Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. “Casuta Povestilor”,Sibiu


Grupa: Mare „Ursuletii”
Educatoarea: Condrea Anca Elena
Nivelul: II
Data: 20.01.2022
Tema anuală de studiu: Cum a fost, este și va fi aici pe Pământ?
Tema proiectului tematic: ,,Vreau sa stiu mai mult!”
Tema săptămânii: ,,Călătorie prin cosmos”
Tema activității: ,,Micii călători în Spațiul Cosmic”
Forma de realizare: activitate integrată (o zi)
Tipul de activitate: consolidarea cunoștințelor
Competente generale:
DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICARII SI A PREMISELOR CITIRII SI SCRIERII
 Manifestarea unor premise ale citirii si scrierii, in contexte de comunicare diferite.
DEZVOLTAREA FIZICA, A SANATATII SI IGIENEI PERSONALE
 Utilizarea motricitatii grosiere si a motricitatii fine in contexte de viata familiare

Competente specifice:
DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICARII SI A PREMISELOR CITIRII SI SCRIERII

2
 Asimilarea unor elemente ale scisului; folosirea diferitelor modalitati de comunicare grafica si orala pentru transmiterea
unui mesaj

DEZVOLTAREA FIZICA, A SANATATII SI IGIENEI PERSONALE


 Utilizarea mainilor si a degetelor pentru realizarea de activitati variate

Scopul activitatii:

Consolidarea unor premise ale citirii si scrierii, in contexte de comunicare diferite si a utilizarii motricitatii grosiere si a
motricitatii fine in contexte de viata familiare.

Obiective operaționale:

Până la finalul activității, copiii vor fii capabili:

O1 – Să formuleze propoziții cu ajutorul cuvintelor: avion, elicopter, elice, aeroport;


O2 - Să despartă în silabe următoarele cuvinte: cosmos, elicopter, pilot, univers;
O3 – Să redea sunetele cu care încep următoarele cuvinte: Jupiter, Neptun, Marte, Venus, Mercur, Uranus, Saturn, Pluto, Pământ;
O4 – Să prezinte pluralul acestor cuvinte: avion, pilot, cosmonaut, planetă, elicopter, stea, rachetă;
O5 – Să descrie planșele prezentate în timpul activității pe baza alegerii;
O6 – Să recunoască elementele spațiului cosmic prezentate;
O7 - Să utilizeze tehnicile de lucru însuşite anterior (decupare, rupere, lipire);
O8 - Să finalizeze lucrările conform cerințelor date;
O9 – Să răspundă corect la întrebările adresate.

3
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, jocul, demonstrația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: ecusoane, cățelușa Laika, enciclopedii, cărți, reviste, planșe, coli hârtie, cerneală, pic, biscuiți Salatini, simboluri
decupate, coronițe (cu steluțe, rachete, planete, cosmonauți), panouri, forme decupate, autocolant, DVD, recompense
(acadele pe băț lipite de rachete), cutie ambalată, bilețele pentru coronițe, plicuri, laptop, lipici, foarfecă
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupuri

Sistem de evaluare:
Forme de evaluare: evaluare formativă
Metode de evaluare: observare curentă, verificare orală
Categorii de activități abordate:
1. Activități pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC) – Educarea limbajului ,,Misterele Cosmosului” – joc didactic
Domeniul Om și Societate (DOS) – Activitate practică colectivă ,,Călătorie în Cosmos” - decupare, rupere, lipire
2. Jocuri și activități didactice alese (ALA 1)
Bibliotecă: ,,Plimbare în Cosmos” – citire enciclopedii – convorbire, descriere
Artă: ,,Spațiul Cosmic” – decolorare cu ajutorul picului (realizare de steluțe pe coli de hârtie pictate cu cerneală)
Construcții: ,,Racheta în Cosmos” – construim racheta din biscuiți Salatini

ALA 2 - joc de mișcare: ,,Dans prin Cosmos!”


