Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Unitatea de învăţământ:
Educatoare:
Nivel: II
Tema anuală: “ Ce si cum exprimăm ceea ce simtim?”
Subtema: La Paști
Tema activităţii: Prietenii Iepurasului
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: integrată
Durata: o zi
Locul desfaşurării:sala de grupă
SCOPUL ACTIVITĂŢII: - sistematizarea şi consolidarea cunoştintelor si deprinderilor
matematice de utilizare a numerelor în concentrul 1-10, precum şi exersarea unor deprinderi
estetice prin aplicarea lor în contexte variate, stimulând imaginaţia creatoare.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE IMPLICATE:


1. Activităţi de dezvoltare personală (A.D.P.)
 RUTINE:
- “Prietenii dau ajutor!” - deprinderi de bună relaţionare şi de atitudine
pozitivă faţă de ceilalţi;
- “Frumoşi şi curaţi ca iepuraşii” - deprinderi igienico-sanitare;
- “Ne pregătim pentru activităţi!” - deprinderi de ordine şi disciplină.
 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: “Scrisoare de la Iepuraş”(salutul, prezenţa, calendarul
naturii, activitatea de grup, noutatea zilei)
 TRANZIŢII :
“Sărim ca iepuraşii”
“Rândul iute să-l formăm”
“Noi în grupă am intrat încetişor...”
“Suntem mici, dar voinici/ să mergem să-l ajutăm pe Iepurici!”

2. Activităţi liber alese :

2
ALA 1: Construcţii: “Grădina pentru iepuraş”-cuburi
Artă: “Pictăm ouă de Paşte”- pictură
Joc de masă:”Iepuraşul de Paşte”-puzzle
ALA2: Joc de mişcare: “Cursa ouălor de Paşte” concurs sportiv

3. Activităţi pe domenii experienţiale ( A.D.E.) : DŞ+ DOC : “Prietenii Iepuraşului”

 Domeniul Ştiinţă ( DŞ)


Activitate matematică: “Să-l ajutăm pe iepuraşul dePaşte”- joc didactic

 Domeniul Om şi Societate ( DOS)


Activitate practică: “Ouă pentru familia iepuraşului”- lipire,decorare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (ADE):


 să numere corect în limitele 1-10;
 să formeze grupe cu un numar dat de obiecte;
 să raporteze corect numărul la cantitate şi invers;
 să decoreze ouă din polistiren folosind tehnicile de lucru însuşite;
 să evalueze şi să autoevalueze lucrările obţinute;
sa manifeste creativitate in realizarea temelor de la centre
sa respecte regulile jocului

STRATEGII DIDACTICE :

3
1.METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE : surpriza, jocul, conversaţia, observaţia,
explicaţia, exerciţiul, algoritmizarea, problematizarea, demonstraţia, munca în echipă, munca
individuală, tehnica comunicării rotative, metoda“Piramida”, Turul galeriei;

2.RESURSE MATERIALE : calendarul naturii, frunza grupei, mămăruţe cu pozele copiilor,


jetoane cu imagini specifice primăverii, iepuraş, coş cu surprize, scrisoare de la Iepuraş,
şabloane ou de Paşte, acuarele, pensule, şerveţele umede, puzzle-uri, cuburi, ouă cu surprize ,
jetoane cu cifre, coşuleţe, ouă colorate, iepuraş din carton, coş cu iarbă artificială, , piramida,
recompense, panou, ouă din polistiren, lipici, decoraţiuni, şerveţele de hârtie, urechi de
iepuraş, cufărul cu recompense.

3.EVALUARE : observarea sistematică a comportamentului copiilor, evaluare orală,


chestionare orală, aprecieri verbale şi non-verbale, proba practică.

4.FORME DE ORGANIZARE : frontală, individuală, pe grupe.

4
BIBLIOGRAFIE :
***,,Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. DPH, Bucureşti,

2010.

***,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, prezentare şi explicări”, Ed. DPH, Bucureşti,

2009.

