Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ CE Ș TII DESPRE SISTEMUL SOLAR? ”

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
(ADP+ALA1+DLC+DOS+ALA2)

GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„CE ESTE/ A FOST/ VA FI PE ACEST PĂMĂNT?”
TEMA PROIECTULUI: „CĂLĂTORIE PRIN UNIVERS”
TEMA ACTIVITĂȚII: „SISTEMUL SOLAR”
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE : ADP+ALA1+ DLC+DOS+ALA2
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

A.D.P DOS
DLC „Cum ar fi să locuiesc pe altă „Cosmonautul”
„Ce știi despre” planetă?”
-joc didactic - -activitate practică -

BIBLIOTECĂ „SISTEMUL SOLAR!” CONSTRUCȚII


„Drumul rachetei ” ADP+ALA1+ DLC+ DOS +ALA2 „Platforma de lansare a
navei spațiale”
-labirint-

ARTA ALA 2
ȘTINȚĂ
1.Soarele și planetele - joc muizcal
„Planetele ” „Ce am aflat din enciclopedie?” 2. Telefonul fără fir

- modelaj-

2
Scopurile activității:
 Consolidarea deprinderii de comunicare în propoziții simple și dezvoltate,
folosind corect structurile gramaticale ale limbii române, dezvoltarea
capacității copiilor de a despărți în silabe și de a identifica sunetele inițiale ale
cuvintelor;
 Consolidarea deprinderilor de realiza o temă practică prin intermediul tehnicii
decupajului, lipirii.

STRATEGII :
METODE ȘI PROCEDEE : explicația, conversația , jocul didactic, observația,
demonstrația, exercițiul, problematizarea, metoda trierea asersiunilor, turul galeriei;
MIJLOACE : calendarul naturii,plastilină, planșete, creioane, labirint-fișe, enciclopedii,
lego, planșe cu planetele/ rachete/ cosmonauți ;
FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

Obiective operaționale:
ADP:
- Să descrie cum iși imagineaza viața pe o altă planetă;
- Să respecte regulile jocului propus și indicațiile educatoarei;
ALA1:
ARTĂ: „Planetele”(modelaj)
- Să realizeze, prin tehnicile specifice modelajului, cel puțin trei planete din
sistemul solar ;
- Să colaboreze cu colegii,în vederea realizării sarcinii de lucru;
- Să respecte sarcina de lucru dată și indicațiile educatoarei;
CONSTRUCȚII: „ Platforma de lansare a navei spațiale ”
- Să realizeze cel puțin o platformă, pentru lansarea navei spațiale din piesele de
lego puse la dispoziție;
- Să respecte sarcina de lucru dată și indicațiile educatoarei;
BIBLIOTECĂ: „ Drumul rachetei”-labirint ( vezi Anexa)
- Să traseze, pe labirint drumul corect către planetă;
- Să respecte sarcina de lucru dată și indicațiile educatoarei;

3
ȘTINȚĂ :„Ce am aflat din enciclopedie...?”-
- Să răsfoiască enciclopediile puse la centrul de științe;
- Să informeze colegii de la centru, cu noutățile descoperite
- Să respecte sarcina de lucru dată și indicațiile educatoarei;

ADE:
DLC:
- Să formuleze cel puțin o propoziție cu cuvintele reprezentate în imaginile de pe
jetoane, bazându-se pe modelul educatoarei;
- Să identifice corect numărul de silabe ale cuvintelor reprezentate în imaginile de
pe jetoane.
- Să reprezinte grafic, corect, cel puțin cuvintele formate din doua silabe,din totalul
cuvintelor solicitate;
- Să identifice sunetul inițialal al cuvintelor reprezentate în imaginile de pe jetoane;
- Să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;

- Să indentifice cel puțin un enunț fals/adevărat cu privire afirmațiile făcute;


DOS:
- Să respecte etapele de lucru propuse de educatoare, folosind drept reper modelul
acesteia;
- Să folosească foarfeca, lipiciul, hârtia și celelalte materiale puse la dispoziție
pentru a realiza un cosmonatut în spațiu, bazându-se pe modelul și explicațiile
educatoarei;
- Să facă aprecieri la aspectul lucrărilor colegilor( în timpul turului galeriei)
ALA 2:
- Să respecte regulile jocurilor, executând mișcările specifice pentru fiecare joc
propus;
- Să îndeplinească sarcinile de lucru propuse respectând indicațiile educatoarei;
- Să dea dovadă de fair- play pe parcursul jocurilor propuse;

