Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC AL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Gherghelejiu Svetlana, educator, grad didacticDoi


Instituţia preşcolară nr. 183, mun. Chişinău
Grupa mare
Tema proiectului: În lumea celor ce nu cuvîntă
Tema săptămînală: În ogradă la bunici
Tema activităţii: Cine şi cum ne ajută?
Unităţi de competenţă:
-Identificarea şi descrierea plantelor şi animalelor (insecte, peşti, amfibii, păsări, mamifere) şi a
părţilor lor componente.
-Identificarea şi argumentarea rolului omului în menţinerea unui mediu ecologic.

Obiectivele operaţionale:
O.o C - Să producă idei referitor la modalităţile de ingrijire a animalelor domestice
O.o C - Să explice de ce animalele au nevoie de îngrijire din partea omului
O.o S-a - Să îşi modifice expresia şi comportamentul în funcţie de context
O.o S-a - Să accepte responsabilităţi şi să le respecte
O.o L - Să folosească verbe în modul optativ (“as putea”,”as vrea”)
O.o L - Să acorde în vorbire acordul gen, număr, persoană, timp
O.o P-m - Să poziţioneze corpul şi membrele în mod corespunzator pentru a emita animalele
domestice (acţiuni)
O.o A-î - Să formuleze întrebări referitoare la modul de îngrijire a animalelor

Strategi didactice:
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, moment de surpriză, exerciţiu, problematizare,
observaţia, prezentare Power Point.
Resurse materiale:tablou, medalioane şi imagini cu animalele domestice, poster, cărţi, media
proiector şi ecran, plastilina, planşe şi cuţitaşe pentru modelare, creioane colorate, clei, pensule,
şerveţele, text scris, plic, foarfece, cuburi, figurine ale animlalelor domestice, suport-bază pentru
machetul ogrăzii bunicii.
Foarme de organizare: frontal, în grupuri mici, individual.
Durata: o zi.

Bibliografie:

 Preda, Viorica şi Pletea, Mioara, Ghid pentru proiecte temetice: abordare în maniera integrată
a activităţii din grădiniţă, Bucuresti, 2005
 Curriculumul pentru educaţie timpurie.-Chişinău:Lyceum, 2019.
 Revista învăţămîntului preşcolar, nr.3-4/ 2011
 www.parinti.com
Etapele Conţinutul activităţii Metode / Materiale Forma de Evaluarea
activității: procedee organizare
 aerisirea sălii de grupă; Scaune pentru
 pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea fiecare copil
activităţii; aranjate în
 copiii îşi extrag la dorinţă un medalion cu imaginea unui semicerc;
animal domestic; Materiale pentru
 copii sunt aranjaţi în semicerc, aşezaţi pe scăunele. fiecare centru.

Evocarea Întilnirea de dimineaţă: Recitare


Salutul
Educatorul va rosti:
Dimineţa a sosit
La grădiniţă am venit.
În semicerc ne-aşezăm,
Cu toţi să ne salutăm. Frontal Reacţiile emoţionale
A început o nouă zi, ale copiilor
Bună dimineaţa copii!

Copii vor răspunde:”Bună dimineaţa!”


În fiecare dimineaţă
Avem gîndul bun pe faţă
Către soare să privim ,
Iubire să dăruim.
De gind rău să ne ferim,
S-adunăm doar bucurie
Şi –n lume s-o răspîndim!
Şi atunci orice copil,
În fiecare dimineaţă,
Are gîndul bun pe faţă. Formularea
Joc de socializare Joc verbal propoziţiei şi
Fiecare copil, pe cerc, va face o urare după următoarea Frontal variantele de urări
formulă: „Urez tuturor pentru ziua de azi ...” propuse
Lucrul la panoul „Calendarul naturii” Panoul
Vom stabili anotimpul, luna, ziua, data, starea vremii. Calendarul naturi
 În ce anotimp suntem? Conversatia Răspunsurile copiilor
 În ce lună suntem?
 A cîta lună este din anotimpul toamna?
 A cîta săptămînă a lunii este acum?
 Ce zi a săptămînii este astăzi? Explicatie
 Ce zi a fost ieri?
 Ce zi va fi mîine?
 Cum este timpul de afară astazi?

Activitatea de grup Medalioane cu Formularea


Copiii vor prezenta animalul de pe medalionul său şi vor Prezentare imaginea Frontal, în cerc propoziţiilor complete
răspunde la întrebarea: animalelor şi argumente-
- De ce ţi-ai ales acest animal? domestice Individual descrierea sau
calităţile animalului

Mesajul zilei:
Realizarea  Copiii înpreună cu educătorul vor completa mesajul
sensului
SALUT, COPII!

