Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA: Grădinița cu P.P. ,,Paradisul copilăriei”


PROPUNĂTOR: Chirteș Cosmina Andreea
GRUPA: Mică ,,Zurli”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI : ,,Tabloul iernii "
SUBTEMA : ,,Aventura unor veverițe ”
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor
LOCUL DE DEFĂȘURARE: Sala de grupă
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri
DURATA: 1 zi

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:


• Activități de dezvoltare personală (ADP)
• Activități liber alese (partea I)
• Activități pe domenii experențiale (DLC+DEC)
• Activități liber alese (partea a II-a)

SCOPURILE ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea capacității de înțelegere și exprimare a propriilor emoții
valorificând creații literare (povestea terapeutică) și artistico-plastice și aplicarea cunoștințelor în
diferite contexte de lucru;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Activități de dezvoltare personală:
• Să recunoască caracteristicile animalelor din pădure în anotimpul iarna, analizarea
emoțiilor din povestea prezentată, dezvoltate prin activități creative, prin
experimente, și activități științifice și de logică.

Activități pe domenii experențiale:


• Să analizeze contextele în care personajele din poveste exprimă emoțiile trăite
(frică, furie, tristețe);
• Să exprime emoția de frică, furie respectiv de tristețe, prin adoptarea unei posturi
a corpului și membrelor și printr-o mimică și gestică specifice, valorificând
fragmente din textul audiat;
• Să găsească soluții pentru rezolvarea situației problematice a personajelor;

Activități liber alese:


• Să combine ingredientele (bicarbonat, amidon și apă) în vederea obținerii zăpezii
artificiale;
• Să deseneze cu degetul în făină emoțiile reprezentate pe jetoane: bucurie, tristețe,
furie, frică, precizând elementele de mimică specifice fiecărei emoții;
• Să potrivească fiecare animal sălbatic cu umbra lui, completând tabloul cu iarna
din pădure;

STRATEGII DIDACTICE:
• Sistemul metodologic: explicația, demonstrația, conversația,dialogul, expunerea,
joc didactic;
• Sistemul resurselor curriculare: calendarul naturii, bicarbonat, amidon, apă,
făină de grâu, făină de porumb, boabe de piper, farfurii, jetoane cu emoții, jetoane cu animale
sălbatice, planșă cu umbrele animalelor sălbatice, imagini cu veverițe, elemente de decor (brazi
artificiali, trunchiuri de copac, scorbură, zid de gheață, veverițe de pluș) siluetele personajelor,
imagini care descriu emoții, cub cu imagini, acuarele, pensule, lingurițe, nuci, alune, laptop,
telefon.

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP - ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineaţă: ,,Surprizze din pădure”
• Salutul, prezența, calendarul naturii, înviorarea
Rutine:,,Ne pregătim de activități”
Tranziţii: - ,,Trenul Tuc-Tuc” –joc de mișcare

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE –parte 1(ALA 1):


Știință: „Zăpada magică” (experiment);
Nisip și apă: „Veverițele și emoțiile” (desen în făină)
Joc de masă: „Ajută veverițele să găsească prietenii din pădure”(joc - potrivește animalul
sălbatic cu umbra sa).

ADE – ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


Activitate integrată: Domeniul Om și Societate+Domeniul Estetic și Creativ: ,,Veverițele
din pădure”
DOS (Educație pentru societate) „Aventura unor veverițe”
DEC (Educație plastică) „Veverița cu emoții” (pictură)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE –partea 2 (ALA 2):


-„Transportă hrană pentru veverițe”- (joc distractiv)
- „Veverița”- audiție cântec
SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, debutând cu salutul.