- vizionare DVD ,,Pinocchio în Spațiu”

3. Activități de dezvoltare personală (ADP)


Întâlnirea de dimineață: ,,Cățelușa Laika în Spațiul Cosmic”

4
- salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup;
- inițierea în cadrul activităților de azi prin intermediul discuțiilor despre mijloacele de transport aeriene;
- prezentarea cățelușei Laika și povestea acesteia;
- prezentarea pe scurt a temelor și obiectivelor propuse ce urmează să fie parcurse.
Rutine: primirea copiilor, salutul, micul dejun, rugăciunea la masă, igiena individuală
,,Suntem prichindei isteți și plecăm în Univers!”
Tranziții: ,,Hai copii să ne plimbăm!”, ,,Cosmonautul”, ,,Pași de cosmonaut”, ,,Este ora să mâncăm…”

Bibliografie: - “Curriculum pentru învățământul preșcolar” , Didactica Publishing House, București, 2009;
- Revista învățământului preșcolar 1-2/2013;

5
Scenariul didactic
Sala de grupă este organizată pentru buna desfășurare a activităților, de altfel și în condiții optime pentru a crea o atmosferă plăcută și
interesantă (s-a realizat un colț de Cosmos în sala de grupă). Perinițele sunt aranjate frontal, sub formă de semicerc pentru desfăşurarea întâlnirii de
dimineaţă). De asemenea, și măsuțele sunt aranjate pe arii de stimulare, pentru desfășurarea activităților pe centre, precum și materialele didactice
sunt pregătite pentru activitățile propuse în această zi.
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineață și desigur, având zâmbetul pe față! Copiii se vor așeza pe perinițe, după care vom realiza salutul
nostru de dimineață ,,Bună dimineața buburuze drăgălașe!” După care, le propun să ne salutăm ,,Bună dimineața mici cosmonauți!” Prin acest salut,
le voi stârni curiozitatea copiilor și mă voi lega de acest aspect în cadrul captării atenției. Ne vom lua de mânuțe și vom spune sloganul nostru ,,Noi
suntem prieteni!” Salutăm și mascota grupei, Bubu, de asemenea, copiii niciodată nu uită să salute cu plăcere și educatoarea, având zâmbete pline de
dragoste și bucurie ,,Bună dimineața buburuza noastră drăgălașă, Cristina!”, un salut care te îndeamnă să-i iubești tot mai mult!
În urma salutului, voi întreba copiii cum se simt astăzi, care este starea lor de spirit cu ajutorul planșelor reprezentative (Fericitul, Liniștitorul,
Supăriciul). Vom realiza trecerea la prezența copiilor prin intermediul panoului de prezență a buburuzelor și vom stabili copiii de serviciu. La
calendarul naturii, vom stabili ziua săptămânii, data, luna, anul, anotimpul și vom vedea care sunt condițiile meteorologice ale zilei. Cei care vor
prezenta datele zilei de azi și vremea sunt copiii de serviciu.
În continuare, voi iniția o discuție despre mijloacele de transport aeriene și voi face trecere la navetele spațiale, rachete, elemente ce au legătură
cu spațiul cosmic. La activitatea de grup, vom desfășura un scurt joc ,,Ce mijloc de transport aerian îmi place?” După prezentarea copiilor, voi
preciza noutatea zilei, captându-le atenția și creându-le motivația de participare la activitate, le voi prezenta musafirul nostru, cățelușa Laika, care a
adus o cutie frumos ambalată, specific temei de azi ce conține surprize. Ea a venit în vizită să se joace cu noi și să ne povestească despre călătoria ei
în spațiu.
În urma prezentării cățelușei, le voi spune copiilor povestea acesteia cu ajutorul planșelor: ,,Laika, a fost o cățelușă fără stăpân găsită pe
străzile Moscovei (capitala Rusiei). Un cosmonaut a dorit să o ia cu el în spațiu și a pregătit-o cu tot ce a avut nevoie pentru a putea merge
împreună. A ajuns în Cosmos cu acel cosmonaut și a fost primul animal care a ajuns în spațiu. Era o cățelușă foarte calmă și prietenoasă. Le-a
permis astronauților să exerseze cu ea comenzile de "Șezi" și "Culcat" în spații înguste. Totodată, au învățat-o să nu roadă firele aparatelor care
erau înăuntrul navetelor spațiale. A fost o călătorie pe cinste și i-a plăcut mult cățelușei în spațiul cosmic.” De asemenea, voi prezenta prin