NOI, (imagine cu animale domestice acoperită,


pe care copiii le vor descoperi prin presupunere )
____________________________________

AVEM O RUGĂMINTE! (oare ce


rugăminte pot avea animalele)

(un plic lipit cu text)

şi vor descoperi un plic, în care va fi transmis un mesaj din Descoperire Poster cu mesajul Frontal Observarea
partea animalelor domestice. zilei, capacitatilor de
 Voi lectura textul: mentinere a atentiei.
„Azi de dimineaţă eu, pisica, capra, calul, vaca ne-am trezit Emiterea ideilor la
cu toţii nedumeriţi. (Ce înseamnă a fi nedumerit? (încurcat, Lectura ghidată întrebările propuse.
mirat, neclarificat) Cum credeti de ce animalele erau plic cu un text.
nedumerite?)
In ieslea oii nu era mîncare, în grajdul cailor la fel nimic
nu era, în cuşca mea - nici fir de iarba, nu mai zic de un
morcov sau un măr.
Noi ne-am fi dus să ne căutăm singuri de-ale gurii, dar
toate uşile de la intrări sînt închise. Si atunci ne-am
întrebat: Oare ce s-a întîmplat cu stăpînul nostru? (Cum
credeţi, copii, oare ce s-a întîmplat cu stăpînul
animalelor?). Noi am fost responsabile, oferindu-i tot ce am
putut, de aceea şi vă întrebăm: dacă aţi fi în locul stăpînului
nostru, cu ce aţi putea să ne ajutaţi pentru a ne purta de
grijă?
Al vostru Urechilă!
- Dar acum, copii, sunteţi pregătiţi pentru a-i raspunde la
această întrebare?
- Sunt sigură că vom găsi răspunsul la această întrebare pe
parcursul întregii zile. Să vedem cît de bine cunoaşteţi Modul de imitare a
voi animalele. animalelor,
Gradul de atenţie la
Tranziţie. executarea sarcinilor
 Propun copiilor să formeze un cerc pentru a ne juca.
- Vă veti pune în rolul animalului pe care îl aveţi pe Jocul Echipele de
ecusonul vostru şi la comanda mea veţi forma echipe de animale Frontal
animale, pe care le voi numi. Veţi ieşi în mijlocul cercului, Ecusoane cu
imitînd animalul prin mişcări şi sunet. De exemplu: cînd voi animale
zice formăm echpa vacilor, cine vor ieşi în mijloc? (copiii ce domestice
au pe ecuson imaginea vacii).
 Numesc pe rînd toate animalele, iar la sfîrşit chemăm/
formăm echipa animalelor domestice.
 Copiii vor trece la locurile lor.
- Ne-am jucat şi acum haideţi totuşi să-l ajutăm pe iepuraş
să găsească răspuns la întrebare. Dar ce întrebare v-a adresat
el? Reacţiile emoţionale
- Pentrun a răspunde la întrebare vom viziona ceva ale copiilor;
interesant. Frontal
 Pe parcursul apariţiei imaginii cu unul din animale Vizionare O prezentare
(iepure, vaca, oaia, capra, porcul, calul, cîinele1) propun Ghicitori Power Point sau Răspunsurile copiilor
copiilor o ghicitoare, şi o convorbire succintă după un filmuleţ
algoritmul: despre animale
- Cum se numeşte animalul, femela şi masculul şi puiul; Conversaţia domestice2
- Ce s-ar întîmpla, dacă nu ar fi acest animal? (Ce foloase
ne aduce?) Problematizare
- Dacă aşi fi eu stăpînul acestui animal, cum l-aţi ajuta?
(Ghicitori:
1. Urechiat cu blană deasă,
Stă mai mult pe lîngă casă. Iepurele.
2. Ia să-mi spuneţi cine oare
Chiar de nu e vrăjitoare
Fără mare greutate
Iarba o preface-n lapte. Vaca.
3. Are lînî lungă, creaţă,
Paşte iarba sus la stînă
Şi-ţi dă caş şi brînză bună. Oaia.
4. Pe stapân el îl pazeste,
Pe dusman îl încolteste. Câinele.
5. Este un prieten bun,
El mă duce unde-i spun
Cu căpăstru şi cu şa,
Iarna-mi plimbă sania. Calul.
6. Am aici in batatura
O uzina cu untura,
Care umbla prin ograda
C-un surub in loc de coada. Porcul.

1
Veţi propune pentru discuţie un număr de animale care să menţină interesul copiilor.
2
Dacă nu aveţi la dispoziţie un atare material, pot fi utilizate imagini sau tablouri.
7. Are două mici corniţe,
Coadă scurtă şi bărbiţă
Bea într-una multă apă
Oare cum o cheamă? Capra.
- Copii, credeţi, că dacă aţi fi stăpînul animalelor
domestice, le-aţi asigura condiţii necesare?
- Şi acum iepuraşul cred că a înîeles cine şi cum le poate
ajuta, dar ca să mă asigur şi eu de acest lucru v-am mai
pregătit
Tranziţia: copiii merg la baie, se face aerisirea salii
de grupă.
Trecerea în centrele de activitate. Observarea com-
Bat din palme, hop-hop-hop, Recitare cu Frontal portamentului
Din picioare, trop-trop-trop. exerciţiu copiilor.
Ne-nvîrtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.

Lucrul în centre de activitate.


