Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Educației, Sîngere


Grădinița “Ghiocel” s.Alexăndreni

PROIECT DIDACTIC
al activității integrate de viziuonare colectivă
Tema proiectului: În lumea poveștilor
Tema zilei: În lumea poveștilor de I.Creangă
Grupa: mică-medie
Educator: Matiescu Cristina
Prioiect al activității integrate
Instituția: IET “Ghiocel” s.Alexăndreni
Data: 12.01.2024
Educator: Matiescu Cristina
Grupa: mică-medie
Tipul activității: Evaluare a cunoștințelor
Tema globală: Eu și ceilalți
Tema proiectului: În lumea poveștilor
Tema zilei: În lumea poveștilor de I.Creangă
Domeniu de activitate: Limbaj și comunicare, Științe și tehnologii, Arte
Dimensiunea: Ed.pentru limbaj și comunicare, Formarea reprezentărilor elementar
matematice, Ed.plastică
Unități de competență:
2.2 Crearea, susținerea unui dialog în situații de comunicare cunoscute, folosind întrebările deschise și răspu
nsurile desfășurate;
2.3 Producera de mesaje clare, logice, folosind expresivitatea verbală, non-verbală, paraverbală (intensitatea,
ritm, intonație, accent, gesturi, mimică, etc.).
3.2 Alcătuirea de întrebări și formulate de răspunsuri complete,detailate, la întrebările adresate în baza textul
ui.
2.5 Realizarea numărării în șir crescător/descrescător în limita 1-5;
2.5 Respectarea normelor de igienă personală și de securitate a muncii în situații concrete;
Obiective operaționale:
Cognitive:
- Să asculte cu atenție secvențe din poveste;
- Să-și îmbogățiască vocabularul cu cuvinte noi și expresii noi;
- Să deducă cu ajutorul personajelor și al întrebărilor, principalele momente ale povestirii;
- Să enumere succesiunea momentelor povestirii;
- Să aranjeze personajele în ordinea logica cerută de firul narativ;
- Să identifice ordinea așezării merelor în șir crescător și descrescător;
- Să distingă mesajul transmis de povestea dată;
- Să lucreze respectând etapele corecte de lucru;
Psihomotorii:
- Să asambleze prin lipire personajele din povestea „Ursul păcălit de vulpe”.
- Să manipuleze corect cu materialele puse la dispoziție;
- Să traseze conturul literei respectând linia segmentară;
Socio-afective:
- Să se integreze în grup pentru realizarea subiectului dezvoltănd relații de cooperare;
- Să interpreteze cu plăcere rolul personajelor din poveste;
- Să participe cu înteres și plăcere în cadrul activităților respective;
Strategii didactice:
a)Metode și procedee:Dramatizarea, povestirea, explicația, demonstrația, exercițiul, brainstormingul,
problematizarea, conversaţia, jocul didactic, surpriza, demonstraţia, conversaţia euristică, descoperirea,
evaluarea;
b)Materiale didactice: măști cu personaje din poveste,leptop, fișe de lucru, creioane colorate, acuarelă,
pensulă, vas cu apă, hârtie creponată etc.;
c) Forme de organizare: Frontal, individual, în grupuri mici
d) Resurse bibliografice:
1. Curriculum pentru educația timpurie, , Chișinău, 2019. Aprobat la CNC ( Ordinul MECC nr.
1699 din 15.11.2018.
2. Standartele de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere pînă la 7 ani, revizuit și
dezvoltat.Aprobatla CNC ( Ordinul MECC nr. 1592 din 25.10.2018)
3. Cadrul de referință al educației timpurii din Republica Moldova, Chișinău, 2018
Aprobat la CNC( Ordinul MECC nr. 1592 din 25.10.2018).
4. 1001 ideei. Ghid pentru educatori, Chișinău, 2010.
5. Ghid de implimentare a Curriculumului pentru Educație Timpurie, a Standardelor de învîțare
și dezvoltare a copilului de la naștere pînă la 7 ani, Chișinău.
Etapepe Conținutul activității Strategii didactice Evaluarea
Activității Metode/ Mij.did. Forma
procedee de.org.
Salutul de dimineață
Dimineața a sosit Evaluarea
La grădiniță am venit gradului de
În semicerc ne adunăm Salutul mobilizare și
Pe covor ne așezăm organizare
Cu toții ne salutăm: pentru
-Bună dimineața dragi pici, gimnastica
Mă bucur că sunteți aici matinală
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața copii!
Copii răspund salutului! Conv.
Fr.
Lucru la panouri
Întâlnirea Calendarul naturii:
De Panou
-Cum este timpul?
dimineață -În ce anotimp ne aflăm?
-Care sunt caracteristicile anotimpului
iarna? Explic.
-Cum vă simțiți astăzi?
-Cine este de serviciu?
Gimnastica matinală:
“Merge vulpea pe cărare, că e șmecheroaică Fișe de
mare...” colorat În grup
Problematiz.
Lucru în grup:
Copii vor colora imagini cu personajele Joc Fr.
preferate din povești; Joc de masă Bingo
Joc de masă:
Copii se vor juca în jocul educativ: Bingo
Evocarea Captarea atenției
În ospeție la copii va veni personajul din
povestea Gogoașa - Iepurașul Țup! Conversația Un copil
Eu sunt iepurașul mascat în