6
intermediul unui bilețel temele și obiectivele ce urmează să fie parcurse: ,,- Bună!! Eu sunt Laika și am venit să vă vizitez! Vreau să vă spun că azi
veți merge și voi într-o călătorie în Cosmos alături de doamna educatoare! Vă întrebați cum veți face acest lucru? Eeeei, uite așa:
- O să vă jucați un joc numit ,,Misterele Cosmosului,, în care o să fiți patru grupe: grupa Stelelelor, grupa Cosmonauților, grupa
Rachetelor și grupa Planetelor. La acest joc veți avea parte de niște probe de care trebuie să treceți cu succes! Aceste probe se află în
cutia mea și o să le rezolvați pe rând. Pentru a ști din ce grupe faceți parte, o să primiți de la mine niște coronițe cu simbolul fiecărei
grupe!
- După ce terminați jocul, o să realizați spațiul cosmic al vostru, o să lipiți steluțe, rachete, planete și cosmonauți cu autocolant.
- Apoi, o să vă jucați pe centre, o să mergeți în dreptul lor cu ajutorul ecusoanelor care le veți primi în piept. O să lucrați la Construcții,
unde veți realiza racheta, o să lucrați la Artă, unde trebuie să realizați steluțe iar la Bibliotecă o să citiți cărți și veți discuta cu doamna
educatoare despre ceea ce ați observat.
- Să nu uităm că după aceste activități, o să vă jucați împreună cu doamna educatoare un joc numit ,,Dans prin Cosmos,, după care, o să
vizionați ,,Pinocchio în spațiu,, iar apoi am o surpriză pentru voi!,,
Astfel, au fost prezentate și temele care se vor desfășura în această zi. Vom căuta în cutia cățelușei și vom împărți ecusoanele pentru centrele de
activitate, ca la momentul potrivit să le avem în piept. În urma primirii ecusoanelor, vom alege și coronițele cu simbolurile fiecărei grupe. Voi
propune copiilor să alegem niște bilețele dintr-o cutiuță, astfel încât vom avea coronița specifică jocului nostru ce urmează să fie desfășurat.
Le propun copiilor să realizăm o tranziție ,,Hai copii să ne plimbăm, despre Cosmos să-nvățăm!” Ne vom pregăti pentru activitatea de educarea
limbajului, în care copiii se așează pe scăunelele puse sub formă de semicerc. Perinițele vor fi adunate de copiii de serviciu.

DLC – Educarea limbajului: ,,Misterele Cosmosului” – joc didactic


Voi prezenta copiilor faptul că vom desfășura un joc numit ,,Misterele Cosmosului”, în care va trebui să rezolvăm niște sarcini și vom învăța
lucruri noi despre Spațiul Cosmic. Grupele sunt formate conform coronițelor primite. De asemenea, menționez faptul că, Laika va fii alături de noi în
timpul jocului, deoarece, ea ne va da sarcinile pe care să le rezolvăm și tot cu ajutorul ei, vom afla lucruri minunate despre spațiul cosmic. Așadar,
regulile jocului sunt prezentate în felul următor: în funcție de coronița primită, copiii formează grupe specifice (grupa Stelelor, grupa Cosmonauților,
grupa Rachetelor și grupa Planetelor). Le spun copiilor că sarcinile pe care le primim de la cățelușă, le vom rezolva cu câte un copil de la fiecare
grupă, în dreptul fiecărei probe. Dacă vom reuși să rezolvăm câte o sarcină, vom primi câte o informație despre spațiul cosmic (pe bază de planșe

7
puse în plicuri numerotate). Desigur, pentru fiecare răspuns corect, vom atribui un punct, prin simbol, pe panoul de joc. Fiecare grupă va avea șansa
de a oferi răspuns sarcinilor prezentate. Voi realiza demonstrația jocului, pentru a înțelege mai bine ce trebuie să facă. Totodată, în decursul jocului,
copiii vor primi noutăți despre spațiul cosmic (în funcție de sarcini, vor fi plicuri cu planșe și informații):
- Plicul nr. 1 – Cosmosul: univers, spațiu infinit care înconjoară pământul, spațiu în care se află planete, stele.
- Plicul nr. 2 – Planete: corp ceresc care nu are lumină și se învârte în jurul soarelui. Primesc lumină și căldură de la soare.
Numele planetelor:
Jupiter: Numit regele planetelor, Jupiter este cea mai mare dintre acestea.

Neptun : Planetă rece și îndepartată. Neptun este planeta cu cei mai puternici curenți de aer din Sistemul Solar.

Marte: Planeta cea mai asemănătoare cu Pământul, Marte are puțin peste jumătate din suprafața Pământului. Marte este o planeta rece și

care nu are viață.

Venus: Lumina reflectată de suprafața norilor face din Venus o planetă strălucitoare pe cerul Pământului. Cea mai fierbinte planetă din

cauza căldurii primite de la Soare.

Mercur: cea mai apropiată de Soare, a doua planetă ca mărime și cea care se mișcă cel mai repede.

Uranus: este greu de observat de pe Pământ.

Saturn: A doua planetă ca mărime și a șasea planetă de la Soare este Saturn.