BLOCURI Materiale de Realizarea sarcinilor.
 Construiţi ograda bunicii, divizînd spaţiul pentru fiecare Construire construit, figurine
Reflecţia familie de animale domestice. de animale
 Plasaţi animalele în casele lor. domestice
ŞTIINŢA
 Completaţi schemele propuse, alegînd elementele/ Lotos Scheme pentru 4 Corectitudinea plasării
imaginile pentru fiecare animal. animale imaginilor în
 Povestiţi despre ceea ce aţi realizat.
Hrana Foloase scehemă;
Animal Formularea
Mod de
ul
Alimentaţia
propoziţiilor
BIBLIOTECA Îngrijire Microgrup complete.
 Alcătuiţi o povestire după tablou cu titlul „Dacă eu aşi fi Tablou „În ograda
fermier, cu ce aşi putea ajuta animalele domestice?”. Conversatie Povestirea copiilor
fermierului”;
 Completaţi fişele puse la dispoziţie. Fişe cu sarcini
ARTA Plastelină, siluete a
 Modelaţi animalul domestic preferat şi plasaţi-l în animalelor
ogradă. Exerciţiu domestice, lipite pe Produsul muncii
 Coloraţi siluetele, lipiţi picioruşul-suport şi plasaţi carton, clei, fîşiuţe Capacitatea de a
de carton, o bucată colora imagini mici şi
animalele în ograda bunicii.
de penoplast
 Povestiţi cu ce aţi putea ajuta animalele domestice. dibăcia de a îndoi şi
colorată cu verde,
gard, casa buneilor
aplica elemente mici

JOCURI DE MASĂ Puzzle cu


 Reconstruiţi puzzle. Povestiţi ce imagine aţi obţinut. imaginea
 Povestiţi cu ce aţi putea ajuta animalele domestice pe animalelor În perechi Mecanismele de
care le-aţi obţinut. Exerciţiu domestice, Fişe alipire a elementelor
 Ajutaţi căţeluşul să ajungă la os. Povestiţi cu ce aţi putea cu drum-labirint puzzle-ului şi de
ajuta căţeluşul. Individual căutare a drumului
corect
 Pe parcursul lucrului copiilor voi trece pe la fiecare
centru, astfel încît să pot supraveghea, îndruma şi ajuta
copiii.
Microgrup, în
 La fiecare centru voi discuta cu copiii, întrebîndu-i cum
Convorbire pereche,
realizează lucrul, ce materiale utilizează, cum planifică
individual Propoziţii alcătuite cu
să continue lucrarea, şi în special, să răspundă la
Explicatie verbe la modul
întrebarea „Dacă ai fi tu stăpînul acestui animal/ acestor
optativ.
animale, cu ce le-ai putea ajuta, cum ai avea grijă de
el/ele?”
 Voi atenţiona copiii că atunci cînd clopotilul sună, ei
încep să finaşizeze lucrarea şi să facă ordinela locul de
muncă.
 Copiii care nu au finalizat lucrările, vor fi încurajaţi să
continuie în a doua jumătate a zilei.

 La finisarea lucrului împreună cu toţi copii vom trece pe


la fiecare centru pentru a analiza rezultatele obţinute. Turul Galeriei Produsele Frontal Aprecieri verbale.
 Se vor face aprecieri globale asupra participării copiilor Conversatia, activităţii copiilor Modul de exrimare a
şi a modului de lucru pe parcursul activităţii. Explicatia. copiilor
Rutina: La sfîrşit, copiilor li se aminteşte să îşi facă ordine Observarea com-
la locul de lucru, să spele şi să aranjeze materialele, să portamentului
acroşeze posterele şi desenele realizate, să se spele pe mîini copiilor.
şi să se pregatească de plimbare.

BLOCURI

 Construiţi ograda bunicii, divizînd spaţiul pentru fiecare familie de animale domestice.
 Plasaţi animalele în casale lor.

ŞTIINŢA
 Completaţi schemele propuse, alegînd elementele/ imaginile pentru fiecare animal.
 Povestiţi despre ceea ce aţi realizat.

BIBLIOTECA
 Alcătuiţi o povestire după tablou cu titlul „Dacă eu aşi fi fermier, cu ce aşi putea ajuta
animalele domestice?”.
 Completaţi fişele puse la dispoziţie.

ARTA
 Modelaţi animalul domestic preferat.
 Coloraţi siluetele, lipiţi picioruşul-suport şi plasaţi animalele în ograda bunicii.
 Povestiţi cu ce aţi putea ajuta animalele domestice.

JOCURI DE MASĂ
 Reconstruiţi puzzle.
 Povestiţi cu ce aţi putea ajuta animalele domestice pe care le-aţi obţinut.

 Ajutaţi căţeluşul să ajungă la os. Povestiţi cu ce aţi putea ajuta căţeluşul.


HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL

HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL

HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL

HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL


HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL

HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL

HRANA FOLOASE PUII / PUIUL

CUM ÎL PUTEM AJUTA ADĂPOSTUL

S-ar putea să vă placă și