Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:10 Noiembrie 2016


UNITATEA DE INVATAMANT:
GRUPA – mare : Albinutele
PROF. PT. INVATAMANT PREPRIMAR :
TEMA ANUALA DE STUDIU : „Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA SAPTAMANII : „
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate ( o zi );

COMPONENTA ACTIVITATII INTEGRATE:


 Activitati de dezvoltare personala : ”Crizanteme, tufanele, in gradina casei mele”
 Jocuri si activitati didactice alese : BIBLIOTECA :”Nervurile frunzei”;
ARTA: “Pastel de culoare”-modelaj.
 Activitati pe domenii experienţiale : “Flori gingase, flori frumoase” D.L.C. + D.O.S.:
“Flori de toamna de Craita Georgescu” – memorizare + “Coronita de flori” – activitate
practica / lipire.

SCOPUL ACTIVITATII:
 consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la florile anotimpului toamna; cultivarea
simtului estetic si a gustului pentru frumos.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa participe activ in actul comunicarii, favorizand relatiile cu ceilalti ;
O2 – sa traseze linii oblice formand nervuri ale frunzei;
O3 – sa realizeze prin miscari circulare, utilizand plastilina, o gradina cu flori;
O4 – sa redea continutul de idei al poeziei imbogatindu-si oferta de reprezentari despre
aspectele caracteristice unor flori de toamna;
O5 – sa retina cuvinte si expresii noi (craiasa, infoiate, bruma, dantelate);
O6– sa memoreze logic textul poeziei respectand pauzele, tonul si ritmul potrivit;
O7 – sa lipeasca corespunzator materialele puse la dispozitie in realizarea coronitei cu flori.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, observatia, exercitiul, jocul didactic.
Mijloace de invatamant: calendarul naturii, panoul pentru prezenta, cos cu flori de toamna ,
poezia ”Flori de toamna” de Craita Georgescu, imagini corespunzatoare poeziei, lipici, flori din
hartie colorata, bandane din hartie colorata.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri;
Tipul activitatii: mixta;
Durata: o zi;

BIBLIOGRAFIE :
 „Curriculum pentru invatamantul prescolar’’-editura DPH-Bucuresti 2009
 „Revista invatamantului prescolar”-Editura Arlequin-2009
 Preda, Viorica, „Ghid pentru proiecte tematice”, Humanitas, 2005.
 “450 de jocuri educational- Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a
copilului ”- Ed. DPH, 2011 Bucuresti
 Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar” vol 1, Editura Delta Cart
Educaţional, Piteşti, 2011;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei incepe cu primirea copiilor in sala de grupa, unde acestia au posibilitatea sa-
si impartaseasca ideile, sa-si manifeste starile de spirit. Copiii se vor aseza in semicerc unde se
va desfasura intalnirea de dimineata.

INTALNIREA DE DIMINEATA debuteaza cu o poezioara distractiva spusa in cor de catre copii si


educatoare:
“Daca vreau sa fiu voinic,
Fac gimnastica de mic,
Merg in pas alergator,
Sar apoi intr-un picior,
Ma opresc, respir usor,
Intind bratele sa zbor,
Toata lumea e a mea
Cand m-asez, jos la podea.
Asta-i doar un inceput:
Ia priviti cat am crescut! “
SALUTUL educatoarei adresat copiilor este: “Buna dimineata,flori de toamna!”

PREZENTA: Educatoarea va striga copiii in ordine alfabetica,iar acestia vor veni si vor lipi
albinele pe panoul de prezenta (floarea ). Totodata educatoarea va numi colegii care sunt absenti.

CALENDARUL NATURII:
Se folosesc imagini si jetoane caracteristice anotimpului iarna, pe baza carora vom ilustra ziua,
data, fenomenul specific zilei.
“Cum a fost vremea cand ati venit la gradinita?”
“Ce zi a saptamanii este?”
“Stiti ce data este azi?”
“Oare in ce luna a anului ne aflam?”
“Cum sunt copiii si adultii imbracati?”
“In ce anotimp suntem?”

