Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

(ADP-NTLNIREA DE DIMINEA)
Prof.nv.prcolar: STRNUTU LINC CONSTANA
Grdinia P.N. Nr.2 Purani, Comuna Purani, Judeul Teleorman
GRUPA: Grupa IEPURASILOR grupa mijlocie
EDUCATOARE: STRNUTU LINC CONSTANA
TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim
TEM PROIECT: Datini si obiceiuri de iarn.
SUBTEMA: ,,Ne pregtim s colindm
TIPUL ACTIVITII: Consolidare de deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITI:
ADP: INTLNIREA DE DIMINEA (Salutul, Prezena, Calendarul naturii,Activitatea de
grup.)
Obiective cadru:
-dezvoltarea capacitii de exprimare oral,dezvoltarea creativitii i expresivitii
limbajului oral,dezvoltarea capacittii de cunoatere,cunoaterea i respectarea normelor de
comportare n societate,educarea trasturilor pozitive fa de sine i fa de ceilalti,formarea
capacittii de receptare a lumii sonore i a muzicii,formarea capacitilor de exprimare prin
muzic ,cunoaterea valorilor creaiei muzicale naionale, a obiceiurilor srbatorilor de iarn.
OBIECTIVE DE REFERIN:
-s participe la activitile de grup, att ca vorbitor,ct i ca auditor;
-s ineleag i s transmit mesaje;
-s recunoasc i s descrie verbal schimbri din mediul apropiat, s comunice
impresii;
-s respecte regulile i s-i adapteze comportamentul la cerinele grupului;
-s traiasc n relaiile cu cei din jur stri afective pozitive;
-s capete abilitatea de a intra n relaii cu cei din jur;
-s intoneze cntece pentru copii;
-s cnte acompaniai de educatoare;
-s exprime prin micare starea sufleteasc creat de textul cntecului;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s utilizeze formula de salut :,,Bun dimineaa colindtorule X........;
-s se prezinte spunndu-i numele i prenumele;
-sa-i aeze fotografia la locul potrivit;
-s numere fotografiile stabilind cte fete i ci biei sunt prezeni,s sesizeze
diferena dintre fetie i biei(care sunt mai muli,cu ct?);
-s stabilesc ce zi ,ce dat,ce lun,ce an,ce anotimp este? (cu sau fr ajutor ,ducnd
acul ceasornicului la locul potrivit);
-s marcheze prin acul ceasornicului simbolul corespunztor vremii ;
-s prezinte vremea innd seama de imaginile derulate pe calculator ;
-s adopte un comportament de relaxare, bun dispoziie, empatie
-s se grupeze dup instruciunile care li se dau;
-s manifeste empatie ;
-s interpreteze n grup fr acompaniament,,cu acompaniament de chitar,
orchestr ,colinde, respectnd pauzele orchestrale folosindu-se de mimic, gestic i micare ;

- s manifeste emoii pozitive pentru obiceiurile noastre de srbtori intrnd n


atmosfera lor,pstrnd ordinea i disciplina cerute de moment;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: explicaia,demonstraia, conversaia, exerciiul,
Forma de organizare: grup , individual,frontal
Mijloace de nvmnt: suport pentru prezenta copiilor, fotografii ale copiilor,
calenderul naturii, calculator,chitar,tristue confecionate din hrtie, pentru recompense.
DURATA: 15 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/ ani )
Revista nvmntului precolar 1-2-2012
Revista nvmntului precolar 3-4 -2012

SCENARIUL ACTIVITII
ntlnirea de diminea
Moment organizatoric: aerisirea slii, aezarea scunelelor n semicerc, pregtirea
materialelor pentru buna desfurare a activitii.
Copiii sunt aezai n semicerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toi
membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zmbete, i
privete, transmite cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare, verbal,
nonverbal.
Salutul:
Pornete de la educatoare prin recitarea unor versuri:
Dimineaa a sosit,
La grdini am venit ,
n semicerc ne-am adunat,
Pe scaune ne-am aezat,
S trecem la salutat!
-Bun dimineaa, colindatoruleX. !
Ne salutm unii pe ceilali rostindu-ne numele (Buna dimineata, colindatorule X),
avnd grij s rspundem la salut i s salutm la rndul nostru.
Tranziie
,,Dup ce ne-am salutat
S trecem la prezentat.
Prezena:
Fiecare copil va spune:,,Eu sunt colindtorul X.,va merge la masua unde este
aezat suportul pentru prezena copiilor, va alege fotografia sa i o va aeza la locul potrivit
(baieii, la iepuraii albatri,fetele, la iepuraii roii).Se va stabili numarul fetielor i bieilor
prezeni , fcndu-se comparaii.

(Model de suport pentru prezena copiilor, fiecrui iepura atandu-i-se fotografia copilului
sau un morcov)

Tranziie:
i acum ne adunm ,
Calendaru-l completm..
Ce zi este i ce dat?
Hai s afle lumea toata!
Calendarul naturii:

Se va completa mpreun cu copiii ajutai de ntrebrile: ,,Ce zi este astzi?, ,, Ce


data este?,,n ce lun suntem?, ,,n ce anotimp ne aflm?, ,,Cum este vremea?
Activitatea de grup:Repetarea unei colinde
Tranzitie:
Vremea am aflat cum e
Trecem si la cntece.
Colinde noi repetm,
Ca s stim s colindm.
Se va repeta colinda ,,Scoal gazd din ptu(fr acompaniament,cu acompaniament
de chitar.cu acompaniament de orchestr).
ncheierea activitii:
Copiii vor cnta un fragment din colinda,,Bun dimineaa la Mos Ajun,vor primi covrigei ,
nuci(sau bomboane) i o tristu de la Mo Crciun pentru colindat,drept recompens pentru
modul n care s-au comportat n timpul activitii..
.
Se va anuna activitatea urmtoare.

S-ar putea să vă placă și