Sunteți pe pagina 1din 21

4.

PROIECT DIDACTIC
pentru activitate integrată

Data: 21.02.2020
Profesor pentru învățământul preșcolar: Vacaru Ramona
Unitatea de învățământ: G.P.N. - Școala Gimnazială ”Dimitrie Vatamaniuc”, Sucevița
Nivel de vârstă/ Grupa: 3-5 ani/ nivel I, grupa mică-mijlocie ”Fluturașii”
Tema anuală de învățare: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: ”Noapte și zi”
Tema activității:”Animale diurne, animale nocturne”
Categoria de activități de învățare: Activități liber alese și activitate pe domeniu experențial
Elemente componente ale activităţii integrate: A.L.A. 1 + A.D.E. (D.P.M.)
A.L.A. 1 – „Animale ziua și noaptea”
Centrul – Artă: „Animale diurne” - desen
Centrul – Construcții “Căsuțe pentru animale” – construcții din materiale naturale
Centrul - Știință: “Animale nocturne” - puzzle
A.D.E. – D.P.M. -„Animalele la locul lor” – parcurs aplicativ
Scopul:
Obiective operaționale:
 să utilizeze corespunzător instrumentele şi materialele de lucru, respectând indicațiile
educatoarei;
 să coloreze siluetele animalelor diurne folosind tehnici specifice;
 să îmbine corect piesele de puzzle, construind imagini reprezentative pentru animale
nocturne;
 să construiască cuiburi pentru bufnițe din materialele puse la dispoziție;
 să interrelaționeze cu ceilalți, dovedind empatie, toleranță, respect;
 să exprime prin propriile cuvinte activitatea desfășurată individual și în cadrul
grupului;
 să execute corect deprinderi motrice și utilitar-aplicative: mers de pe un picior pe
celălalt, mers în echilibru și târârea, păstrând o ținută corporală corectă;
 să sintetizeze informațiile primite într-o piramidă.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca în echipă,
metoda interactivă ”Piramida”.
 Resurse materiale: siluete animale diurne, creioane colorate, creioane cerate, coșulețe,
piese de puzzle cu animale nocturne, crenguțe de copac, carton, lipici, jetoane cu animale
diurne și nocturne, decor din natură, bancă, scaune, ață.
 Forme de organizare: frontal, pe grupe
Durata: 1 oră
Bibliografie:
 MEN, (2019), “Curriculum pentru educație timpurie”;
 Vieriu, D., Alecsa, I., Răileanu, D., ”Proiectarea pas cu pas – Îndrumător pentru cadrele
didactice din învățământul preșcolar”, Ed. Diamant, Pitești, 2013;
 Oprea C.L., “Strategii didactice interactive”, Ed. E.D.P., Bucureşti, 2007;
 Gheorghina B., Taiban M., „Metodica jocurilor şi a programului distractiv”, Ed.
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

Copiii vor intra în grupă pe versurile cântecelului ”Câte unul pe cărare/ Mergem în
pădurea mare”. Ajunși la centrul tematic, copiii se vor aşeza în semicerc, pe jos.
Activitatea debutează cu identificarea în sala de grupă a elementului surpriză – o
machetă. Aceasta ilustrează un peisaj din natură, împărţit în două: într-o parte a peisajul se
regăsesc elemente diurne: soarele, norii și în cealaltă parte a peisajului, elemente nocturne: luna,
stelele (captarea atenţiei). Copiii află că în cele două peisaje vor să-și facă apariția și niște
animale, doar că au nevoie de ajutorul lor pentru a-și găsi locul potrivit. După ce își manifestă
interesul pentru tema propusă, copiilor le sunt prezentate cele trei centre de interes deschise și ce
presupune lucrul la fiecare dintre acestea și aceștia își vor alege, în funcție de preferințe, centrul
dorit.
Prin intermediul tranziției: „Acum a sosit momentul de mânuțe să ne luăm, spre centre
să ne îndreptăm și fumos să ne jucăm!”- copiii se vor îndrepta către centre, unde vor descoperi
materialele necesare pentru realizarea sarcinilor de lucru, le vor identifica, se vor discuta regulile
care trebuie respectate şi le vor fi prezentate sarcinile pe care le au de realizat.