***,, Revista Învăţământului Preşcolar”, nr. 1- 2/2010.

***,,Revista Învăţământului Preşcolar”, nr. 1-2/2013.

***,, Revista Învăţământului Preşcolar”, nr. 1-2/2016.

***,, Revista Învăţământului Prescolar”, nr. 3-4/2016

***,, Revista Învăţământului Preşcolar”, nr. 1-2/2017.

***Breban Silvia; Gongea Elena; Ruiu Georgeta; Fulga Mihaela: ,,Metode interactive de

grup – ghid metodic – 60 metode şi 200 aplicaţii practice pentru învăţământul preşcolar”, Ed.

Arves, s.l., 2003.

***Munteanu Camelia; Munteanu Eusebiu Neculai; ,,Ghid pentru învăţământul preşcolar – o

abordare din perspectiva noului curriculum”, Ed. Polirom, Iaşi, 2009.

***Muşata Bocoş; Letiţia Carlogea; Camelia Drăghici: Antologie de proiecte tematice pentru

activităţi integrate, Ed. Diana, Piteşti, 2008.

***Toma Georgeta; Rastoiu Maruţa; Anghel Magdalena; Niculae Irinela; Petre Daniela : ,,

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Delta Cart

Educaţional, Piteşti, 2009.


5
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Ziua debutează cu Intâlnirea de dimineaţă, la care copiii au posibilitatea de a-şi împărtaşi
opiniile, de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte,
transmiţându-le căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare.
După ce toţi copiii sosesc, le propun să facem semicercul pentru a desfăşura “
întâlnirea de dimineaţă”. Urmând indicaţiile educatoarei, copiii formează un semicerc, pentru
a se putea realiza contactul vizual cu educatoarea. Chemarea la această activitate se face prin
intermediul versurilor:
“Semicercul mare il formăm/Pe perniţe ne-aşezăm
Dimineaţa ne-am trezit, / La grădiniţa am venit,
A început o nouă zi/ Bună dimineaţa, copii!
Pentru a-i determina să-și găsească locul pe perniţă, educatoarea rostește următoarele:
“Iar acum ne învârtim/ Uşor locul ni-l găsim.”
Salutul: se va realiza utilizând tehnica comunicării rotative ( salutul pornește de la
educatoare și este continuat de toți copiii, fiecare salutându-și colegul din partea stânga).
Prezenţa se va realiza într-o manieră interactivă , copiii fiind solicitați să așeze
mămăruţa cu fotografia lor în “Frunza grupei”. Mămăruţele copiilor care lipsesc vor rămâne
la baza frunzei. Educatoarea va întreba:”- Câți copilaşi drăgălaşi lipsesc azi de la
grădiniţă?” Un copil va număra mămăruţele de la baza frunzei, stabilindu-se astfel numărul
de copii absenţi.
Calendarul naturii : Educatoarea invita copiii să-și îndrepte privirile spre calendarul naturii,
prin următoarele versuri:”Calendaru-i încântat,/ Că va fi iar completat,/ Cu nori, ploaie,
vânt, furtună, /Mai bine cu vreme bună!”
Se aminteşte în ce anotimp suntem, în ce zi a săptămânii, marcând şi schimbările
meteo( cum este vremea astăzi? Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp? )
Activitatea de grup se va desfăşura în cadrul jocului “Adevărat sau fals”, unde se va
realiza reactualizarea cunoştinţelor despre ”Povestea Iepuraşului de Paşte”, copiii primesc
6
cartonaşe cu iepuraşi veseli, iar atunci când educatoarea spune un enunţ corect despre poveste
ridică cartonaşul.
Noutatea zilei: le voi atrage atenţia copiilor pentru a face un pic de linişte deoarece am
impresia că la uşă se aude un “zgomot”. Voi deschide uşa şi voi gasi un cufăr şi un coşuleţ cu
multe surprize pe care le vom descoperi pe parcursul zilei. În coşuleţ găsim, de asemenea ,o
scrisoare si un iepuras. Din conţinutul scrisorii aflăm că Iepuraşul de Paşte s-a rătăcit şi
trebuie să ajungă la familia lui, dar nu ştie drumul spre casă, iar noi îl putem ajuta trecând
prin cateva probe. Pentru că a aflat de la Zâna Primăvară de copiii din grupa noastră, că sunt
prietenoşi, hărnicuţi, talentaţi și foarte isteţi s-a gândit să vină la noi să ne roage să fim
prietenii lui şi să-l ajutăm, pentru ca el să poată ajunge acasă înainte de Paşte să se
pregătească pentru sărbătoare.
“Dragi copii din grupa mare,”

