Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:09.03.2023
GRĂDINIŢA : SCOALA GIMNAZIALA GANEASA-G.P.N. DRANOVATU
GRUPA: MICA,,ALBINUTELE”
NIVEL: 3-4 ANI
TEMA ANUALA:”CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,ZIUA MAMEI MELE”
TEMA ZILEI:,, SENTIMENTE PENTRU MAMA”
TIPUL ACTIVITĂTII:însusiri de cunostinte, fixare de cunostinte ,priceperi si deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată – ADP+ALA+ADE
DLC- POVESTEA EDUCATOAREI ,,INIMIOARE, INIMIOARE’’,de Sarina Cassvan;
DEC- PICTURA ,,FLORI PENTRU MAMA”
DURATA :O ZI
SCOPUL ACTIVITĂTII:
Formarea capacitatii de a audia cu atentie si in liniste o poveste, de a demonstra
Intelegerea continutului acesteia;
Educarea sentimentelor de dragoste, grija si respect fata de mame;
Consolidarea deprinderii de manui pensula de pictura
Dezvoltarea unor sentimente si atitudini pozitive fata de colegi..

STRATEGI DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, turul galeriei.
Mijloace de invatamant: planse cu imagini din poveste,figurine de ipsos pentru pictura,
acuarele, pensule, margele, cuburi, plastilina, planseta.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I .ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP)


Intalnirea de dimineata: ,,Mama mea e cea mai buna”
Surpriza : „scrisoarea”
Rutine:,, Inimioara mea-I senina, Caci de dragoste e plina’’
Tranzitii: ;,Bat di palm eclap,clap,clap”,, 1,2,1,2, Cate unu-n pas vioi”
II. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA)
ARTĂ: modelaj ,,Buchete de flori”
JOC DE MASA:,,Sirag de margele insiram”
CONSTRUCTII: „Casa pentru mama mea”

III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)


DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE (DLC)
,,Inimioare, inimioare, de Sarina Cassvan” Povestea educatoarei
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (DEC)
,, Flori pentru mama”Pictura
IV.ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA2)
Jocuri de miscare: ,,Puisori veniti la mama”

ADP :Obiective operationale


- Sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei si in diferite imprejurari
- Sa sesizeze prezenta sau absenta unui coleg
- Sa observe cum este vremea afara prin stabilirea corecta a jetoanelor specifice
calendarului naturii
- Sa intrepreteze cantece si jocuri de miscare propuse pe parcursul activitatii.
Trecerea de la intalnirea de dimineata la activitatile pe centrele de interes se realizeaza
prin:
Tranzitia:
,, 1,2,1,2,Cate unu-n pas vioi
Bratele le ridicam
Spre centre ne-ndreptam
Si frumos o sa lucram”

ALA 1: ARTA: TEMA,,Buchete de flori ”


OBIECTIVE
- Sa utilizeze corect materialul pus la dispozitie;
- Sa-si exprime opinia fata de rezultatele finale.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia demonstratia, turul
galeriei.
MATERIALE DIDACTICE: plastilina, planseta etc.
ALA 1:JOC DE MASA: TEMA,, Sirag de margele insiram”
- Sa manuiasca cu atentie materialele puse la dispozitie;
- Sa realizeze tema data prin isirare de margele;
- Sa coopereze cu colegii in realizarea temei;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversatia,explicatia,
demonstratia
MATERIALE DIDACTICE: margele, snur.
ALA 1 :CONSTRUCTII:TEMA,,Casa pentru mama”
- Sa utilizeze corect materialul pus la dispozitie
- Sa manifeste interes si spirit de echipa.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, explicatia,
demonstratia.
MATERIALE DIDACTICE: cuburi de lemn, cuburi din plastic etc.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
Domeniul Limba si Comunicare
,,Inimioare, inimioare’’ de Sarina Cassvan – povestea educatoarei
Domeniul Estetic si Creativ
,,Flori pentru mama”- pictura

OBIECTIVE OPERATIONALE
Domeniul Limba si Comunicare
O1-sa asculte cu atentie continutul povestii
O2-sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare
O3-sa prezinte desfasurarea evenimentelor cu ajutorul imaginilor
O4-sa povesteasca momentul indragit din poveste
O5-sa inteleaga grija si dragostea pe care trebuie s-o manifeste fata de mame

Domeniul Estetic si Creativ


O1-sa denumeasca materialele de lucru existente pe masute
O2-sa execute corect exercitiile de incalzire a muschilor mici ai maini
O3-sa pastreze o pozitie corecta a corpului in timp ce lucreaza
O4-sa realizeze corect tema lucrarii

ALA 2: JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE


- Joc distractiv ,, Puisori veniti la mama”
Obiective operationale:
- sa-si insuseasca corect regulile jocului
- sa participe activ la joc
- sa se joace cu placere

LOCUL DESFASURARII: sala de grupa

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru invatamantulprescolar , Ed. DPN , Bucuresti, 2019.
2. Revista invatamantuluiprescolar nr. 3-4/2009, Ed. Arlequin, Bucuresti.
3. PREDA VIORICA, Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educational, 2005.
4. Programa instructiv-educativa in gradinita de copii, Ed. Didacticasi Pedagogica, 2005
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata.