Pluto: planetă din rocă și gheață, întunecată și rece. (este foarte mică și specialiștii consideră că nu mai face parte din grupa planetelor)

Pământ (Terra): Cea mai mare dintre cele patru planete din apropierea Soarelui, Pământul, este singura care întreține viață și care are apă

din abundență. (informații suplimentare)

- Plicul nr. 3 – Stele, soare, lună


Stea – Corp ceresc cu lumină proprie
Soare –  Corp ceresc principal în jurul căruia se învârtesc pământul și celelalte planete ale sistemului. De la soare primim lumină, căldură și
cu ajutorul căruia este zi.
Lună – corp ceresc, astru, satelit, se învârte în jurul pământului
8
- Plicul nr. 4 – Racheta și cosmonaut.
Racheta – navetă spațială, cu ajutorul căreia putem ajunge în cosmos.
Cosmonaut – conducătorul unei nave cosmice, astronaut.
Aceste patru plicuri sunt deschise în funcție de fiecare probă, precum și de fiecare sarcină rezolvată. În urma desfășurării probelor, a sarcinilor
rezolvate și informațiilor oferite, copiii vor avea parte de o complicare a jocului: va veni în față un reprezentant din fiecare grupă, va închide ochii și
va pune mâna pe o planșă pe care o va explica. De asemenea, va primi punctaj și în cadrul acestei probe. La final, vom desemna toate grupele
câștigătoare, din cauza faptului că fiecare grupă are șansa să rezolve corect sarcinile și astfel, vom fii toți căștigători. Pentru această reușită, cățelușa
Laika ne spune că are surprize pentru noi la finalul activităților, deoarece mai avem de parcurs niște etape până a ne bucura de ele.
Voi aprecia modul de participare al copiilor în cadrul desfășurării jocului și al implicării de care au dat dovadă, după care le propun să realizăm
tranziția ,,Pași de cosmonaut” pentru a merge la baie.

DOS – Activitate practică colectivă ,,Călătorie în Cosmos” - decupare, rupere, lipire


Ne vom întoarce de la baie și le propun copiilor să se așeze la măsuțe în funcție de simbolul coroniței, care este pus și pe masă. Înainte de a
începe activitatea vom realiza tranziția ,,Cosmonautul”:

Dintr-o veche trotinetă Urc pe scările de lemn Dar de-o fi s-ajungi pe lună,
Singur mi-am făcut rachetă Și bunica-mi face semn. Spune-i lunii să-mi mai dea
Cu elice și motor - Hai mamaie, mergi pe lună? Douăzeci de ani mai mult,
Și sunt pregătit să zbor. - Nu merg dragă, că-s bătrână! Să te văd cosmonaut.

Așadar, copiii vor lucra tot pe grupe, aceleași care au fost și la activitatea anterioară. Le prezint copiilor faptul că fiecare grupă are în față
materiale cu ajutorul cărora va trebui să realizeze anumite lucruri. Grupa Rachetelor trebuie să realizeze rachete prin decupare, rupere și lipire. La fel
se întâmplă și cu grupa Stelelor, Cosmonauților și Planetelor. Voi oferi explicații generale privind modul de lucru, voi realiza o mică demonstrație cu
privire la ce ne-am propus să îndeplinim, după care ne vom juca cu mânuțele pentru a le încălzi: morișca înainte – înapoi, lupta degetelor și batistuța.
Voi adresa întrebări copiilor pentru a verifica dacă au înțeles ce trebuie să realizeze. Le propun copiilor să înceapă să lucreze, timp în care mă voi
implica în fiecare grupă cu ce este necesar.