Astfel, la Centrul Arte, copiii vor găsi pe măsuţe siluete reprezentând animale diurne,
respectiv: ursul și veverița, pe care ei trebuie să le coloreze. De asemenea, tot pe masă se va afla
un coşuleţ în care vor pune siluetele după ce le-au terminat de colorat.
La Centrul Ştiinţe, copiii vor găsi pe mesele de lucru piese de puzzle-uri pe care ei vor
trebui să le identifice şi să le lipească peste imaginea suport. Pe masă va mai fi şi un coşuleţ în
care vor aşeza puzzle-uri după ce le vor finaliza. Puzzle-urile vor reprezenta 2 animale nocturne,
respectiv: bufnița și ariciul.
La Centrul Construcții, copiii vor găsi pe măsuţe crenguțe mici de copac, lipici și
carton. Pe bucățile rotunde de carton, vor trebui să lipească crenguțele pentru a forma cuiburi
pentru bufnițe.
Înainte de începerea propriu-zisă a activităţii, copiii vor fi antrenaţi să efectueze exerciţii
de încălzire a muşchilor mici ai mâinii, executând diverse mişcări sugerate de următoarele
versuri: ”Avem zece degețele/ Ce putem face cu ele/ Dăm din degețele/ Facem o căsuță, o
măsuță/ Un păhărel, ca să bem apa din el.”; ”Degetele-mi sunt petale/ Se închid ca-ntr-un
boboc/ Se deschid precum o floare/ Boboc – floare/ Boboc – floare.”
Copiilor li se va ura: ”Spor la lucru!” şi pe parcursul activităţii vor fi sprijiniți şi motivaţi
în realizarea sarcinilor de lucru.
După finalizarea lucrărilor, prin îndemnul ”Măsuțe vesele și ordonate!”, copiii vor face
ordine pe măsuțele de lucru. Apoi, vor forma un trenuleţ şi vor face o plimbare imaginară către
macheta prezentată la începutul activității, luând cu ei şi coşuleţele cu materialele lucrate pe care
le vor aşeza pe o masuţă aflată alături. Se vor intona următoarele versuri: “Trenul face tu, tu, tu/
De plecare-i gata/ De e soare sau e vânt/ Fuge ca săgeata/ Tu, tu, tu!” (tranziţie)
Odată ajunși la centrul tematic, copiii vor fi încurajați și îndrumați să așeze produsele
lucrate de ei la locurile potrive, fiind ghidați de sugestiile educatoarei.
În continuare, copiii sunt provocați să plece într-o călătorie, în căutarea animalelor despre
care s-a vorbit. Vor porni, cu grijă, cântând ”Bat din palme: clap, clap, clap/ Din picioare: trap,
trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la joacă noi pornim” (T).
Se vor executa exercițiile de pregătire a organismului pentru efort, urmărindu-se
activitarea sistemelor ce alcătuiesc organismul prin exerciții ample ce angrenează în mișcare
grupe mari de mușchi, educarea percepțiilor spațio-temporale, educarea respirației voluntare, a
capacității de adaptare la efortul fizic. Se vor executa, astfel, exercițiile de influențare selectivă a
aparatului locomotor, prin care se urmărește dezvoltarea mobilității articulare și supleții
musculare, pregătirea, prin exerciții fizice a segmentelor corporale ce vor fi solicitate pentru
parcurgerea parcursului aplicativ.
Copiii trebuie să parcurgă cu grijă un traseu ce presupune trecerea peste bușteni, mersul
în echilibru pe un trunchi de copac și târârea pe sub pânzele de păianjen (mai multe fire de ață
subțire legate de două scăunele, la circa 30 de centimetric de sol). Se va demonstra fiecare
exercițiu în parte, apoi, pe rând, copiii vor parcurge traseul și vor ajunge în poienița fermecată,
unde se vor așeza, în liniște, pe câte o floricică.
Aici vor descoperi o planșă mare pe care este reprezentat un peisaj dintr-o pădure, în care
se află multe animale, atât diurne cât și diurne. Sub această planșă se află o piramidă pe care
copiii trebuie să o completeze, ajutați fiind de ghicitorile și întrebările educatoarei. La fiecare
răspuns corect, copilul numit va alege fotografia corespunzătoare și o va așeza la locul indicat de
educatoare, pe piramidă.