4
SCENARIUL ZILEI

 MOMENTUL ORGANIZATORIC:
Se creează condițiile necesare desfășurării activităților propuse.Copiii sunt
introduși în sala de grupă, după care se vor așeza pe băncuțe.
 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Salutul: „Bună dimineața, dragi exploratori ai spațiului”
Prezența: Copiii își aleg pozele și le așează pe panoul de prezență;
Calendarul naturii: Se completează ziua, antimpul, luna și starea vremii prin cântecelul:
„Ce zi este astăzi, astăzi, astăzi?- bis
Toată ziua?
În ce lună suntem, suntem, suntem?-bis
Toată luna?
Cum este vremea afară, afară, afară? - bis
Uita-te acum!”
Cântăm cântecelul Soarelui: „Domnule Soare, Soare!
Domunule Soare,
Îndreaptă-ți razele spre mine!
Spre mine!”
Momentul de mișcare: se va realiza prin poezia :
„Bună dimineața, cer frumos! ( salută cerul)
Bună dimineața, soare luminos ( salută soarele )
Bună dimineața, micule vânt (imităm vântul cu mâinile)
Care alergi pe pământ (alergăm pe loc)
Bună dimineața planete mari și mici ( brațele lungi- brațe scurte)
Bună dimineața, pietre tari!( gemuit)
Bună dimineața exploratori mici și mari( gemuit, în picioare mâinile intinse în
sus )”

Împărtășirea cu ceilalți:
Educatoarea: Eu vă împărtășesc faptul că azi vom fi exploratorii sistemului solar!
Pentru aceasta o să faceți perechi cu colegii de lângă voi și o să le împărtășiți pe ce

5
planetă v-ar plăcea să locuiți sau să o explorați?
„Mie mi-ar plăcea să vizitez planeta Marte( Planeta Roșie ), deoarece pe ea
se afla un praf ruginiu și sunt curioasă ce se întâmplă dacă îl ating.”
Activitatea de grup: Copiii vor forma perechi, și își vor spune unul altuia pe ce
planetă le-ar placea să călătorească !La semnalul educatoarei schimbă perechea și vor
purta același dialog cu noul partener.
După ce repetăm procesul acesta de câteva ori, numesc câțiva copiii care să ne spună
ce au aflat de la colegii cu care au dialogat.
 CAPTAREA ATENȚIEI:
Noutatea zilei : Cineva bate la ușă și ne aduce o cutie în care vom afla sarcinile de lucru
pentru ziua în curs. La finalizarea corecta a sarcinilor copiii vor primi câte un pașaport
pentru călătoria în spațiu.
ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
Împreună cu copiii deschidem cutia și descoperim sarcinile pentru centrele de joc
Copiilor le sunt prezentate sarcinile de la centrele de joc, unde sunt invitați prin tranziția
„Către centre ne-ndreptăm și frumos să ne jucăm”
ARTĂ: „Planetele ”-modelaj copiii sunt invitați să realizeze planetele sistemului solar,
respectând caracteristicile de mărime și culoare. Vor realiza o compoziție plastică
individuală.
COSNTRUCȚII: „Platforme de lansare ”- copiii primesc piese Lego,iar după modelul
pregătit anterior de educatoare sau după propria imaginație, vor realiza platforme de
lansare pentru navele spațiale.
BIBLIOTECĂ: „Drumul spre planetă( labirint) ”– copiii vor trasa linii pentru a
evidenția traseul corect al rachetei spre planetă.
ȘTIINȚĂ :„Ce am aflat din enciclopedie...?”- copiii vor căuta informații utile despre
sistemul solar,în enciclopediile puse la dispoziție. Informațiile sunt utile pentru „micii
exploratori”, în eventualitatea că vor deveni cosmonauți sau cercetători la NASA.
* Produsele obținute la ALA 1 vor fi expuse la centrul tematic.

 DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
În cutia primită, găsim o serie de bilețele cu indicații despre jocul pe care il
vom juca „Ce știi despre?”, pe care le citim pe rând, după finalizarea fiecărei sarcini
propuse :

6
Varianta I
1.FORMULEAZĂ PROPOZIȚII CU URMĂTOARELE CUVINTE( pe care le vor afla
reprezentate pe jetoane): lună, stea, pământ, rachetă, astronaut, planetă, inel, satelit;
După citirea biletului, le explic copiilor modul de lucru. Luăm din plicul
descoperit un jeton și formulăm o propoziție despre acea imagine. Reprezentăm grafic
propoziția. După exemplificare invit pe rând copiii să repete procedeul.
Varianta II
 MERGI LA RACHETA DE PE PĂTUȚUL TĂU.
 GÂNDEȘTE-TE CE OBIECTE AI LUA CU TINE DACĂ AI MERGE ÎN
SPAȚIU? (carte, apă, mașina, păpusă, creion,cască etc...)
 DESPARTE-LE ÎN SILABE.
 REPREZINTĂ-LE GRAFIC.
După citirea biletului , voi exemplifica modul de lucru apoi îi invit să realizeze
sarcina propusă, urmărind corectitudinea modului de lucru.
După finalizarea sarcinilor citesc următorul bilet:
Varianta III
 REVINO PE SCAUNUL TAU!
 RASPUNDE REPEDE SI BINE : CU CE SUNET ÎNCEP CUVINTELE: Marte,
inel , astronaut, cometă, Neptun, Luna ?
 ASOCIAZĂ SUNETUL INIȚIAL AL CUVINTELOR CU LITERA
CORESPUNZĂTOARE
Copii sunt invitați în față, pe rând și li se dă să extragă câte un jeton. Li se cere să
denumească ce este reprezentat în imagine, apoi să identifice litera corespunzatoare
sunetului inițial.

