JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI
DIDACTICE LIBER
ALESE
PROIECT DIDACTIC
Data: 04.02. 2016
Profesor: Lența Olga
Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Prichindel” Suceava
Nivelul de vârstă/grupa: nivelul I, grupa mijlocie
Temă anuală de învățare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ,,Uite câte știu!”
Categoria de activitate: ALA 2– activităţi didactice liber alese
Tema activităţii: „Dansul fulgilor”
Mijlocul de realizare: dans tematic
Scopul activităţii: Relaxarea organismului și crearea unei atmosfere de destindere prin mișcare
organizată in pași de dans, în vederea dezvoltării unor reflexe neuropsihice de atitudine și ritm
Obiective operaţionale:
să perceapă componentele spațio-temporare (ritm,durată.distanță, localizare);
să respecte coregrafia dansului , folosindu-se de linia melodică , mișcare și ritm;
să manifeste atitudini de cooperare și spirit de echipă ;
să imite mișcări regăsite in textul melodiei ;
să se implice afectiv și efectiv la dans.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, demonstrația, dansul.
Elemente de joc: surpriza, aplauze;
Resurse materiale: poarta fermecată, coronițe cu fulgi, Cd;
Forma de organizare: frontal
Durata: 30 minute
Bibliografie:
”Curriculum pentru învățământul preșcolar“, aprobat de OM nr.5233 din
01.09.2008, Editura DPH, București, 2009
Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima “Jocuri si exerciții pentru dezvoltarea
fizică a preșcolarilor”, Editura EDP București, 1995
Strategii didactice Evaluare/ Tipuri de
Etapele
Conținut științific Metode și Mijloace de Metode și inteligență
activității
procedee învățământ indicatori activată
1. Captarea „POARTA FERMECATĂ” îi orientează pe copii spre Conversația Poarta Probă practică: Inteligenţa
atenției elementul surpriză având menirea de a le crea o stare afectivă ,,fermecată” orientarea în lingvistică
pozitivă prin noutatea situaţiei şi trezirea interesului pentru dans. Dialogul spațiu
Copii primesc coronițe cu fulgi . coronițe cu Inteligenţa
fulgi vizual-spațială
2. Anunţarea Motivarea la nivelul de înţelegere al copiilor a scopului şi Conversaţia
temei şi a obiectivelor urmărite. Copiii vor fi anunțați că vor desfășura
obiectivelor dansul tematic ,,Dansul fulgilor ”. Explicația
3. Prezentarea a)Explicarea modului de desfășurare a dansului. Probă practică: Inteligenţa
optimă a orientarea în vizual-spațială
conţinutului şi Copiii se vor lua de mânuțe și vor forma un cerc pe covor stând Explicația coronițe cu spațiu
dirijarea in [Link] vor reactualiza mișcările dansului pe care copiii îl fulgi
învăţării cunosc.
Probă practică: Inteligenţa
Executarea corporal-
CD-Player kinestezică
b)Desfășurarea propriu-zisă a dansului tematic Exerciţiul pașilor de dans
Se va urmări derularea acțiunii de dans, respectarea coregrafiei ,
cooperarea și spiritul de echipă . Dansul
La începerea muzicii copiii incep ,,Dansul Fulgilor” ținand Inteligenţa
cont de ritmul,versurile melodiei și pașii de dans. ,,Fulgușorii” vizual-spațială
pun in scenă elementele de dans invățate.
5. Evaluare Activitatea se încheie cu aprecieri generale şi individuale privind Conversaţia Probă orală: Inteligenţa
comportamentul copiilor în cadrul activităţ[Link] copiilor autoevaluarea intrapersonală/
în autoevaluarea şi evaluarea rezultatelor activităţii desfăşurate. participării la Inteligenţa
dans interpersonală