Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA : 18.10.2023
UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Primară Arama
CLASA: I
PROF. ÎNV. PRIMAR: Cucoș Cătălina
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: „ Emoții de bază: bucurie, tristețe, frică, furie”
SUBIECTUL: ”Cum mă simt?”
TIPUL LECŢIEI: însusire de noi cunoștințe
SCOPUL LECŢIEI: dezvoltarea capacității de recunoaștere a stărilor emoționale: bucurie,tristețe,
frică,furie ; stimularea copiilor în direcția unei exprimări emoționale, deschise, autentice, spontane, în
diverse situații de viață .

FORMA DE REALIZARE: Lecție integrată

DISCIPLINE INTEGRATE :- Dezvoltare personală


- Comunicare în limba română
- Muzică și mișcare
- Arte vizuale și abilități practice
COMPETENȚE GENERALE:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

1
 Comunicare în limba română
4.3. Exprimarea unor idei și sentimente prin intermediul limbajelor convenționale și neconvenționale

 Muzică și mișcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm

 Arte vizuale și abilităși practice

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;


 Matematică și explorarea mediului

5.1. Sortarea și clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să identifice emoții de bază prin asociere cu elemente de limbaj nonverbal si paraverbal;

O2–să identifice emoţiile personajelor în secvențele prezentate;

O3– să identifice propriile emotii in diverse situatii;

O4 - să povestească situatii traite ce conțin o anumita incărcătură emotională ;

O5- sǎ mimeze trăirea unei emoţii de bază;

RESURSE:
Procedurale: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizarea, povestirea, reflecția
personală, joc didactic.
Materiale: calendarul naturii, scrisoarea, povestea, fişe de lucru,caiete, ,creioane,emoticoane.
Temporale: 45 minunte.
Spatiale: sala de clasă.
Umane: 13 elevi.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea
reciprocă, aprecieri.
BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, Clasa I,aprobată prin ordin al ministrului
Nr. 3418/19.03.2013

2
 Dezvoltare personală pentru clasa I- caiet de lucru, Adina Grigore, Cristina Ipate Toma editura
Ars Libri 2013
 O călătorie distractivă spre cunoaștere - Caiet de creație 3, Editura EDU;
 Breben, Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară
mică”, Ed. Reprograph, Craiova, 2010

3
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvențele Compet. Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


lecției Specif. Metode şi Mijloace Forme de
procedee de înv. organizare
1.Moment  Se amenajează spaţiul clasei într-o manieră optimă desfăşurării
organizatoric activităţilor propuse.
CLR Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii, știrea zilei;,, Conversația Calendarul Frontal Capacitatea
2.3 Dimineaţa a sosit,toţi copiii au venit, Observația naturii individual de a sesiza
schimbările
Haideți să ne ridicăm
Cu toţii să salutăm din natură
Bună dimineaţa! specifice
Bună dimineaţa , copii!
Musafirii-i salutăm: Bună dimineața! anotimpului

Un gând bun să le urăm: Bine ați venit! primăvara

,,După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/


Oare cine n-a venit?”-prezența
A-nceput o nouă zi/ Cum e vremea azi copii?
Completăm calendarul naturii purtând o discuție despre anotimpul Toamna–
meteorologul de serviciu. Brainstormingul

Ce simțiți când auziți acest cuvânt (toamna)?


Captarea  Știrea zilei: Expunerea Scrisoarea Frontal Capacitatea
atenției CLR Le spun copiilor că dimineață când am ajuns în fața clasei am găsit o Conversația de a recepta
cutie dar nu am avut timp să mă uit în ea. În cutie se află o scrisoare mesajul

4
3.4 și mai multe plicuri și cutii mai mici. (Anexa 1) transmis

Verificarea Plicul 1: Sunt un personaj, ghicește-mă!


cunoștințelor CLR  Copiii sunt solicitați să răspundă la niște ghicitori, a căror Conversația Ghicitori Frontal Capacitatea
3.4 răspunsuri sunt personaje din povești. ( Scufița Roșie, cocoșul, Problematizarea Imagini cu individual de a găsi
iezii, ursul). personaje din răspunsul la
,,La bunicuța am plecat/ Așa cum am povestit./ De mama nu am ascultat./ povești ghicitori
Cu lupul rău m-am întâlnit.” Imagini
,,Cât e vara cucurigu!/ Cucurigu, când dă frigul./ Cine-i frate dumnealui?/ personaje
Cum îl cheamă? Poți să-mi spui?”
,,Pe mama capră o ascult./ Ușa eu nu o deschid./ Ghiciți oare, cine sunt?”
DP ,,Vara umblă prin pădure/ După fragi și după mure/ Mierea și mai mult îi
2.1 place/ Chiar dacă mai are ... ace.” Capacitatea
1.2  Pentru fiecare răspuns- personaj identificat, elevii recunosc de a preciza
povestea și precizează emoția trăită de acesta în secvența arătată. starea
(Din ce poveste face parte Scufița Roșie? Ce secvență redă imaginea? emoțională a
Cum se simțea fetița când a plecat de acasă? personajului
(voi prezenta imaginile pe monitor)