1. Alege imaginea cu pădurea.
2. Despre ce fel de animale am vorbit astăzi? (R.: animale diurne și animale nocturne)
3. Unde trăiesc animalele despre care am vorbit astăzi? (R.: în scorbură, în vizuină, în
cuib)
4. Ghicitori despre animale:
Bufnița: ”E o babă supărată/ Șade-n scorbură uscată/ Are ochii de motan/ Ș seamănă cu-n
hultan.”
Ariciul: ”E rotund și mic: o minge/ Însă cine îl atinge îl înțeapă/ Cine-i? Ghici!/ E prietenul…”
Ursul: ”E greoi la pas, săracul/ Mormăie mereu moșneagul/ Și tot umblă prin pădure/ După
zmeură și mure.”
Veverița: ”Nu e vulpe, da-i roșcată/ În pădure ziua toată/ Ronțăie doar miez de nuci,/ Con de
brad și-alune dulci.”
Nr. Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt.
Metode şi Mijloace de Metode/
procedee învătământ indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza prin descoperirea Conversaţia macheta Probă
elementului surpriză – macheta, prin orală:
intermediul căruia se declanșează stări Observarea
afective pozitve, se activează atenția și se sistematică a
motivează dorința copiilor de a participa comporta-
la activitate. mentului
copiilor
2. Anunţarea temei şi a Se va comunica tema activităţilor, iar Conversaţia
obiectivelor contextul creat va permite accesibilizarea Expunerea
obiectivelor propuse, oferind copiilor
situaţii care să le trezească dorinţa de a
realiza lucruri noi prin oferta de lucru.
3. Prezentarea conţinutului Se va prezenta copiilor oferta de lucru Conversația - siluete Proba
si dirijarea învătării pentru activitatea pe centre, materialele şi animale practică:
sarcinile de lucru. Se vor face exerciţii de diurne;
încălzire a muşchilor mici ai mâinilor. -creioane
Centrul Artă: Prin activităţile Explicația; colorate;
desfăşurate se urmărește exersarea Demonstrația; -creioane
deprinderilor de a respecta tehnica de Exercițiul; cerate;
lucru dar şi cromatica specifică. -coșulețe;
Centrul Ştiinţe: Se urmăreşte exersarea Explicația; -piese de
deprinderilor de a rezolva corect puzzle- Demonstrația; puzzle cu
urile, redand imaginea iniţială. Exercițiul; animale
Centrul Construcții: se urmărește Explicația; nocturne;
utilizarea corectă a tehnicilor de lucru Demonstrația; - crenguțe de
învățate, exersând abilitățile practice de a Exercițiul; copac;
construi cu materiale din natură. - carton;
D.P.M – ”Animalele la locul lor” - lipici.
(parcurs aplicativ)
Pregătirea organismului pentru efort: Explicația; - decorul; Proba
- Mers normal; Demonstrația; practică:
- Mers pe vârfuri cu brațele sus (palmele Exercițiul; - executarea
privesc una spre alta); corectă a
- Mers pe călcâie, cu mâinile la spate; mișcărilor
- Mersul ursului; diferitelor
- Mers cu exerciții de respirație; segmente ale
- Mersul piticului corpului
- Mers cu exerciții de respirație;
- Mersul uriașului;
- Mers cu exerciții de respirație (mirosim
o floare);
- Alergare ușoară;
- Alergare cu genunchii la piept;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu gambele înapoi;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu accelerare;
- Alergare ușoară;
- Mers cu exerciții de respirație.
Influențarea selectivă a aparatului Explicația; Proba
locomotor: Demonstrația; practică:
- Stând depărtat cu brațele pe șolduri: Exercițiul; - executarea
- Rotăm capul spre stânga, spre dreaptă; corectă a
- Roată mică – rotăm pumnii deprinderilor
- Roata mare – rotăm brațele mortice la
- Șurubul – rotim trunchiul comanda
- Șut la poartă; stând cu palmele pe șold educatoarei.
– zvâcnirea picioarelor cu vârful întins,
alternativ stângul, dreptul cu revenire.
