carton, imagini cu anotimpul toamna.
Metode și procedee didactice: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, învățarea prin descoperie, metoda Mâna oarbă, metoda R.A.I.
Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe.
Durata: o zi (tura I)
Evaluare: vor fi evaluate următoarele aspecte:
- acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările referitoare la
variantentele jocului didactic;
- calitatea și acuratețea produselor activității;
- corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocurilor de mișcare, a rutinelor și
tranzițiilor;
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educația timpurie (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6
ani), M.E.N., Bucureşti, 2019.
2. Învățământul preșcolar în mileniul III, M.E.N., editura Reprograph, 2019.

PAGE \* MERGEFORMAT 1
3. Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O., Piramida cunoaşterii- repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Diamant, 2014.
4. Glava, A., Tătaru, L., Pocol, M., Educaţia timpurie – ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Paralela 45, 2009.

ADP
DOS2 Întâlnirea
de DLC – educarea
-activitate practică limbajului
“Copaci multicolori” – dimineaţă
-“Răspunde repede şi
mototolire şi lipire bine!”- joc didactic

ŞTIINŢĂ ,,TABLOU DE BIBLIOTECĂ


,, Caută şi TOAMNĂ" ,, Frumze vesele”-
potriveşte”- elemente de
identificarea şi comunicare scrisă
potrivirea (diferite linii)
simbolurilor
specifice
anotimpului de
toamnă; ARTĂ ALA2
,, Frunze de Joc
toamnă” – distractiv: ,,Găseșt
modelaj e elementele
specifice
anotimpului
toamna"

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE ,,TABLOU DE TOAMNĂ"

I.MOMENT ORGANIZATORIC:
În vederea bunei desfăşurări a activităţilor de învăţare au loc: aranjarea mobilierului,
stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate.
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
Copiii intră în sala de grupă intonând cântecul ,,Bună dimineața, dragă grădinițăˮ și se
așază în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toți membrii grupei.
Educatoarea rostește următoarele versuri:
Salutul:
„Dimineaţa ne-am trezit

PAGE \* MERGEFORMAT 1
La grădiniţă ne-am ȋntȃlnit,
Cu toţii ne salutăm
Și frumos pe scăunele stăm.
Bună dimineața, copii!”
Prezenţa se realizează prin așezarea unor copaci în culorile toamnei pe machetă, stabilindu-
se astfel numărul copiilor prezenți și colegii absenți.
Împărtăşirea cu ceilalţi: fiecare copil va spune cum se simte în acea dimineaţă (vesel, trist,
furios) și va alege imaginea reprezentativă stării emoționale.
Momentul de mişcare: pentru a crea buna dispoziţie pentru toţi copiii, dar mai ales pentru
acei copii care la momentul de împărtăşire au spus că se simt trişti, se va realiza jocul cu text
şi cânt "Dacă vesel se trăieşte", cu ajutorul căruia se va crea buna dispoziţie pentru toţi copiii
grupei.
Calendarul naturii: Cadrul didactic rostește următoarele versuri și le solicită preșcolarilor
să privească panoul: ,,Anotimpul ni-l arată/Deci .. calendarul naturii/ Să îl completăm
îndată!/Tare este încântat/ Că va fi completat,/ Cu nori, ploaie, vânt, furtună,/Sau poate cu
vreme bună! Se va completa calendarul naturii cu jetoane potrivite zilei, lunii, vremii și
anotimpului în care ne aflăm. Se va discuta şi despre îmbrăcămintea adecvată pentru această
perioadă.
Activitatea de grup: se realizează printr-un joc numit "Roata toamnei". Copiii vor învârti
roata și vor denumi elementele de toamnă.
II. CAPTAREA ATENŢIEI:
Noutatea zilei:
Copiii participă la desoperirea surprizei şi ascultă cu atenţie scrisoarea gasita in mana Zanei
Toamna, (anexa 1) unde sunt prezentate sarcinile pe care le au de realizat devenind astfel
spiriduşii Zânei Toamna pentru o zi, fiind recompensaţi cu medalia “Cel mai bun ajutor”.
III. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR ACTIVITĂŢII DIDACTICE:
Copiii sunt anunţaţi că astăzi vor desfăşura activitatea ,,Tablou de toamnă” în cadrul
căreia vor deșfășura un joc care se numește ,,Răspunde repede și bine", iar apoi vor
confecționa ,,Copaci multicolori" prin mototolirea și lipirea hârtiei creponate , iar apoi vor fi
împărțiți în în trei echipe și vor lucra la centrele de interes și la final se vor jucă
jocul ,,Găseste elementele specifice anotimpului toamna și le așază pe machetă".
IV. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII ŞI OBŢINEREA PERFORMANŢEI
O1. Preșcolarul va fi capabil să denumească elementele specifice anotimpului toamna de pe
jetoane
PAGE \* MERGEFORMAT 1
O2. Preșcolarul va fi capabil să formuleze propoziții simple și dezvoltate despre anotimpul
toamna.