9
După ce copiii au realizat elementele spațiului cosmic, o să trec pe la fiecare grupă pentru a realiza un poster numit ,,Călătorie în Cosmos” . Voi
realiza aprecieri verbale asupra modului de lucru și de participare în timpul activității. Copiii vor merge la baie.
ALA 1
În urma activității Dos, le propun copiilor să trecem la activitățile pe centre. Ne vom repartiza în funcție de ecusonul din piept. Vom avea trei
centre de activitate.
La centrul Bibliotecă avem ,,Plimbare în Cosmos”, în care vom citi enciclopedii, vom purta o convorbire despre ceea ce am descoperit și vom
descrie imaginile observate.
În dreptul centrului Artă, avem de realizat ,,Spațiul Cosmic” – unde copiii trebuie să decoreze steluțe cu ajutorul picului (pe coli de hârtie pictate
cu cerneală). Le voi explica modul de lucru, voi adresa întrebări cu privire la realizarea saricinii și voi realiza o demonstrație. Ne vom încălzi
mânuțele prin exerciții ușoare: cântăm la pian, forfecuța, deschidem – închidem pumnii, după care vor începe să lucreze.
Vom mai lucra la centrul Construcții, unde ne propunem să construim racheta din biscuiți Salatini și o vom numi ,,Racheta în Cosmos”. Le voi
oferi explicații cum trebuie să rezolve sarcina, precum voi realiza o demonstrație cu privire la construirea acesteia. În urma organizării centrelor, voi
trece pe la fiecare sector pentru a urmări modul de lucru al copiilor și a oferi ajutor unde este cazul.
ALA 2
La finalul activităților pe centre, voi propune copiilor să desfășurăm un joc de mișcare numit ,,Dans prin Cosmos”. Le voi explica regulile
jocului, după care vom realiza o demonstrație a acestuia. Jocul se desfășoară pe echipe prin intermediul coronițelor primite de dimineață. Pentru
început, le propun copiilor să stea în poziția ptiticului, după care voi spune să danseze echipa Plantelor (de exemplu) pe un fond muzical. Astfel, va
dansa grupa Planetelor, iar celelalte grupe vor aștepta până vor fi numite. Prima regulă este dansul grupelor, după care, le propun copiilor să ne
amestecăm și voi numi din nou grupa care dansează. Ne vom juca câteva minute sub această formă, după care, în timpul unui fond muzical de câteva
secunde, copiii trebuie să-ți formeze grupele inițiale, să se regăsească în echipele lor. Atunci când melodia se va opri, echipele trebuie să fie formate
în funcție de coronițele avute.
După încheierea jocului, copiii vor veni pe scăunelele aranjate potrivit pentru a viziona un DVD, cu ,,Pinocchio în Spațiu”. Această activitate
liber aleasă are ca scop sistematizarea cunoștințelor asimilate în timpul activităților. Le explic preșcolarilor că vom viziona desene animate care au
legătură cu spațiul cosmic și despre ce am învățat azi în timpul activităților.

10
În urma vizionării DVD-ului, vom iniția o discuție cu privire la activitățile care s-au desfășurat. Voi realiza aprecieri verbale și globale
referitoare la modul de participare și implicare al copiilor în cadrul activităților parcurse în timpul zilei. Vom primi și recompense de la cățelușa
noastră, Laika, niște bombonele sub forma unor rachete. Mulțumim Laika!  Vom ieși la masă prin tranziția ,,Este ora să mâncăm… frumos acum
ne-ncolonăm, luăm o rachetă și la masă noi plecăm!”

Desfășurarea activității
Strategii didactice
Evenimentele Timp Ob. Evaluare
didactice Op. Conținutul științific Metode Resurse Forme
și procedee materiale de
organizare
1. Moment 2 min Se vor asigura condițiile optime pentru Frontală
organizatoric desfășurarea activităților: aerisirea sălii de
grupă, pregătirea perinițelor sub formă de
semicerc, precum și a materialelor didactice
necesare.