- Pisica se întinde; stând ghemuit –
ridicarea șezutului prin întinderea
picioarelor, genunchii perfect întinși –
revenire în ghemuit;
- Pompa: stând cu mâinile pe șolduri –
genuflexiune – revenire
- Sari minge sus, minge jos;
- Exerciții de respirație, relaxare.
Consolidarea deprinderilor și Exercițiul - decorul; Proba
calităților mortice prin parcurgerea practică:
traseului: - executarea
- trecerea peste buștenii prăbușiți; corectă a
- mersul în echilibru pe un trunchi de deprinderilor
copac prăbușit; mortice la
- trecerea pe sub pânza de păianjen, fără comanda
ruperea acesteia. educatoarei.
Revenirea organismului la normal:
- copiii respiră adânc de 3 ori.

Se realizează prin completarea Piramidei: - conversația - panou de Proba


4. Obţinerea performanţei -dezlegarea ghicitorilor expunere; orală:
-formularea răspunsurilor la întrebările - jetoane cu -răspunsuri
adresate imagini corecte la
reprezentative; ghicitori și
întrebări
5. Evaluare Se fac aprecieri verbale individuale și -conversaţia Produsele Proba
colective asupra desfășurării activității. activității orală:
copiilor. -aprecieri
verbale
5. PROIECT DIDACTIC
pentru activitate integrată

Data: 12.02.2020
Profesor pentru învățământul preșcolar: Vacaru Ramona
Unitatea de învățământ: G.P.N. - Școala Gimnazială ”Dimitrie Vatamaniuc”, Sucevița
Nivel de vârstă/ Grupa: 3-5 ani/ nivel I, grupa mică-mijlocie ”Fluturașii”
Tema anuală de învățare: ”Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânală: ”Animale sălbatice”
Tema activității:”Animale marine”
Categoria de activități de învățare: Activități pe domenii experențiale
Elementele componente ale activității integrate:
 D.Ș. (Cunoașterea mediului): ”Vulcanul subacvatic” – experiment
 D.P.M.: ”Călătorie În adâncul mării” – parcurs aplicativ
 D.E.C. (Educație plastică): ”Viețuitoare marine” – pictură
Scopul: consolidarea capacității de observare, cercetare și investigare a elementelor mediului
înconjurător pe baza experimentului observat și efectuat, precum și exersarea unor deprinderi
motrice de bază și a unor abilități artistico-plastice în scopul realizării unui proiect comun.
Obiective operaționale:
 să îmbine materialele necesare pentru obținerea vulcanului subacvatic;
 să observe ”erupția subacvatică” și formarea insulelor vulcanice;
 să execute corect deprinderi motrice și utilitar-aplicative: mers de pe un picior pe celălalt,
săritura în lungime de pe loc și târârea, păstrând o ținută corporală corectă;
 să redea plastic tema dată prin tehnici specifice picturii, însușite anterior, utilizând corect
materialele puse la dispoziție;
 să realizeze lucrări originale compunând în mod creativ spațiul de lucru;
 să coopereze în grup, valorificând cunoștințele și deprinderile în realizarea unui proiect
comun.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, expunerea, exercițiul, demonstrația, experimentul,
învățarea prin descoperire, explicația, analiza și sinteza.
 Resurse materiale: pahare transparente, apă, colorant alimentar, ulei, pastille
efervescente, Teatrul de umbre, siluetele personajelor, acuarele, pensule, pahare de apă,
trafaleţi, bureţi pentru ştampilare, dopuri de plută, şerveţele, cufăr, scrisoare, ecusoane,
decorul pentru parcursul aplicativ, siluetele animalelor marine din polistiren.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Durata: 1 oră
Bibliografie:
 MEN, (2019), “Curriculum pentru educație timpurie”;
 Vieriu, D., Alecsa, I., Răileanu, D., ”Proiectarea pas cu pas – Îndrumător pentru cadrele
didactice din învățământul preșcolar”, Ed. Diamant, Pitești, 2013;
 Oprea C.L., “Strategii didactice interactive”, Ed. E.D.P., Bucureşti, 2007;
 Gheorghina B., Taiban M., „Metodica jocurilor şi a programului distractiv”, Ed.