IMPARTASIREA CU CEILALTI: Doi copii vor raspunde la intrebarea: “Ce flori gingase si
frumoase cunoasteti?” . Ceilalti copii vor pune întrebari în legatura cu cele relatate de către
colegii lor.

ACTIVITATEA DE GRUP : Se va desfasura jocul distractiv : “Eu Pot ” . Educatoarea are o


mingiuta speciala pe care scrie EU POT. La inceputul jocului fiecare copil isi exprima singur o
aptitudine, o abilitate sau o deprindere pe care o cunoaste. Educatoarea il lauda si il intreaba ce i-ar
placea sa faca in plus pentru a descoperi la ce anume intampina dificultati, incurajandu-l sa incerce sa
le depaseasca.

NOUTATEA ZILEI: Educatoarea le citeste copiilor mesajul primit de la o bunicuta pe care a


intalnit-o pe strada, in drum spre gradinita. In acest context educatoarea le-a propus copiilor sa
inceapa activitatea.
TRANZITIA: “Bat din palme!”

Dupa servirea mesei se va desfasura activitatea pe centrele de interes. Copiii vor intra in sala
de grupa unde vor gasi materialele pregatite pentru activitati.
Reusind sa le starnesc interesul pentru activitate, prezint copiilor centrele si materialele
pregatite. Copiii isi aleg centrele de interes unde vor sa-si desfasoare activitatea. Toti copiii vor
trece prin rotatie pe la toate centrele.Prescolarii vor lucra la centre si vor primi ajutor in caz de
nevoie, respectandu-se ritmul de lucru al copiilor.

TRANZITIE: “Bat din palme!”

La intoarcerea in sala de grupa se va desfasura activitatea integrata pe domenii experientiale :


domeniul limba si comunicare – memorizare – “Flori de toamna” si domeniul om si societate –
activitate practica – lipire – “Coronita de flori”.

Activitatea recreativa va fi : ”Gradinarul pazeste florile”.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Ob Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic op. didactice

Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru


organizatoric desfăşurarea optimă a activităţii: *exercitiul
- aerisirea salii de grupă; organizatoric
- aşezarea mobilierului în mod optim;
- pregătirea materialului didactic necesar;
- intrarea copiilor ordonata în sala de grupa. *observarea
comporta-
Distribuirea in prealabil a unor mijloace de mentului
invatamant in fiecare centru de activitate. *conversaţia, copiilor
O1  Intalnirea de dimineata: jocul
 Salutul;
 Impartasirea cu ceilalti;
 Activitatea de grup;

Captarea Noutatea zilei: *observaţia,


atenţiei Se va realiza prin introducerea unui element conversaţia,
surpriză, mesajul de la o bunicuta pe care surpriza
educatoare a intalnit-o in drum spre gradinita. Ea a
auzit că la grupa Albinutelor sunt copii cuminţi,
atenţi şi, mai ales, isteţi, care stiu sa invete o *frontal
poezie, dar in acelasi timp stiu si sa manuiasca
materialele pentru a realiza o coronita cu flori.
Anunţarea Copiii sunt anuntati ca vor trasa linii prentru a *expunerea
temei şi a realiza nervurile unei frunze de crizantema, vor
obiectivelor modela plastilina, vor invata o poezie despre flori, *frontal
vor realiza o coronita cu flori, iar in final se vor
juca joculete distractive .

Reactualizarea Jocuri şi activităţi didactice alese:


