Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 18.02.2021

UNITATEA DE INVATAMANT:GRADINITA cu PROGRAM


PRELUNGIT DEDA

PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR: ROSCA ( cas.BINDILA)


CARMEN MARIA

NIVEL DE VARSTA/GRUPA: 4-5 ani, nivel I,grupa mijlocie

TEMA ANUALA DE STUDIU:,,Cand , cum si de ce se intampla?“

TEMA SAPTAMANII:,,Universul”

TEMA ACTIVITATII:,,Calatorie in Univers”

SCOPUL ACTIVITATII:-Stimularea interesului de cunoastere fata de

Univers
-Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin

pictura.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ADP: Intalnirea de dimineata:,,Scrisoare de la un cosmonaut”

ADE:,,Povestea planetelor”( DLC-povestirea educatoarei prin


metoda ,,Umbrela povestitoare”,DEC-pictura)

ALA1:Constructii:,,Nave spatiale”, cuburi ,puzzle din lemn,mosaic

Stiinta:,,Gaseste planetele”

Nisip si apa:,, Urma lui Neil Armstrong pe luna”

Masa luminoasa:,,Calea lactee”

ALA2: ,,Cosmonautii “ , joc de miscare.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare

Conceptul de sine

Activare si manifestare a conceptului creativ

Finalizarea sarcinilor si a actiunilor ( persistenta in activitati)

Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE:

Manifesta creativitate in activitati diverse

Finalizeaza proiecte simple

Exerseaza cu sprijin, autoaprecierea pozitiva, in diferite situatii


educationale

Exerseaza cu sprijin ascultarea activa a unui mesaj in vederea intelegerii si


receptarii lui

Participa cu placere la jocurile ,care implica multa miscare si contact


social , reguli de joc.
OBIECTIVE:

-Sa demonstreze intelegerea mesajului unui text, ca urmare a audierii


acestuia

-Sa realizeze diferite forme tridimensionale ( nave spatiale) cu diferite piese


de constructii

-Sa picteze planetele, asa cum le percep ei

-Sa descopere cu ajutorul pensulei, planetele ascunse in faina

-Sa recunoasca elemente ale spatiului cosmic.

STATEGII DIDACTICE

METODE SI
PROCEDEE:povestirea ,conversatia,observatia,metoda ,,Tehnica visului”,
explicatia, metoda ,,Explozia stelara” jocul.

RESURSE MATERIALE: sistemul solar gonflabil, bagheta,praf magic,


jetoane , cuburi din lemn, puzzle din lemn,mozaic, masa luminoasa,jetoane
colorate transparente, proiector lumini,laptop, cort nava spatiala, umbrela
povestitoare,scrisoare, costum de cosmonaut,tavi din lemn, pensule ,
tempera,faina de grau si de malai,hartie glasata neagra,site,saci de gunoi,
folie de aluminiu, medalii.

BIBLIOGRAFIE:

***Curriculum pentru educatia timpurie 2019

*** MECT si UMPIP, ( 2008) Ghid de bune practici pentru educatia timpurie
a copiilor intre 3-6/7ani.

www.youtube.com
SCENARIUL ACTIVITATII

Activitatea debuteaza cu intrarea copiilor in sala de grupa , in rand cate unul,


purtand pe cap coronite cu planetele.La intrarea in sala de grupa vor sari prin
cele noua dreptunghiuri,in care se afla imagini cu soarele si cele opt
planete,respectand ritmul sugerat de melodia ,,Borboletinha”(
https://youtu.be/28iW_O5qWfU).

Intalnirea de dimineata:

Copiii se asaza pe scaunele pe mai multe randuri si cu distanta intre ei.

Salutul. Educatoarea le transmite un salut ,insotit de o apreciere:,,Buna


dimineata,dragi cosmonauti!Ma bucur sa ne vedem si astazi !Astazi ne vom
saluta altfel decat pana acum, fiecare copil ,va,spune,, buna dimineata, eu imi
doresc sa zbor pe planeta…” Prin exprimarea dorintei de a zbura prin Univers se
realizeaza si impartasirea cu ceilalti.

Prezenta se va face cu ajutorul panoului de prezenta,prin strigarea dupa


prenume a copiilor prezenti,iar fluturasii cu pozele celor absenti sunt asezate in
dreptul casutei.

Completarea calendarului naturii:

Copilul costumat in cosmonaut va completa calendarul naturii,(educatoarea va


aseza jetoanele)

Gimnastica de inviorare se realizeaza pe versurile:

,,Daca vreau safiu cosmonaut voinic

Fac gimnastica de mic,

Merg in pas alergator, apoi sar intr-un picior

Ma opresc ,respir usor,

Intind bratele sa zbor

Toata lumea e a mea

Cand ma asez jos pe podea.

Acesta-i doar un inceput


I-a priviti , cat am crescut!

Noutatea zilei:

Educatoarea le spune copiilor ca ,,azi dimineata cand am sosit la gradinita ,


am gasit aceasta nava spatiala(cort) insotita de o scrisoare.Oare de la cine o fi
aceasta scrisoare? Pentru a afla ,va trebui sa o citim.”

,,Buna dimineata,dragi copii.Am auzit ca, in aceasta saptamana ati invatat multe
lucruri despre Univers si de aceea m-am gandit sa trec pe la gradinita voastra sa
va las cateva surprize.Intrand in sala de grupa am observat ce sala frumoasa
aveti.Pe un perete este pictat Universul ,pe altul un cosmonaut, aveti sistemul
solar atarnat de tavan, asa ca m-am gandit ca astazi sa va invit intr-o calatorie
imaginara in Univers cu ajutorul acestei nave spatiale. Acolo va trebui sa
rezolvati mai multe sarcini.Ce spuneti,sunteti de accord?

