Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic: „Iepurașul Țopăilă și prietenii săi”

Data:
Instituția de educație timpurie
Grupa: mare
Propunător:
TEMA GLOBALĂ: EU ȘI CEILALȚI
Tema proiectului: Sărbătorile de Paşti
Tema zilei: Iepurașul Țopăilă și prietenii săi
Domeniile de activitate: LIMBAJ ȘI COMUNICARE
ȘTIINȚE ȘI TEHNOLOGII
Dimensiunile: Educație pentru limbaj și comunicare
Educație pentru mediu
Unitățile de competență:
2.4. Descrierea detaliată, logică, clară a unor obiecte,imagini/carduri, vietăți, personaje după diferite
criterii, aspecte
3.4. Explicarea în cuvinte proprii a rolului plantelor, animalelor, fenomenelor naturii în mediul
înconjurător.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE ale activităţii integrate:
a) cognitive:
- să asculte cu atenție poezia-ghicitoare și să numească animalul domestic;
- să descrie fiecare animal domestic (cucoşul, rătuşca, gâsca, calul, pisica);
- să enumere ce a adus Iepurașul Țopăilă în coș (pasca, ouă, dulciuri).
b) psihomotrice:
- să pronunțe corect salutul de Paști: Hristos a înviat!Adevărat a înviat!
- să descrie semnificația ouălelor roșii;
- să pronunțe cuvintele-onomatopeie : cucoşul – „Cucurigu”, rătuşca – „Mac-mac”, pisica – „Miau-
miau”, gâsca – „Ga-ga-ga”, calul – „Mi-ha- ha” etc.
- să sară ca „iepurașii” în cadrul jocului dinamic;
c) socio-afective:
- să-și exprime propriile emoții și trăiri în cadrul activității;
- să manifeste atitudine de respect față de prietenii Iepurașului Țopăilă;
- să participe cu o deosebită plăcere la toate etapele activităţii.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul, jocul, desenul, puzzle etc.
 Materiale didactice: mascota Iepurașul Țopăilă, tablou cu imagini ale animalelor și păsărilor
domestice (iepuraș, pisică, cal, rață, gâscă etc.), fișe de lucru, televizor, computer, prezentare
power point.
 Forma de organizare: în grupul mare, în grupuri mici și individual.

LUCRUL ÎN CENTRE de INTERES:


Centrul ȘTIINȚE

* Să selecteze imaginile „Prietenii iepurașului”


SARCINI:
- să privescă atent prezentarea power point și să enumere animalele domestice;
- să selecteze de pe masa imagini doar cei care sunt prietenii iepurașului;
SARCINI SUPLIMENTARE:
- să povestească despre animalele domestice în baza imaginilor.
Centrul ARTĂ
*Să dezeneze „Iepurașul”.
SARCINI:
- să deseneze fața iepurașului după etapele prezentate de către educator;
- să descrie fața iepurașul pe care l-a desenat.
SARCINI SUPLIMENTARE:
- să deseneze iepuraşul cu toate părţile componente ale corpului (cap, trunchi, lăbuţe, codiţă).
Centru CONSTRUCȚII
*Să construiască un puzzle „Animalele domestice”.
SARCINI:
- să formeze puzzle din 4 elemente imaginile: iepurașul, cucoșelul, pisicuțul etc..
SARCINI SUPLIMENTARE:
- să formeze puzzle din 8 elemente.