Salutul de dimineata se realizeaza prin intermediul versurilor:
,,Dimineata a sosit
Toti copiii au venit
In semicerc ne adunam
Cu totii ne salutam”
Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare salutandu-si
colegul de langa el, adresandu-i drept apelativ ,,primavara”, ,, Buna dimineata, primavara….”.
Se relizeaza prezenta .
Dupa notarea prezentilor si absentilor, se poarta o scurta discutie despre anotimpul in care ne
aflam, despre starea vremii din ziua respectiva, iar un copil completeaza calendarul naturii cu
simbolul corespunzator.
Noutatea zilei conduce copiii spre ceea ce se va intampla la aceasta activitate. Voi intreba 2-3
copii cu cine s-au intalnit in drum spre gradinita, apoi eu le voi povesti ca m- am intalnit cu un
baietel, care mi-a inmanat o scrisoare. Deschid scrisoarea si o voi citi copiilor.

,,Dragi copiii din aceasta scrisoare veti afla ca eu sunt un baietel asa ca voi. Eu stiu ca toti
copiii din intreaga lume , saptamana aceasta sarbatoresc ziua mamicilor.
Astazi as vrea sa aflati povestea mea,dar pentru aceasta trebuie sa indepliniti sarcinile pe care
vi le da d-na ecucatoare.Eu am auzit ca voi sunteti copii cuminti, atenti si va plac foarte mult
povestile. Daca indepliniti sarcinile cerute veti avea parte de multe surprize.’’

Se poarta o discutie despre ,,mama’’ si cum o sa aflam celalalte surprize facute de baietel.
Se prezinta tema zilei,, Sentimente pentru mama”si ceea ce au ei de realizat pe tot parcursul zilei.
Se prezinta cele trei centre de interes urmand ca fiecare copil sa-si aleaga centrul la care doreste
sa participe. Deplasarea catre centre se realizeaza prin tranzitia:
,,1,2,1,2,Cate unu-n pas vioi,
Bratele le ridicam
Spre centre ne-ndreptam
Si frumos o sa lucram

Fiecare centru este dotat cu materialele necesare sarcinilor. Copiii se aseaza fiecare dupa
preferinte urmand ca pe parcursul desfasurarii activitatii sa se deplaseze si la celalalte centre de
interes.

ARTA: modelaj ,,Buchete de flori ”


La acest sector vor modela flori.

JOC DE MASA:,, Sirag de margele insiram”


La acest centru vor insira margele.

CONSTRUCTII: ,,Casa pentru mama’’


La acest centru copiii vor construi din diverse cuburi , casuta pentru mama.
Voi urmari si voi indruma copiii in realizarea sarcinilor propuse.
Prin metoda ,, veniti, povestiti, aplaudati” se realizeaza evaluare activitatilor pe centre.
Trecerea de la activitatile liber alese la activitatile pe domenii experientiale se face prin:
,, Unul dupa altul in rand ne-asezam
Tinem bine pasul parca defilam
Iar in fruntea noastra…. cap de rand
Dupa el, ea vin alti veseli toti cantand.”

La intoarcerea in sala de grupa, copiii se aseaza pe scaunele in semicerc, ne reamintim de


scrisoare primita de dimineata.. In cos gasim un alt bilet, in care suntem rugati sa nu descoperim
cosul pana nu aflam povestea baietelului.
Voi reda poveste,,Inimioare, inimioare’’ de Sarina Cassvan, folosind tonul, gestica, mimica
pentru a trezi interesul copiilor.
Fixarea continutului se face prin prezentarea unui set de imagini cu cele mai semnificative
momente din poveste. Se fixeaza titul povesti.
Sarcina copiilor este de a selecta imaginile in ordinea cronologica a desfasurarii actiunilor si sa
povesteasca fiecare moment al povestirii.Dupa ordonarea corecta a imaginilor, copiii extrag
mesajul povestii.(fiecare copil isi iubeste mama mai presus de orice).
Se fac aprecieri verbale.

Trecerea catre activitate de pictura se realizeaza prin tranzitia :


,,Bat din palme clap, clap,clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvartim ne rasucim
Si spre mese toti pornim”
Printr-o scurta conversatie cu privire la educarea limbajului si a cosului surpriza in care gasim si
figurinele din ipsos, trimise de baietel, copiii vor fi introdusi usor in activitatea de pictura, unde
au de realizat prin intermediul picturii ,,Flori pentru mama’’.
Se fac aprecieri generale asupra activitatii prin intermediul metodei Turul galeriei.

ALA II :
Joc distractiv: ,,Puisori venti la mama’’.

