Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Educator: Pelea Angelica


Student: Bobiș (Antohi) Noemi Margareta

Grupa mijlocie (combinat)


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Primăvara
TEMA SĂPTĂMÂNII: Parfum de primăvară
TEMA ACTIVITĂȚII: Florile primăverii
TIPUL DE ACTIVITATE: lecție mixtă, activitate integrată

DOMENIILE DE DEZVOLTARE VIZATE:


A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.2. Participă activ în jocuri
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
2. Conduită senzorio-motorie,
2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat.
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă).
3. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
3.2. Recită sau cântă rime familiare, individual sau împreună cu alți copii

DOMENII EXPERENȚIALE INCLUSE:


ALA 1 – ȘTIINȚĂ: Cu ce se hrănesc florile?
ALA1 – ARTĂ: Flori de primăvară – colorare
ADE: Memorizare – ”Primăvara” de Ion Barbu
ALA 2: Joc didactic – ”Găsește-mă în mulțime!”
ADP: Poveste – ”Povestea florilor de primăvară” de Valentina Alexandru

SCOPUL:
 Cunoașterea modului de hrănire al florilor;
 Folosirea corespunzătoare a culorilor pentru imaginea dată;
 Cultivarea sensibilităţii artistice prin audierea unor creaţii în versuri;
 Formarea deprinderii de a reda independent fragmente sau integral poezia;
 Îmbogăţirea vocabularului activ al copiilor şi cultivarea unei vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii; exersarea memoriei;
 Fixarea cunoștințelor despre florile primăverii.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ALA 1 – știință
1. Să știe că florile se hrănesc cu apă, lumina și căldură.
ALA 1 – artă
2. Să colorarze imaginile date folosind culori potrivite.
3. Să reecunoască florile de primăvară.
ADE – memorizare; ADP – povestire
4. Să reţină ideea poeziei și a poveștii;
5. Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv, respectând pauzele , folosind un ton şi un ritm potrivit;
6. Să sesizeze cuvintele noi, necunoscute;
7. Să formeze propoziții cu cuvintele noi.
ALA 2 – joc didactic
8. Să recunoască florile din cartonașe, să știe că sunt flori de primăvară.
9. Să colaboreze ca echipă.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, recitarea, expunerea, jocul didactic.
Resurse materiale: scrisoarea Zânei Primăvara, fișe de colorat, fișe cu imagini, creioane colorate, carioci, poezia ”Primăvara” de Ion Barbu,
ecusoane, cartonașe, cutie, ace de siguranță, ”Povestea florilor de primăvară” de Valentina Alexandru.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educația timpurie – 2019
 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie – 2019
 Repere fundamentale în învãåarea æi dezvoltarea timpurie a copilului de la naætere la 7 ani
 Ghidul studentului IFR pentru practica pedagogică în învățământul preșcolar – Carmen Alina Popa
 Elemente de pedagogie preșcolară aplicată – Carmen Alina Popa, 2016, Editura Universității din Oradea

SCENARIUL ZILEI

ADP: ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii
grupei, pentru a-și manifesta starea de spirit, de bună dispoziție. Educatoarea pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte,
transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare – verbală şi nonverbală.
SALUTUL: După ce toți copiii sosesc le propun să facem cercul prieteniei pentru a desfășura ,, întâlnirea de dimineață. Le voi propune ca
salutul nostru să fie legat de tema săptămânii și să ne salutăm folosindu-ne de numele florilor pe care le cunosc: ,, Bună dimineața,ghiocel!” , ,,
Bună dimineața,lalea!” , ,, Bună dimineața narcisa!” , ,, Bine ați venit!”.

PREZENŢA: Se va realiza cu ajutorul educatoarei și a copiilor care vor aplica fotografiile cu cei prezenți.

COMPLETAREA ÎN CALENDARUL NATURII: Calendarul naturii se completează ţinându-se cont de anotimp, dată, zi, vreme.

GIMNASTICA DE ÎNVIORARE: Momentul de înviorare se desfășoară pe fondul recitării de către educatoare a versurilor:
,, Ca să fiu copil voinic/ Eu fac sport încă de mic.
Merg în pas alergător/ Sar apoi într-un picior…
Mă opresc, respir ușor/ Întind brațele să zbor…
Bat din palme uite-așa/Să cresc mare eu aș vrea…
Ia priviți cât am crescut….!”

