Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIȚA CU P.P.

„VOINICEII” CRAIOVA

INSPECȚIE CURENTĂ 2, GRAD DIDACTIC I

PROIECT DE ATIVITATE
INTEGRATÃ
„Hă rnicie, vrednicie în parcuri și gră dini”

Prof. Rădulescu Delia Ileana


Prof. metodist Tîrșogoiu Alina

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


NIVELUL/GRUPA: Nivelul II/Mare „Steluțele”
DATA: 02.05.2023
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă? ”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Primăvara ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Hărnicie, vrednicie în parcuri și grădini”
TEMA ZILEI: ,,Grădinari pricepuți cu parfum de primăvară”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
dobândite anterior
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

1. Întâlnirea de dimineaţă: ,,Bună dimineața dragi grădinari!” Salutul, noutatea zilei,


momentul de mișcare, prezența, calendarul naturii;
2. Rutine: „Bat din palme!”, Servirea gustării, ”Ne pregătim pentru activităţi!”
3. Tranziţii: „Unul după altul”, ,,În grădină să lucrăm! ”

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I):


1. BIBLIOTECĂ: „Fluturași multicolori”- trasează conturul fluturilor- fișă
2. CONSTRUCȚII: ,,Vază pentru floricele”
3. ȘTIINȚĂ: „Pregătim semințe pentru grădină” (sortare semințe)
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
1. DOMENIUL STIINȚE (DȘ) – Activitate matematică: „Răspunde repede și
bine!” –joc didactic (număratul în limitele 1-9)
2. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC) –Activitate artistico-plastică:
„Copăcei înfloriți” -pictură cu bețișoare de urechi
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II): Joc distractiv – „Ștafeta uneltelor”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Îmbogățiea cunoștințelor despre materialele și caracteristicile lor, precum și despre tehnici de
lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;

2
 Consolidarea deprinderii matematice de a număra în limitele 1-9, precum și de a efectua
operații matematice de adunare și scădere cu o unitate în limitele 1-9.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
COMPETENȚE:
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții în mediul apropiat;
 Demonstrează familiarizarea cu conceptual de număr și numerația;
 Rezolvă situații-problemă pornind, de la sortarea și reprezentarea unor date;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să traseze corect conturul fluturilor cu carioca, folosind corect
instrumentele de scris;
 Să sorteze corect, cu răbdare și îndemânare semințele puse la dispoziție;
 Să construiască vaze pentru flori din piese Lego;
 Să numere bulinele și să potriveasca piesele jetoanele cu cifrele corespunzătoare;
 Să-și consolideze deprinderea de a număra crescător – descrescător în limitele 1-9,
utilizând jetoanele de pe panou;
 Să construiască grupe de jetoane la panou cu un număr dat, formând scara numerică
crescătoare/descrescătoare;
 Să interacționeze cu colegii, cooperând în realizarea sarcinilor propuse;
 Să realizeze lucrarea, utilizând tehnica picturii cu bețișoare de urechi;
 Să mânuiască pensula și bețișoarele, astfel încât să respecte conturul formei copacului
și al florilor;
 Să evalueze lucrările realizate pe baza criteriilor stabilite;
 Să rezolve probleme prin raționament de tip ipotetico-deductiv, având ca suport intu-
itive o situație ilustrată;
 Să participle activ la jocul de mișcare, respectând regulile prevăzute de joc.

SARCINA DIDACTICĂ: rezolvarea sarcinilor primite de la Zâna Primăverii.


REGULI DE JOC:

3
 Un copil de la fiecare echipă va lua plicul corespunzător echipei sale, educatoarea le
va citi sarcina din plic.
 Copilul va rezolva cerinţa, iar dacă rezolvă corect, va putea pune o bulină floricelei de
la echipa sa, și va fi aplaudat. Dacă nu știe răspunsul, va fi ajutat de un alt coleg, fără
a primi bulina pentru echipă.
 După ce va merge la loc va veni un alt copil pentru următoarea sarcină. Vom proceda
aşa pâna când vom rezolva şi ultima sarcină.
 Va câştiga echipa care va avea cele mai multe buline în dreptul floricelei.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, aplauzele.


STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, povestirea, surpriza, jocul, cubul, problematizarea, expli-
cația, demonstrația, munca individuală, exercițiul, ”Turul galeriei”, aprecierea verbală.
 Mijloace didactice: Scrisoare de la Zâna Primăvara, colet de la Zână, ecusoane cu lalele și
narcise, carioca roșie, tabla magnetică, panouri pentru expoziție, jetoane cu cifre și cu imag-
ini, modelele educatoarei, fișe cu copăcei, fișe cu fluturi, carioci, semințe, piese Lego, pen-
sule, bețișoare de urechi, culori acrilice, pahare cu apă, servețele umede, flori din plastic,
muzică, recompense.
 Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupuri.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, Bucureşti, 2019;
 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care op-
erează curriculum pentru educație timpurie, Bucureşti, 2019;
 Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de
grup-Ghid metodic, Editura Arves, 2002
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Piramida cunoașterii, Editura Diamant, 2014

4
Scenariul zilei

Ziua începe cu intrarea copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor pe covor. Copiii se salută:
„De mânuţe ne luăm
Cercul mare îl formăm
Ochi în ochi noi ne uităm
Şi frumos ne salutăm.”
După salut urmează prezenţa, copiii fiind solicitaţi să rostească numele celor care nu sunt
prezenţi la grădiniţă („Din mulţimea de pitici,/ Oare cine nu-i aici?”).
Vor fi ,,invitaţi la drum’’, este important să cunoască cum este vremea pentru a se pregăti. În
acest context, se trece la completarea Calendarului naturii: anotimpul, vremea.
Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte reguli,
se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de la voi să fiţi
buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să nu vorbiţi cu voce tare, pentru a nu deranja
persoanele din jur şi să fiţi buni ecologişti: să nu rupeţi florile, să nu călcaţi iarba verde etc.
’’Călătoria” propriu-zisă reprezintă gimnastica de înviorare, desfăşurată sub formă de exerciţii
motrice ușoare (diferite forme de mers, alergare ușoară, mișcări de brațe, întinderi etc.), unele pe
fond muzical. Apoi copiii se așează din nou la semicerc.
Le voi povesti copiilor că de dimineață înainte să vin
la grădiniță mi-am verificat cutia poștală și am găsit un plic
pe care scrie: „Pentru Grupa Steluțelor” și un colet. Copiii
curioşi să vadă despre ce este vorba, ascultă cu atenție,
educatoarea deschide plicul în care se află o scrisoare de la
Zâna Primăvarii și îl citește.

5
Dragi copii,

Copăceii care înfloresc vestesc că Anotimpul Primăvara este bucuros că s-a stabilit la noi și
că l-am primit cu bucurie, acesta este motivul pentru care m-am gândit să vă propun ca activitatea
de astăzi să se numească ,,Grădinari pricepuți cu parfum de primăvară”. Astăzi va fi o zi plină de
surprize!
În grădina mea am găsit nișe fluturi triști care au fost înghețați de frig și au rămas fără
culoare, vă rog să îi înveseliți și să îi readuceți la viață colorându-i cât mai frumos. Florile au
mare neoie de niște vaze pe care le puteți construi din piese Lego. Am primit niște tablouri cu
copăcei, dar neînfloriți din păcate, aș vrea să vă rog pe voi să le dati culoare. Am auzit ca ați
învățat să numărați până la 9, v-am adus jocul meu preferat „Răspunde repede și bine!” pentru a
vă distra, dar toate acestea puțin mai târziu. Am lăsat și niște semințe amestecate, v-aș ruga pe voi
să le sortați să le pot planta mai ușor, ca mai târziu din ele să răsară floricele și legume!
Să nu uit: coletele pe care vi le-am trimis conțin diverse surprize și le veți deschide pe rând,
în ordine. Acum vă așteaptă la măsuțe alte sarcini pe care sper că le veți putea îndeplini. Eu vă
doresc spor la treabă și distracție plăcută!