„Bună dimineața! Bine v-am regăsit!”
La momentul de Împărtășire, transmit copiilor versurile poeziei: „Țica Emoțica” de Oltea Paraschiv.
„Cum vă simțiți astăzi? Reamintindu-ne versurile poeziei, vom putea spune cum ne simțim astăzi și ce emoție
avem fiecare în inimioară”:
„Floarea asta, bunăoară,
O avem în inimioară.
În petale colorate
Sunt emoțiile toate:
Bucuria zâmbitoare,
Uimirea cu „O” cel mare,
Furia cu dinții strânși,
Tristețea cu ochii plânși.
Rușinea- i îmbujorată,
Iar Frica dârdâie toată.
Copii, spuneți fiecare,
Ce simțiți în inimioare?”
Calendarul naturii este marcat prin precizarea anotimpului și prin indicarea imaginii care ilustrează
caracteristicile vremii de afară din această zi, precizarea vemii, a zilei, a lunii, și a anului. Apoi se trece la
prezență.
Activități liber alese (ALA 1): se vor deschide trei centre, respectiv Știință: „Zăpada
magică” (experiment); Nisip și apă: „Veverițele și emoțiile” (desen în făină) și Joc de masă:
„Ajută veverițele să găsească prietenii din pădure”(joc - potrivește animalul sălbatic cu umbra
sa).
Activități pe domenii experiențiale: Prin transmiterea unui filmuleț propriu, se urmărește
captarea atenției copiilor prin prezentarea celor 3 veverițe, personajele surpriză ale zilei: Mașa,
Dașa și Sașa. Copii sunt invitați într-o aventură alături de veverițele doritoare de a-și face noi
prieteni. Iar pentru a ajunge mai repede la căsuța lor din scorbură, le-au pregătit copiilor câteva
idei de jocuri și activități. Pe parcursul povestirii li se prezintă copiilor emoții: frică, furie,
tristețe, bucurie cu ajutorul imaginilor și al limbajului nonverbal
Activități liber alese (ALA 2): La finalul activității, pentru a încheia ziua într-un mod plăcut
și cu bucurie, le propun copiilor jocul distractiv: „Transportă hrană pentru veverițe”. Le transmit
părinților regulile de joc: copiii vor avea sarcina de a transporta nuci sau alune într-o linguriță,
dintr-un loc în altul, ținând lingurița cu gura. În timpul desfășurării jocului distractiv, copiii vor
asculta cântecul „Veverița”.

DESFĂȘURAREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVITĂȚII INTEGRATE

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Mijloace de realizare: rutine, tranziții;


Mijloace de învățământ:
Momentele Conținut științific Strategii Evaluare
activității didactice
didactice
integrate
Moment Crearea atmosferei necesare
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a Conversația
activităţii:
-Aerisirea sălii de grupă;
-Aranjarea mobilierului;
-Pregătirea materialului;
-Introducerea copiilor în sala de
grupă, indicându-le o poziţie corectă
pe scăunele.
Observarea
Întâlnirea de Ziua debutează cu Întâlnirea de Conversație comportamentului
dimineață dimineaţă, debutând cu salutul. inițial al copiilor;
„Bună dimineața! Bine v-am
regăsit!”
La momentul de Împărtășire,
transmit copiilor versurile poeziei:
„Țica Emoțica” de Oltea Paraschiv. Dialogul
„Cum vă simțiți astăzi?
Reamintindu-ne versurile poeziei, Convorbirea
vom putea spune cum ne simțim
astăzi și ce emoție avem fiecare în
inimioară”:
„Floarea asta, bunăoară,
O avem în inimioară.
În petale colorate
Sunt emoțiile toate:
Bucuria zâmbitoare,
Uimirea cu „O” cel mare,
Furia cu dinții strânși,
Tristețea cu ochii plânși.
Reactualizare Rușinea- i îmbujorată,
a cunoștințelor Iar Frica dârdâie toată. Aprecieri
Copii, spuneți fiecare, Calendarul naturii individuale și de
Ce simțiți în inimioare?” grup;

Calendarul naturii este marcat prin


precizarea anotimpului și prin
indicarea imaginii care ilustrează
caracteristicile vremii de afară din
această zi, precizarea vemii, a zilei,
a lunii, și a anului. Apoi se trece la Conversația
prezență.

„Astăzi este o zi mai specială decât


celelalte, la noi în grădiniță au
poposit trei veverițe simpatice, pe
care le vom cunoaște. Ele ne invită
să pornim împreună într-o mare
aventură spre căsuța lor din Marile
Păduri și vor să intre chiar și în
casele voastre.” Se anunță tema
zilei: „Aventura unor veverițe”

Tranziție: ,,Trenul Tuc-Tuc”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1 (ALA 1)

Metode de realizare: conversația, explicația, demonstrația


Mijloace de realizare: bicarbonat, amidon, apă, făină de grâu, făină de porumb, boabe de piper,
farfurii, jetoane cu emoții, jetoane cu animale sălbatice, planșă cu umbrele animalelor sălbatice,
imagini cu veverițe, elemente de decor (brazI artificiali, trunchiuri de copac, scorbură, zid de
gheață, veverițe de pluș)

Momentele Conținut științific Strategii Evaluare


activității didactice
didactice
integrate
Captarea Atenția copiilor pentru activitățile
atenției din cadrul ALA I, se captează cu
ajutorul celor trei personaje:
veverițele Mașa, Dașa și Sașa.