Împărtășirea cu ceilalți: Schimbul de impresii pleacă de la întrebarea ce cred ei despre anotimpul de primavara?
Copiii își vor spune părerile ca răspuns la întrebarea ”Ce floare de primăvară îți place mai mult și de ce ?”

Noutățile zilei: Le spun copiilor că Zâna Primăvara a venit dimineața pe la grădiniță și mi-a lăsat o scrisoare. Începem să citim scrisoarea și
respectăm cerințele ei pentru a găsi surprizele pe care ni le-a pregătit.
Tranziții:
 ”Ca fluturașii să zburăm,
La locuri să ne așezăm,
Și de lucru să ne apucăm.”

 Cântecul ”Vine, vine primăvara”

 Ghicitoarea ”Zăpada s-a topit,


Ghiocelul a răsărit,
Pomul a înmugurit.
Ce anotimp a sosit?
(Primăvara)”

Rutine:
”Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi necesare pentru păstrarea ordinii.

Ziua continuă cu activitatea integrată conținând secvanțele de la ALA 1 – știință, ALA1 – artă, ADE - memorizare, ALA2 – joc didactic,
încheindu-se cu ADP – povestire.
Pe tot parcursul activităţii integrate se va insista , pe folosirea unui limbaj adecvat, corect din punct de vedere gramatical , valorificarea
cunoștințelor anterioare îmbogățindu-și experiența cognitivă, socială .
Copiii vor fi apreciați pentru munca depusă în această zi, pentru modul cum s-au implicat în activitate primind laude și recompense.
DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob. Continut instructiv-educativ Metode si Mijloace de Forme de Metode și


activitatii Op. procedee învățământ organizare indicatori de
evaluare
1.Moment Aerisirea sălii de grupă, pregătirea sălii
organizatoric pentru începerea activității.
Pregătirea climatului psiho - afectiv
necesar desfășurării activității.

2.Captarea După întalnirea de dimineață în care am


atentiei discutat despre ”Ce floare de primăvară îți
place mai mult și de ce?” și noutatea zilei în Conversația Scrisoarea Frontal Evaluez
care descoperim scrfisoarea trimisă de Zâna Zânei capacitatea
Primăvara, voi începe să citesc scrisoarea Primăvara de atenție și
pentru a putea găsi surprizele pregătite de întelegere a
aceasta. mesajului
În scrisoare Zâna Primăvara ne spune ca scrisorii
ar fi vrut să vină la noi în vizită la grupă,
dar este foarte ocupată acum cu răspândirea
florilor în orice colțișor, pentru ca oricine să
aibă ocazia să vadă și să simtă mirosul
frumoaselor flori de primăvară.

3.Reactualizarea Copiii sunt invitați să ia loc pe scăunele


cunoștințelor în semicerc. Conversația Frontal Evaluez
Voi purta o scurtă discutie despre anotimpul capacitatea
de primăvara. de atenție și
- În ce anotimp suntem? răspunsuri
- Care sunt lunile anotimpului date de copii
de primăvară?
- Ce caracteristici are
anotimpul de primăvara?
- Ce flori de primăvară
cunoașteți?
4.Anunțarea Astăzi vom desfăsura mai multe activități
temei și a pe care ni le-a propus Zâna Primăvara. În Explicatia Frontal Evaluez
obiectivelor continuare vom afla cum trebuie să hrănim capacitatea
florile pe care ni le-a lăsat Zâna Primăvara de atenție
pentru ca ele să rămână cât mai multă
vreme frumoase și parfumate, să ne
bucurăm de ele. Apoi, vedem în scrisoare că
Zâna ne-a lăsat niște fișe de colorat, cu
florile ei preferate, pe care ne roagă să o
ajutăm noi să le coloreze, pentru a putea
duce mai departe cât mai multe flori. Vom
memoriza o poezie despre Primăvară, după
care ne vom juca jocul ”Găsește-mă în
mulțime”, urmând să ascultăm o poveste
interesantă pe care ne-a transmis-o Zâna
Primăvară de prin locurile depărtate prin
care ea a umblat.