Prin tranziția : „Hai un șir noi să formăm,


Și la baie să plecăm,
Să ne hidratăm!
Pentru spațiu
Ne-antrenăm !” copiii sunt invitați să mergă la baie apoi se vor pregăti
pentru următoarea activitate propusă.
Varianta IV
Identifica cuvinte care incep cu sunetele: A, M, I, C, N,;

7
DOS
Copiii vor fi împărțiți la mesele de lucru unde or primi materialele de lucru.Cu
ajutorul copiilor vom denumi materialele de pe mese. Le voi prezenta modul de lucru și
produsul final. Înainte de a începe , vom efectua exercițiile de încălzire a mușchilor mici
ai mânilor, prin versurile:
„Un arici cu țepii mici,
În cosmos a plecat
Țepii și i-a ridicat
Și căpșorul și-a mișcat
Vai, vai ce arici
Ce arici cu țepii mici! ”

La finalizarea lucrării, copiii vor analiza produsele finale și vor acorda steluțe
pentru lucrările care s-au încadrat în cerințele menționate la început (TURUL
GALERIEI).
ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI
 URMĂTORUL JOC SE NUMEȘTE: ADEVĂRAT SAU FALS. EȘTI
PREGĂTIT? CAUTĂ CUTIA ALBASTRĂ!
- Cuvântul „rachetă”are o silabă! (F)- se solicita varianta corectă
- Cuvântul „cometă” începe cu sunetul „N” ! (F)- se solicita varianta corectă
- Afirmația: „ Pe Lună merg cu racheta!” este o propoziție!( A)
- Cuvântul „Soare” are două silabe !(A)
- Cuvântul „astronaut” începe cu sunetul „I” !. (F)- se solicita varianta corectă
- Folosind inițialele zilelor săptămânii descopăr denumiri ale planetelor (A)- se
exemplifică

 ALA 2:
 Joc muzical:
Copiii grupei vor cânta și vor executa mișcările sugerate de versurile
cântecului prezentat mai sus.

8
SISTEMUL SOLAR (joc cu text şi cânt)
SOARELE- Stea se învîrtea
Sus în cosmosul cel rece.
Şi pentru că se plictisea
El o planetă îşi chema:
MERCUR.
MERCUR cel mic se tot rotea
pe lângă imensul Soare -stea
şi pentru că cu el nu se juca
altă planetă îşi chema:
VENUS.
VENUS ardea şi se rotea
cu Mercur pe lângă Soare-stea
şi pentru că nu-i prea plăcea
Planeta albastră îşi chema:
PĂMÂNTUL.
PĂMÂNTUL iubea din suflet viaţa sa
plante, om şi animale
şi chiar dacă nu se plictisea
planeta cea roşie-şi chema:
MARTE.
MARTE era planeta cea mai cea
stiţi voi, cea cu marţienii
şi pentru că sigur nu se ştia
cea mai mare planetă o apăra:
JUPITER.
Imensul JUPITER se îndrăgostea
de frumoasa ei vecină.
şi pentru că nu mai suporta
ei trei inele-i dăruia:
SATURN.
SATURN aşa inelată cum era
mândră în jurul ei privea

9
şi pentru că pe nimeni nu iubea
altă planetă îşi chema:
URANUS.
URANUS era trista că avea
inele mult mai mici ca Șaturn
şi pentru că tare îşi dorea
ea o prietenă-aştepta:
NEPTUN.
NEPTUN stătea şi se tot gândea
că e numai gaz albastru
şi pentru că o prietenă-şi dorea
la cea mai mică apela:
PLUTO.
OPT erau şi se roteau
în jurul stelei noastre soare.
şi pentru că prietene erau
una pe alta se strigau:
MERCUR, VENUS, PĂMÂNT, MARTE, JUPITER, SATURN, URANUS,
NEPTUN.

Joc 2: TELEFONUL FĂRĂ FIR

 ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII
Educatoarea face aprecieri globale și individuale la modul în care s-au implicat
copiii in desfășurarea activității , după care îi recompensează cu pașapoartele catre spațiu.

10
BIBLIOGRAFIE :

 ’’ CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR (3-67)’’ –


BUCURESTI 2009
 ’’ APLICAREA NOULUI CURRICULM’’ – editura DIANA
 ’’ SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU
INVATAMANTUL PRESCOLAR (NIVEL 3-5 ANI)’’ – editura DELTA CART
EDUCATIONAL
 ’’ ACTIVITATEA INTEGRATA DIN GRADINITA’’ – editura PUBLISHING
HOUSE 2008
 ’’ METODE INTERACTIVE DE GRUP ’’ editura – ARVES
 „PIRAMIDA CUNOAȘTERII”, editura Diamnat, Pitești 2014

11
ANEXE

12
13
14

S-ar putea să vă placă și