Se transmite copiilor un material


video în care le sunt prezentate Observarea
personajele surpriză ale zilei: Conversația comportamentului
veverițele Mașa, Dașa și Sașa. inițial al copiilor;
„Astăzi, copii, vom cunoaște 3
veverițe foarte simpatice. Ele se
numesc: Mașa, Dașa și Sașa. Ele și-
ar dori să deveniți prietenii lor și vor
să vină chiar în căsuțele Conversația
voastre.Vreți să le primiți? Mașa,
Dașa și Sașa ne invită să
pornim împreună cu ele într-o mare Explicația
aventură, într-un loc magic și
strălucitor, până la căsuța lor din
Marile Păduri. Vom face astăzi
multe activități împreună cu ele.
Vom descoperi cum trăiesc ele în
pădure și cum se comportă. Vreți să
le cunoașteți?

Anunțarea Cu ajutorul filmulețului realizat se Expunerea


temei și a prezintă tema zilei și obiectivele
obiectivelor lecției: „Aventura unor veverițe”.
„Drumul spre Marile Păduri e destul
de lung și greu de parcurs prin
zăpadă. Iar pentru a ajunge mai
repede la căsuța veverițelor din
scorbură, Mașa, Dașa și Sașa ne
roagă să le ajutăm să rezolve câteva
sarcini? Vreți să le ajutăm? Ele v-au Explicația
pregătit mai întâi câteva idei de
activități și jocuri interesante, pe
care doresc să le realizați împreună
cu ele. Ele vau trimis mapele pe care
le-ați primit și veți găsi în ele tot ce
aveți nevoie, pentru a le
ajuta pe veverițe. Iar după ce veți
termina de realizat toate aceste
sarcini, ne așteaptă multe alte
surprize. Sunteți gata de drum?”
Dirijarea Însoţiţi de educatoare, preşcolarii
învățării trec pe la fiecare centru deschis şi Observarea
intuiesc materialele expuse: Explicația capacității de a
Centrul Știință: „Zăpada magică” rezolva sarcini;
(experiment): În cadrul acestui
sector se desfășoară un experiment
specific anotimpului iarna: obținerea
zăpezii artificiale prin combinarea a
trei ingrediente: bicarbonat, amidon
de porumb și apă. Le transmit
copiilor un filmuleț propriu, în care Demonstrația
veverița Sașa le arată cum pot obține
zăpadă magică (artificială), la fel ca
și cea cu care a acoperit Zâna Iarna,
Marile Păduri. Prin amestecarea Aprecieri
ingredientelor se obține o textură din individuale și de
care se pot forma bulgări, asemeni grup
zăpezii. Ea nu se topește la
temperatura camerei, iar copiii pot
să modeleze oameni de zăpadă.
Folosind boabe de piper din
bucătăria mamelor, pot să-i facă pe
oamenii de zăpadă să aibă și emoții.
De asemenea se pot folosi forme de
biscuiți pentru jocul cu zăpada
magică.

Nisip și apă: „Veverițele și


emoțiile” (desen în făină): La acest
sector, copiii o vor ajuta pe Veverița
Dașa să deseneze în făină emoțiile
pe care noi le trăim în diferite
situații de viață: bucurie, tristețe, Explicația
frică sau furie.
Modalitatea de realizare a sarcinii
se explică prin intermediul
materialului video în care sunt
prezentate jetoane cu cele 4 emoții
(bucurie, tristețe, frică, furie) și
fotografii cu emoțiile desenate în
tava cu făină. Copiii au nevoie de o Demonstrația
farfurie cu făină de grâu sau făină de
porumb, zahăr ori sare. Cu degetul
se desenează în făina din farfurie,
fețe care exprimă emoții, după
modelul din imaginile atașate: o față
veselă (bucurie), o față tristă
(tristețe), o față furioasă (furie) și o
față speriată (frică).

