Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Educatoare : Paraschiv Mioara


DATA: 20.11.2023
Grădinița PN NR.2 ORBEASCA
Grupa: mare
TEMA ANUALĂ: Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: Emoțiile mele
TEMA ZILEI:”Toți avem emoții”
MESAJUL ZILEI: „ CÂND ZÂMBIM, VIAȚA ESTE MAI FRUMOASĂ!”
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată -DOS (EPS+APEAC)+ DEC (AAP)
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei- povestire interactivă, activitate practică (lipire)+
desen
SUBIECTUL: ”O poveste cu norișori”– povestea educatoarei
SCOPUL: Educarea trăsăturilor pozitive de voință și caracter și formarea unei atitudini de empatie
corespunzătoare față de ceilalți.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să identifice propriile emoţii şi ale altor persoane în situaţii diverse
 Să dea dovadă de empatie față de o situație prezentată
 Să recunoască emoţiile pe baza componentei nonverbale: expresia facială şi postura
 Să spună cum s-ar simți în diverse situații
 Să-și exprime emoția actuală prin desen și realizarea unei lucrări practice
 Să participe cu interes şi plăcere la realizarea activităţii
 Să folosească în mod corespunzător instrumentele de lucru;
STRATEGIE DIDACTICĂ
a) Metode şi procedee: conversația, povestirea-interactivă, explicația, observația, demonstrația,
Metoda ”Eticheta- Martor”, ”Mâna oarbă”, Turul galeriei, exercițiul, euritmie
b) Mijloace de învăţământ: Cutia cu surprize, tabla magnetică, coș-imagine, imagini- nori, siluetele
greiere și furnica, jetoane boabe de porumb cu magneți, planșe ilustrate, nori decupați din
carton, inimioare vesele – recompense, calculator.
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Forme de evaluare: observarea sistematică şi aprecieri verbale.
1
Resurse temporale: 45 minute;
Bibliografie:
 Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Edit. SITECH, Craiova, 2011;
 Curriculum pentru Educație Timpurie, Ministerul Educației Naționale.
 https://www.facebook.com/

2
3
Resurse
Conţinutul activităţii Forme de
Etapele activităţii Forme de
Metode Mijloace evaluare
organizare
1.Moment Se asigură climatul psihopedagogic adecvat pentru frontal Aprecieri
organizatoric. buna desfăşurare a activităţii, Copiii intră în sala de Conversația verbale
grupă și se așază în semicerc pe scăunele.
2.Captarea și Captarea atenției se va realiza prin cântecul unui Conversația Cutia frontal
orientarea greieraș. Copiii trebuie să caute să vadă de unde se Surprizelor Aprecieri
atenției aude greierașul. Căutând, vor descoperi Cutia verbale
surprizelor în care se află greierele. Acesta are o Siluete Colective
Explicația Greieraș și
scrisoare pentru copii din partea Zânei Toamna care se
Furnica
pregătește de plecare.
Se citește Scrisoarea de la Zâna Toamnă: ”Dragi copii, Tabla
cu toții știți ce a pățit greierașul nostru. Preocupat să magnetică
distreze lumea cu muzica lui, nu a strâns niciun bob de
porumb pentru iarnă. Înainte de a pleca, am o mare Textul
rugăminte la voi. Pentru că sunteți niște copii cu inima scrisorii
mare, vă rog să-l ajutați!Ascultați povestea pe care v-
am trimis-o, răspundeți corect și frumos la sarcini, fiți
atenți la doamna educatoare și veți primi multe boabe
de porumb pentru Greieraș. Mult succes!”. Copiii
intonează cântecul ”Spune-mi, iubite copilaș”

2. Spargerea ”Cum mă simt acum?”


gheţii Educatoarea rostește următoarea afirmație: ,,Eu azi
mă simt fericită!”
”Vă rog frumos, să aplaudați toți cei care vă simțiți
fericiți! De ce vă simțiți așa? Iar acum să ridice mâna
sus cei care se simt triști! De ce sunteți triști? Se simte