Sărbătoarea de Paște se apropie și știu că asteptați cu nerăbdare să vin la voi cu


multe bucurii. Mulți copii mă așteaptă, ca și voi, iar eu am atât de multă treabă cu
pregătirea cadourilor de Paște, dar m-am rătăcit şi dacă nu ajung la timp acasă mi-e teamă
că nu voi reuşi și aş avea nevoie de ajutor.
Pentru că am auzit de la Zâna Primăvară că sunteţi o grupă de copii tare prietenoşi,
hărnicuţi și isteţi, m-am gândit să vă rog să-mi deveniţi prieteni şi să mă ajutați să
descopăr drumul spre casă, dar pentru aceasta va trebui să parcurgeţi câteva probe .V-am
trimis un cufăr şi un coş cu multe surprize şi materiale frumoase ca să mă puteţi ajuta.
Dacă mă veţi ajuta şi veţi indeplini toate sarcinile pe care le veți afla de la d-na
educatoare, veți avea multe surprize plăcute și la sfârșit puteți să vă asteptați la daruri
minunate din partea mea.

Pe curând,

Iepuraşul de Paşte

7
Prin intermediul acestei scrisori se anunță, astfel tema zilei: “ Prietenii iepurașului” și
obiectivele.
Trecerea la centre se face prin tranziția: “Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.”
Voi trece pe la fiecare centru de activitate și le voi explica copiilor ce au de făcut.
La centrul Artă, copiii vor picta ouă de Paşte cu ajutorul materialelor puse la
dispoziție.
La centrul Construcții, copiii vor construi grădina iepuraşului din cuburi.
La centrul Joc de masă, copiii vor îmbina piesele puzzle-lui pentru a obţine imaginea
corectă.
Dupa terminarea activităților liber alese se va organiza o expoziție. Se vor evalua
lucrările prin metoda “Turul galeriei” și se vor face aprecieri în legătura cu participarea
copiilor la activitate.
Urmează servirea gustării și rutinele specifice momentului zilei.
Prin tranziția:
“Trenul face tu, tu, tu
Noi suntem vagoane,

8
Ne-aşezăm frumos în rând
Mâinile-s tampoane”
În acest timp, aerisesc sala de grupă și aranjez materialele pentru activitățile pe
domenii experiențiale.
Copiii intră în sală și se așează pe scăunelele așezate în semicerc cântând:
“ Vine, vine primăvara”
Ziua continuă cu desfășurarea activității în cadrul domeniului Știință (activitate
matematică).
În cadrul acestei activităţi, copiii vor desfăşura jocul ”Ajută-l pe Iepuraş!”. Copiii vor
trebui să numere, să recunoască cifrele, să formeze grupe cu un numar dat de obiecte, etc.
Se explică regulile jocului: Câte un copil va extrage din coșuleț un ou în care se află
un bileţel cu o sarcină, o va rezolva şi pentru fiecare răspuns corect va primi o bucată din
”puzzle-ul” cu drumul iepurașului spre casă. Pentru fiecare răspuns corect iepurașul poate
înainta, fiind tot mai aproape de casă.
Jocul de probă: Educatoarea citește o sarcină, le arată copiilor cum să procedeze; un
copil voluntar, rezolvă o alta sarcină. Se asigură că toţi copiii au înţeles regulile şi sarcinile
jocului.
Urmează desfășurarea propriu-zisă a jocului.
Pentru a începe jocul, câte un copil va veni și va lua un ou din coşuleţ.
Sarcinile pe care copiii trebuie să le rezolve sunt:
1. Întoarce imaginea care are pe spate culoarea roșu și spune ce reprezintă ( un coș- arată
cifra).
2. Întoarce imaginea care are pe spate culoarea galben și spune ce reprezintă ( tot un coș-
arată cifra).
3. Număra coșurile și arată cifra corespunzătoare.
4. Pune în primul coșuleț 2 ouă și arată cifra.
5. Pune în al doilea coșuleț 3 ouă și arată cifra.
6. Decorează un ou cu 3 buline și arată cifra.
7. Să ne jucăm cu cubul! ( complicarea jocului). Jocul de la sarcina nr.7 se va realiza
prin metoda Piramidei. Un copil va rostogoli un cub numerotat cu cifre de la 1-10,
apoi va așeza pe piramidă imaginile corespunzătoare.
8. „Chiar aici de ați ajuns,
Căutăm un nou răspuns,
Oul de veţi decora
Pe Iepuraş îl veţi ajuta! (trecerea la Domeniul Om și Societate)
Tranziţie:
9
”Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre mese noi pornim.”