Joc de masă: „Ajută veverițele să


găsească prietenii din pădure”(joc -
potrivește animalul sălbatic cu
umbra sa): La acest sector sarcina Explicația
copiilor este de a o ajuta pe Mașa să
își găsească prieteni printre celelalte
animale din pădure. Copiii au la
dispoziție o planșă pe care sunt
reprezentate umbrele animalelor
sălbatice, care s-au ascuns în
căsuțele lor pentru a se proteja de
gerul iernii. Alături se găsesc Demonstrația
jetoane cu siluetele decupate ale
acestor animale sălbatice.
Sarcina copiilor este de a potrivi
fiecare animal sălbatic de pe planșă
cu umbra sa (siluetele decupate). Aprecierea
fotografiilor cu
lucrările copiilor

Finalul Se apreciază lucrările individuale


activității ale copiilor. Veverițele Mașa, Dașa
și Sașa se dovedesc a fi foarte
încântate de felul în care copiii au
răspuns provocărilor și au realizat
sarcinile de la sectoare. Pentru că le-
au ajutat să rezolve toate sarcinile de
la sectoare, acum sunt foarte
aproape de căsuța lor din Marile
Păduri.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
(ADE)

Metode de realizare: conversația, explicația, observația, expunerea.


Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, siluetele personajelor, imagini care descriu
emoții, cub cu imagini, acuarele, pensule, lingurițe, nuci, alune, laptop, telefon.

Momentele Conținut științific Strategii Evaluare


activității didactice
didactice
integrate
Moment Crearea atmosferei necesare
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a activităţii:
-Aerisirea sălii de grupă;
-Aranjarea mobilierului; Observarea
-Pregătirea materialului; comportamentului
-Introducerea copiilor în sala de grupă, inițial al copiilor;
indicându-le o poziţie corectă pe
scăunele

„Întrucât ați rezolvat corect toate


Captarea sarcinile propuse de veverițele Mașa,
atenției Dașa și Sașa la sectoare ne aflăm foarte
aproape de Marile Păduri. Mai este doar
un mic pas până la căsuța veverițelor.”
Li se dezvăluie copiilor decorul Explicaţia Observarea
pregătit, care înfățișează pădurea Expunerea comportamentu-
înghețată, cu brazi înalți unde locuiesc Conversaţia lui verbal si
veverițele alături de alte animale nonverbal al
sălbatice. În scorbura unui copac, se copiilor
descoperă copiilor chiar căsuța celor trei
veverițe, personajele surpriză ale zilei.”
Conversaţia
„Încă de la primele activități am pornit
împreună cu Mașa, Dașa și Sașa în Observarea
aventura lor prin Marile Păduri. Ele au comportamentu-
fost în căsuțele voastre, iar acum noi am Explicaţia lui verbal şi
ajuns chiar lângă căsuța lor din nonverbal al
scorbură. Noile noastre prietene ne copiilor
invită la ele în căsuță unde vom putea
continua aventura captivantă alături de
ele.
,,Astăzi vă voi spune „Aventura unor
Anunțarea veverițe” și vom vedea împreună
temei și a cum s-au comportat ele, când în calea Expunerea
obiectivelor lor a apărut un obstacol uriaș.”
(Anexa 1)

- „ Ce credeți că a apărut în calea lor?”


Dirijarea -„Cum ne simțim noi atunci când ceva
învățării ne sperie foarte tare?” (FRICA) Problematizarea

Se prezintă imaginea care reprezintă


emoția frică și se descrie cu ajutorul
mimicii și al gesturilor.
Observarea
-„Ce credeți că au făcut veverițele?” capacității de a
-„O să vă dau un indiciu. Fiecare a avut rezolva sarcini;
o reacție diferită, adică fiecare s-a
comportat altfel, făcând altceva.”

Li se prezintă copiilor imaginea cu


veverița Mașa, iar pe parcursul
narațiunii se imită comportamentul ei
(furie).

-„Cum s-a simțit Mașa văzând că zidul o


împiedică să ajungă la alune? „Mașa s-a
Conversaţia
simțit furioasă.
„Adesea noi suntem furioși atunci când
lucrurile nu se întâmplă așa cum ne
dorim. Fiind furioși ne putem lovi sau
chiar răni.
Când suntem furioși spunem că ceilalți
Explicatia
sunt vinovați pentru ceea ce ni s-a
întâmplat.”
Se prezintă copiilor imaginea care
descrie emoția simțită de Mașa:
(FURIA). Se descriu reacțiile noastre
atunci când suntem furioși cu ajutorul
mimicii și al gesturilor.

-„Cum s-a simțit Dașa văzând că


peretele de gheață o împidică să ajungă Demonstratia
la alune?”
-„Dașa a fost foarte tristă. A crezut că
totul sa petrecut doar din vina ei.”
Le prezint copiilor imaginea care
descrie emoția: TRISTEȚE. Se descrie
mimica feței și comportamentul pe care
îl avem atunci când ne simțim triști.
Conversatia
Le prezint copiilor imaginea care
descrie emoția: BUCURIE. Se descrie
mimica feței și comportamentul
nostru atunci când ne simțim bucuroși.