4
cineva altfel? De ce?”
3.Anunțarea Se anunță titlul poveștii ” O poveste cu norișori” . Conversația Siluta frontal observarea
temei și a Copiii află că au posibilitatea de a-și arăta emoțiile unul Explicația Greiere și sistemică
obiectivelor către celălalt, că vor experimenta emoții noi, că au silueta aprecieri
ocazia să demonstreze că este corect să-ți arăți emoțiile Furnica verbale
colective
și își pot arăta empatia pentru situația greierașului,
ajutându-l.
4.Dirijarea Educatoarea scoate Cartea ”O poveste cu norișori” din Povestirea Cutia frontal
învățării Cutia Surprizelor. Povestirea educatoarei este educatoarei, Surprizelor individual Observarea
interactivă. În timp ce spune povestea, prezintă conversaţia, Cartea cu copiilor
imaginile cu cei 11 norișori și interacționează cu copiii, explicaţia povestea
aceștia răspunzănd la întrebările educatoarei. Pentru
Siluetele
fiecare răspuns corect, frumos, copiii primesc jetoane
Prezentarea personajelor
boabe de porumb pe care le așază în coșul de pe tabla textului
magnetică. Jetoane
boabe de
analiza unor porumb
situaţii Imagini cu
cei 11 nori
5.Obținerea Copiii extrag dintr-un bol, prin metoda ”Mâna oarbă” Observaţia Nori din Pe grupe Observarea
performanței ecusoane care reprezintă nori zâmbărici, nori prietenici carton sistemică a
și nori glumeți, vor fi împărțiți în trei grupe și vor Conversația elevilor;
decora norii emoțiilor cu diferite elemente decorative Coșuleț cu
Explicația norișori Aprecieri
sau vor desena inimioare, simboluri vesele cu ajutorul
verbale
cariocilor.
Metoda Coșuleț cu individuale.
Înainte de a începe lucrul, copiii fac exerciții de ”Mâna jetoane-
încălzire a mușchilor mici ai mâinilor prin cântecelul oarbă” porumb
”Ne jucăm, ne jucăm, cu degețelele noi ne jucăm....” Eticheta -
Copiii se grupează le cele trei măsuțe și intuiesc martor
materialele, li se explică ce au de făcut și se apucă de
lucru. Unde au nevoie, copiii sunt ajutați.
Elemente
5
Lucrările realizate de copiii sunt așezate pe panouri și decorative
prin metoda ”Turul galeriei”, copiii trec de la un panou carioci
la altul și vor face aprecieri în ceea ce privește lucrările Metoda
lor, discutând despre modul în care au lucrat, ce place ”Turul Greierașul
Galeriei” Panou
mai mult, aplaudă.
Greierașul îi laudă pe copiii pentru cum s-au descurcat
și le mulțumește pentru grăunțele de porumb pe care
”le-au adunat” pentru el.
6.Încheierea Se fac aprecieri generale asupra modului de desfăşurare aprecieri
activităţii a activităţii şi a participării copiilor la activitate. conversaţia Recompense frontal verbale
Doamnele educatoare participante primesc inimioare
vesele cu mesaje încurajatoare despre zâmbet. Inimioare
euritmie vesele
Copiii sunt invitați la Dansul Prieteniei și primesc
inimioare vesele drept recompense. Calculator
https://www.youtube.com/watch?v=kMTVWAWC7Qc

6
Anexa 1:

O POVESTE CI NORIȘORI
de Maria Chiriac

Undeva, în regatul norilor, trăiesc unsprezece norișori-frățiori. Aceștia sunt prietenii secreți ai
EMOȚIILOR. Unii sunt mai mari, alții mai mici, unii veseli, alții bosumflați, unii speriați, alții de-a
dreptul fînfuriați, unii liniștiți, alții năzdrăvani, norișorii au parte zi de zi de tot felul de peripeții.
- Vreți să-i cunoașteți?
- (..........)
- Bine!
- Haideți să facem cunoștință cu cei unsprezece norișori-frățiori!
1.ZÂMBĂRICI este un norișor căruia îi place să râdă, să zâmbească tot timpul. El este fericit și se
bucură de orice i se întâmplă acolo sus, pe cer,
Voi cum le zâmbiți celor din jur?
Când zâmbești, totul pare mai frumos, nu-i așa?
Atunci, haideți să zâmbim și voioși mereu să fim!

2. RUȘINEL este un norișor timid. Când ceilalți nori îl privesc sau vor să vorbească cu el, acesta se
fâstâcește, obrăjorii i se înroșesc și nu spune nimic, Îi este foarte rușine!!!
Dacă v-ați întâlni vreodată cu Rușinel, cum l-ați putea ajuta să scape de timiditate?
Ce i-ați spune voi ca să nu se mai rușineze atât de ușor?

3.GLUMILĂ este un nor hazliu și voios. Îi place să facă tot felul de glume cu prietenii săi. Este vesel
și nu se supără niciodată atunci când și alții, la rândul lor, fac diverse glume cu el.
Voi cum glumiți cu colegii voștri?
Ce glumă v-a plăcut cel mai mult?
Ce glumă nu v-a plăcut deloc?
Dacă l-ați întâlni pe GLUMILĂ, ce-ați vrea să învățați de la el?
Ce glumă ați vrea să-i facți micuțului nor?