cunoştinţelor Astfel, prescolarilor, li se prezintă centrele şi *expunerea, *aprecieri
O2 sarcinile pe care le au de rezolvat: explicaţia, verbale/
CENTRUL BIBLIOTECA: La acest centru copiii convesaţia, corectări,
vor avea de trasat linii oblice pentru a realiza exerciţiul, aplauze,
nervurile unei frunze de crizantema. demonstratia analiza
CENTRUL ARTA : produselor
O3 Copiii vor modela plastilina pentru a realiza o *frontal/ activităţii
radina cu flori de toamna. individual
Dirijarea Tranzitia spre activitatile pe domenii se va realiza prin
învăţării jocul cu text si cant : “Bat din palme”.
La sectorul BIBLIOTECA (ADE) se va memora
*explicaţia,
poezia ”Flori de toamna” de Craita Georgescu
Recitarea model:
-se recita poezia clar, expresiv cu mimica si
gesturile adecvate. convesaţia,
Un secret mi-a spus bunica:
Crizantema, tufănica
Flori de toamnă se numesc,
Că atunci ele-nfloresc. *aprecieri
Dar vă spun acum eu vouă; verbale/
O4 Cred că mai cunosc vreo două, corectări
De cu vară înfloresc
Dar și toamna se găsesc.
Dalia, cârciumăreasa, *frontal/
Sunt precum Toamna–crăiasa: individual
O5 Au rochițe înfoiate
Și cu brumă dantelate.
Familiarizarea cu continutul poeziei:
-se explica continutul de idei ( In poezie, este
vorba despre caracteristicile florilor de toamna )
cuvinte si expresii din text( dantelate, bruma,
infoiate, craiasa).
Se repeta de doua ori recitarea model de catre *aprecieri
educatoare. verbale/
Invatarea poeziei de catre copii: corectări
-poezia va fi memorata pe unitati logice
-se va repeta prima strofa, apoi se va trece la
urmatoarea, care va fi repetata impreuna cu
prima, apoi va urma a treia ,care deasemenea va fi
repetata impreuna cu celelalte;
-fragmentele poeziei va fi reproduse individual si
in grupuri mici;
La sectorul ARTA se vor realiza „Coronite cu
flori” prin intermediul lipirii.
1. Intuirea materialelor
Copiii trebui sa intuiasca materialele de pe *explicaţia,
masute,cu ajutorul educatoarei: flori de toamna
din hartie colorata,bandane, betisoare de lipit , convesaţia,
palete, lipici si servetele.
2. Prezentarea modelului si demonstrarea demonstraţia,
modului de lucru
Se va arata modelul si se vor explica si
demonstra tehnicile de lucru : fiecare copil va
aplica lipici pe bandane folosind betisoarele de
lipit.
3. Exerciţii pentru încălzirea muşchilor
mici ai mâinii
Înainte de a începe lucrul copiii vor face exercitii exerciţiul,
de încălzire a mâinilor.
- Ploaia;
- Închiderea şi deschiderea pumnilor;
O7
- Cântăm la pian.
“Mâna mea-i ca un cuvânt *frontal/
Care răvăşeşte-un gând individual
Mâna bate, mânatace
Mâna floare se desface
Dacă vrei uşor să zbori
Fă-ţi degete pocnitori
1,2,3”
4. Efectuarea lucrărilor de către copii
Se stabilesc criteriile de evaluare: să respecte
cerinţele date, să lucreze îngrijit, să folosească
correct instrumentele puse la dispozitie.
Copiii vor executa lucrarile.În timp ce lucrează
vor fi supravegheati şi îndrumati individual dacă
este cazul. Se reiau explicaţiile privind modul de
lucru dacă se observă că nu au fost înţelese. Se
corectează eventualele greşeli.
Evaluare O7 Evaluare activitatii se va realiza prin intermediul *aprecieri
unui joculet ”Spune mai departe” : Copiii sunt verbale/
solicitati selectiv, de catre educatoare, sa continue *conversaţia analiza
poezia de unde aceasta se opreste.
jocul produselor
O6 Lucrările (D.O.S.) vor fi evaluate de către copii şi
educatoare în funcţie de criteriile stabilite . activităţii

Încheierea Educatoarea face aprecieri asupra modului de *conversaţia *aprecieri


activităţii participare al copiilor la activitate. verbale,
Copiii sunt anuntati ca vor desfasura jocul : frontal/ analiza
“Gradinarul prinde florile” (Copiii se impart in individual produselor
flori si gradinari. Este nevoie ca 2 jucatori sa joace activităţii,
rolul gradinarilor, iar restul sunt flori.Gradinarii acordarea de
au rolul de a prinde florile. Atunci cand floarea stimulente
este atinsa de gradinar iese din joc. Jocul se
sfarseste atunci cand toate florile au fost
atinse. Urmatorii gradinari sunt primele 2 flori
care au fost scoase din joc).

S-ar putea să vă placă și