Conversația

Evaluarea se va realiza prin metoda


Evaluarea cubului. Aprecieri verbale
activității
Tranziție: ,,Veverițe săltărețe”-joc
imitativ

ACTIVITĂȚI LA LIBERĂ ALEGERE 2


(ALA 2)

Metode de realizare: conversația, explicația


Mijloace de învățământ: făină, acuarele, pensule, lingurițe, nuci, alune, laptop, telefon.

Secvențele Conținut științific Strategii Evaluare


activității didactice
didactice
integrate
Anunțarea „De care dintre cele 3 veverițe v-a Aprecierea
temei și a plăcut cel mai mult?” interesului
obiectivelor Atunci când suntem furioși sau
triști ne ajută să ne simțim mai bine
dacă pictăm.
Le propun copiilor o altă sarcină
pentru activitatea de pictură: observarea
Explicația
„Veverița cu emoții”. Copiii vor comportamentelor
picta o veveriță și fiecare copil copiilor.
va putea alege care dintre cele 3
personaje va prinde viață în
lucrarea sa: o veveriță furioasă
ca și Mașa, o veveriță foarte tristă
ca și Dașa sau o veveriță bucuroasă
că a găsit o soluție, precum Sașa.

Desfășurarea 1.Prezentarea modelului și


activității analiza acestuia
Se prezintă copiilor lucrarea Conversația Aprecierea
model, progresului, a
imaginea veveriței realizată prin muncii
tehnica picturii. Se explică modelul individuale
și se analizează că desenând diferit depuse, a
ochii, sprâncenele și gura, veverița produselor finite;
exprimă o altă emoție, la fel ca și
personajele Mașa, Dașa și Sașa.
Pentru a observa aceste detalii, se
amintește copiilor desenele
realizate în făină.

2.Explicarea și demonstrarea
modului de lucru
Se explică și se demonstrează Explicarea
copiilor modalitatea de realizare a
lucrării plastice prin
tehnica picturii. Pentru fiecare
personaj se explică modalitatea în
care se redă emoția trăită.

3.Executarea temei de către copii


Se prezintă copiilor câteva exerciții
pentru motricitatea fină.

„Ne jucăm, ne jucăm, Coatele noi le


mișcăm. Mâna lebădă o fac, Care
dă mereu din cap. Degetele jucăușe,
Le întind într-o mânușă” Urez Evaluare
copiilor: Spor la treabă, iar ei frontală și
execută tema plastică fiind sprijiniți individuală
de către părinte. asupra activității
copiilor
Evaluarea Se fac aprecieri asupra activității
performanței copiilor de pe tot parcursul zilei.
Copiii sunt răsplătiți cu stikere în
formă de zâmbete și cu alune (în
mapele lor), pentru efortul depus pe
tot parcursul zilei.
Pentru a încheia activitatea într-o
atmosferă plăcută și relaxantă, se
propune copiilor jocul distractiv:
„Transportă hrană pentru veverițe”
Se prezintă materialele necesare
pentru joc: Avem nevoie de două
farfurii, câteva nuci sau alune și o
linguriță.
Regula jocului: Copiii trebuie să
transporte cât mai repede nucile sau
alunele (dintr-un loc în altul al Explicația
camerei),așezate într-o linguriță pe
care o vor ține cu gurița, fără să le Aprecieri pozitive
scape.
Copiii câștigă în momentul în
care toate nucile sau alunele au
ajuns în farfuria așezată în cealaltă
parte a camerei. În timpul
desfășurării jocului, copiii pot să
asculte cântecul: „Veverița”
https://youtu.be/0p-oRRCucIc