Domeniul om şi societate ( Activitate practică)


”- Dragi copii, cu ajutorul vostru, Iepurașul a reușit să ajungă foarte aproape de casă .
Ultima sarcină ne spune să-l ajutăm pe iepuraș și la decoratul ouălor.”
Copiii se vor îndrepta spre măsuțe, unde vor descoperi materialele cu ajutorul cărora
vom decora ouă de Paște. Vom observa ce avem pe măsuțe şi discutăm despre materialele
pregătite.
Înainte să ne apucăm de lucru, vom face exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai
mâinii.
Le arăt modelul meu, le explic modul de lucru și realizez demonstrația, iar copiii încep
să lucreze. Se stabilește cu copiii că vor lucra îngrijit şi nu vor murdări măsuța . După ce au
terminat de decorat ouăle, le așezăm în cosuleţul Iepuraşului.
ALA2
Pentru că, copiii au lucrat foarte frumos și au fost foarte hărnicuți și de mare ajutor
iepurașului, aceasta îi poftește la joc prin versurile: “Iepurașul mult vă mulțumește, la joc
acum vă poftește!”
Copiii se vor juca jocul de mişcare “Cursa ouălor de Paște”.
În încheierea activităților se vor face aprecieri individuale asupra modului de lucru și
asupra participării copiilor la întreaga activitate.
Iepuraşul le mulțumește copiilor că l-au ajutat să gasească drumul spre casă, dar nu
înainte de a le oferi, drept mulțumire recompensele aduse , mărturisidu-le că fără ajutorul lor
nu ar fi reușit.
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL / CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


SECVENȚA DIDACTICE
DIDACTICĂ
1. Moment Crearea condițiilor necesare
organizatoric bunei desfășurări a activității:
 Aerisirea sălii de grupă;
 Aranjarea materialelor pe
centre de activitate;
 Așezarea pernițelor pentru Conversația Evaluarea acțional-
10
întâlnirea de dimineață. pragmatică
Introducerea în activitate: (salutul)
Întâlnirea de dimineață, salutul,
prezența, completarea calendarului
naturii.

2. Captarea Captarea atenției se realizează


atenției prin descoperirea unui cufăr și a unui
coșuleț de la Iepurașul de Paște, care Elementul Observarea
conține multe surprize ,un iepuraș și o surpriză comportamentului non-
scrisoare adresată copiilor din grupa Explicația verbal al copiilor
mare. Conversația
Iepurașul de Paște îi roagă pe
copii să-l ajute să ajungă acasă, pentru
că are multă treabă cu pregătirea
pentru Paște și are nevoie de ajutor.