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educația timpurie. /coord. GUȚU, V.; VRÂNCEANU, M. autori: PAVLENCO, M.;
MOCANU, L.; CLICHICI, V.; DUMINICĂ, S.; DASCAL, A.; STRAISTARI-LUNGU, C. [et al.].
Aprobat la data de 01 noiembrie 2018, MECC. Chișinău: Lyceum, 2019.
2. Standarde de învăţare şi dezvoltare a copilului de la naştere până la 7 ani. /coord. Guțu V.,
Vrânceanu M.; autori: Pavlenco M. [et. al.]. Aprobat de către Consiliul Naţional pentru
Curriculum, 25 octombrie 2019, MECC, Chișinău: Lyceum, 2019.
3. Duminică S., Dascal A. Metodologia proiectării curriculare a activităților în instituțiile de
educație timpurie. Ghid teoretico-metodologic pentru cadrele didactice. Chișinău: Tipografia
Reclama, 2017.
4. Vrânceanu M. (coord.) 1001 idei pentru o educație timpurie de calitate. Ghid pentru educatori.
ME-PRODIDACTICA-CNETIF, 2010.
Desfăşurarea activității
Evenimentele Connținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității
Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: Metode și Materiale Forma
organizatoric  aerisirea sălii de grupă; tehnici didactice de orga-
 aranjarea materialelor pe centre de activitate; didactice nizare
 aşezarea scaunelor pentru Intilnirea de dimineaţă.
Întrarea copiilor în grupă.
Captarea Întâlnirea de dimineaţă:
 Copii sunt aşezaţi în semicerc. Recitarea
atenției
În căsuţa noastră bună A venit şi Maricica A venit şi Dumitriţa! poeziei Lucrul
Noi trăim toţi împreună Dulcea mamei bombonică! Cu ochii ca albăstriţa! etc. Mascota în grup
Soarele de dimineaţa A venit şi Ionel Iepurașul mare
Ne mângâie faţa! Scumpul, mamei bobocel!
Educatorul: Bună dimineața, copii! Cum vă dezmiardă mămica acasă? Aprecieri
(Păpușica mamei, Odorașul mamei, Bobocelul mamei etc.) verbale
Surpriza activității este mascota Iepurașul Țopăilă cu un coș plin de ouă colorate.
Educatorul: Eu sunt Iepurașul Țopăilă
Astăzi la voi am venit!
Cu un coș ce-i plin cu daruri
Pentru voi iubiți copii!
Anunțarea temei Mesajul activității: Bună ziua copii! Eu sunt ... (Iepurașul Țopăilă). Conversație
și a obiectivelor Sunt un iepuraș ...(pufos, drăgălaș, gingaș etc.). Planșa
Ce ne-a adus Iepurașul în coșuleț .... (ouă, pască, dulciuri)? Mesajul
Ce sărbătoare se apropie? ... (Sărbătoarea de Paști) activității Lucrul Încurajări
Educatorul: Cum se salută de Paști? (Hristos a înviat! Adevărat a Analiza în grup
înviat!) imaginii mare
Educatorul: Să ne salutăm unii cu alții.
Reactualiza- Educatorul: Sunt un Iepuraș iubit, Și va dau la fiecare Măști Lucrul
To