ADE: DLC-educarea limbajului ,,Răspunde repede și bine"-joc didactic


Cu ajutorul explicaţiei voi sublinia regulile jocului şi sarcina didactică pe care copiii o
au de îndeplinit. De asemenea, se va desfăşura jocul de probă pentru a asigura o înţelegere
clară a acestuia.
- sarcina didactică – pronunţarea corecta a sunetelor limbii române şi alcatuirea unor
propoziţii simple/dezvoltate corecte din punct de vedere grammatical.
- jocul de proba- cu ajutorul unor jetoane vom denumi elemente si aspecte specifice
anotimpului de toamna.
- regulile şi prezentarea jocului : varianta 1 – să denumească ce reprezintă imaginea de
pe medalion.
varianta 2 – în pereche (câte doi) vor spune ceva
despre imaginea de pe medalionul a colegului din faţa sa;
varianta 3 – aşezaţi în semicerc, fiecare copil va
alcătui o propoziţie despre simbolul aflat pe medalionul său apoi va împodobi rochia zânei cu
siluetele specifice imaginii aflate pe medalion (ex: pe medalion= o frunză; alcătuirea
propoziţiei: Frunza are culoarea galben.; va decora rochia zânei cu frunze galbene).
- elementele de joc – surpriza, alcătuirea de propoziţii, decorarea creativă, aplauze.
- material didactice – tablou cu Zâna Toamnă,medalioane, siluete.
Trecerea la activitatea practică se realizează prin tranziția ,A venit pe dealuri
toamna"
ADE: DOS-Activitate practică: ,, Copaci multicolori"-mototolire și lipire
O5. Preșcolarul va fi capabil să denumească materialele de lucru specifice activităților artistico-
plastice, utilizând un limbaj specific;
O6. Preșcolarul va fi capabil să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii,
conform indicațiilor educatoarei;
O7. Preșcolarul va fi capabil să lipească hârtia creponată în vederea realizării unui copac de
toamnă;
Educarea le spune copiilor că vor lipi hârtie mototolită pe crengile copacilor, iar la
finalul activității, copacii vor fi așezați pe macheta trimisă de Zâna toamnă.

PAGE \* MERGEFORMAT 1
Pentru a realiza acest lucru, copiii sunt îndrumaţi să se aşeze la măsuţe.
Educatoarea explică tehnica de lucru, pe baza modelului realizat de ea și exemplifică
modalitatea de lucru demonstrând. Se intuiesc materialele din coşuleţe (copaci, hârtie
creponată în culorile toamnei, lipici).
Se realizează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor, conform mișcărilor
sugerate de educatoare: imităm ploaia, închidem-deschidem pumnii, cântâm la pian.
Copiii execută lucrările fiind supravegheaţi şi dirijaţi de educatoare cu informaţii
suplimentare, iar copiii care întâmpină dificultăţi vor fi ajutaţi. După finalizarea lucrărilor,
educatoarea va expune produsele finite pe machetă şi va analiza împreună cu copiii lucrările
realizate. Educatoarea le precizează copiilor modalitățile de evaluare și autoevaluare ale
lucrărilor, conform următoarelor criterii: mototolirea corectă a hârtiei creponate și lipirea
acesteia pe suprafața dată.
Folosind drept tranziție cântecul intitulat ,,Unul după altul”, preșcolarii vor părăsi sala
de grupă pentru aranjarea mobilierului și a materialelor pentru activitatea următoare.

V. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI:


ALA 1:
O8. Preșcolarul va fi capabil să execute cu sprijin/fără sprijin sarcini de realizare a unor
materiale de învățare: Frunze de toamnă-modelaj, identificarea elementelor specific
anotimpului toamna și trasarea conturului frunzelor de toamnă.
Prin intermediul tranziţiei „ Bat din palme!”, copiii se deplasează spre centrele de
interes.
„Bat din palme,clap, clap, clap,
Din picioare, trap, trap, trap,
Ne învârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim!”
Împreună cu copiii, voi vizita centrele de interes şi vom descrie materialele pe care le
vom utiliza. Pentru împărţirea copiilor la centre se folosesc buline cu frunze de toamnă
(metoda Mâna oarbă) astfel: copiii care aleg din coşuleţ bulina cu frunză roșie vor merge la
centrul științe, frunza galbenă- centrul bibliotecă, și frunza portocalie la centrul artă. Se
explică copiilor de la fiecare centru sarcina de lucru astfel:

Bibliotecă: “Frumze vesele”- elemente de comunicare scrisă (diferite linii)


PAGE \* MERGEFORMAT 1
Ştiinţă: “Caută şi potriveşte”- identificarea şi potrivirea simbolurilor specifice
anotimpului de toamnă;
Artă “ Frunze de toamnă” – modelaj
Prin intermediul tranziției ,,Bate vântul frunzeleˮ se face trecerea la ultima parte a
activității,.
ALA2: Joc distractiv: ,,Găsește elementele specifice anotimpului toamna"
Pentru realizarea jocului distractiv se vor utiliza elementele de la centrele de interes.
Educatoarea va ascunde prin grupă frunzele modelate, jetoanele cu aspecte de toamnă și
frunzele realizate la centrul bibliotecă.Copiii vor trebui să găsească aceste elemente și să le
așeze pe machetă, realizând astfel un ,,Tablou de toamnă"
VI. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII. APRECIERI VERBALE

Pe parcursul desfășurării activităților voi evalua următoarele aspecte: acuratețea


răspunsurilor verbale oferite de preșcolari în cadrul activității de educare a limbajului ,
corectitudinea răspunsurilor oferite de copii, produsele activității și calitatea acestora din
cadrul activităților realizate la centrele de interes, corectitudinea executării mișcărilor în
timpul rutinelor și a tranzițiilor.

PAGE \* MERGEFORMAT 1
Anexa 1
Mănușa pierdută
de Veltman Uitgevers

E o zi geroasă de iarnă.
Un pădurar se întoarce acasă, iar în urma lui aleargă un cățeluș.
Deodată îi cade ceva pe jos. Este mănușa lui roșie de lână.
Iată că vine fuguța un șoricel. Acesta vede mănușa, se strecoară imediat
în ea și zice:
- Aceasta o să fie căsuța mea. Mănușa este atât de moale și călduroasă!
Vine tot sărind o broscuță. Se apropie de mănușă și întreabă:
- Mă primești și pe mine înăuntru?
- Sigur că da, îi răspunde Șoricelul. Este loc pentru amândoi!
Ninge din ce în ce mai tare. Veverița se apropie și întreabă:
- Mă primiți și pe mine înăuntru?
- Sigur că da, îi răspunde Broscuța. Dar ai grijă să nu faci zgomot.
Șoricelul a adormit.
Iepurașul vine țopăind.
- Mă primiți și pe mine înăuntru?
- Sigur că da, îi răspunde Veverița. Dar ai grijă să nu faci zgomot. Șoricelul
și Broscuța au adormit.
Vulpea vede animalele cuibărite în mănușa moale și călduroasă.
- Vino și tu, îi șoptește Iepurașul. Dar ai grijă să nu faci zgomot. Șoricelul,
Broscuța și Veverița au adormit.
Deodată apare Ursul.
- Mai aveți loc și pentru mine? mormăie el.
- Ursule! strigă toți bucuroși. – Sigur că da. Vino înăuntru!
În vremea asta, pădurarul a ajuns acasă.
- Vai de mine! Mi-am pierdut o mănușă, spune el îngrijorat.
- Trebuie să ne întoarcem să o găsim!

PAGE \* MERGEFORMAT 1
Pădurarul se întoarce în pădure, împreună cu cățelușul său. Zărește ceva
roșu în zăpadă. Este chiar mănușa lui!
Cățelușul alergă să i-o aducă, lătrând cât poate de tare: - Ham, ham!
Animalele din mănușă se trezesc și fug care încotro, speriate.
Cățelușul îi aduce stăpânului său mănușa. Pădurarul este bucuros că și-a
găsit mănușa lui moale și călduroasă.

PAGE \* MERGEFORMAT 1

S-ar putea să vă placă și