Prin intermediul scrisorii de la


3. Anunțarea Iepurașul de Paște se anunță tema
temei și a zilei și obiectivele: “Prietenii
obiectivelor Iepurașului”. Le voi spune copiilor că
astăzi, așa cum ne-a rugat Iepurașul de
Paște, vom deveni prietenii lui și îl
vom ajuta să găsească drumul spre Expunerea Observarea
casă. Pentru a face acest lucru vom Conversația comportamentului
lucra la centrele de interes unde vom copiilor
picta ouă de Paște ,vom construi o
grădină frumoasă şi vom asambla
piesele de puzzle pentru a decoperi
imagini cu Iepurașul de Paște,
depășind obstacolele şi descoperind
drumul spre casă, vom număra, vom
recunoaște cifrele, le vom așeza la
locul corespunzător și vom decora ouă
de Paște corespunzător.
Iepurașul de Paște le promite
copiilor că dacă vor fi harnicuți și îl
vor ajuta, îi va răsplăti.
Conversația
Observația Chestionarea orală
Se va realiza în cadrul activității
4. Reactualizarea de grup prin jocul « Adevărat sau
fals »
11
cunoștințelor

Trecerea la centre se face prin


5. Prezentarea tranziția:
conținutului și “Bat din palme clap-clap- clap
dirijarea Din picioare trap,trap,trap
învățării Ne-nvârtim, ne răsucim
Ș i spre centre noi pornim.”
Pentru fiecare centru de interes
vom intui materialul, voi oferi Conversația
explicații referitoare la activitatea ce Explicația Observarea
urmează să se desfășoare și voi Demonstrația comportamentului
explica tehnicile de lucru. Exercițiul copiilor
La centrul Artă, copiii vor picta Munca în echipă
ouă de Paște.
La centrul Construcții, copiii vor
construi gardul grădinii din cuburi.
La centrul Joc de masă, copiii Aprecierea modului de
vor îmbina piesele puzzle-lului pentru cooperare cu ceilalți
a obține imaginea corectă. copii
Se reaminteşte copiilor com-
portamentul dezirabil în cazul
acestor activităţi:
vorbim în şoaptă pentru a
nu-i deranja pe alţii;
lucrăm frumos ; Aprecieri verbale
utilizăm cu grijă mate-rialele
;
apreciem şi protejăm Turul galeriei
lucrările făcute de colegi ;
fiecare lucrare trebuie
terminată; etc. Aprecieri individuale și
După terminarea activităților colective
liber alese se va organiza o expoziție.
Cu tranziția:
“ Trenul face tu,tu,tu'
Noi suntem vagoane
Ne-așezăm frumos în rând
Mâinile-s tampoane”,
copiii ies la baie și se pregătesc pentru Observarea
servirea gustării și rutinele specifice comportamentului
momentului zilei. copiilor
Cu tranzitia:
“ Vine, vine, primăvara...”,
12
se va realiza trecerea de la activitățile
pe arii de stimulare la activitățile pe
domenii experiențiale, care Observația
integrează elemente din Domeniul Conversația
Ș tiințe și Domeniul Om și Societate. Explicația
La întoarcerea în sala de grupă
copiii vor descoperi o pădurice cu
copaci, iepurașul și căsuța cu familia
iepurașului.
“- Dragi copii, vom porni în căutarea
drumului spre casa Iepurașului de Observarea
Paște și-l vom ajuta rezolvând comportamentului
sarcinile . Va trebui să numărăm, să copiilor
recunoaștem cifrele, să formăm grupe
cu un numar dat de obiecte, etc., doar
așa vom reuși să găsim drumul spre
casă. Pentru aceasta, vom desfășura
jocul : “Ajută-l pe Iepuraș!”
Se prezintă, se explică și se Conversația
fixează regulile jocului, apelându-se Explicația
la capacitatea de înțelegere și de Demonstrația Observarea capacităţii
atenție a copiilor, sub forma unor Instructajul verbal de concentrare a
cerințe ferme care vor reglementa Jocul copiilor
întreaga desfășurare a jocului. Se vor Problematizarea
preciza ( explica și demonstra) Munca în
elementele care vor orienta întregul echipă
demers didactic: formula de joc (lait-
motivul), sarcina didactică (să
rezolve sarcinile matematice cerute
prin bileţelele găsite în ouăle colorate
din coșuleț), elementele de joc
(mişcarea , aplauzele , surpriza,
recompensele).
Se va executa jocul de probă,
apoi desfășurarea propriu-zisa a
jocului.
Pentru a începe jocul, câte un
copil va veni și va lua un ou din
coșuleț.
Sarcinile pe care copiii trebuie să Aprecieri verbale
le rezolve sunt: individuale și colective
1. Întoarce imaginea care are pe
spate culoarea roșu și spune ce Observarea sistematică
reprezintă ( un coș - arată a comportamentului
cifra). preşcolarilor în vederea
13
2. Întoarce imaginea care are pe găsirii răspunsuri-
spate culoarea galben și spune lor
ce reprezintă ( tot un coș- arată
cifra).
3. Număra coșurile și arată cifra
corespunzătoare.
4. Pune în primul coșulet 2 ouă și
arată cifra.
5. Pune în al doilea coșuleț 3 ouă Explicația
și arată cifra. Demonstrația
6. Decorează un ou cu 3 buline și Jocul
6. Obținerea arată cifra. Piramida
performanței