rea Țupa-țup sunt fericit Cadouri – oușoare! (cățelul, pisica, în grup


cunoștințelor Dacă veți răspunde la întrebare... purcelul, calul, mare
Educatorul: Când se dăruie ouă? (În prima zi de Paști se spune Hristos a înviat! și se Descrierea cucoșul, găina Corecta
dăruie câte un ou – un obicei strămoșesc.) etc.) rea
Educatorul: Dacă veți răspunde la întrebări veți primi câte un ou din coșuleț. pronunției
Desfășurarea Educatorul: Cum credeți, care sunt prietenii Iepurașului? Fișe – ouă Lucrul
propriu-zisă a Educatorul: Ascultați atent: Recitarea colorate în grup
învățării Educatorul: S-a urcat pe magazie Poezia a uitat expresivă mare
Să ne spună o poezie Și ne-a spus din ce știa a poeziei
Însă, emoționat, Numai cum se cheamă ea: Flipchart
Cucurigu, cucurigu! Exercițiu de Imagini Lucrul Observare
Cine este, copii? pronunțare a cu în a
Copii: Cucoșelul. onomatopeiel animalele grup mare comporta-
 Copilul va povesti cu ajutorul educatorului și ceilalți copii din grupă despre or domestice men-
cucoșel. tului
Educatorul: Cum cântă cucoșelul? Ce mănâncă cucoșelul? Unde e locul cucoșelului în copiilor
curte? Cum merge cucoșelul? (Cucoșelul merge țanțoș, mândru etc.)
Educatorul: Pasărea (rața) face:
Mac-mac-mac!
Tare aș înota pe lac!
Cine este, copii?
Copii: Rața. Conversație
Educatorul: Cum face rața? Unde trăiește rața? (Rața trăiește în
coteț.) Cum se numesc puii raței? (Puii raței se numesc boboci.)
Educatorul: Pasărea (gâsca) face:
Ga-ga-ga!
Vreau mâncare!
Da, da, da!
Cine este, copii?
Educatorul: Cum face gâsca? Unde trăiește gâsca? Ce folos aduce gâsca la casa Analiza
omului? (Găsca face ouă. Cărnița de gâscă este foarte gustoasă etc.) imaginilor Aprecieri
Educatorul: Animalul (calul) face: verbale
Mi – ha – ha!
Eu pe toți îi voi plimba!
Cine este, copii?
Educatorul: Cine este copii? Unde trăiește calul? (Calul trăiește în grajd.) Ce mănâncă
calul? (Calul paște iarbă.)
 Se vor analiza imaginile pe flipchart.
Educatorul: Animalul (pisicuțul) face:
Miau, miau, miau! Joc
Lapte dulce vreau să beau. dinamic Jucărie
Educatorul: Cine este copii? Cum face pisicuțul când e foame? Trenuțul
Educatorul: Toate animalele din ogradă
Cântă fără pauză.
(Toți copiii în rol de păsări și animale pronunță onomatopeiele și cântă în cor.)
Educatorul: Ce aveți în mânuțe? (Ouă) Analiza
Educatorul: Ce culoare sunt ouăle? (roșii, galbene, albastre, verzi,) comporta
 Fiecare copil va numi culoarea fișei-ou. men
Educatorul: Ce semnifică culoarea roșie? tului
Educatorul: Pe timpul străbuneilor noștri ouăle se colorau doar roșii, e un obicei Explicația copiilor
străbun ce semnifica sângele Domnului. Astăzi pentru ca masa să fie mai colorată au
început să le vopsească în toate culorile.
Educatorul: Ce mai avem pe masa de sărbătoare? (Pască, cozonacul, răcitura etc.)
Iepurașul Țopăilă: Sunteți copii deștepți, sunt fericit că sunt alături de voi.
Haideți să ne relaxăm și să sărim împreună ca iepurașii.
Se va organiza pauza dinamică: „Să sărim ca iepurașii”
 Se vor ridica cu toții în picioare:
Pentru a se încălzi Voi vă înclinați puțin –
Iepurașii vor sări Într-o parte și în alta,
Țopa-țopa, țopa-țopa Când spre stânga, când spre dreapta.
Iepurașii vor sări. Punem mâinile la mijloc
Și ne așezăm la loc.
Educatorul: Vom urca în trenuț și vom pleca fiecare la centrul lui.
Educatorul: Să se ridice cei care au culoarea (să facă un pas înainte):
• ouă roșii și - vor urca în primul vagon și vor pleca la centrul ARTĂ.
• ouă galbene – vor urca în vagonul doi și vor pleca la centrul BIBLIOTECĂ.
• ouă albastre – vor urca în vagonul trei și vor pleca la centrul CONSTRUCȚII.
Educatorul cu copiii:
Un trenuț pe șine zboară Trenu-i plin cu cucoșei,
Tuc-tuc, tuc-tuc! Bobocei, cățeluși și motănei
E o sărbătoare în țară. Care pleacă la bunei.
Tuc –tuc, tuc-tuc!
început să le vopsească în toate culorile.
Educatorul: Ce mai avem pe masa de sărbătoare? (Pască, cozonacul, răcitura etc.)
Iepurașul Țopăilă: Sunteți copii deștepți, sunt fericit că sunt alături de voi.
Haideți să ne relaxăm și să sărim împreună ca iepurașii. Pauza
 Se va organiza pauza dinamică: „Să sărim ca iepurașii” dinamică
Se vor ridica cu toții în picioare:
Pentru a se încălzi Voi vă înclinați puțin – Aprecieri
Iepurașii vor sări Într-o parte și în alta, verbale
Țopa-țopa, țopa-țopa Când spre stânga, când spre dreapta.
Iepurașii vor sări. Punem mâinile la mijloc
Și ne așezăm la loc.
Educatorul: Vom urca în trenuț și vom pleca fiecare la centrul lui.
Educatorul: Să se ridice cei care au culoarea (să facă un pas înainte):
• ouă roșii și - vor urca în primul vagon și vor pleca la centrul ARTĂ.
• ouă galbene – vor urca în vagonul doi și vor pleca la centrul BIBLIOTECĂ; Recitarea
• ouă albastre – vor urca în vagonul trei și vor pleca la centrul CONSTRUCȚII. poeziei
Educatorul cu copiii:
Un trenuț pe șine zboară Trenu-i plin cu cucoșei,
Tuc-tuc, tuc-tuc! Bobocei, cățeluși și motănei
E o sărbătoare în țară. Care pleacă la bunei.
Tuc –tuc, tuc-tuc!
Fixarea și  Se vor aranja la centre de interese: Foi de desen, Analiza
consolidarea Centru ȘTIINȚE: Se vor selecta imagini „Prietenii iepurașului”. creioane, Lucrul în produse
cunoștințelor Centru ARTĂ: Se va desena „Iepurașul”. plastelină etc. grupuri lor
Centru CONSTRUCȚII: Se va construi din puzzle imaginile„Animalele domestice”. mici și activității
individual
Încheierea  Se vor aprecia lucrările copiilor și se vor evidenția cele mai originale. Aprecierea
activității lucrărilor

S-ar putea să vă placă și