5.Obținerea ALA 1 – STIINȚĂ


performanței În scisoare Zâna Primăvara ne întreabă Conversația Scrisoarea Frontal Evaluez
așa: ”Voi știți că hrana florilor este diferită Expunerea Zânei capacitatea
de a noastră? Florile trăiesc, sunt vii. Deci, Primăvara de atenție și
și ele se hrănesc pentru a trăi. De ce au ele reținere a
nevoie?” Și waw, ne-a pus aici două Fișe cu mesajului
imagini. Ia uitaț-vă la imaginea aceasta. Ce imagini transmis
credeți? Ce consumă ele? Apă! Deci florile
au nevoie de apă. Ce mai consumă, care mai
este nevoia lor? Priviți la imaginea aceasta.
Ce credeți? Florile au ne voie de... lumină
de la soare, bun. Și pe lângă asta, ele au
nevoie și de căldură.
Așa. Dacă o floare are apă și este pusă
în întuneric și frig, ce credeți, va fi
frumoasă? Nu, după puțin se va ofili și va
muri. Nu rezistă fără căldură și fără lumină.
Dar dacă o floare are destulă lumină și e și
căldura potrivită, ce credeți, mai are nevoie
de ceva? Sigur că da, de apă! Fără apă ar
pieri.
Tot așa este și cu căldura. Dacă îi lipsește
căldura, îi e friiig, și nu îi ajunge doar apa și
lumina. Deci, toate trei sunt importante. Evaluez
Acuma vreau să văd cine îmi poate capacitatea
spune cele 3 elemente de care are nevoie o copiilor de
floare ca hrană? Frumos, ridicăm mânuta și redare a
spunem pe rând. APĂ, LUMINĂ, informației
CĂLDURĂ. Haideți să spunem cu toții noi
împreună.

ALA 1 – ARTĂ
Vreți să vedeți ce surpriză a mai pregătit
pentru voi Zâna? Scrie așa: ”Pe dulăpior, Conversația Scrisoarea Frontal Evaluez
într-un plic, veți găsi niște fișe cu flori de Explicația Zânei Individual capacitatea
colorat. Voi mă puteți ajuta să am cât mai Primăvara copiilor de a
multe flori de înpărțit primăvara asta. Vreți? realiza
Când ați terminat, le puneți înapoi în plic și Fișe de sarcinile de
eu le voi duce și în locurile în care nu sunt colorat lucru
încă floricele. Creioane
colorate
Tranziție Carioci
”Ca fluturașii să zburăm,
La locuri să ne așezăm,
Și de lucru să ne apucăm.”

Toată lumea va primi o foaie cu floricele


pentru colorat. Vom stabili ce culori vom
folosi, după care ne vom începe la treabă. Ia
să vedem, cu ce culoare vom face frunzele?
Exat, cu verde. Ce culori putem folosi la
floricele? Cine știe ce fel de culori pot au?
Copiii lucrează iar eu mă plimb printre ei
încurajându-i, ajutându-i, apreciindu-i, toate
acestea în timpul efectiării sarcinii primite.
Se adună fișele și le punem la locul cerut de
Zână.

Tranziție
Dacă ne ridicăm în picioare și cântăm
cântecelul ”Vine, vine primăvara”, credeți
că vom reuși să cântăm atât de tare încât să
ne audă și Zâna?