7. Să ne jucăm cu cubul! ( Observarea sistematică


complicarea jocului) a comportamentului
Se va realiza prin folosirea preşcolarilor în vederea
cubului adaptată la nivelul de vârstă găsirii răspunsuri-
(jocul de la sarcina nr.7). Un copil din lor
va rostogoli cubul numerotat cu cifre
de la 1-10, apoi va așeza pe piramidă
imaginile corespunzătoare.
Jocul se încheie cu îndepli-nirea
7. Asigurarea tuturor sarcinilor, iar Iepu-rașul este
foarte aproape de casă.
retenției și a
transferului
Prin ultima sarcina :
„Chiar aici de ați ajuns,
Căutăm un nou răspuns, Surpriza
Oul de veți decora Observația
Pe Iepuraș îl veți ajuta!”, se face
trecerea la Domeniul Om și
Societate. Observarea
Tranziția se realizează prin comportamentului
versurile : copiilor
“Bat din palme clap-clap-clap Explicația
Din picioare trap,trap,trap Demonstrația
Ne-nvârtim, ne răsucim Conversația
Ș i spre mese noi pornim” Exercițiul
Copiii se vor îndrepta spre Munca Aprecieri verbale
măsuțe unde vor descoperi materialele independentă colective
cu ajutorul cărora vor decora ouă de
Paște.
1. Se explică și demonstrează
14
tehnicile de lucru, precum și
etapele realizării lucrărilor.
2. Cer grupului de copii să Observarea
identifice și să denumească comportamentului
materialele distribuite pe copiilor
măsuța lor. Turul galeriei
3. Se execută exercițiile pentru Conversația
încălzirea mușchilor mici ai
mâinii.
4. Executarea temei de către
copii. Supraveghez și ajut pe
cei care întâmpină greutăți.
8. Evaluarea Îi voi motiva pe copii spunându- Explicatia
activității le că lucrările care vor fi realizate Demonstratia
corect vor fi așezate în coșulețul Jocul
Iepurașului. Analiza produselor
activitatii
Aprecieri verbale
După ce au terminat de decorat Aprecieri
ouăle de Paște, le așezăm în coșulet, individuale si
analizăm corectitudinea executării lor, colective
apoi îi recităm Iepurașului, o poezie: Observarea
“Ghiocelul”. comportamentului
ALA2 - Pentru că, copiii au lucrat copiilor in timpul
foarte frumos și au fost foarte jocului distractiv
harnicuți și de mare ajutor iepurașului,
aceasta îi poftește la joc prin versurile:
9. Încheierea “Iepurașul mult vă mulțumește, la
activității joc acum el vă poftește!” .
Copiii se vor juca jocul de
mișcare “Cursa ouălor de Paște”.

În încheierea activităților se vor Aprecieri finale


face aprecieri individuale și colective colective si individuale
asupra modului de lucru și asupra
participării copiilor la întreaga
activitate.
Iepurașul le mulțumește copiilor
că l-au ajutat să ajungă acasă, dar nu
înainte de a le oferi, drept mulțumire
cheia de la cufărul cu recompensele
aduse ( ouă de ciocolată ) ,
mărturisidu-le că fără ajutorul lor nu ar
fi reușit.
15
16

S-ar putea să vă placă și