Semnează: Zâna Primăvara

Copiii se îndreaptă spre centre recitând:


„Unul după altul,
În rând ne-aşezăm
Unul după altul,
Spre centre plecăm”. (tranziția)
În cadrul Activităților liber alese (I), copiii vor lucra la sectoarele: Bibliotecă, ei au la
dispoziţie carioci și fișe cu fluturi cu conturul punctat; la sectorul Știință, vor avea materiale
(diverse semințe, lingurițe, castronele) pentru a sorta semințele; la sectorul Construcții ei au pe
masuță piese Lego din care vor realiza ,,Vaze pentru flori”.
Voi face intuirea materialelor ”Ce aveți pe măsuțe?”. Apoi voi trece la prezentarea și
analiza modelelor, voi analiza împreună cu copiii pe rând fiecare model, de la fiecare sector, cu
ajutorul întrebărilor. De asemenea le voi demonstra pas cu pas ce au de făcut la fiecare sector în
parte.
Împreună cu educatoarea, copiii vor efectua exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii:
“Mâna lebădă o fac,
Care dă mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc,
Capul ele îl rotesc,
Mâinile îmi sunt petale,
Le deschid ca pe o floare
Ploaia bate neîncetat
Vârful degetelor bat

6
Iar la pian cântăm
Și apoi aplaudăm!”

Le voi spune copiilor că pot să își aleagă sectorul pe care îl doresc și de asemenea ca pot să
schimbe sectorul după ce au terminat de realizat sarcina începută.
Voi da semnalul de începere al lucrului: ”Spor la lucru!” În timp ce copiii lucrează, eu mă
voi plimba printre ei și îi voi ajuta dacă este cazul.
Spre sfârșitul activității îi voi anunța că trebuie să se apropie de sfârșit, dându-le apoi
semnalul de încheiere a activității. Lucrările realizate vor fi expuse la panou cele de la sectorul
Bibliotecă, iar cele de la construcții vor fi expuse pe o măsuță. Vom face analiza lucrărilor împreună
cu copiii folosind metoda Turul galeriei.
Copiii mă vor ajuta să adunăm materialele rămase, apoi vor merge să serveasca gustarea, prin
rutina ”Bat din palme”.
”Bat din palme: clap, clap, clap.
Din picioare: trap, trap, trap.
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și spre masă noi pornim.” (rutină)
La întoarcerea în sala de grupă copiii se vor așeza în semicerc, iar prin metoda Mâna oarbă
ei vor alege ecusoanele găsite în coletul de la Zâna Primăvara, formând astfel 2 echipe: echipa
lalelelor și echipa narciselor, trecând astfel la jocul didactic.
Reactualizaraea cunoștințelor o voi face cu ajutorul Fluturașului realizat la sectorul
Bibliotecă, dar și prin întrebări-ghicitori:
Cine cel dintâi ghiceşte,
Câte cozi are un peşte? (una)

Melcul blând şi lipicios,


Ghici câte corniţe a scos? (două)

Iată altă întrebare:


Coiful câte colţuri are? (trei)

Fluturaşul cel plăpând


Aripi câte o fi având? (patru)

În mănusă sau ciorap


Câte degete încap? (cinci)

Prezentarea materialului didactic: ”Ȋn coșulețe sunt plicuri cu sarcinile pentru fiecare
echipă pe care trebuie să le rezolvaţi!”