2. Captarea atenției 10 După ce ne-am așezat pe perinițe, vom Conversația Frontală Observare
min realiza curentă
salutul, prezența și vom stabili copiii de
serviciu, care va prezenta datele zilei de azi, Explicația
precum și cele meteorologice.
Voi iniția o discuție despre mijloacele de
transport aeriene și voi face trecere la navetele
spațiale, rachete, elemente ce au legătură cu Cățelușa
spațiul cosmic. La activitatea de grup, vom Laika
desfășura un scurt joc numit ,,Ce mijloc de Observația
transport aerian îmi place?” Cutie
Voi capta atenția copiilor prin noutatea zilei,
care se transpune prin sosirea unui musafir, Ecusoane
prin o cățelușă pe nume Laika, ce ne aduce și o
cutie mare ce conține surprize. Cutiuță cu
Cutia conține ecusoanele ce vor fi împărțite bilețele
copiilor, coronițe cu simboluri cosmice și (alegere de
recompense. Laika ne aduce și povestea ei, coronițe)
11
care ne spune că ,,Laika, a fost o cățelușă fără
stăpân găsită pe străzile Moscovei (capitala Planșe
Rusiei). Un cosmomaut a dorit să o ia cu el în
spațiu și a pregătit-o cu tot ce a avut nevoie Coronițe
pentru a putea merge împreună. A ajuns în
Cosmos cu acel cosmonaut și a fost primul
animal care a ajuns în spațiu...”
3. Anunțarea 4 min Prin intermediul bilețelului adus de cățelușa
temei noi și a Laika, vom afla și ce dorește să realizăm
obiectivelor astăzi, la activități: Conversația Bilețel Frontală Observare
,,- Bună!! Eu sunt Laika și am venit să vă curentă
vizitez! Vreau să vă spun că azi veți merge și Explicația
voi într-o călătorie în Cosmos alături de Cutia
doamna educatoare! Vă întrebați cum veți face
acest lucru? Eeeei, uite așa: Observația
- O să vă jucați un joc numit ,,Misterele Ecusoane
Cosmosului,, în care o să fiți patru grupe:
grupa Stelelelor, grupa Cosmonauților, grupa
Rachetelor și grupa Planetelor. La acest joc Coronițe
veți avea parte de niște probe de care trebuie
să treceți cu succes! Aceste probe se află în
cutiuța mea și o să le rezolvați pe rând. Pentru
a ști din ce grupe faceți parte, o să primiți de
la mine niște coronițe cu simbolul fiecărei
grupe!
- După ce terminați jocul, o să realizați
spațiul cosmic al vostru, o să lipiți steluțe,
rachete, planete și cosmonauți cu autocolant.
- Apoi, o să vă jucați pe centre, o să mergeți
în dreptul lor cu ajutorul ecusoanelor care le
veți primi în piept. O să lucrați la Construcții,
unde veți realiza racheta, o să lucrați la Artă,
unde trebuie să realizați steluțe iar la
Bibliotecă o să citiți cărți și o să discutați
despre ce lucruri ați descoperit
- Să nu uităm că după aceste activități o să
vă jucați împreună cu doamna educatoare un
joc numit ,,Dans prin Cosmos” după care, o
12
să vizionați ,,Pinocchio în spațiu” iar apoi am
o surpriză pentru voi!,,
Vom împărți ecusoanele pentru centrele de
activitate și vom alege coronițele cu ajutorul
unor bilețele pentru restul activităților.
După împărțirea ecusoanelor și a
coronițelor, voi propune copiilor să realizăm o
tranziție ,,Hai copii să ne plimbăm, despre
Cosmos să-nvățăm!”
Ne vom pregăti pentru activitatea de
educarea limbajului, în care copiii se așează pe
scăunelele puse sub formă de semicerc.
Perinițele vor fii adunate de copiii de
serviciu.