Mic și drăgălașul iepuraș
Prin povești mam rătăcit,
Și la voi la activitate am venit!
Să vă văd pe fiecare, Fr.
Ca în zi de sărbătoare
Și un dar eu vă voi da
Dacă vesel veți lucra! Imagini
-Dragi copii din ce poveste a venit iepurașul Proble
nostru? ( P.Gogoașa) Matizarea
-Dacă noi vom îndeplini toate sarcinile
sârguincios, vom putea să-l întoarcem pe
iepuraș în povestea sa deoarece el nițel sa Convesația
rătăcit prin povești și nu știe încotro să
meargă!
-Sunteți gata de aventură copii? Pauză boxă
-Haideți să ajutăm iepurașul! dinamică
Fr.
Tranziții: Pauză dinamică Jocul celor
mici
Metoda învățare prin descoperire
 Se demonstrează portretul scriitorului Imagini
Ion Creangă și amintim copiilor despre Evaluarea
Realizare
acest important scriitor român; Convers. capacităților
a sensului Fr.
 Conversație: Recunoaște povestea în de participare
baza imaginilor prezentate; Demonstrația activă în
O călătorie prin povești cadrul
(se va propune copiilor o călătorie imaginară activității.
prin pădure) Consolidarea
-Copii vouă vă plac călătoriile? cunoștințelor
-Atunci haideți să mergem prin pădure să despre
întâlnim peronaje din poveștile noastre Conversația personajele
preferate! Steluța cu din poveștile
Sarcina I: întrebări învățate.
Fr.
( Vuplea din poveste Ursul păcălit de vulpe) Metoda
-În cale apare o vulpe vicleană, vulpe Explozia
vulpișoară ne permiți tu oare pe cărare să stelară
mergem, la plimbare să plecăm?
-Vă permit eu coplilași dar mai întâi vă pun
la încercare să îndepliniți o sarcină!
Metoda explozia stelară Ursul păcălit de
vulpe;
-Cum a rămas ursul fără coadă?
-Cine ia furat peștele țăranului? Fr.
-Ce vroia să prindă ursul cu coada?
-De ce n-a vrut vulpea să se împartă cu pește Conversația
cu ursul?
-Unde a pescuit ursul?
Vulpea: Bravo copii vați descurcat bine! Vă Personaj
urez drum bun! vulpe
Sarcina II:
(Cocoșul din povestea Punguța cu doi bani)
În cale apare un Cocoș umflat în pene.
-Cocoșel, cocoșelule ne permiți să mergem Problemat.
pe cărare, în pădure la plimblare?
-Vă permit eu copilași dacă mai întâi vă pun Joc de Personaj
la o mică încercare! cuvinte cocoș
Joc de cuvinte: Dezmierdarea cuvintelor
Găină, cocoș, babă, moșneag, foc, boi;
Cocoșul: Bravo copii v-ați descurcat foarte
bine! Drum bun! Fr.
Sarcina III: Conversația
(Capra din povestea Capra capra cu trei iezi) Personaj
În cale apare o capră: Capra
-Vai ce frumoși sunteți copilași, dac ca să vă boxă
dau voie să treceți trebuie să recunoașteți Audiția
povestea după melodia audiată:
Se pune melodia pe fundal, copii ascultă:
Trei iezi cucuieți
Ușa mamei descuieți
Că mama v-aduce vou....... Conversația
Capra: Bravo copii pentru că ați ghicit Personaj Fr.
povestea vă permit să mergeți mai departe; Lup
Sarcina IV: Problema
(Lupul din povestea Cei trei purceluși) Tizarea
În cale apare un lup:
-Lupule ne permiți să trecem pe cărare?
-Dacă vă jucați cu mine într-un joc vă
permit! Joc dinamic Fr.
Joc dinamic În pădure ne plimbăm
Copii sau speriat de lup și au fugit repede la
scăunele!
Tranziții:
Unu doi ,unu doi Tranziții
Unu doi, unu doi
Mergem toți în pas vioi
Către centre ne îndreptâm
Și de lucru ne apucăm.
Reflecție Lucru în centrele de interes
Alfabetizare
-Recunoaște personajele din imagine și
uneștele cu povestea din care fac parte; Explicația Fișe de
-Trasează corect drumul parcurs de vulpe lucru
Obținerea
către vizuina sa ( grafisme);
Demonstrarea Creionae performanțelor
-Alege intrusul, încercuiește personajul care
de la
nu face parte din povestea propusă;
Analiza activitatea
-trasează corect drumul parcurs de urs spre
anterioară.
pește(grafisme)
Științe Evaluarea
-Încercuiește cifra corespunzătoare capacității de
mulțimilor; Explicația
colaborare în
-Găsește umbra personajelor din poveste și Fișe de
Demonstrarea lucru cadrul lucrului
unește-le cu o linie; în centre.
-Găsește și numără personajele identice din
povești, apoi lipește numărul obținut în Evaluarea
dreptul fiecărui personaj; Creioane
Problema- gradului de
-Trasează drumul corect și ajută ursul să independență
ajungă la vulpe; Tizarea
în realizarea
-Găsește umbra personajelor din povești și sarcinilor.
unește-le printr-o linie;
-Trasează drumul corect și ajută purcelușii
să ajungă la casa lor;
-Formează personajul din poveste din două
jumătăți cu ajutorul trasării unei linii;
Arte Fișe de
lucru
-Decoreazî căsuța purcelușilor folosind Demonstrarea Lipici
materialul pus la dispoziție;
Hârtie
-Decorează gogoașa folosind hârtie
creponată
creponată;
Bețișoare
Construcții Explicația
-Aranjează fâșiile în ordine crescătoare și Puzzle
recunoaște povestea obținută;