4. PLÂNGĂRICI este un nor sensibil, care se emoționează foarte ușor și plânge aproape din orice. Nu
suportă țipetele, jignirile și nici glumele celorlalți. Uneori, când începe să plângă, nici măcar nu suportă
ca frățiorii lui să-l întrebe ce are, ori să se apropie prea mult de el. Vrea să fie lăsat în pace.
Dacă l-ați vedea pe micul PLÂNGĂRICI, voi cum ați putea să-l faceți să zâmbească?

5. RĂUTĂCILĂ este un norișor căruia îi place să le facă rău celor din jur. Îi împinge pe ceilalți nori,
îi jignește, le pune piedică, iar uneori îi și bate! Atunci când este supărat, pe oricine întâlnește în cale, îl
izbește, așa că, toți norișorii fug de el. Pentru că se comportă urât, RĂUTĂCILĂ nu are prieteni.
Dacă l-ați vedea pe acest norișor năzdrăvan, ce l-ați sfătui să facă?

6.TRISTIȘOR este un norișor supărat, care nu e mulțumit niciodată de nimic. Chiar dacă ceilalți vor să
se joace cu el, TRISTIȘOR nu vrea și pace!... El preferă să stea singur, așa că se retrage, ca o țestoasă
în carapacea sa. Deoarece nu știe să se bucure de ceea ce-l înconjoară, acest norișor pierde tot ce-i mai
frumos din activitățile celor de vârsta lui.
Dacă l-ați întâlni pe TRISTIȘOR, ce i-ați spune? Cum l-ați înveseli?

7
7.FRICOȘEL este un nor căruia îi este teamă de orice lucru: de vânt, de poaie, de tunete, de fulgere...
Chiar și de razele de soare, micuțul nor se ascunde în spatele fraților săi mai mari.
Dacă l-ați întâlni pe FRICOȘEL, cum l-ați putea face să se simtă în siguranță?
Vouă, de ce anume vă este frică cel mai mult?

8. NEÎNCREZĂRICI este un nor care nu are încredere în nimeni, fapt pentru care, el are o stimă de
sine foarte scăzută. I se pare mereu că cei din jurul său ascund căte ceva de el. Astfel, lui
NEÎNCREZĂRICI nu îi place să vorbească prea multe cu ceilalți și nici să se joace cu ei. Micuțul
norișor ar avea nevoie de prieteni care să-l ajute să fie mai încrezător și mai optimist. Doar un prieten
adevărat l-ar putea ajuta să înțeleagă cât de importantă este încrederea în sine și în ceilalți.
Voi în cine aveți încredere cel mai mult?

9. BUFONEL este scamatorul cerului, El se comportă ca o adevărată ”obrăznicătură”, se dă de-a dura


printre picăturile de ploaie, face tumbe, se rostogolește, dansează, se crede acrobat la circ, face tot felul
de giumbușlucuri și multe năzdrăvănii pe care nici cei mai năstrușnici copii nu s-a gândi vreodată să le
facă... Micuțul BUFONEL este vesel, hazliu, glumeț și îi place mereu să fie în centrul atenției, chiar
dacă uneori are de suferit pentru că ”toate oalele se sparg în capul său”, el plătind și pentru
năzdrăvăniile făcute de alți norișori năzdrvani care nu își recunosc greșelile.
Ce i-ați spune voi lui BUFONEL, dacă, din întâmplare, l-ați vedea?

10. FURIOȘILĂ este un norișor care se supără foarte repede când lucrurile nu sunt așa cum vrea el,
Atunci când se enervează, începe să fulgere, să se răzbune pe cei din jur în tot felul de moduri, iar
ceilalți nori fug din calea lui.
Cu ce l-am putea ajuta noi pe FURIOȘILĂ ca să se calmeze?
Pe voi ce vă enervează cel mai mult?
Ce faceți atunci când sunteți furioși?

11.PRIETENICI este un norișor vesel, zâmbitor și foarte politicos, Îi place să ajute pe cei care au
nevoie, se joacă frumos cu ceilalți, le vorbește calm, îi respectă și este atent cu ei.
PRIETENICI știe când să spună DA și când să spună NU într-un mod politicos. Acesta este mereu
înconjurat de alți norișori pe care îi îmbrățișează cu drag, căci doar așa fac adevărații prieteni. Nu-i așa?
Dar voi, dragi copii, spuneți-mi, cum vă îmbrățișați prietenii? Spune-ți? Cum? Cum anume, mai
exact???...

Acum, la final….
Nu vreți să ne îmbrățișăm?
Apoi un cerc mare să formăm,
împreună să cântăm
și Dansul Prieteniei să dansăm?
Să dansăm îngerași!
Să dansăm copilași!
La final, va primi fiecare
O inimioară zâmbitoare!

S-ar putea să vă placă și