4. Dirijarea 40 DLC - Educarea limbajului: ,,Misterele


învățării min Cosmosului” – joc didactic

În urma întâlnirii de dimineață, voi prezenta


copiilor faptul că vom desfășura un joc numit Conversația Frontală
,,Misterele Cosmosului”, în care va trebui să Cățelușa Observare
rezolvăm niște sarcini și vom învăța lucruri Laika curentă
noi.
Grupele sunt formate conform coronițelor Cutia Individuală
primite. Laika va fii alături de noi în timpul Explicația
jocului, deoarece, ea ne va da sarcinile pe care Coronițe
să le rezolvăm și tot cu ajutorul ei, vom afla
lucruri minunate despre spațiul cosmic. Jocul Panouri
Așadar, regulile jocului sunt prezentate în
felul următor: Planșe
- în funcție de coronița primită, copiii
formează grupe specifice (grupa Stelelor, Plicuri
grupa Comonauților, grupa Rachetelor și Pe grupe
grupa Planetelor). Simboluri
- le spun copiilor că sarcinile pe care le
primim de la cățelușă, le vom rezolva cu câte
un copil de la fiecare grupă, în dreptul fiecărei
probe.
13
- dacă vom reuși să rezolvăm câte o sarcină,
vom primi câte o informație depspre spațiul
cosmic (pe bază de planșe puse în plicuri
numerotate).
- desigur, pentru fiecare răspuns corect, vom
atribui un punct, prin simbol, pe panoul de joc.
- fiecare grupă va avea șansa de a oferi Demonstrația
răspuns sarcinilor prezentate.
Voi realiza demonstrația jocului, pentru a
înțelege mai bine ce trebuie să facă.
În desfășurarea jocului, copiii vor primi
noutăți despre spațiul cosmic (în funcție de
O1 sarcini, vor fi plicuri cu planșe și informații):
,,Bună ziua buburuzelor. Începem cu prima Frontală
probă. Ia să vedem dacă știți voi să formulați Evaluare
propoziții cu următoarele cuvinte: avion, Individuală orală
elicopter, elice, aeroport”.
(informații) Plicul nr. 1 – Cosmosul: univers,
spațiu infinit care înconjoară pământul, spațiu
O2 în care se află planete, stele.
Următoarea sarcină se referă la despărțirea în
silabe a următoarelor cuvinte: cosmos,
elicopter, pilot, univers.
Plicul nr. 2 – Planete: corp ceresc care nu are
lumină și se învârte în jurul soarelui. Primesc
lumină și căldură de la soare.
Numele planetelor:
Jupiter: numit regele planetelor, Jupiter este
cea mai mare dintre acestea.
Neptun : planetă rece și îndepartată. Neptun Observare
este planeta cu cei mai puternici curenți de aer curentă
din Sistemul Solar.
Marte: Planeta cea mai asemănătoare cu
Pământul, Marte are puțin peste jumătate din
suprafața Pământului. Marte este o planeta rece
și care nu are viață.
Venus: Lumina reflectată de suprafața norilor
14
face din Venus o planetă strălucitoare pe cerul
Pământului. Cea mai fierbinte planetă din
cauza căldurii primite de la Soare.
Mercur: cea mai apropiată de Soare, a doua
planetă ca mărime și cea care se mișcă cel mai
repede.
Uranus: este greu de observat de pe Pământ.
Saturn: A doua planetă ca mărime și a șasea
planetă de la Soare este Saturn.
Pluto: planetă din rocă și gheață, întunecată și
rece. (este foarte mică și specialiștii consideră
că nu mai face parte din grupa planetelor)
Pământ (Terra): Cea mai mare dintre cele
patru planete din apropierea Soarelui,
Pământul, este singura care întreține viață și
O3 care are apă din abundență. (informații
suplimentare)
În urma despărțirii în silabe, le propun
copiilor să redea suntele cu care încep
următoarele cuvinte: Jupiter, Neptun, Marte,
Venus, Mercur, Uranus, Saturn, Pluto, Pământ
(Terra).
- Plicul nr. 3 – Stele, soare, lună
Stea – Corp ceresc cu lumină proprie
Soare –  Corp ceresc principal în jurul căruia
se învârtesc pământul și celelalte planete ale
sistemului. De la soare primim lumină, căldură
și cu ajutorul căruia este zi.
Lună – corp ceresc, astru, satelit, se învârte în
O4 jurul pământului.
O altă sarcină se referă la pluralul unor
cuvinte: avion, pilot, cosmonaut, planetă,
elicopter, stea, rachetă.
- Plicul nr. 4 – Racheta și cosmonaut.
15
Racheta – navetă spațială, cu ajutorul căreia
putem ajunge în cosmos.
O5
Cosmonaut – conducătorul unei nave cosmice,
astronaut.
Complicarea jocului presupune ca un copil
din fiecare grupă, să închidă ochii și să pună
mâna pe o planșă pe care o va explica.
În funcție de răspunsuri, grupele vor primi
puncte (sub formă de simbol) pe panoul
jocului, precum și informații cu privire la
Spațiul Cosmic.
Voi aprecia modul de participare al copiilor
în cadrul desfășurării jocului și al implicării de
care au dat dovadă, după care le propun să
realizăm tranziția ,,Pași de cosmonaut” pentru
a merge la baie.

DOS – Activitate practică


colectivă ,,Călătorie în Cosmos” - decupare,
rupere, lipire

Ne vom întoarce de la baie și le propun


copiilor să se așeze la măsuțe în funcție de Panou
simbolul coroniței, care este pus și pe masă. (poster)
Înainte de a începe activitatea vom realiza Frontală
tranziția ,,Cosmonautul”. Autocolant
Copiii vor lucra tot pe grupe, aceleași care Evaluare
au fost și la activitatea anterioară. Lipici Pe grupe orală
Le voi prezenta copiilor faptul că fiecare
O6 grupă are în față materiale cu ajutorul cărora va Forme Individuală
trebui să realizeze anumite lucruri. decupate Observare
Voi numi copii pentru a recunoaște curentă
elementele spațiului cosmic prezentate. Foarfecă
Grupa Rachetelor trebuie să realizeze
rachete prin decupare, rupere și lipire. La fel se
întâmplă și cu grupa Stelelor, Cosmonauților
și Planetelor.
16
Voi oferi explicații generale privind modul
de lucru, voi realiza o mică demonstrație cu
privire la ce ne-am propus să îndeplinim, după Conversația
care ne vom juca cu mânuțele pentru a le
încălzi: morișca înainte – înapoi, lupta Explicația
degetelor și batistuța.
Voi adresa întrebări copiilor pentru a Demonstrația
O7 verifica dacă au înțeles ce trebuie să realizeze.
Le propun copiilor să înceapă să lucreze, timp Exercițiul
în care mă voi implica în fiecare grupă cu ce
este necesar.
În timp ce lucrează, voi urmări ca
preșcolarii să utilizeze tehnicile de lucru
însuşite anterior (decupare, rupere, lipire).
O8 După ce copiii au realizat elementele
spațiului cosmic, o să trec pe la fiecare grupă
pentru a realiza un poster numit ,,Călătorie în
Cosmos”, astfel încât, copiii au finalizat
lucrările conform cerințelor date;
Voi realiza aprecieri verbale asupra
modului de lucru și de participare în timpul
activității.
Copiii vor merge la baie prin pașii
cosmonautului.