Joc de masă Joc Puzzle


-Unește piesele din puzzle pentru a obține magnetic
imaginea personajelor din poveste;
Evaluarea activității se va realiza prin Evaluarea
intermediul metodei Ciorchine; Aprecierea
Extindere -Se vor face aprecieri verbale; M. Ciorchine Poster Fr. raspunsului
-Pentru că au răspuns și au lucrat frumos, Dulciuri copiilor despre
iepurașul va răsplăti copii cu dulciuri; însușirea
Conversația poveștilor
Observații: asupra timpului de afară, asupra Observații Fr. Evaluarea
zăpezii; gradului de
Lucru individual: Natalia va descrie Imagini interacțiune cu
vestimentația corespunzătoare în anotimpul Conversația Indv. semenii.
iarna;
Lucru colectiv: Copii vor modela din
zăpadă Un om de nea; Evaluarea
Joc didactic Cutiuța cu povești Joc didactic Cutie cu gradului de
Plimbarea Copii vor fi așezați pe covoraș în personaje activism în
semicerc.Educatoarea va sta la mijloc ținând din cadrul
o cutie în mână.Pe rând va fi extras din cutie povești jocurilor.
câte un personaj din povești, copii vor ghici
din care poveste este acest personaj. Jocul Fr.
continuă până vor ghici toate pesronajele din
povești din cutie. Joc dinamic
Joc dinamic Căsuța iepurașului
Copii vor forma un cerc stând perechi a câte
doi copii, un copil este iepurașul iar celălalt
este căsuța. La semnalul educatoarei
iepurașii aleargă printre căsuțe, când aud
cuvântul stop iepurașii trebuie să își
găsească căsuța! Iepurașul rămas fără casă
iese din joc.
Lucru în grup: Fr.
Copii vor modela din plastilină Gogoașa Explicarea Plastilină
din poveste; Modelarea Cuțit
A doua
Lucru individual: Suport Indv.
jumătate Un copil va colora personajul preferat din Demonstarea pentru
a zilei povestea Gogoașa; plastilină
Joc didactic: Eu spun una, tu spui multe Joc didactic Fișe de
Lucru cu părinții: colorat
Copii împreună cu părinții vor pregăti un conversația creioane Fr.
desen despre povestea preferată învățată la
grădiniță.

S-ar putea să vă placă și