ADE – MEMORIZARE
Am să vă spun o ghicitoare. Să vedem
cine o ghicește.
”Zăpada s-a topit, Poezia
Ghiocelul a răsărit, Conversația ”Primăvara” Frontal Evaluez
Pomul a înmuurit. Explicația de Ion Barbu Pe grupe capacitatea
Ce anotimp a sosit? Recitarea copiilor de
(Primăvara)” memorare și
Ați reușit foarte bine să deslușiți de redare a
ghicitoarea. PRIMĂVARA. Despre versurilor noi
primăvară vom învăța acum împreună o
poezie cu același titlu.
În această poezie un copilaș care știe să
numere vorbește cu mama lui. El îi
povestește mamei câte lucruri se întâmplă
între timp ce el numără. Vreți să ascultați
discuția mamei cu băiețelul?
Încep recitarea poeziei ”Primăvara” de
Ion Barbu
”– Mama, hai puțin afară,
Hai să vezi: e primăvară!
Dacă număr pân-la trei,
Din zapezi ies ghiocei,
Dacă număr pân-la șase,
Pomii toți își pun cămașe,
Dacă număr pân-la zece,
Ploaia a venit și trece…
– Mama, blând, mă ia de umeri:
– Vezi ce bine-i dacă numeri!
Ia să zicem că n-ai ști:
Iarna n-ar pleca de-aci,
Prea iute-am îmbătrâni…
Nu-i așa, copii?”
Ce părere aveți copii? E frumoasă poezia?
Ați reținut până la cât a numărat baiatul? Îi
place mamei că băiatul știe să numere?
Haideți să o mai ascultăm odată, bine? Să
fiți atenți la cuvintele pe care nu le
cunoașteți, să le putem explica pe urmă. ...
Cuvintele necunoscute le explic. Și facem
noi propoziții cu ele pentru a se fixa cât mai
bine și pentru a verifica în ce măsură au fost
înțelese corect.
Să vedem cine își amintește, până la cât a
numărat de au ieșit ghioceii din zăpadă? Vă
mai spun odată partea asta. ...
Despre cine zice că a venit și trece? Să
ascultăm din nou această parte. ...
Cum se comportă mama cu copilul?
Ascultăm partea aceasta încă odată? ...
Și ultimele două versuri. ...
Acum să repetăm împreună cu toții
primaparte a poeziei. Până la ”Ploaia a venit
și trece”. După fiecare vers pe care îl voi
zice, mă voi opri și îl veți zice și voi. ...
Haideți să mai zicem încă odată
împreună, tot așa, ziceți după mine. ...
Încă odată cu toții, dar de data aceasta
spuneți și voi deodată cu doamna.
În același fel vom exersa și partea a doua a
poeziei.
Vom face un concurs și vom spune
poezia pe grupe. Grupa fetelor și grupa
baieților. Vom începe cu grupa fetelor. Ne
ridicăm frumos în picioare și spunem
împreună poezia. Aici doamna doar ajută
unde este cazul. Se procedează în același fel
și cu grupa baieților.
Doamna de data aceasta este ”mutulică” și
nu poate vorbi. Voi veți spune poezia
îmbreună iar eu vă voi face semne doar
dacă e bine sau nu e bine.
Zâna Primăvară a știut că vă veți descurca
de minune și a pregătit pentru voi câte un
ecuson cu florile de primăvară, pe care îl va
primi fiecare dintre voi. Ecusoane
Ace de
ALA 2 – JOC DIDACTIC siguranță
Proiectarea jocului didactic, Asigurarea
condițiilor de joc:
”Primăvara este frumoasă și plină cu chef
de joacă”, zice mai departe în scisoare. Explicația Scrisoarea
Introducerea în joc: Demonstrația Zânei Frontal Evaluez
Oare despre ce joc este vorba? Și voi Jocul Primăvara Pe grupe capaciatea de
sunteți curioși să aflați? didactic atenție și
Prezentarea materialului și familiarizarea Cutie înțelegere a
cu acesta: Cartonașe cu regulilor
”Caută în copacul cel mare din curte un flori jocului
pliculeț!” (ieșim cu toții să găsim plicul) Ecusoane
Ia uitați ce cartonașe am găsit. Ce este Ace de Evaluez
desenat pe ele? siguranță capaciatea de
Anunțarea titlului și a obiectivelor alegere a
urmărite: pieselor
Vom juca jocul ”Găsește-mă în potrivite
mulțime”. Fiecare grupă va căuta grupei
cartonașele care se potrivesc grupei lor în aparținătoare
cutia aceea mare.
Pe ecusoane aveți patru tipuri de flori, deci Evaluez
vă veți împărți în patru grupe: lalelele, capacitatea
narcisele, zambilele, ghioceii. de colaborare
Explicarea și demonstrarea jocului:
Cutia cu cartonașe este în mijlocul curții,
o vede toată lumea? Bun. La start, din
fiecare echipă va merge un reprezentant și
va căuta un cartonaș cu floarea echipei lui
după care se va întoarce rapid spre echipa
lui, moment în care un alt coleg din echipă
va pleca. Pe rând, toți membrii echipelor
vor ajunge să caute cartonașul. Câștigătoare
va fi echipa care a găsit cel mai repede toate
cartonașele. Fiecare echipă va trebui să aibă
8 cartonașe.

Fixarea regulilor și jocul de probă:


Haideți să facem o probă, să vedem dacă
s-a înțeles.