5. Obținerea 20–25 ALA 1 Observare


performanței min curentă
În urma activității Dos, le propun copiilor
să trecem la activitățile pe centre. Ne vom Conversația
repartiza în funcție de ecusonul din piept. Vom Enciclopedii Frontală
avea trei centre de activitate.
La centrul Bibliotecă avem ,,Plimbare în Pic
Cosmos”, în care vom citi enciclopedii, vom Explicația
purta o convorbire despre ceea ce am Coli de
descoperit și vom descrie imaginile observate. hârtie Individuală
În dreptul centrului Artă, avem de realizat Demonstrația
,,Spațiul Cosmic” – unde copiii trebuie să Biscuiți
decoreze steluțe cu ajutorul picului (pe coli de Salatini
17
hârtie pictate cu cerneală). Le voi explica Exercițiul
modul de lucru, voi adresa întrebări cu privire
la realizarea saricinii și voi realiza o
demonstrație.
Ne vom încălzi mânuțele prin exerciții
ușoare: cântăm la pian, forfecuța, deschidem –
închidem pumnii, după care vor începe să Evaluare
lucreze. orală
Vom mai lucra la centrul Construcții, unde
ne propunem să construim racheta din biscuiți
Salatini și o vom numi ,,Racheta în Cosmos”.
Le voi oferi explicații cum trebuie să rezolve
sarcina, precum voi realiza o demonstrație cu
privire la construirea acesteia.
În urma organizării centrelor, voi trece pe
la fiecare sector pentru a urmări modul de
lucru al copiilor și a oferi ajutor unde este
cazul.

6. Asigurarea 5-6 ALA 2


feed-back-ului min
În urma activităților pe centre, le voi Frontală Observare
propune copiilor să desfășurăm un joc de curentă
mișcare numit ,,Dans prin Cosmos”. Conversația Pe grupe
Voi prezenta regulile jocului, după care Laptop
vom realiza o demonstrație a acestuia. Explicația Individuală
Jocul se desfășoară pe echipe prin Coronițe
intermediul coronițelor primite de dimineață. Demonstrația
Pentru început, le propun copiilor să stea în
poziția ptiticului, după care voi spune să
danseze echipa Plantelor (de exemplu) pe un
fond muzical.
Astfel, va dansa grupa Planetelor, iar
celelalte grupe vor aștepta până vor fi numite.
Prima regulă este dansul grupelor, după care,
le propun copiilor să ne amestecăm și voi numi
din nou grupa care dansează. Ne vom juca
câteva minute sub această formă, după care, în
18
timpul unui fond muzical de câteva secunde,
copiii trebuie să-ți formeze grupele inițiale, să
se regăsească în echipele lor.
Atunci când melodia se va opri, echipele
trebuie să fie formate în funcție de coronițele
avute.

7. Evaluarea 9 min După încheierea jocului de mișcare, copiii


performanțelor vor veni pe scăunelele aranjate potrivit pentru Conversația Frontală Observare
a viziona un DVD, cu ,,Pinocchio în Spațiu”. DVD curentă
Această activitate liber aleasă are ca scop Explicația Indviduală
sistematizarea cunoștințelor asimilate în timpul Evaluare
activităților. orală
Le explic preșcolarilor că vom viziona
desene animate care au legătură cu spațiul
cosmic și despre ce am învățat azi în timpul
activităților.
O9 În urma vizionării DVD-ului, vom iniția o
discuție cu privire la activitățile care s-au
desfășurat.

8. Încheierea 3 min Voi realiza aprecieri verbale și globale


activității referitoare la modul de participare și implicare Conversația Recompense Frontală Observare
al copiilor în cadrul activităților. curentă
Vom primi recompense de la cățelușa Individuală
noastră, Laika, niște bombonele sub forma
unor rachete. Vom ieși la masă prin tranziția
,,Este ora să mâncăm…”

19
20

S-ar putea să vă placă și