Sunteți pe pagina 1din 13

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR.

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,, FLORI PENTRU MAMA’’

Educatoare : Dolete Roxana -Madalina


GRUPA MICA ,,Buburuzele Vesele”
09 MARTIE 2018
PROGRAMUL ZILEI

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Intâlnirea de dimineaţă: primirea copiilor, salutul, prezenţa,
calendarul naturii, noutatea zilei.
RUTINE: Flori pentru mama (invatam sa daruim)
TRANZIŢII: ,,Vine,vine primavara”-cântec

2.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1)

ARTĂ: ,,Colier pentru mama’’- lipire,modelare

JOC DE MASA: ,, Floricele colorate” – puzzle,piese de joc

TRANZIŢII: ,,Bat din palme”-cantec

2. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


Domeniul stiinta (DS) : ,, Floricele buclucase”
TRANZIŢIE: ,, Floricica de pe ses”-cântec

Domeniul estetic şi creativ (DEC) : ,,Buchet de flori pentru mama”-


pictură
TRANZIŢIE: ,,Infloresc gradinile ”- cântec

3. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2)


,,Ultima floare e castigatoare”-joc distractiv

Proiect Didactic

Data: 09 martie 2018


Nivel I: Grupa mica ,,Buburuzele Vesele”
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu normal NR. 2
Educatoare: Dolete Roxana-Madalina
Tema anuală de studiu: ,, Ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema săptămânii: ,,De ziua mamei”
Tema zilei: ,, Flori pentru mama”
Forma de realizare: Activitate integrată ALA1 +ADE (DS+DEC) +ALA2
Tipul activitatii: mixta
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Durata : o zi
Locul desfăşurării: sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Educarea sentimentelor de dragoste, grijă şi respect faţă de mame si
exersarea deprinderilor de lucru însuşite prin realizarea unei lucrări
artistico-plastice inspirate din natură.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ADP+ALA+ADE

1.ADP (ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)


o Întâlnirea de dimineaţă: ,, De ce o iubesc pe mama mea?”
o Rutine : ,, Flori pentru mama”(deprinderea de a darui o floare)
o Tranziţii: Cântec: ,,Vine,vine primavara!,,
Joc de atenţie: “Bat din palme”
Cântec: “Floricica de pe ses,,
Cântec: ,,Înfloresc grădinile!,,
2.ALA1 (ACTIVITĂŢI LIBER ALESE)
o Artă: ,, Colier pentru mama mea,,- lipire,modelare
o Joc de masă : ,, Floricele colorate,,- puzzle,piese de joc
3.ADE (ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE )
o Domeniul om si societate (DS): Activitate matamatica: ,, Floricele
buclucase,,
o Domeniul estetic creativ (DEC) : ,,Buchet de flori pentru mama,,-pictură

4.ALA2 (ACTIVITĂŢI LIBER ALESE)


Joc distractiv: ,, Ultima floare e castigatoare”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1)


ARTĂ: ,,Colier pentru mama mea,,
 Să lipeasca floricele in locul indicat de educatoare;
 Să precizeze materialele de lucru şi modul de utilizare a acestora;
 Să păstreze acurateţea lucrării.

JOC DE MASA: ,, Floricele colorate,,


 Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie;
 Să îmbine arminios forme în scopul realizării temei;
 Să se implice activ în realizarea sarcinii.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADP)


DS:
 să așeze obiectele conform criteriilor date
 să respecte regulile jocului
 să recunoască florile de primăvară
 să denumească florile de primăvară prezentate

DEC:
 Să denumească materialele puse la dispoziţie;
 Să utilizeze corect materialele de lucru;
 Să compună în mod original spaţiul plastic;
 Să lucreze cu plăcere în vederea realizării unei lucrări originale;
 Să evalueze lucrările colegilor, dar şi propria lucrare, în raport cu criterii
dinainte stabilite(acurateţea lucrării, respectarea culorilor, aspectul
estetic);
 Să manifeste interes şi plăcere pe parcursul activităţii.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA 2)

 Să asculte cu atenţie regulile jocului;


 Să raspunda prompt la comenzile educatoarei;
 Să manifeste interes, spirit de competiţie pe parcursul jocului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, demonstraţia,
observaţia dirijată, exerciţiul, jocul, turul galeriei.

