Sunteți pe pagina 1din 27

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIȚA

EDUCATOARE:

GRUPA

DATA: 6 februarie 2020

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cosmosul”

TEMA ZILEI: „Călătorie în Univers”

FORMA DE REALIZARE: activitate cu conținuturi integrate: ADE (DȘ 2,


DOS 2) + ALA 1+ ALA 2

TIP DE ACTIVITATE: mixtă

COMPETENȚE VIZATE:

A1. Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă


familiare;

A2. Valorificarea conduitei senzorio-motorii, pentru orientarea mișcării;

B1. Inițierea interacțiunilor cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;

B2. Manifestarea unor comportamente prosociale, de acceptare și respectare a


diversității;

C1. Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei în învățare;

C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

C3. Activarea și manifestarea potențialului creativ;

D1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

E1. Identificarea unor relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

E2. Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru


rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
E3. Formularea unor explicații simple privind caracteristicile structurale și
funcționale ale lumii înconjurătoare.

COMPORTAMENTE URMĂRITE:

A. 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,


specifice vârstei;

1.2 Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare;

1.3 Utilizează mâinile și degete pentru realizarea de activităţi variate;

2.1 Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea
cu mediul;

B. 1.1 Manifestă încrederea în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu


aceştia;

1.3Participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;

2.2 Își însușește, respectă regulile și înțelege efectele acestora în planul


relațiilor sociale în contexte familiare;

2.3. Exersează asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte


variate;

C. 1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea de


lucruri noi;

2.1 Realizează sarcini de lucru cu consecvență;

3.2 Își dezvoltă creativitatea prin activități artistico – plastice, muzicale și


practice, în conversații și povestiri creative;

D. 1.1. Exersează ascultarea activă a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea


lui (comunicare receptivă);

E. 1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul


apropiat

1.5. Realizează dirijat activități simple de investigare a mediului, folosind


instrumente şi metode specifice;

2.1 Se familiarizează cu conceptul de număr şi cu numeraţia;


2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;

3.2. Identifică caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului.

SCOPUL ZILEI: Dezvoltarea simțului auditiv prin intonarea unor cântece;


exersarea capacităților intelectuale, estetice și practice, prin antrenarea în
jocurile și ocupațiile ludice preferate, consolidarea cunoștințelor și
reprezentărilor corecte privind numerația 1-10.

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ADP:

 Întâlnirea de dimineață: „Călătorie prin Univers”


 Rutine specifice
 Tranziții: „Mâna sus și mâna jos!”, „Ghici ghicitoarea mea!”

ALA1:

 Joc de masă: „Asociază jetoanele”


 Joc de rol: „Centrul NASA”
 Științe: „Curcubeul” (experiment)

ADE:

 DȘ 2: „Misiune în spațiu” (joc didactic- consolidare numerația 1-10)


 DOS 2: „ Racheta spațială” (confecționare)

ALA2:

 „Astronauții și extraterestrul” (predare joc de mișcare)


 „Soarele și stelele” (consolidare joc distractiv)

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul didactic,


exercițiul, problematizarea

Mijloace didactice: calendarul naturii, imagini diverse, vas, oglindă, lanternă,


jetoane, rachetă din carton, tablă magnetică, ghicitori, role de hârtie igienică,
lipici, mască extraterestru, stimulente

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe


Bibliografie:

 M.E.N, Curriculum pentru educație timpurie, 2019;


 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu
care operează curriculumul pentru educație timpurie;
 Petrovici, Constantin, (2014), Didactica activităților matematice în
grădiniță, Editura Polirom, Iași
 Cioflica, S., Dosa, D., Universul, o lume nemărginită- proiect tematic,
jocuri educative, informații utile, Editura TehnoArt
 Petricică, M., Petre, M., (1973), Metodica predării activităților manual în
grădinița de copii, Editura didactică și pedagogică, București
Scenariul zilei
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

ETAPELE ACTIVITĂȚII:salutul, prezența,completarea calendarului


naturii,mesajul zilei, regulile grupei, gimnastica de înviorare

SCOPUL: Dezvoltarea capacității de comunicare, de împărtășire a ideilor și


experiențelor proprii cu ceilalți, creearea unei atmosfere pozitive în sala de
grupă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să sesizeze absența sau prezența unui coleg din grupă;
- să identifice simbolurile specifice caracteristicilor zilei (vreme, anotimp,
data, îmbrăcăminte)
- să execute mișcările sugerate de versurile recitate

I. Salutul
Voi saluta copiii cu formula specifică momentului zilei „Bună
dimineața, copii isteți!”, asigurând ordinea și așezarea copiilor
corespunzătoare în semicerc.