7
Explicarea și demonstrarea sarcinilor de joc: ”Iată cum vom proceda: voi sunteți așezați
pe scăunele în semicerc. Eu voi alege cu ajutorul baghetei magice a Zânei, câte un copil de la fiecare
echipă, care va lua plicul corespunzător echipei sale, iar eu vă voi citi sarcina din plic. Copilul ales
va rezolva cerinţa, iar dacă rezolvă corect, va fi aplaudat de colegi și va putea pune o bulină floricelei
de la echipa sa. Dacă nu știe răspunsul, va fi ajutat de un alt coleg, dar nu va primi bulina. Apoi va
merge la loc şi va veni un alt copil pentru următoarea sarcină. Vom proceda aşa până când vom
rezolva şi ultima sarcină. Va câştiga echipa care va avea cele mai multe buline la floricică.
Fixarea regulilor: ”Jocul nostru are câteva reguli: se păstrează liniștea în timpul jocului, vine
la panou copilul care este numit de către educatoare, răspunsurile se dau în propoziții, cu voce tare și
clar. Raspunsurile corecte vor fi aplaudate și recompensate cu o bulină. Dacă nu știe să răspundă va
fi ajutat de un alt coleg, fără a fi aplaudat și fără a primi bulină pentru echipă. Va câștiga echipa care
are mai multe buline pe floricică.”
Demonstrarea jocului: Le voi arăta ce trebuie să facă astfel: voi lua un plic, voi citi sarcina
”Așează pe panou 5 tablouri cu fluturași”, voi executa sarcina, apoi voi fi aplaudată de ei.
Executarea jocului de probă:
Se execută jocul de probă pentru a vedea dacă s-au înţeles regulile. ”Cine vrea să arate cum
se joacă acest joc?” Câte un copil din fiecare echipa va trece prin toate etapele jocului, respectând
regulile impuse. Voi corecta modul de execuție, insistând pe sarcina didactică și pe reguli. ”Numără
crescător/descrescător în limitele 1-9”
Jocul propriu-zis:
Pe rând, câte un copil de la fiecare echipă va veni ȋn fața panoului și va rezolva câte o sarcină,
demonstrând cunoștințele matematice acumulate. Pentru fiecare răspuns corect vor primi aplauze și
câte o bulină, pentru fiecare echipă, pe care o vor puncta cu carioca în dreptul floricelei, apoi vor
trece la sarcina următoare.
SARCINA 1
”Formează șirul crescător, așezând jetoanele cu numere în ordinea corectă”.
”Formează șirul descrescător, așezând jetoanele cu numere în ordinea corectă”.

SARCINA 2
În continuare, voi numi un copil care va alege plicul nr. 2– ”Sub paleta fermecată/Stă o cifră
supărată/Ea la tine vrea să vadă/Tot atâtea flori grămadă!”. Copiii vor forma grupe de flori,
conform cifrei indicate de fiecare paletă. Vor așeza flori în vazele de Lego (făcute la Construcții).

8
SARCINA 3
Jocul va continua cu alegerea plicului nr. 3: ”Joacă-te, folosind cubul!”. Câte un copil de la
fiecare echipă va rostogoli cubul, eu voi citi sarcina, el va raspunde, aceasta probă se va termina dupa
ce se raspunde la toate cele 6 sarcini (câte 3 pentru fiecare echipă):
o Descrie – Cum arată copacii primăvara?
o Compară – anotimpul iarna cu anotimpul primăvara (pe baza vremii de afară);
o Asociază – cuvântul primăvara cu alte cuvinte;
o Analizează – Cum ne îmbrăcăm primăvara?
o Aplică – Numeşte flori ale primăverii;
o Argumentează –„Copiii iubesc primăvara”.