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

Așezați pe covor, în semicerc, atenția copiilor este captată de educatoare prin prezentarea
unei cărți: ”În adâncul mării”. Li se povestește copiilor că marea este un loc magic, care abia
așteaptă să fie explorat. Povestea este spusă într-un mod inedit, și anume cu ajutorul Teatrului de
umbre. Educatoarea le prezintă copiilor, rând pe rând, personajele, folosindu-se de siluete și
decoruri specifice conținutului cărții și le spune povestea ”În adâncul mării”. (Anexa 1)
Apoi, copiii sunt provocați să plece într-o călătorie imaginară până în adâncul mării și să
descopere lucrurile minunate de acolo. Pentru început, copiii vor fi provocați să realizeze un
experiment prin intermediul căruia vor observa cum arată un vulcan subacvatic. Vor porni, cu
grijă, intonând versurile cântecelului ”Bat din palme”: ”Bat din palme: clap, clap, clap/ Din
picioare: trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la lucru noi pornim!” (T) și se vor așeza la
măsuțe. Aici vor descoperi materialele de care au nevoie pentru realizarea experimentului, le vor
identifica, se vor discuta regulile care trebuie respectate şi le vor fi prezentate sarcinile pe care le
au de realizat. Astfel, fiecare copil va avea în fața sa câte un pahar transparent de plastic, un
recipient cu apă, unul cu ulei, colorant alimentar și câte o pastilă efervescentă.
Pentru început, vor pune apă până la jumătatea paharului transparent și vor adaugă
colorant alimentar. Apoi, vor adaugă ulei, aproximativ 1 centimetru deasupra stratului cu apă.
Vor putea observa stratificarea lichidelor în funcție de densitate, astfel că, uleiul se va ridica
deasupra apei. Apoi, vor introduce pastila efervescentă și vor observa ”erupția subacvatică” și
formarea insulelor vulcanice.
După finalizarea experimentului, prin îndemnul ”Măsuțe vesele și ordonate!”, copiii vor
face ordine pe măsuțele de lucru și vor porni din nou la drum, cântând ”Câte unul pe
cărare/Mergem în adâncul mării” (T) pentru a parcurge traseul aplicativ.
Se vor executa exercițiile de pregătire a organismului pentru efort, urmărindu-se
activitarea sistemelor ce alcătuiesc organismul prin exerciții ample ce angrenează în mișcare
grupe mari de mușchi, educarea percepțiilor spațio-temporale, educarea respirației voluntare, a
capacității de adaptare la efortul fizic. Se vor executa, astfel, exercițiile de influențare selectivă a
aparatului locomotor, prin care se urmărește dezvoltarea mobilității articulare și supleții
musculare, pregătirea, prin exerciții fizice a segmentelor corporale ce vor fi solicitate pentru
parcurgerea parcursului aplicativ. Pentru a ajunge până în adâncul mării, copiii trebuie să
parcurgă cu grijă un traseu ce presupune mersul de pe un picior pe celălalt, pe mici insule,
săritura peste apă și târârea printr-un tunel. Se va demonstra fiecare exercițiu, apoi, pe rând,
copiii vor parcurge traseul și vor ajunge în adâncul mării, unde se vor așeza în liniște pe o
insulă.
Aici vor descoperi marea cea minunată care, din păcate este lipsită de culoare și de viață.
Pe o bucată de piatră se află un cufăr. Îl deschid și găsesc înăuntru o scrisoare de la un pește-
spadă care care îi roagă să însuflețească puțin acest ținut. Pentru a face acest lucru trebuie să
formeze 4 echipe. Copiii primesc ecusoane, care se află și ele în cufăr și se grupează plecând
spre mesele de lucru, intonând versurile cântecelului ”Bat din palme”: ”Bat din palme: clap,
clap, clap/ Din picioare: trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la lucru noi pornim!” (T)
Ajunși la mesele de lucru, se antrenează copiii în executarea exercițiilor de încălzire a
mușchilor fini ai mâinilor, concentrând atenția spre intuirea materialelor și instrumentelor de
lucru, spre demonstrarea tehnicilor de lucru ce vor fi utilizate de fiecare grupă pentru a picta
animalele din adâncul mării. Echipa Peștilor vor picta peștii utilizând pensule, echipa Pisicilor
de mare vor picta cu bureți pisicile de mare, echipa Crabilor va picta crabii cu dopuri de plută,
prin ștampilare, și echipa Balenelor va picta balena cu trafaletul.