II. Prezența
După intonarea cântecului „Ursuleții s-au trezit” (anexa 1), se va face
strigarea copiilor pe nume, identificând prezenții și absenții împreună
cu aceștia.

III. Calendarul naturii


Vom stabili în mod frontal anotimpul în care ne aflăm, data de astăzi,
starea vremii și modul de îmbrăcăminte specific acestei vremi, numind
câțiva copii să poziționeze jetoanele corespunzătoare pe calendarul
naturii.

IV. Împărtășirea cu ceilalți


Se vor observa fotografiile de la ieșirea cu tematică spațială
„Universul- copiii pe Marte” și vom discuta experiențele trăite,
împărtășind cu ceilalți și alte informații interesante legate de tema
cosmosului.
V. Activitatea de grup
Se va realiza prin intonarea versurilor „Mâna sus și mâna jos” (anexa
2) care ne vor indica mișcările de înviorarare și ne vor creea o bună
dispoziție fizică.
VI. Tranziția
„Ghici ghicitoarea mea!” : copiilor li se vor spune mai multe ghicitori
legate de soare, stele, lună (anexa 3) și vor răspunde la ele atunci când
vor fi numiți.

Anexa 1
Ursuleții s-au trezit, În urechi, pe subsiori,
Bună dimineața! Pe ochi și pe dințișori
Iepurașii s-au trezit, Bine e să fii curat,
Bună dimineața! Îngrijit și pieptănat.

Șoriceii s-au trezit, Ca să faci tot ce poftești


Bună dimineața! Și ca să nu te grăbești,
Și copiii s-au trezit, Fii devreme la culcare
Bună dimineața! Și devreme la sculare.

Ritmul de înviorare Să n-alergi după tramvai,


L-a cuprins pe fiecare. Ca să nu te împiedici, vai!
După ce și-au făcut patul, Și o să fii de toți iubit,
A urmat apoi spălatul. Sănătos și fericit.

Anexa 2
Mâna sus și mâna jos, Hai zâmbiți cu mine toți acum copii
Mâna sus și scutură frumos, Asta-i tot, să știi!
Piciorul sus, piciorul jos, Hai zâmbiți cu mine toți acum copii
Piciorul sus și scutură-l frumos, Asta-i tot, să știi!

Anexa 3
„E un disc mare, roșcat E o învelitoare mare, mare
Și pe boltă aruncat, Plină cu pietre strălucitoare.
În zori când apare el, (Cerul și stelele)
Stelele se-ascund pe cer”
(Soarele) După deal, dintr-un tezaur
Au țâșnit săgeți de aur.
Galbenă și luminată (Razele soarelui)
Sau ca un corn arată
Pe cer când se zărește Licurici pe bolta mare,
Lumea toată o iubește. Apar noaptea cand nu-i soare.
(Luna) Ceru-i ca un giuvaier,
Dar in ziua, toate pier!
(Stelele)
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1 (ALA 1)

DATA:6.02.2020

GRUPA:mare „Buburuzele”

TEMA DE STUDIU:„Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI:„Cosmosul”

TEMA ZILEI: „Călătorie în Univers”

CATEGORIA DE ACTIVITATE:Jocuri și activități liber alese (ALA1)

TIP DE ACTIVITATE:mixtă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:Însuțirea cunoștințelor legate de formarea unor


fenomene în natură; exersarea capacităților intelectuale, estetice și practice prin
antrenarea în jocurile și ocupațiile ludice preferate.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:

 Centrul Joc de masă: „Asociază jetoanele”


 Centrul Joc de rol: „Centrul NASA”
 Centrul Științe: „Curcubeul” (experiment)

OBIECTIVE:

O1: să asocieze corespunzător jetoanele puse la dispoziție, potrivind obiectul cu


umbra sa;

O2: să experimenteze formarea artificială a curcubeului, cu ajutorul obiectelor


pregătite (vas, apă, lanternă, oglindă);

O3: să explice în termeni simpli formarea curcubeului cu ajutorul luminii;