Executarea propriu-zisă a jocului:


Jocul începe și se desfășoară sub
supravegherea și îndrumarea mea.
Încheierea jocului:
Bravooo, echipa câștigătoare este cea a
”lalelelor”. Fiecare echipă merită aplaudată,
deoarece au gasit fiecare toate cartonașele.
Haideți să facem o tură de aplauze pentru
echipă câștigătoare. Și acum pentru toate
echipele participante.
6.Realizarea Se realizează
feedback-ului Această etapă a activității s-a realizat pe tot Conversația Frontal pe tot
parcursul activității prin aprecierea Individual parcursul
răspunsurilor date de copii. Pe grupe activității
prin întăriri
pozitive a
răspunsurilor
copiilor
7.Asigurarea Concluziile, ideile principale, sunt fixate Conversația Frontal
retenției și a print-o discuție.
transferului
8.Încheierea ADP - POVESTE
activității Cine dorește să afle cum încheie Conversația Scrisoarea frontal Evaluez
scrisoarea Zânei Primăvara? ”Dragilor, Expunerea Zânei capacitatea
cum am cutreierat eu prin muuulte tărâmuri, Primăvara de atenție și
am văzut tot felul de întâmplări, care mai de concentrare a
care mai interesante. Așa că m-am gândit să copiilor
vă las și vouă una care cred că o să vă placă.
N-o să vă vină să credeți unde am ascuns
bilețelul cu povestea: la doamna în buzunar.
Așa de funuț l-am pus că nici nu a
observat.” Mă caut prin buzunare și găsesc
biletul. Explicăm cuvintele ”cutreierat” și
”tărânuri”, după care ne așezăm pe iarbă, în
cerc și dăm curs poveștii.

 ”Povestea florilor de primăvară 


de Valentina Alexandru
A fost odată o fată de împărat, care
era tare mândră și plină de sine. Cât era ziua
de lungă, nu se ocupă decât de ea însăși și
uită să mai privească în jurul său. 
Într-o zi, o rază de soare i-a atins părul și in-
ima și a înduioșat-o, făcând-o să observe
gingășia unui ghiocel ce abia se năștea. Pen-
tru că până atunci nu mai observase așa
ceva, nu știa ce fel de ființă avea în față și
rămase foarte încurcată înaintea clopoțelului
alb.
Simțindu-se studiat, ghiocelul se mișcă ușor
și își desfăcu căpșorul în trei petale albe,
care începură să răspândească în jur un par-
fum proaspăt și tineresc. Față constată că
nici unul din parfumurile pe care le cun-
oștea nu avea suavitatea și discreția aces-
tuia. Micuțul se mai mișcă puțîn și o învălui
pe prințesă într-o mireasma plăcut miros-
itoare care îi atinse nările, plămânii și îi
mângâie inima. Și din acea clipă, ea începu
să urmărească ghiocelul, până într-o bună zi
când observă că el se usucă și se face tot
mai mic, apoi se scutură de tot. Fetei îi păru
foarte rău că-l pierduse, mai ales că, până la
el, nu mai dăduse importantă nici unei alte
ființe din preajma să.
Întâmplarea nu o uită și se hotărî să fie mai
atentă. Astfel ea începu să simtă și alte par-
fumuri, pe care nu le sezizase până atunci.
Rând pe rând, cerceta mirosul delicat și al
altor flori de primăvară - zambilă, narcisa,
toporasul, vioreaua, violetă și constată că le
devenise prietenă, căci,ori de câte ori se află
în preajma lor, ele își mișcau capetele îm-
podobite și o atrăgeau cu parfumul lor.
Bagă de seama că, în lumea florilor par-
fumul exprimă dorința lor de a fi observate
și iubite. El este darul de iubire pe care
florile ni-l oferă cu generozitate, împreună
cu alte daruri minunate: culoarea,
prospețimea, puritatea și frumusețea. Acesta
a fost adevărul la care a ajuns, în final, și
față de împărat, care se hotărî din acel mo-
ment să fie mai atentă la ceea ce se află în
jurul sau. Ea începu să observe că era încon-
jurată de multă iubire și frumusețe, pe care
nu le descoperise din cauza mândriei și ego-
ismului sau. De atunci – se spune - că față
de împărat, de câte ori zărește o plantă în-
florită se oprește și în taină îi șoptește:
Gingașă floare, cu parfumul fin
De ține mă apropii, că să te alint.
Un zâmbet cald este mirosul tău
O boare îmbălsămată este sufletul tău.
Să ne unim în suflet și-n alint,
Gingașă floare, cu parfumul fin !
Planta care o aude, în taină îi răspunde, în-
văluind-o cu iubire vegetală.”

Urmează o conversație pe baza poveștii,


după care activitatea se încheie cu aprecieri
pentru parcicipare și împlicare.

Anexe:
 Fișe cu imagini
 Fișa de colorant
 Fișa cu modelul cartonașelor și ecusoanelor
”Florile primăverii”

S-ar putea să vă placă și