Va imbratisez cu drag ,

Un cosmonaut”

Mesajul zilei:Daca sunteti de acord cu propunerea cosmonautului, atunci astazi


vom face ,,O calatorie in Univers”

Educatoarea va face o vraja cu ajutorul baghetei fermecate Copiii vor inchide


ochii si vor fi transformati in cosmonauti prin versurile,,Ini mini hocus-
pocus,bagheta fermecata va transforma indata in cosmonauti”,si astfel cand vor
deschide ochii cu totii se vor afla in spatiu.

Anuntarea temei si a obiectivelor activitatii didactice:

Ajunsi in spatiu copiii se asaza pe scaunele,iar educatoarea le spune ca astazi vor


asculta ,,Povestea Planetelor”,apoi vor picta planetele intalnite in povesteDupa
activitatea de pictura vom lucra si la masute pe centre,apoi in final,ne vom juca,

Dirijarea invatarii si obtinerea performatei:

Domeniul limba si comunicare

Eucatoarea le prezinta ,,Povestea Planetelor”( https://youtu.be/251viiTH8ug) ,cu


ajutorul umbrelei povestitoare. In timpul povestirii educatoarea va arunca praf
magic in momentul in care Doamna Gravitatie face si ea o magie pentru a-l ajuta
pe soare sa devina o super-flacara uriasa.Dupa audierea continutului expus de
educatoare, copiii vor fi provocati la discutii legat de ceea ce s-a intampat in
poveste, iar fixarea cunostintelor se realizeaza prin metoda,,Explozia stelara”.
Prin intrebarea ,,Ce am invatat din aceasta poveste?”, copiii cu ajutorul
educatoarei , vor identifica mesajul din poveste :,,In viata nu e bine sa fii
singur,fara prieteni”.

Domeniul estetic si creativ-pictura

Copiii se vor aseza la masute si vor picta planetele intalnite in poveste..Inainte


de a incepe lucrul se realizeaza incalzirea mainilor prin versurile:,,Noi acum
vrem sa muncim,mainile le incalzim/ Deschid pumnii incetisor si-i inchid
usor,usor/Cant la pian,la ,la,la /La tompeta , ta ,ta ,ta/Bat si toba ,
bum ,bum ,bum/Gata sunt de lucru acum!” . Inainte de incheierea activitatii de
pictura, educatoarea le spune copiilor, ca atunci cand nisipul s-a scurs din
clepsidra,toti copiii se vor opri din pictat.

Rutina:

Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini si a bea apa.,,Unul dupa altul
noi ne aranjam/ Si direct spre baie acum ne indreptam/ Pe manute ne spalam/
Linistea o s-o pastram/ Si frumos ne comportam”

Tranzitie

Cu ajutorul melodiei ,,Clap ,clap “(https://youtu.be/IqezzQ5lSdk) ,copiii


mototolesc o bucata de folie de aluminiu,respectand miscarile sugerate de
cantec , realizand astfel, luna sau meteoriti, in functie de imaginatia fiecaruia.

Acest joc muzical are rol de tranzitie spre ALA pe centre:

-sectorul Constructii-,,Nave spatiale”, din cuburi ,puzzle din lemn, mozaic

-sectorul Stiinta-,,Gaseste planeta!”- cu ajutorul pensulei vor descoperi


planetele ascunse in faina

-sectorul Nisip si apa-,,Urma lui Neil Armstrong pe luna”-pe un sac negru de


gunoi, copii vor cerne faina alba peste forme de talpici.

-sectorul Masa luminoasa-,,Calea lactee” –copii vor aseza jetoane transparente


pe masa luminoasa.

Tranzitie
Prin versurile,,Suntem prichindei isteti si zburam spre Univers/ Cu una ,
doua ,trei rachete/Pornim spre stele si planete’’, se realizeaza tranzitia spre
ALA2.

ALA2:

Vom desfasura jocul ,, Cosmonautii”.Copiii cosmonauti sunt asezati pe mai


multe randuri cu fata spre educatoare,respectand distanta de 1 m intre ei. In
spatele lor la o anumita distanta sunt grupate cate trei scaunele, reprezentand
rachetele cosmice. Cele trei scaunele reprezinta locurile pentru cosmonauti.
Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor.

La comanda de incepere a jocului,,Cosmonautii” se invartesc pe loc repetand:

,,Suntem prichindei isteti

Si zburam prin Univers!

Ne-am facut cosmonauti

Si de aceea o sa zburam

Cu care nava apucam!

Jocul are un secret,

Cel care va intarzia,

Acasa pe Pamant va sta!

Dupa ultimul vers cosmonautii alearga spre navele cosmice ca sa ocupe un


scaunel (l oc in nava), dar cel putin 3 copii vor ramane fara loc.Jocul se repeta.

Incheierea si evaluarea activitatii:

Activitatea se incheie cu adunarea copiilor pe scaunele,,revenirea pe Pamant


tot printr-o formula magica .Aici copiii isi vor aminti activitatile zilei si vor fi
solicitati sa isi exprime parerea despre activitatea preferata, care le-a ramas
imprimata in minte

Evaluarea activitatii se realizeaza prin aprecieri generale si individuale din


partea educatoarei referitoare la comportamentele copiilor si la activitatea
desfasurata. Copiii sunt recompensati cu medalii pentru cei mai buni
cosmonauti.

S-ar putea să vă placă și