Anunțarea  Astăzi, vom desfășura o activitate de dezvoltare personală în Explicația Frontal Capacitatea
temei și a care vom vorbi despre emoțiile noastre. Pe parcursul orei vom de a-și
obiectivelor recunoaște și denumi diferite emoții pe care le simțim în anumite concentra

5
situații și vom povesti întâmplări în care am trăit o anume emoție . atenția
asupra
mesajului
transmis
Dirijarea CLR 1.2 Plicul 2: Sunt o poveste ,ascultă-mă! Expunerea Poveste Frontal Capacitatea
consolidării 2.3  Se audiază/ vizionează povestea ”Leul și șoricelul” Individual de a
 Se discută povestea sub forma unui joc:” Adevărat sau fals?”,
DP 2.1 motivând alegerea făcută. Conversația desprinde
Explicația informații din
În poveste este vorba despre un tigru și un șoricel.(F)...leu Problematizarea textul audiat
Șoricelul era furios când aluneca pe coada leului.(F)..fericit
Când s-a trezit, leului îi era frică de șoricel.(F) ... era furios Metoda RAI
Leul a mâncat șoricelul. (F)...l-a lăsat să plece deoarece l-au amuzat
spuselelui lui(îi va fi de folos cândva)
Vânătorii prind șoricelul în capcană.(F)...leul
Animalele au salvat leul din capcană.(F)...șoricelul
Vânătorii au plecat speriați spre sat. (A)
La finalul poveștii leul și șoricelul se simțeau triști.(F) .. fericiți
Adresez câteva întrebări?
Ce au simțit personajele din poveste ?( bucurie, tristețe, frică, furie)
Ce sunt acestea? (emoții)
Voi ați simțit vreodată aceste emoții
Ne ajută ele? Cum? Capacitatea
DP 2.1 Ce facem când suntem fericiți/ triști/ furioși/ speriați?
 Se prezintă următoarea probă: ,,Cum te simți dacă...?” de a asocia
2.2 Plicul 3. Sunt o emoție găsește-mă! emoția cu
situația dată

6
 Copiii vor decupa și lipi în dreptul imaginilor situațiile în care s-au
simțit:

Obținerea Voi purta o scurtă discuție cu copiii despre emoțiile pe care le sim țim în Conversația Foi, crioane Individual
performanței DP 2.1 anumite situații. Exercițiul Imagini/

7
2.2 Emoțiile le simțim în cămăruța sufletului. Dacă avem bucurii în suflet, pe Problematizarea Personaje din

CLR 2.3 chipul nostru se vede bucuria, dacă simțim tristețe pe fața noastră se vede povești

2.2 tristețe, de aceea eu cred că trebuie să facem în a șa fel încât în cămăru ța


sufetului să avem mereu bunătate, iar când avem câte o emo ție mai pu țin Capacitatea
plăcută să facem în așa fel s-o îndepărtăm. Expunerea de a identifica
Exercițiul Frontal comportamen
Individual tul corect cu
starea
emoțională
indicată

Asigurarea DP 2.1  Voi întreba elevii dacă își amintesc o întâmplare, în care au trăit Exercițiul Caiet de lucru Individual Capacitatea
retenției și a una dintre emoțiile prezentate, pe care s-o împărtășească și colegilor.(se , culori de a prezenta
transferului vor asculta 2-3 elevi) o întâmplare
trăită
Activitate AVAP  Elevii vor colora o fișă reprezentâd cu cele două personaje din Exercițiul Cântec Frontal
recreativă 2.3

8
MM 2.1 povestea prezentată, pe fond muzical ”Emoția este prietena ta”. individual

Încheierea Se fac aprecieri verbale individuale și colective asupra modului de lucru și Frontal
lecției a participării la activitate. Conversația
Anexa 2

Anexa 1

,,Dragi copii,

9
Sunt foarte tristă pentru că Împărăteasa cea rea m-a închis în castel și nu mă pot bucura de toate
frumusețile Toamnei. Prietenii mei ,piticii au încercat să mă salveze dar nu au reușit să treacă de probele impuse
de Împărăteasă. Am auzit de la o albinuță că voi sunteți tare isteți și m-am gândit că îi puteți ajuta pe pitici să
treacă peste toate probele.

Vă rog să îi ajutați să mă elibereze din castelul vrăjitoarei și munca voastră va fi răsplătită.”

Vă mulțumesc!
Alba ca Zăpada

Anexa 2

Alba ca Zăpada : Vă felicit dragi copii

Un indiciu veți primi

10
Să puteți descoperi
Codul de accesare
Pentru ora următoare

11

S-ar putea să vă placă și