Material didactic: planşe cu imagini,buchetul de flori, fişe, lipici,flori colorate,


truse mozaic, pensule, acuarele, pahare cu apă, planşa model a educatoarei,
serveţele, calendarul naturii, coşuleţe, casetofon CD, jetoane cu flori, plic, coli,
panou, recompense.
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea zilei va începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii vor fi aşezaţi


în semicerc pe scăunele pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în
condiţii bune.

Vor face salutul prin recitarea versurilor:


,,Soarele de după case,
Îşi arată faţa,
Hai treziţi-vă copii,
Bună dimineaţa. ,,

Prezenţa
Această etapă este un prilej în care copii conştientizează componenţa grupului,
eventualii absenţi:

,,După ce ne-am adunat,


Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?,,

Calendarul naturii
Se completează caledarul naturii ocazie cu care se discută despre anotimpul
primăvara şi despre bucuriile pe care ni le aduce sosirea acestui anotimp.

Impărtăşirea cu ceilalţi
In cadrul ,, Impărtăşirii cu ceilalţi,, fiecare copil va continua enunţul ,, Eu o
iubesc pe mama pentru ca...,, (vizeaza dezvoltarea abilitaţilor de comunicare şi
sentimentele copiilor).
Noutatea zilei
Este dată de vizita unei florărese, ce a auzit că astăzi la grupa mică se
vorbeşte despre ziua mamei, ea a venit să ne aducă un coșuleț în care se află
flori de primăvară care au legătură cu ziua mamei. Ea va dori să o ajutăm să
separe florile după anumite criterii. Ne va spune care sunt criteriile, după aceea
vor desfăşura activităţi atractive pe parcursul zilei, vor picta, se vor juca, vor
primi recompense.

Tranziţie
Pe melodia cantecului ,,Bat din palme!’’, copiii vor fi conduşi spre centrele
de interes.

Se prezintă activitatea ce se va desfăşura la fiecare centru:


La centrul Artă copiii vor lipi floricele pentru a realiza un colier.
La sectorul Joc de masa copiii vor folosi puzzel-ul pentru a realiza flori
colorate.

După explicarea sarcinilor de la centrele de interes , copiii sunt rugaţi să


meargă la centrul dorit. Educatoarea va supraveghea şi antrena copiii, oferind
explicaţii acolo unde este nevoie.

După ce au finalizat activităţile de la centrele de interes, copiii vor juca jocul


de atentie ,, Mergi cum spun,, efectuând tranziţia spre următorul moment al
activităţii integrate, acela al florăresei.

Copiii vor cânta apoi ,, Floricică de pe șes’’ , apoi vor picta un buchet de
flori pentru mama.

Trecerea la joc se face prin cantecul “Infloresc gradinile”

Activitatea integrată se va incheia cu secvenţa de mişcare cand cei mici vor


desfăşura jocul distractiv ,,Ultima floaree câștigătoare”.
La sfârşitul activitaţii se va face evaluarea lucrărilor, în vederea analizei şi
evaluării produselor muncii. Copiii vor primi recompense de la florăreasă.
ETAPELE CONȚINUTUL METODE MIJLOACE EVALUARE
LECȚIEI INSTRUCTIV – DIDACTICE DIDACTICE
EDUCATIV AL
LECȚIEI
Moment
organizatoric Se vor asigura
condiţiile optime
pentru desfăşurarea
activităţii:
-aerisirea clasei;
-aşezarea scăunelelor
în formă de
semicerc;
-pregătirea
materialului didactic
necesar pentru
activitate.