O4: să participe cu interes la activitate, cooperând cu colegii de la același


centru.
STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode și procedee:conversația, explicația, demonstrația, observația, joc


de rol, apreciere verbală;
2. Mijloace didactice:jetoane , puzzle, rachetă din carton, centru de
comandă „NASA”, vas, apă, lanternă, oglindă
3. Forma de organizare:individual, pe grupe
Nr SECVENŢELE OB CONŢINUTUL STRATEGII DIDACTICE
Crt. ACTIVITĂŢII OP.
INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
DIDACTICE METODE MIJLOACE FORME DE
DIDACTICE DIDACTICE ORGANIZARE

Asigurarea condiţiilor necesare Conversația Vas cu apă, Frontal


1. Moment organizatoric desfăşurării activităţii: oglindă, Observarea
-pregătirea materialelor lanternă, comportamentului
didactice: vas cu apă, oglindă, rachetă, copiilor
lanternă, rachetă, jetoane jetoane
- intrarea copiilor în sala de
grupă

Care este tema săptămânii


noastre?
2. Captarea atenţiei R: Tema săptămânii este Conversația Vas cu apă, Frontal
Cosmosul. oglindă, Observarea
lanternă, comportamentului
Ce material vedeți pregătite pe rachetă, copiilor
mese? jetoane
R. Vas cu apă, oglindă,
lanternă, rachetă, jetoane.
Astăzi la centrul Științe veți
3. Anunţarea temei şi puea să faceți exprimentul Jetoane
enunțarea obiectivelor „Curcubeul”, prin care veți Conversația Vas cu apă, Frontal Capacitatea
observa modul de formare a Rachetă copiilor de a
acestuia. Puteți opta pentru oglindă înțelege mesajul
centrul Joc de rol, unde vă verbal;
puteți juca de-a astronauții cu Explicația
racheta spațială de la NASA, Capacitatea de a-și
iar la centrul Joc de masă veți alege un sector la
putea asocia jetoanele puse la care să lucreze;
dispoziție.

Copiii decid unde vor să se Capacitatea de a


joace, așezându-se în zona de Conversația Frontal asocial corespunzător
jetoanele puse la
Dirijarea învăţării activitate dorită. dispoziție, potrivind
4. obiectul cu umbra sa.
La centrul Știință vor face
experimentul „Curcubeul” cu Individual Capacitatea de a
O1 materialele pregătite, la centrul experimenta formarea
Joc de masă vor putea asocia Explicația Pe grupe artificială a
curcubeului, cu
jetoanele cu cele ajutorul obiectelor
corespunzătoare, iar la centrul Experimen- pregătite (vas, apă,
O2 Joc de rol se vor putea juca de- tul lanternă, oglindă).
a astronauții.
Capacitatea de a
explica în termeni
Voi observa discret activitatea simpli formarea
O3 din toate cele 3 sectoare și voi curcubeului cu ajutorul
interveni doar atunci când este luminii;
necesar pentru a da o sugestie
sau o explicație suplimentară. Capacitatea de a
O4 participa cu interes la
activitate, cooperând
cu colegii de la același
centru.
5. .
Obținerea Voi trece pe la fiecare sector și
performanței le voi analiza activitatea și conversația Frontal
modul de implicarea a fiecărui
copil.

Încheierea activităţii
6. Voi face aprecieri generale și Observarea
individuale legate de implicarea Conversația Frontal comportamentului
copiilor în activitatea de la copiilor.
sectoare.
ACTIVITATE PE DOMENIU EXPERIENȚIAL

NIVEL: II

GRUPA: mare „Buburuzele”

TEMA ANUALĂ:„Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:„Cosmosul”

DOMENIU: DȘ2+ DOS

TEMA ACTIVITĂȚII: „Misiune în spațiu”

MIJLOC DE REALIZARE: jocul didactic+ confecție

TIPUL ACTIVITĂȚII:consolidare

SCOP:

• Consolidarea cunoștințelor referitoare la gruparea și ordonrea obiectelor după criterii date,


numerația în limitele 1-10, utilizarea corespunzătoare a numeralului ordinal.

• Formarea capacității și deprinderilor de a urma etapele de lucru în confecționarea unui


material, consolidarea deprinderii de a integra prin lipire elementele într-o compoziție unitară.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1: să numere în șir crescător și descrescător în limitele 1-10;

O2: să formeze mulțimi cu 1-10 obiecte după criterii date, apreciind global cantitățile acestora;

O3:să numere conștient în concentrul 1-10, prin gest de încercuire;

O4: să realizeze punerea în corespondență a obiectelor pentru aprecierea globală a acestora: mai
multe, mai puține, tot atâtea;

O5: să indice jetonul lipsă prin numeralul ordinal.

