Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Fitera Ana
NIVELUL / GRUPA: 3-5 ani, I/ Grupa mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine și cum planifică/ organizează o
activitate?
TEMA PROIECTULUI: ,,Jurnal de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Bun venit, păsări călătoare!”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Bun venit, păsări călătoare!”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață: ,,Dacă aș fi o pasăre, aș fi....”
Tranziții: ,,Zborul rândunelelor”
Cântec: ,,Vine, vine primăvara”
ALA 1 / ADE - DOS
Știință: ,, Ajută rândunica să ajungă la puii ei!” -Labirint
Construcții: ,, Cuibul”
Confecție: ,, Rândunica “
ADE - DLC : ,,Puiul de rândunică” - povestire
ALA 2: ,, Barza ne pândește” – joc distractiv
SCOPUL: Consolidarea și valorificarea cunoștințelor copiilor cu privire la
păsările călătoare ; dezvoltarea expresivității limbajului oral
Exersarea deprinderilor practice, stimularea dragostei și a respectului
pentru muncă, a gustului și a simțului estetic
OBIECTIVE: -să utilizeze corect formulele de salut
-să observe cu atenție vremea de afară, oferind verbal câteva
caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simboluri adecvate
-să participe la activitatea de grup, atât în calitate de vorbitor,
cât și în calitate de auditor
-să găsească drumul corect prin labirint
-să realizeze construcțiile, respectând tema dată
-să lipească elementele decupate conform cerințelor stabilite
anterior; să asambleze elementele disparate
-să-și îmbogățească vocabularul cu expresii și cuvinte
noi: ,,stol”, ,,streașină”, ,,burlan”, ,,înduioșat”,etc.
-să puncteze momentele principale ale poveștii pe baza
imaginilor
-să participe activ la jocul distractiv, creând o atmosferă de
bună dispoziție
-să manifeste obiectivitate în aprecierea lucrărilor realizate.
Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
problematizarea, turul galeriei.
Mijloace didactice: Calendarul naturii, fișă de muncă independentă (labirint),
carioca, creioane colorate, semințe de dovleac, semințe de floarea- soarelui,
lipici, elemente decupate(corpul rândunicii, aripile, o bandă albă reprezentând
burta, ochi mobili), filtru de cafea, paie, șervețele umede, panou magnetic,
imagini din poveste, mătase albastră (lac), recompense(buline zâmbitoare).
Forma de organizare: Frontal, pe grupe, individual.
Locul de desfășurare: Sala de grupă.
Durata:O zi.
Bibliografie: 1.Curriculum pentru educație timpurie, MEN, 2019
2.Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și
instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019.
Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă în rând, câte unul.


Le voi transmite un salut, însoțit de o apreciere: ,,Bună dimineața, copii
cuminți și isteți! Mă bucur că astăzi sunteți veseli și ați venit cu drag la
grădiniță!”. Aceștia vor răspunde salutului adresat, folosind salutul: ,,Bună
dimineața, doamna educatoare!”, apoi se salută unul pe altul, de la stânga la
dreapta, cu glas tare, folosind și prenumele colegului salutat: ,,Bună dimineața,
Ștefan!”
Pentru a sesiza prin ce se deosebește această zi de grădiniță de celelalte, voi
sprijini copiii în evidențierea noutăților zilei: surprizele pregătite în sala de
grupă, la centrul tematic, etc. După salut, voi citi catalogul grupei, copiii
răspunzând prezent când își aud numele și prenumele. Împreună vom identifica
colegii care lipsesc, apoi , tot împreună vom număra câți suntem prezenți la
grădiniță, pentru a comunica numărul la bucătărie. Pentru că urmează să
călătorim în lumea ,,păsărelelor” trebuie șă știm mai multe despre vreme. Le voi
cere să identifice anotimpul, ziua, data, luna și anul în care suntem, apoi le voi
aminti câteva reguli pe care trebuie să le respecte pe parcursul zilei: ,,Să
vorbească folosind un ton de interior”, ,,Să împartă jucăriile”, ,,Să nu se
lovească”, ,,Să fie atenți la solicitările mele”.
Împărtășirea cu ceilalți. În cadrul acestei etape se va purta o discuție cu
întreaga grupă despre pasărea pe care o va reprezenta fiecare copil:
,,Dacă aș fi o pasăre, aș fi ...“ Momentul de mișcare va fi reprezentat de
gimnastica de înviorare, care se desfășoară sub formă de exerciții motrice
ușoare, pe un cântec cunoscut.
Tranziția de la o activitate la alta se va realiza prin imitarea zborului
rândunelelor.
Se anunță tema și obiectivele activității, apoi preșcolarii aleg unde vor
lucra, la centrele de interes sau la DOS, în funcție de preferințe.
La centrul Știință, copiii vor rezolva un labirint, ajutând rândunica să ajungă la
puii ei, găsind drumul corect. La centrul Construcții, vor construi din semințe
de floarea- soarelui și dovleac un cuib pentru rândunele, iar la DOS, vor
confecționa o rândunică pe care o vor așeza în cuibul pregătit.
Se intuiesc materialele pregătite, se prezintă sarcinile de lucru, iar la DOS se
prezintă modelul educatoarei, apoi se explică și se demonstrează modul de
realizare.Se execută câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor ,,
plouă, cântăm la pian, facem căsuțe pentru păsărele, scuturăm mânuțele” etc,
apoi se dă semnalul de începere a lucrului. Se vor da indicații suplimentare, dacă
este cazul. Copiii care au a finalizat temele de la centre, vor realiza tema de la
DOS și invers.
Se dă semnalul de încetare a lucrului, apoi se vor expune toate lucrările pe
panou, iar pe cele de la Construcții, la centrul Construcții. Prin tranziția ,,Vine,
vine primăvara”, se trece la activitatea de povestire: DLC- ,,Puiul de rândunică”.
Se expune povestea de către educatoare, respectându-se firul logic al acesteia.
Pe parcursul povestirii voi folosi un ton expresiv, o mimică adecvată și voi
explica cuvintele noi din text. La final, voi descoperi surpriza, adică imaginile
care reflectă conținutul, punctând momentele principale, respectând succesiunea
logică a evenimentelor, apoi voi solicita copiilor să precizeze titlul și să
identifice personajele.
Împreună cu copiii, voi pune în evidență valoarea educativă a poveștii.
La ALA 2 , se va desfășura jocul distractiv ,, Barza ne pândește”.
Copiii îndeplinesc roluri de broscuțe și stau pe marginea unui ,,lac”.
Un copil, ales de educatoare este barza. El stă într-un picior, puțin mai departe
de broscuțe și le privește. Broscuțele se plimbă în jurul lacului.
La cuvintele educatoarei ,,Vine barza!”, copiii sar în lac, ca să scape de barza,
care vrea să-i prindă.
Jocul continua până când barza reușește să prindă cât mai multe broscuțe.
În continuare, copiii sunt așezați în semicerc, iar educatoarea le va citi
povestea ,,Rapunzel”, astfel , realizându-se momentul de lectură.
Activitatea zilei se încheie cu adunarea copiilor în fața clasei, în formă de
semicerc.
Fiind expuse toate lucrările realizate pe parcursul zilei, prin metoda Turul
galeriei, copiii vor fi solicitați să treacă pe rând să-și exprime părerea despre
lucrarea care le-a plăcut cel mai mult și despre activitatea preferată a zilei.
Copiii vor primi o bulină zâmbitoare, drept recompensă pentru
comportamentul pozitiv și participarea la activitate.

S-ar putea să vă placă și