Captarea Captarea atenţiei Observaţia Cosul de Observarea


atenţiei se realizează cu flori curentă
ajutorul unei
florărese ce vine în
Conversaţia
vizită la noi la grupă,
ea ne aduce un coș
cu flori și ne va
spune ce va trebui să
facem. Explicaţia
Anunţarea Se enunţă scopul Expunerea Observarea
temei şi a şi obiectivele curentă
obiectivelor propuse într-o
manieră accesibilă
copiilor: „Copiii
vor afla că astazi vor
lipi floricele pentru a
reliza un colier
pentru mama, vom
realiza din puzzle
flori colorate, vom
ajuta florăreasa, apoi
vom picta un buchet
de flori pentru
mama.
Prezentarea Se vor desfăşura Explicaţia
optimă a activităţile propuse
conţinutului şi la centrele de interes.
dirijarea Tranziţie: ,,Mergi
învăţării
cum iti spun,,
Se anunţă sarcinile
jocului. Planşe
Varianta 1
Prima sarcină a
jocului este de a
separa lalele mari de
cele mici, punându-
le pe fiecare la vaza
potrivită. (Florile Observaţia
mici – vaza mică și
Florile mari – vaza
mare)
A doua sarcină este
de a separa lalele în
funcție de culoare,
Conversaţia
fiecare lalea la
culoarea ei (galben-
galben și roșu-roșu)
Varianta 2 Răspunsurile
Copiii așezați în copiilor
semicerc vor primii
câte o lalea de
culoare diferită. Aprecieri
Educatoarea va iniția verbale
un joc și va chema la
ea:
- 2 lalele rosii
- 1 lalea galbena
- 1 lalea rosie si
1 galbena
- 2 lalele
galbene
- etc.
Dupa terminarea
jocului, educatoarea
va cere copiilor sa
aseze fiecare floare
la culoarea vazei
respective, mai exact
lalele rosii vor fi
asezate in vaza de
culoare rosie, iar cele
galbene in vaza de
culoare galbena.
Complicarea
jocului va fi redata
prin schimbarea
florilor in cele doua
vaze.La comanda
educatoarei,copiii
vor inchide ochii si
in momentul cand
educatoarea le spune
sa deschida ochii
acesti vor trebui sa
observe
schimbarea,sa
gaseasca intrusul si
sa il aseze corect.
Dupa terminarea
sarcinilor de lucru
copii o vor striga pe
florareasa. Aceasta
soseste si este foarte
multumita de
ajutorul acordat si ii
recompenseaza cu
simbolulul
primaverii ( un
ghiocel) si o
imbratisare.
Florareasa mai
multumeste inca o
data pentru ajutorul
acordat si isi ia la
revedere.
Tranziţie: ,,Floricică
de pe șes,,
Obţinerea Se reamintesc cateva Conversaţia Răspunsurile
performanţei flori de primavara si copiilor
şi asigurarea se insista pe faptul ca
feed-back-ului floare este cel mai
bun cadou pentru
mama. Aprecieri
Astfel, astazi vom verbale
realiza cel mai
Explicaţia
frumos si special
buchet de flori
pentru mama, drept
pentru care ne vom
ajuta de urmatoarele
materiale:
„care sunt?”
Copiii vor intui Observaţia
materialele primite
pe măsuţe, li se
reaminteşte copiilor
că urmează să
picteze un buchet de
lalele. Acuarele
Inainte de realizarea
lucrarii vom incalzii
mainile.
Voi prezenta planşa
Demonstraţia
model si apoi voi
explica copiilor Fise cu
tehnica de lucru pe imagini
care o vor folosi si
apoi o voi
demonstra.
Exerciţiu
Se va supraveghea Pensule
modul de lucru al
copiilor, se vor oferi
explicaţii Lucrările
suplimentare. copiilor
Când majoritatea
copiilor au terminat
lucrările, se anunţă
încetarea lucrului.

Evaluarea După expirarea Conversatia


activitatii timpului de lucru
fiecare copil îşi Panou
afişează lucrarea la
panou, apoi vor Aprecieri
trece pe rând pe la Explicatia verbale
fiecare lucrare
expusă şi le vor
analiza, realizând
astfel, turul galeriei.
Tranziţia: Observare
„Infloresc gradinile,, curentă
Acum vom juca
jocul numit “Ultima
floare e
castigatoare”.
Incheierea In finalul activităţii Aprecieri
activităţii se fac aprecieri verbale
asupra modului de Conversaţia
comportare şi
participare al
copiilor pe parcursul Recompense
activităţii şi se
împart recompense .
Anexa 1
,,Buchet de flori pentru mama,,

S-ar putea să vă placă și