Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

(ADP-ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ)

Prof.înv.prșcolar: STRĂNUTU LINCĂ CONSTANȚA


Grădinița P.N. Nr.2 Purani, Comuna Purani, Județul Teleorman

GRUPA: „Grupa IEPURASILOR” – grupa mijlocie


EDUCATOARE: STRĂNUTU LINCĂ CONSTANȚA
TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim”
TEMĂ PROIECT: „Datini si obiceiuri de iarnă”.
SUBTEMA: ,,Ne pregătim să colindăm”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP: INTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ (Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii,Activitatea de
grup.)
Obiective cadru:
-dezvoltarea capacității de exprimare orală,dezvoltarea creativității și expresivității
limbajului oral,dezvoltarea capacitătii de cunoaștere,cunoașterea și respectarea normelor de
comportare în societate,educarea trasăturilor pozitive față de sine și față de ceilalti,formarea
capacitătii de receptare a lumii sonore și a muzicii,formarea capacităților de exprimare prin
muzică ,cunoașterea valorilor creației muzicale naționale, a obiceiurilor sărbatorilor de iarnă.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
-să participe la activitățile de grup, atât ca vorbitor,cât și ca auditor;
-să ințeleagă și să transmită mesaje;
-să recunoască și să descrie verbal schimbări din mediul apropiat, să comunice
impresii;
-să respecte regulile și să-și adapteze comportamentul la cerințele grupului;
-să traiască în relațiile cu cei din jur stări afective pozitive;
-să capete abilitatea de a intra în relații cu cei din jur;
-să intoneze cântece pentru copii;
-să cânte acompaniați de educatoare;
-să exprime prin mișcare starea sufletească creată de textul cântecului;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să utilizeze formula de salut :,,Bună dimineața colindătorule X........”;
-să se prezinte spunându-și numele și prenumele;
-sa-și așeze fotografia la locul potrivit;
-să numere fotografiile stabilind câte fete și câți băieți sunt prezenți,să sesizeze
diferența dintre fetițe și băieți(care sunt mai mulți,cu cât?);
-să stabilescă ce zi ,ce dată,ce lună,ce an,ce anotimp este? (cu sau fără ajutor ,ducând
acul ceasornicului la locul potrivit);
-să marcheze prin acul ceasornicului simbolul corespunzător vremii ;
-să prezinte vremea ținând seama de imaginile derulate pe calculator ;
-să adopte un comportament de relaxare, bună dispoziţie, empatie
-să se grupeze după instrucţiunile care li se dau;
-să manifeste empatie ;
-să interpreteze în grup fără acompaniament,,cu acompaniament de chitară,
orchestră ,colinde, respectând pauzele orchestrale folosindu-se de mimică, gestică și mișcare ;
- să manifeste emoții pozitive pentru obiceiurile noastre de sărbători intrând în
atmosfera lor,păstrând ordinea și disciplina cerute de moment;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicaţia,demonstrația, conversaţia, exerciţiul,
Forma de organizare: grup , individual,frontal
Mijloace de învăţământ: suport pentru prezenta copiilor, fotografii ale copiilor,
calenderul naturii, calculator,chitară,trăistuțe confecționate din hârtie, pentru recompense.
DURATA: 15 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/ ani )
 Revista învăţământului preşcolar 1-2-2012
 Revista învăţământului preşcolar 3-4 -2012

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineaţă
Moment organizatoric: aerisirea sălii, așezarea scăunelelor în semicerc, pregătirea
materialelor pentru buna desfășurare a activității.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toţi
membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi
priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare, verbală,
nonverbală.
Salutul:
Porneşte de la educatoare prin recitarea unor versuri:
„Dimineaţa a sosit,
La grădiniță am venit ,
În semicerc ne-am adunat,
Pe scaune ne-am aşezat,
Să trecem la salutat! ’’
-Bună dimineaţa, colindatorule…X…. !
Ne salutăm unii pe ceilalţi rostindu-ne numele (Buna dimineata, colindatorule X),
având grijă să răspundem la salut şi să salutăm la rândul nostru.
Tranziție
,,După ce ne-am salutat
Să trecem la prezentat.’’
Prezenţa:
Fiecare copil va spune:,,Eu sunt colindătorul X”…….,va merge la masuța unde este
așezat suportul pentru prezența copiilor, va alege fotografia sa și o va așeza la locul potrivit
(baieții, la iepurașii albaștri,fetele, la iepurașii roșii).Se va stabili numarul fetițelor și băieților
prezenți , făcându-se comparații.

(Model de suport pentru prezența copiilor, fiecărui iepuraș atașându-i-se fotografia copilului
sau un morcov)
Tranziție:
Și acum ne adunăm ,
Calendaru-l completăm..
Ce zi este și ce dată?
Hai să afle lumea toata!
Calendarul naturii:

Se va completa împreună cu copiii ajutaţi de întrebările: ,,Ce zi este astăzi?’’, ,, Ce


data este?’’,,În ce lună suntem?’’, ,,În ce anotimp ne aflăm?’’, ,,Cum este vremea?’’
Activitatea de grup:Repetarea unei colinde
Tranzitie:
Vremea am aflat cum e
Trecem si la cântece.
Colinde noi repetăm,
Ca să stim să colindăm.
Se va repeta colinda ,,Scoală gazdă din pătuț’’(fără acompaniament,cu acompaniament
de chitară.cu acompaniament de orchestră).
Încheierea activității:
Copiii vor cânta un fragment din colinda,,Bună dimineața la Mos Ajun”,vor primi covrigei ,
nuci(sau bomboane) și o trăistuță de la Moș Crăciun pentru colindat,drept recompensă pentru
modul în care s-au comportat în timpul activității..
.

Se va anunța activitatea următoare.

S-ar putea să vă placă și