După finalizarea decorului, prin îndemnul ”Măsuțe vesele și ordonate!” se va face din
nou ordine pe măsuțele de lucru. Revenind în adâncul mării, copiii împreună cu educatoarea vor
așeza la locurile lor animalele pictate și vor admira marea.
Nr. Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt.
Metode şi Mijloace de Metode/
procedee învătământ indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul surprizei – Conversaţia - teatrul de Probă
Teatrul de umbre, prin intermediul căruia umbre; orală:
se declanșează stări afective pozitive, se - siluetele Observarea
activează atenția și se motivează dorința personajelor; sistematică a
copiilor de a participa la activitate. comporta-
mentului
copiilor
2. Anunţarea temei şi a Se comunică tema și obiectivele ce Conversaţia
obiectivelor urmează a fi atinse pe parcursul activității Expunerea
sub forma unor formulări accesibile care
să trezească interesul copiilor.
3. Prezentarea noului Motivarea copiilor pentru implicarea în Explicația -pahare Proba
conținut și dirijarea activitate prin realizarea experimentului. transparente; practică:
învățării Prezentarea, intuirea și analiza Demonstrația -recipiente cu - combinarea
materialelor: apă; corectă a
-copiii vor vizualiza materialele propuse, Exercițiul -recipiente cu materialelor
se vor solicita capacitățile analitico- ulei; pentru
sintetice intelectuale în vederea stabilirii -colorant obținerea
unor legături de cauzalitate. Se vor alimentar; vulcanului
valorifica deprinderile aplicative și -pastile subacvatic;
științifice prin realizarea sarcinilor. efervescente;
Explicarea modului de efectuate a Explicația Proba
experimentului: orală:
-stabilirea împreaună cu copiii a modului Demonstrația -verbalizarea
de efectuate a experimentului, apelându- acțiunilor
se la cunoștințele și deprinderile de lucru efectuate și
însușite anterior. identificarea
Realizarea experimentului ”vulcanul Experimentul relației
subacvatic”: cauză-efect.
-combinarea apei cu colorat alimentar,
introducerea unei pastile efervescente;
-observarea stratificării lichidelor în
funcție de densitate și a ”erupției
subacvatică” și formarea insulelor
vulcanice.
Pregătirea organismului pentru efort: Explicația; Proba
- Mers normal; Demonstrația; practică:
- Mers pe vârfuri cu brațele sus (palmele Exercițiul; - executarea
privesc una spre alta); corectă a
- Mers pe călcâie, cu mâinile la spate; deprinderilor
- Mersul ursului; motrice la
- Mers cu exerciții de respirație; comanda
- Mersul piticului educatoarei;
- Mers cu exerciții de respirație; concentrarea
- Mersul uriașului; atenției;
- Mers cu exerciții de respirație (mirosim - viteza de
o floare); reacție;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu genunchii la piept;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu gambele înapoi;
- Alergare ușoară;
- Alergare cu accelerare;
- Alergare ușoară;
- Mers cu exerciții de respirație.
Influențarea selectivă a aparatului Explicația; Proba
locomotor: Demonstrația; practică:
- Stând depărtat cu brațele pe șolduri: Exercițiul; - executarea
- Rotăm capul spre stânga, spre dreaptă; corectă a
- Roată mică – rotăm pumnii mișcărilor
- Roata mare – rotăm brațele diferitelor
- Șurubul – rotim trunchiul segmente ale
- Șut la poartă; stând cu palmele pe șold corpului
– zvâcnirea picioarelor cu vârful întins,
alternativ stângul, dreptul cu revenire.