SARCINA 4
”Fluturiii s-au adunat/Ca bunica stau la sfat/Toţi par veseli, fericiţi, /Unul însă e cam
trist./Al câtelea din şir el este?/Cine, cine îl ghiceşte?”
Le voi prezenta copiilor un şir de 9 fluturii, unul dintre ei fiind trist. Pentru a schimba locul
fluturelui, copiii vor închide ochii, iar la o bătaie din palme, îi vor deschide. Copilul indicat va numi
al câtelea fluture este trist.
SARCINA 5
Pentru a rezolva sarcina din plicul nr. 5- Numeşte vecinii cifrelor indicate, se va utiliza şirul
fluturilor de la sarcina nr. 4
SARCINA 6
Sarcina nr. 6. - Hora ghioceilor are şi rol de tranziţie. Copiii vor forma un cerc şi vor
executa mişcările sugerate de versurile jocului. Executarea jocului va determina primirea de fiecare
echipă a câte unei buline.
Copiii stau ghemuit cu capul plecat:
Suntem mândri ghiocei,
Mititei şi frumuşei.
Capu-i ca un clopoţel
Şi facem cling, cling cu el. (ridică capul şi îl clatină)
Către soare ne-nălţăm
Şi în vânt ne legănăm. (se ridică şi se leagănă)
Tragem hora noastră mare,
Primăvara e în zare. (în horă)
1-2-3 Hora e de ghiocei.
4-5-6-7 Să jucăm până la noapte.
8-9-10 somnul să ne-ncerce. (stânga-dreapta-ghemuit)

9
SARCINA 7: ”Dragii mei, acum a venit momentul să îi arătăm Zânei cât de frumos știți să
pictați. Ea ne-a lasat niște tablouri, care sunt triste pentru că nu au culoare. Noi le vom înveseli, va
trebui să pictăm „Copăcei înfloriți”.
Ne vom ridica de pe scăunele şi ne vom muta la măsuţe. Voi face intuirea materialelor ”Ce
avem pe măsuțe?” (foi cu copăcei, acuarele, pensule, pahare de apă, servețele). ”Zâna Primăvara ne-
a trimis un tablou să ne arate cum i-ar plăcea ei să arate acesta.”
Se prezintă şi se analizează modelul:
„ Priviţi cu atenţie şi spuneţi ce părţi ale copacului înflorit lipsește?” (sesizează absenţa
floricelelor)
Se explică şi se demonstrează tehnica de lucru. Voi preciza copiilor etapele succesive şi
voi executa simultan acţiunile. Le voi atrage atenţia să nu mişte tabloul (fișa), să înceapă redarea
părţilor de sus în jos (pentru a nu murdări), mai întâi floricele, apoi trunchiul, să nu pună multă apă
(se usucă greu), să respecte conturul.
Apoi se fac exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:
”Palmele eu le-am deschis,
Pumnișorii i-am închis,
Iar apoi îi răsucesc
Și pe masă ciocănesc.
Degetele le întind
Cu ele la pian să cânt.”
Voi da semnalul de începere a lucrului, dupa care voi supraveghea munca copiilor, daca au
nevoie de ajutor îi voi ajuta. Activitatea se va desfășura pe fond muzical (Cântece de Primăvară).
Voi anunța din timp momentul când vor trebiui să se apropie de finalizarea lucrării. Apoi voi da
semnalul de oprire a lucrului. Vom analiza lucrările prin metoda Turul galeriei, pe echipe: echipa
lalelelor va analiza lucrările echipei narciselor și invers. Dacă fiecare echipă a îndeplinit criteriile de
analiză (acuratețea lucrării, finalizarea acesteia) vor primi cate o bulină în dreptul floricelei echipei.

SARCINA 8: Complicarea jocului ”Rezolvarea de probleme”

10
Complicarea jocului se va realiza prin rezolvarea sarcinii plicului nr. 8 – rezolvarea de
probleme de adunare sau scădere cu o unitate în limitele 1-9. În timp ce le voi citi conţinutul
problemei, copiii vor vizualiza şi imaginile corespunzătoare.
Se vor rezolva următoarele “probleme illustrate” și se va scrie pe tabla magnetica operația
corespunzatoare:
”În coșul Zânei am găsit
9 floricele,
Dacă pe una eu o rătăcesc,
Câte flori în coș mai regăsesc? 9-1=8