ANEXE:
Anexa 1: ,,Aventura unor veverițe”
„Veverițele Mașa, Dașa și Sașa trăiau odinioară în Marile Păduri, împărțind toate trei o
locuință în scorbura unui copac bâtrân. În fiecare toamnă, blănițele lor deveneau tot mai dese,
codițele lor tot mai stufoase și atunci ele știau că a venit momentul să pornească prin Marile
Păduri, ca să strângă alune și alte provizii, pentru a avea ce să mânânce în timpul iernii grele.
Pentru că în căsuța lor nu era loc suficient ca să le încapă toate proviziile, ascundeau o mare
parte dintre ele, de cealaltă parte a pajiștii, în scorbura unui copac. Scorbura părea pustie și
nelocuită, așa că au crezut că va fi un depozit excelent pentru proviziile adunate. Într-o zi
friguroasă de iarnă, lumina palidă a soarelui s-a strecurat în cămăruța lor și Mașa, Dașa și Sașa s-
au trezit flămânde. S-au dezmeticit și din căminul lor cald au ieșit în frigul necruțător al
dimineții. -„Mi-e atât de foame că aș mânca un copac întreg plin de alune!”, spuse Mașa
pleoscăind. -„Mie mi-e atât de foame încât aș mânca un cal!”, spuse și Dașa, țopăind ici colo.”
Sașa, fiind o veveriță mai puțin visătoare, le spuse prietenelor ei: „Nu vorbiți prostii! Noi
veverițele nu mâncăm niciodată cai, pentru că noi mâncăm doar mâncare sănătoasă. Și nu vom
mânca nimic dacă stăm aici gândindu-ne la ce am putea mânca. Haideți să ne mișcăm!” Cele trei
veverițe porniră de-a lungul pajiștii înzăpezite, înspre copacul lor cu hrană. Și cum mergeau ele
prin zăpadă, pe la jumătatea drumului se opriră îngrijorate de o priveliște teribilă. Niciodată nu
mai văzuseră ceva atât de uriaș, de groaznic și amenințător.
Cele trei veverițe și-au dat seama că drumul lor era blocat de cel mai mare perete de
zăpadă pe care l-au văzut vreodată. Părea că ajunge până la cer. Problema era că partea cealaltă a
zidului, părea de neatens.
Mașa s-a înfuriat foarte tare. Ea se gândea: „-Nu suport ca zidul acesta să fie în fața
ochilor mei! Nu ar trebui să se afle aici și nici nu a fost aici înainte. Nu suport să nu obțin ceea ce
îmi doresc! Trebuie să ajung la alunele acelea! Oricine a pus zidul acesta aici, trebuie să fie
distrus! În timp ce Mașa gândea astfel, se tot învârtea în cerc până a amețit. Apoi, a început să
lovească în peretele de gheață cu lăbuțele și cu capul, provocându-și o durere puternică de cap.
Dașa, s-a supărat teribil văzând zidul de Expunerea Demonstrația Povestirea Explicația
Demonstrația Expunerea Povestirea gheață în fața ei. A început să se se vaite: -„Este groaznic și
oribil că peretele acesta a apărut aici! E cea mai groaznică treabă care mi s-ar fi putut întâmpla!
Nu o să mai ajung niciodată la alunele acelea! Probabil, de fapt, că nu o să mai ajung să mănânc
niciodată! Peretele acela va rămâne aici o dată pentru totdeauna, iar eu voi muri de foame.
Numai eu sunt devină pentru asta! Ce prostie din partea mea să ascund alunele de cealaltă parte a
pajiștii! Dașa era atât de supărată pe ea însăși, încât s-a așezat în fața zidului plângând și
smiorcăindu-se. -Nu sunt bună de nimic! Chiar nu sunt bună de nimic!
Când a văzut peretele uriaș de zăpadă, Sașa nu s-a înfuriat ca și Mașa, dar nici nu sa plâns
ca și Dașa. Ea început să –și spună: -Hm! Un perete?! Ce ciudat!Mi-ar plăcea să nu fie aici,
pentru că îmi e foame și aș vrea să mănânc niște alune! Dar, la urma urmei, peretele e deja aici și
nu văd de ce nu ar trebui să fie aici, doar pentru că mie nu îmi place. Însă, bosumflându-mă,
peretele nu va dispărea, ci cred că lucrurile ar deveni și mai rele. Astfel, Sașa a decis să se
comporte diferit Demonstrația Explicația Expunerea Demonstrația Povestirea față de prietenele
ei. Ea a acceptat că peretele e acolo și că nu e vina nimănui pentru asta. Nu s-a încăpățânat în
dorința de a-l face să dispară, dar nici nu a făcut din prezența lui, ceva groaznic. Prin urmare nu
sa ales nici cu dureri de la loviturile în zid, cum a procedat Mașa, dar nici cu lăbuțele înghețate
de la statul în zăpadă ca și Dașa. Sașa a început să se gândească la un plan, pentru a putea ajunge
la alune.
„Spre deosebire de Mașa care s-a înfuriat, sau de Dașa care s-a întristat foarte tare, Sașa a
decis că furia sau tristețea nu ar schimba situația, ci ar face-o să fie și mai rea. Așa că a început
să se gândească la o soluție ca să poată ajunge la alune.”

S-ar putea să vă placă și