Sunteți pe pagina 1din 4

Instituţia de Învățământ Preșcolar nr 225,”Spicușor„

Proiect de activitate integrată


Grupa mică( 3-4ani ) ,,Ieduții,,

Tema :
,, Mănușa ,,

Educator : Beț Raisa


Proiect de activitate integrată

Educator: Beț Raisa

Grupa: mică (3-4 ani)

Proiect tematic:

Tema zilei: Mănușa

Forma de organizare :frontal , individual, grup

Locul desfășurării : sala de grupă

Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare , Eu, familia și societatea.

Dimensiunea:Limbaj și comunicare, dezvoltare personală.

Unități de competență:

Limbaj și comunicare.

2.2 -Alcătuirea de întrebări și răspunsuri simple în diferite situații de comunicare .

3.4- Reproducerea expresivă/creativă a textelor literare.

Dezvoltarea personală.

2.1.-Recunoașterea unor emoții /stări emoționale.

2.3- Evidențierea stării de spirit și a sentimentelor, în diverse situații/activități.

Obective operaționale :

Cognitive :

O1 - Să răspundă la întrebări în baza textului;

O2 - Să reproducă expresiv secvențe din conținutul textului;


Psihomotorii:

O3 - Să selecteze imaginile conform sarcinilor propuse;

O4 - Să îndeplinească mișcările specifice fiecărui joc;

Socioafective:

O5- să respecte regulile și sarcinile date;

O6- să manifeste atitudine pozitivă față de personaje în timpul activității;

Metode și procedee:

Salutul, momentul de surpriză , conversația , descoperirea, explicația , observarea, explozia stelară, ciorchinele, jocul de cuvinte, joc
energizant.

Materiale didactice:

Imagini cu etapele povești mănușa, copaci, jucări, machete cu personaje din poveste , coșuri, coală de hârtie A1, creioane, fișe, imagini
ilustrative, boxa, măști,
Vocabular : năzdrăvan,
Referințe bibliografie:
Curriculum pentru educație timpurie / Chișinău: lyceum , 2019 (F.E.-P.,, Tipografia centrală ,,).-128p
Standarte de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani / Chișinău: lyceum , 2019 (F.E.-P.,, Tipografia centrală ,,).-92 p.
Ghid de implementare a curriculumului pentru Educația Timprie, a Standartelor de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la
7 ani din perspectiva Cadrului de referință pentru educație timpurie/ Chișinău ,2019
Ghidul pentru educatori 1001 idei pentru o educație timpurie de calitate/ Chișinău ,2003 (tipografia –Sirius).- 216p
Etapele Conținutul activității Strategii didacticde
activității
Activitatea Educatorului Activitatea copiilor
Metode și Materiale Forme de Evaluarea
procedee didactice organizare
Pregătirea sălii de grupă pentru activitate.
Evocarea După ce am pregătit cele necesre pentru Salutul
activitate , urmează:
Salutul de dimineată.
Copiii se salută Capacitatea
Momentul de surpriză. cuminți, ascultători, de-a recita
Cutia fermecată (Mănușa și bagheta magică) curajoși, deștepți cuvintele
Cine are forma unei mâini, de salut
Și tot nu-i mână? Momentul de
Cine-s eu cine mă știe? surpriză
Într-adevăr este o mănușă .
Tema activității: Mănușa uriașă Mănușa
Copiii da ce culoare are mănușa?
Cine a pierdut mănușa din poveste? Frontal
Unde se afla casa moșului? O mănușă!
În cutia fermecată este și o baghetă ce are un Moșneagul Capacitatea
mesaj pe ea: cafenie de-a
„Bum, bum , tarabum În pădure dezlega
În personaje din poveste vă transform ghicitoarea
acum„
Se transformă copii în personaje din poveste. Legăm la mâină Personaje
(se leaga la mâină ,la fiecare copil o lentă cu personajele din poveste din poveste
personaj din poveste):
Vouă vă plac călătoriile? Capacitatea
Atunci haideți să mergem prin pădure să de-a
Realizare căutăm personajele care se adăpostesc în Maști răspunde la
a sensului mănușă. Conversația pentru întrebări
mâină
În cale apare șoricelul Da Bagheta
.
Asta o să fie casa mea! Moment de Măști Frontal
surpriză
Capacitatea
Stau mirați și ascultă de
Șoricelul Chiț-Chiț: Vai ce frază frumoasă ai cuvintele șoricelului deplasare
spus , dar dacă vreți să vă dau voie trebuie să în coloană
mă ajutați să strâng bucățelele de cașcaval în
coș.

S-ar putea să vă placă și