”În coșul Zânei am găsit


7 mândri fluturași,
Dacă încă unul eu îi aduc,
Câți fluturi în coș mai regăsesc? 7+1=8
Se aplaudă reuşita fiecărei echipe şi primeşte o bulinuță.
Educatoarea intervine cu precizări suplimentare şi acordă sprijin dacă este cazul. Pe parcursul
jocului se acordă un feed-back pozitiv continuu.
În încheierea activității vom analiza Florile fiecarei echipe pentru a vedea echipa
câștigătoare, apoi le voi aduce aminte copiilor că nu au deschis toate coletele cu surprize primite de
la Zâna Primăvara. Vom deschide împreună ultimul pachet în care descoperă ultimul mesaj de la
Zână și recompensele. Fiecare copil primește câte o bomboană și o bulină roșie drept recompensă
pentru activitatea lui din această zi. Voi aprecia modul în care s-au comportat copiii în cadrul
activităţilor.
După încheierea jocului ,,Răspunde repede și bine!” ne vom juca jocul de mișcare ,,Ștafeta
uneltelor!”
În funcţie de ecusoanele primite la jocul anterior, copiii sunt împărţiti în două echipe (echipa
lalelelor şi echipa narciselor). Copiii sunt asezaţi pe două rânduri, unul în spatele celuilalt, în spatele
liniei de plecare.
a) Explicarea regulilor şi demonstrarea jocului
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe, „echipa lalelelor” şi „echipa narciselor” şi se vor
aşeza în şir. În faţa fiecărei echipe este trasată linia de start, la 2 m distanţă sunt aşezate 2 scaune care
reprezintă sfârşitul traseului.
Primul copil din fiecare şir va avea o lopețică în mână cu o minge mică în ea, aceasta
reprezintă ştafeta. Comanda de începere a jocului o dă educatoarea. Copiii trebuie să alerge, ocolesc
scaunul fără să îl răstoarne şi fără să piardă ştafeta, se întorc pe acelaşi traseu predau lopețica şi se
aşază pe scăunel.
Echipa care parcurge prima traseul corect, câştigă.

11
b) Executarea jocului de probă
Se execută jocul de probă pentru a vedea dacă s-au înţeles regulile.
c) Executarea jocului de către copii
Jocul se execută de câte ori ne permite timpul alocat acestei activitaţi.

ANEXE

SARCINA 1. ”Formează șirul crescător, așezând jetoanele cu numere în ordinea corectă”.


”Formează șirul descrescător, așezând jetoanele cu numere în ordinea corectă”.

SARCINA 2. ”Sub paleta fermecată/Stă o cifră supărată/Ea la tine vrea să vadă/Tot atâtea
flori grămadă!”.
SARCINA 4. ”Fluturiii s-au adunat/Ca bunica stau la sfat/Toţi par veseli, fericiţi, /Unul
însă e cam trist./Al câtelea din şir el este?/Cine, cine îl ghiceşte?”

12
SARCINA 5. - Numeşte vecinii cifrelor indicate, se va utiliza şirul fluturilor de la sarcina nr.
4

SARCINA 6. - Hora ghioceilor

SARCINA 7: ”Dragii mei, acum a venit momentul să îi arătăm Zânei cât de frumos știți să
pictați. Ea ne-a lasat niște tablouri, care sunt triste pentru că nu au culoare. Noi le vom înveseli, va
trebui să pictăm „Copăcei înfloriți”.
Ne vom ridica de pe scăunele şi ne vom muta la măsuţe.

SARCINA 8: Complicarea jocului ”Rezolvarea de probleme”


Se vor rezolva următoarele “probleme illustrate” și se va scrie pe tabla magnetica operația
corespunzatoare:
”În coșul Zânei am găsit
9 floricele,
Dacă pe una eu o rătăcesc,
Câte flori în coș mai regăsesc? 9-1=8

”În coșul Zânei am găsit


7 mândri fluturași,
Dacă încă unul eu îi aduc,
Câți fluturi în coș mai regăsesc? 7+1=8

13
14
Trasează conturul fluturelui cu carioca, folosind cât mai multe culori! Succes!

15

S-ar putea să vă placă și