O6: să denumescă materialele de lucru necesare (rolă de hârtie, forme ducpate, lipici);

O7:să respecte etapele de confecție în ordinea prezentării acestora;


O8:să lucreze îngrijit, cu aspect curat;

O9: să aprecieze critic lucrările colegilor.

SARCINA DIDACTICĂ: Gruparea și ordonarea obiectelor după criterii date, numărarea


crescătoare, descrescătoare, asocierea număr cantitate și invers, indicarea obiectelor prin
numeralul ordinal

ELEMENTE DE JOC: așteptarea, mânuirea jetoanelor, aplauze, stimulente

REGULI DE JOC: Câte un copil va veni la panou și va extrage o steluță cu sarcini, care vor fi
rezolvate atât prin manipularea materialelor, cât și verbal. Copiii care au fost activi și au
răspuns corespunzător vor primi câte un marțian ca amintire din misiunea spațială îndeplinită.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, demosnstrația, exercițiul,


jocul didactic

MIJLOACE DIDACTICE: tablă magnetică, steluțe cu sarcini, jetoane cu astronauți, stele,


rachete, cifre, pietre de pe Lună, role de hârtie, forme decupate (ușă, suport, coif), lipici, stele,
panoul, stimulente

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:

 Petrovici, Constantin, (2014), Didactica activităților matematice în grădiniță, Editura


Polirom, Iași
Demersul didactic

Nr SECVENŢELE CONŢINUTUL STRATEGII DIDACTICE


Crt. ACTIVITĂŢII INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
DIDACTICE METODE MIJLOACE FORME DE
DIDACTICE DIDACTICE ORGANIZARE

Asigurarea condiţiilor necesare Conversația tablă Frontal Observarea


1. MOMENT desfăşurării activităţii: magnetică, comportamentului
ORGANIZATORIC -aşezarea mobilierului în afiș, steluțe copiilor
formă de semicerc; cu sarcini,
-pregătirea materialelor jetoane cu
didactice: tablă magnetică, afiș, astronauți,
steluțe cu sarcini, jetoane cu stele,
astronauți, stele, rachete, cifre, rachete,
pietre de pe Lună, stimulente cifre, pietre
- intrarea copiilor în sala de de pe
grupă Lunăstimule
nte

Se va realiza prin prezentarea Conversația afiș Frontal


2. CAPTAREA afișului cu misiunea spațială pe steluțe Observarea
ATENȚIEI care o avem de îndeplinit și comportamentului
observarea steluțelor copiilor
corespunzătoare fiecărei etape.
Dragi copii, astronautul Marti
s-a rătăcit de racheta lui
spațială și pentru a ajunge la ea
trebuie să pășească pe câte o
stea. Însă aceste stele au sarcini
pe care el singur nu știe să le
rezolve și are nevoie de ajutorul
nostrum si ar vrea să îi
confecționam și o rachetă,
deoarece a uitat unde a lăsat-o.

3. ANUNŢAREA Astăzi,copii, vom desfășura Conversația Frontal Capacitatea


TEMEI ŞI jocul „Misiune spațială”, vom copiilor de a
OBIECTIVELOR forma mulțimi, apoi vom înțelege mesajul
număra prin încercuire, verbal;
crescător/ descrescător , vom
indica obiectele prin numeralul Explicația
ordinal învățat, apoi vom
confecționa o racheta pentru
astronautul Marti
Câte un copil va veni și va
DIRIJAREA extrage o steluță, de pe care eu explicația Frontal
4. ÎNVĂȚĂRII voi citi sarcina didactică. Pe
rând va trebui să rezolvați
sarcina mânuind jetoanele, dar
și prin exprimare verbală.