- Pisica se întinde; stând ghemuit –
ridicarea șezutului prin întinderea
picioarelor, genunchii perfect întinși –
revenire în ghemuit;
- Pompa: stând cu mâinile pe șolduri –
genuflexiune – revenire
- Sari minge sus, minge jos;
- Exerciții de respirație, relaxare. Proba
Consolidarea deprinderilor și -decorul; practică:
calităților mortice prin parcurgerea -Exercițiul; - executarea
traseului ”Călătorie În adâncul mării”: corectă a
- pășire de pe un picior pe altul pe mici deprinderilor
insule; mortice la
- săritura în lungime peste apă; comanda
- târâre prin tunel; educatoarei.
Revenirea organismului la normal:
copiii respiră adânc de 3 ori.
4. Obţinerea performanţei Îndeplinirea sarcinilor primite prin - Munca în -Cufăr; Proba
valorificarea cunoştinţelor şi a echipă -ecusoane; practică:
deprinderilor artistico-plastice. -siluete de - realizarea
animale decorului
marine; într-o
-acuarele; manieră
-pensule; originală
-bureți pentru
ștampilare;
-dopuri de
plută;
-trafaleți.
5. Evaluare Se fac aprecieri verbale individuale și -Conversaţia Produsele Proba
colective asupra desfășurării activității. activității orală:
copiilor. -aprecieri
verbale
ANEXA 1
”ÎN ADÂNCUL MĂRII”

”Ai privit vreodată marea și te-ai întrebat ce se află dincolo de valurile ei?
Mările și oceanele sunt atât de mari, încât se întind de jur-împrejurul Pământului.
În fiecare colț al lumii, marea este cu totul diferită.
În apropierea unui țărm însorit, acolo unde apa este caldă, trăiesc sute de pești-bijuterie
verzi. Înoată în jurul recifului de corali, ciugulind plantele minuscule.
O broască-țestoasă trece înotând, apoi se așază pe fundul mării…
Unde o mulțime de peștișori galbeni se îngrămădesc, dornici să-I curețe carapacea.
Noaptea, peștii se adăpostesc în ascunzișuri și găuri ca să se culce.
Un țipat flămând se strecoară din ascunzătoarea lui ca să vâneze.
Orice vietate care îi iese în cale poate fi o gustare delicioasă în miez de noapte!
Pe o pajiște subacvatică, vacile-de-mare pasc iarba înaltă.
Nu departe, un grup de pisici de mare înoată liniștite.
Își flutură înotătoarele ca și când ar azbura și alunecă ușor spre largul mării.
Imaginează-ți că navighezi pe marea imensă și albastră. Cât vezi cu ochii ne este decât
apă.
Apoi, deodată, dedesubtul tău înoată cea mai mare ființă care a existat vreaodată.
Este vorba de o ființă uriașă, dar blândă – o balenă albastră. Se află în căutare de alte
balene.
Ea cântă un cntec de singurătate, un huruit care străbate pustiul albastru.
Din depărtarea mării, se aude cântecul unei balene, care-I răspunde.
Aici, departe de orice țărm, marea este foarte adâncă. Cu cât cobori mai mult, cu atât
devine mai întunectă.
Tot soiul de făpturi ciudate și drăgălașe trimit mesaje luminoase în întuneric.
Îți trebuie câteva ore ca să ajungi până la fundul mării. Oamenii au ajuns acolo cu
ajutorul unor mici submarine.
Au găsit munți și văi, axact așa cum vezi pe uscat.
Dar erau și alte lucruri, pe care nu la mai văzuse înainte. Niște hornuri ciudate, care
scuipă afară o apă neagră, fierbinte.
…. Și peste tot întâlnești vrabi perlați și viermi tubulari perlați.
Puține ființe trăiesc pe fundul mării. Cele mai multe trăiesc aproape de suprafața apei,
unde este multă lumină.
Bancuri unduitoare de pești argintii se deplasează cu repeziciune pe sub valuri.
Delfinii îi urmăresc, încercuindu-i ca să-i mănânce. Delfinii nu pot să respire sub apă așa
cum fac ceilalți pești.
Trebuie să iasă la suprafață ca să respire prin niște orificii mititele din creștetul capului.
Ei fac salturi în apă, în timp ce înoată cu viteză și respiră înainte de a se scufunda din
nou.
Poți să petreci o veșnicie explorând adânca și albastra mare.
Dar, după ce vei naviga departe în larg, printre valuri, te vei întoarce întotdeauna la
țărm.”

S-ar putea să vă placă și