DESFASURAREA ACTIVITATII

SECVENTA CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICA DIDACTICE
1.Moment Voi asigura conditiile optime pentru buna
organizatoric desfasurare a activitatii: aerisirea salii de
grupa, aranjarea mobilierului, pregatirea
materialului didactic necesar.
2. Captarea atentiei Trezesc interesul copiilor pentru activitatea Conversatia Observarea
cu ajutorul scrisorii,cosul cu figurinele din Comportamentului
ipsos de la baietel. Explicatia nonverbal al copiilor
,,Dragi copiii din aceasta scrisoare veti afla
ca eu sunt un baietel asa ca voi. Eu stiu ca toti Scrisoarea
copiii din intreaga lume , saptamana aceasta
sarbatoresc ziua mamicilor.
Astazi as vrea sa aflati povestea mea,dar
pentru aceasta trebuie sa indepliniti sarcinile
pe care vi le da d-na ecucatoare. Eu am auzit
ca voi sunteti copii cuminti, atenti si va plac
foarte mult povestile. Daca indepliniti
sarcinile cerute veti avea parte de multe
surprize.’’
3. Reactualizarea Se poarta o scurta discutie despre Conversatia Observarea
cunostintelor evenimentele importante care au avut loc in capacitatii de atentie
aceasta saptamana. voluntara
4.Anuntarea Voi anunta copiii ,tema zilei se numeste
temeisi a „Sentimente pentru mama”. Ca sa putem
obiectivelor indeplini toate sarcinile propuse, trebuie sa Conversatia Observarea
ascultati cu atentie povestea baietelului, sa comportamentului
povestiti pe baza suportului ilustrativ, sa copiilor
raspudeti la intreabari, sa pictati corect
figurina primita.
5.Prezentarea Copiii se aseaza dupa preferinta la centrul de
continutuluisi inters dorit: Conversatia
dirijareainvatarii ALA1
Arta: Explicatia
Materialele folosite sunt plastilina si planseta, Aprecierea modului de
iar copiii au ca sarcina sa modeleze flori. cooperare cu celalti copii
Joc de masa:
Materialele folosite sunt margele si panglica,
copiii au ca sarcina de indeplinit sa insire
margele.
Constructii:
Materialele folosite la acest centru sunt
cubulete din lemn si din plastic. Aprecieri verbale
,, Unul dupa altul in rand ne asezam…” Demonstratia
ALA2 ,, Puisori ,veniti la mama”
Domeniul Limba si Comunicare

Citesc biletul ,,Dragi copiii va rog sa nu


descoperiti cosul, pana nu aflati povestea
mea”.
Din scrisoarea primita de dimineata, am aflat
ca are o poveste foarte frumoasa si m-a rugat
pe mine sa v-o spun, povestea se
numeste: ,,Inimioare, inimioare” de Sarina
Cassvan
Expun continutul povestii, folosindu-ma de
inflexiunile vocii, mimica si gestica Explicatia
corespunzatoare, pentru a le trezi emotii
copiilor si pentru a asigura motivatia invatarii. Observarea
Fixarea continutului se face prin prezentarea comportamentului copiilor
imaginilor din poveste.
Copiii sunt solicitati sa aseze imaginile in
ordinea desfasurarii evenimentelor.

Obtinerea Explicatia
performantei

7. Asigurarea retentiei
si a transferului Indrum copiii sa povesteasca secventa
preferata din poveste. Explcatia
Observarea modului in
care copiii rezolva
sarcinilepropuse
Exercitiul

8.Evaluarea Se fac aprecieri privind calitatea indeplinirii Aprecieri verbale


performantelor sarcinilor.
Tranzitia;
,,Bat din palme clap, clap clap…”
1. Captarea atentiei Domeniul Estetic si Creativ
Activitatea de pictura
,, Flori pentru mama” Conversatia
Captarea atentiei se realizeaza printr-o scurta Observarea activitatii
conversatie referitoare la povestea copiilor
baieteluluisi la cosul surpriza.

In cos gasim figurinele din ipsos pentru


2. Anuntarea temei picture.

Copiii gasesc pe masuta materialul didactic


3. Dirijarea invatarii necesar desfasurarii activitatii in conditii
optime.
Printr-o conversatie le voi indrepta atentia
4. Intuirea spre modelul pictat, aflat in fata lor. Se Explicatia
materialului prezinta si se analizeaza.

Se intuieste materialul didactic aflat pe Conversatia


masute.
Se fac exercitii de incalzirea muschilor mici ai
mainii. Explicatia
Prescolarii vor fi supravegheati pe tot Demonstratia
parcursul activitati, ajutati si indrumati acolo Exercitiul
unde este nevoie.

5. Inceiere activitatii

La sfarsitul activitatii se va realiza o expozitie


cu lucrarile copiilor, se vor face aprecieri
asupra modului de lucru.
Prescolarii vor fi apreciati pentru munca Aprecieri verbale
depusa,vor fi rasplatiti cu recompense-buline Turul galeriei
colorate.
ANEXA 1

, ,Dragi copiii din aceasta scrisoare veti afla ca eu sunt un baietelasa ca voi. Eu stiu ca
toti copiii din intreaga lume , saptamana aceasta sarbatoresc ziua mamicilor.
Astazi as vrea sa aflati povestea mea,dar pentru aceasta trebuie sa indepliniti sarcinile pe care
vi le da d-na ecucatoare. Eu am auzit ca voi sunteti copii cuminti, atenti si va plac foarte mult
povestile. Daca indepliniti sarcinile cerute veti avea parte de multe surprize.’’

S-ar putea să vă placă și