Jocul de probă: tablă Capacitatea de a


Voi chema un copil în față și îl demonstrația magnetică, număra în șir
voi ruga să aleagă de pe masă o afiș, steluțe crescător și
steluță; după ce voi citi sarcina cu sarcini, descrescător în
de pe aceasta, copilul o va jetoane cu limitele 1-5.
rezolva și va fi îndrumat la astronauți,
locul său prin aplauze. stele,
Capacitatae de a
rachete,
Jocul propriu-zis cifre, forma mulțimi cu
1-5 obiecte după
Va veni câte un copil în față și Jocul Individual criterii date,
va avea de rezolvat câte o didactic apreciind global
sarcină didactică: să formeze cantitățile
mulțimi cu jetoanele date, să Exercițiul acestora;
numere conștient prin
încercuire, să ordoneze Capacitatea de a
crescător/ descrescător șirul Observarea Individual număra conștient
numeric, să precizeze vecinii tablă în concentrul 1-5,
unor numere, să indice jetonul magnetică, prin gest de
lipsă prin exprimarea afiș, steluțe
încercuire;
numeralului ordinal, să cu sarcini,
Capacitatea de a
determine diferența „mai mult jetoane cu
cu un obiect”, „mai puține” sau astronauți, realiza punerea în
„tot atâtea”. Conversația stele, corespondență a
Dacă răspunsul este corect, rachete, obiectelor pentru
copilul va fi aplaudat și va fi cifre, aprecierea globală
îndrumat spre locul său, iar a acestora: mai
dacă are ezitări, i se va explica multe, mai puține,
sarcina și îl voi îndruma spre tot atâtea.
raspunsul corespunzător. Capacaitatea de a
indica jetonul
Complicarea jocului
lipsă prin
O voi realiza prin jocul de Frontal
numeralul
atenție „De câte ori am bătut?”.
Le voi cere preșcolarilor să fie Problemati- ordinal.
atenți la numărul de bătăi din zarea
palme și să îl specifice. Voi
repeta aceasta de câteva ori,
cerând la final și acoperirea
urechilor și numărarea cu
ajutorul văzului.
5 OBȚINEREA a) Prezentarea și analizarea Capacitatea de a
PERFORMANȚEI modelului Explicarea rolă de denumi
Le voi prezenta copiilor hârtie, materialele de
modelul de rachetă și Observarea forme lucru necesare
posibilitatea utilității acestui ducpate, ( rolă de hârtie,
material confecționat: în jocuri, lipici forme ducpate,
în ornare, pentru
lipici);
înfrumusețarea sălii de grupă Frontal
sau pentru expoziție. conversația

b) Intuirea materialului
Voi numi un copil să observe și
să denumească materialele
necesare realizării lucrării- rolă
de hârtie, forme decupate,
lipici.
c) Explicarea și
demonstrarea
procedeelor de lucru Explicarea
rolă de Frontal
Le voi prezenta copiilor etapele Observarea hârtie,
de lucru în confecționarea forme
rachetei. ducpate,
Etapa I- asamblarea suportului lipici
triunghiular în rola de hârtie
Etapa a II-a- lipirea ușii și a Conversația
semnului NASA
Etapa a III-a – lipirea coifului
din hârtie ca acoperiș al
rachetei
Etapa a IV-a- asamblarea și
lipirea formelor de foc la baza
rolei de hârtie
Iar pentru copiii care
finalizează mai repede, voi
pune la dispoziție material
suplimentar pentru ornare
(steluțe colorate).

Voi numi un preșcolar să


enumere etapele, pentru a
verifica înțelegerea acestora.

5. .
ASIGURAREA Se va realiza prin joul „Perechi
RETENȚIEI ȘI A de...” prin care copiii, stând în Joc didactic Frontal
TRANSFERULUI cerc, vor trebui să se formeze în
mulțimi de 1 element ( 1 copil),
2 elemente (2 copii), de 3,4 și
5, explicând și motivul pentru explicația
care unii copii rămân fără
pereche.

6. ĨNCHEIEREA Se vor face aprecieri generale și Conversația Stimulente Frontal Observarea


ACTIVITĂŢII individuale legate de comportamentului
participarea copiilor la copiilor.
activitate și se vor oferi
stimulente cu marțieni.
ACTIVITATE PE DOMENIU EXPERIENȚIAL

NIVEL: II

GRUPA: mare B

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Cosmosul”

DOMENIU: DOS 2- Activitate practică

TEMA ACTIVITĂȚII: „Racheta spațială”

MIJLOC DE REALIZARE: confecție

TIPUL ACTIVITĂȚII:formare de priceperi,deprinderi

SCOP: OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1: să denumescă materialele de lucru necesare (rolă de hârtie, forme ducpate,


lipici);

O2:să respecte etapele de confecție în ordinea prezentării acestora;

O3:să lucreze îngrijit, cu aspect curat;

O4: să aprecieze critic lucrările colegilor.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:Observarea, conversația, explicația,


demonstrația

MIJLOACE DIDACTICE:role de hârtie, forme decupate (ușă, suport, coif),


lipici, stele, panoul nor

FORME DE REALIZARE: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:Petricică, M., Petre, M., (1973), Metodica predării


activităților manual în grădinița de copii, Editura didactică și pedagogică,
București
PROCES TEHNOLOGIC

Etapa I- poziționarea suportului triunghiular în rola de hârtie,

prin spațiile decupate

Etapa a II-a- lipirea ușii și a semnului NASA pe rolă

Etapa a III-a – lipirea coifului din hârtie ca acoperiș al rachetei

Etapa a IV-a- asamblarea și lipirea formelor de foc la baza

rolei de hârtie, prin interior


ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)

GRUPA: mare B

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Cosmosul”

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: ALA (Activități liber alese II)

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII:

 „Astronauții și extraterestrul” (predare joc de mișcare)


 „Soarele și stelele” (consolidare joc distractiv)

MIJLOC DE REALIZARE: joc de mișcare/ joc distractiv

SCOP: dezvoltarea deprinderilor motrice de bază și a atenției prin intermediul


jocului de mișcare și a jocului distractiv, precum și crearea stării de bună
dispoziție și relaxare prin intermediul atmosferei de joc

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1: să respecte regulile jocului;

O2:să execute mișcările lente specifice unui astronaut în spațiu;

O3:să participe cu interes la activitate.

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

ELEMENTE DE JOC: aplauze, mască, suspansul

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:Observarea, conversația, explicația,


experiment, jocul didactic

MIJLOACE DIDACTICE: mască de extraterestru

BIBLIOGRAFIE:

 Cioflica, S., Dosa, D., Universul, o lume nemărginită- proiect tematic,


jocuri educative, informații utile, Editura TehnoArt
Nr SECVENŢELE OB CONŢINUTUL STRATEGII DIDACTICE
Crt. ACTIVITĂŢII OP.
INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
DIDACTICE METODE MIJLOACE FORME DE
DIDACTICE DIDACTICE ORGANIZARE

Se creează un spațiu suficient Conversația Frontal


1. MOMENT pentru desfășurarea jocului. Observarea
ORGANIZATORIC Se pregătesc materialele comportamentului
necesare și se asigură ordinea și copiilor
atenția copiilor.
Copiii vor forma un cerc în
mijlocul grupei.

2. CAPTAREA Voi prezenta copiilor masca de


ATENȚIEI extraterestru și vom purta o Conversația Mască de Frontal Observarea
scurtă discuție despre extraterestru comportamentului
posibilitatea existenței acestora. copiilor

ANUNŢAREA TEMEI Copii, astăzi vom învăța jocul


3. ŞI OBIECTIVELOR „Astronauții și extraterestrul”, Explicația Frontal Capacitatea
JOCULUI iar la final vom juca jocul pe copiilor de a
care deja îl cunoașteți „Soarele înțelege mesajul
și stelele”. verba
Explicarea și demonstrarea
jocului Conversația Mască frontal
DESFĂȘURAREA Se alege un copil care ve fi extraterestru
4. ACTIVITĂȚII O1 extraterestrul. Ceilalți copii Explicația Capacitatae de a
sunt astronauții. La startul însuși regulile
jocului, astronauții se mișcă jocului.
prin spațiu și în momentul când
vine extraterestrul se opresc din
mișcare. Dacă vreun astronaut
s-a mișcat, este luat de
extraterestru la el în casă, iar la
următoarea rundă vor veni
amândoi. Jocul continuă până
când toți astronauții sunt luați
de extratereștrii.

Desfășurarea jocului de probă Demonstra- frontal


Se va desfășura jocul de probă ția
cu câtiva copii, pentru explicația
verificarea înțelegerii regulilor
jocului. Capacitatea de a
O2 executa mișcările
Desfășurarea propriu-zisă a lente specifice unui
jocului astronaut în spațiu.
Se începe jocul și se continuă
O3 până când toți astronauții au Jocul Capacitatea de a
fost capturați de extratereștri. didactic participa cu interes
Voi interveni doar atunci când la activitate.
regulile jocului sunt încălcate.
În partea a doua a activității, se
va consolida jocul distractiv
„Soarele și stelele”.
Educatoarea este în impostaza
soarelui, iar copiii sunt stelele.
Atunci când soarele este treaz,
toate razele trebuie să își
găsească câte un ascunziș
pentru a nu fi găsite de soare,
iar când vine noaptea, soarele
merge la culcare și toate stelele
ies pe cer și dansează.

Voi face aprecieri asupra


5. ĨNCHEIEREA modului în care s-a desfășurat Conversația Surprizele Frontal Observarea
ACTIVITĂŢII jocul, sunt numiți copiii care au comportamentului
respectat regulile jocului copiilor.

S-ar putea să vă placă și