Sunteți pe pagina 1din 35

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.

2 CRIȘCIOR

PROIECT DE ACTIVITATE

„Jocurile copiilor iarna”

Prof. înv. Preșc. Golda Adriana Ioana


ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
RUTINE:
 Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, momentul de
dicție, noutatea zilei.
 Pregătirea pentru servirea mesei- exersarea deprinderilor de igienă
personală și colectivă;
 Micul dejun și prânzul- exersarea autonomiei şi a deprinderilor de
autoservire;
 Fac ordine la masa de lucru- deprinderi de igienă individuală şi colectivă,
deprinderi de ordine şi disciplină.

TRANZIŢII:
 „Avion cu motor!”
„Avion cu motor,
Ia-ma si pe mine-n zbor,
Nu te iau, ca esti mic,
Si te cheama Polonic!”

 Și acum ne ridicăm...
”Și acum ne ridicăm,
La măsuțe ne așezăm
Activitățile să le desfășurăm”
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Nr. 2 Crișcior


NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Jocurile copiilor iarna”
TEMA ZILEI: „Jocurile copiilor”
TEMA ACTIVITĂȚII: Jocurile iernii
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități de dezvoltare personală (ADP)-
Întâlnirea de dimineață!
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea și verificarea priceperilor, deprinderilor
şi aptitudinilor.
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
2. Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1 Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu
aceștia;
1.3 Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
2.3 Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, semnale sonore,
melodii.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacităţii de comunicare, de


împărtăşire a ideilor şi experienţelor proprii cu ceilalţi, crearea coeziunii
grupului, a unei atmosfere pozitive în sala de grupă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-Să utilizeze formule specifice de salut;
O2-Să își exprime trăirile din momentul activităților;
O3-Să se adreseze colegului/colegilor pe un ton respectuos, prietenos;
O4-Să răspundă salutului colegului;
O5-Să își exprime impresii, opinii, păreri cu ceilalţi (întâmplări la care au fost
martori, legate de tema zilei);
O6-Să pronunțe corect cuvintele rostite de educatoare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observația.
Mijloace didactice: panou pentru efectuarea prezenței, panoul Calendarul
naturii, laptop.
Locul desfăşurării: sala de clasă
Bibliografie:
 ,,Curriculum pentru educație timpurie” 2019
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care operează curriculum pentru educație timpurie- 2019

MOMENTELE ÎNTÂLNIRII DE DIMINEAŢĂ

Moment organizatoric
După ce grupa s-a adunat, copiii sunt aşezaţi pe niște pătrate colorate pentru a
putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei la colţul „Întâlnirea
de dimineaţă”
Se recită versurile de către educatoare:
“Copilașii s-au trezit,
Bună dimineața,
Și…….. s-a trezit,
Și la grădi ne-am întâlnit,
Bună dimineața!”

Le spun copiilor că astăzi, noi vom învăța, multe lucruri despre jocurile copiilor
în anotimpul iarna.

Prezenţa:
În timp ce o să citesc catalogul, fiecare copil răspunde prezent, stabindu-se
totodată și copiii absenți.
După ce s-a stabilit câți copii lipsesc de la grădiniță, voi număra câți copii sunt
prezenți și apoi împreună cu copiii vom căuta cifra care corespunde numărului
de copii și apoi voi ruga un copil să o lipească pe panou.

Calendarul naturii
Se va completa calendarul naturii prin așezarea jetoanelor potrivite astfel încât
să se stabilească anotimpul în care suntem, starea vremii, aspecte/fenomene ale
anotimpului curent, îmbrăcămintea adecvată anotimpului, ziua săptămânii.
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea afară?
Ce se întâmplă în anotimpul iarna?(fenomene ale naturii)
În ce zi a săptămânii suntem astăzi?Dacă astăzi este miercuri, ieri a
fost....? Mâine va fi.....? repetarea zilelor săptămânii.
Momentul de dicție
Împreună cu copiii vom deschide o carte cu imagini și apoi vom citi niște
cuvinte. După aceea voi pregăti niște cartonașe cu imagini și vom mai citi niște
cuvinte pentru perfecționarea vorbirii.
Noutatea zilei
Anunț tema săptămânii și a zilei „Jocurile copiilor iarna”
Între timp își face apariția surpriza trimisă de Zâna Iarnă care constă într-o
cutie.
Cutia primită conține o scrisoare.
Se citește copiilor scrisoarea din cutia primită:
Scrisoare de la Zâna Iarnă
-Dragii mei, prieteni, veți avea de rezolvat niște sarcini și fiecare activitate
rezolvată vă va ajuta să descoperiți mai multe surprize.
Ca să vă ajut, în cutie am mai lăsat încă 3 plicuri- plicul galben, plicul roșu,
plicul verde și plicul albastru, acestea se vor deschide pe rând pentru a vă da
indicile și sarcinile următoare. Eu vă doresc mult succes și vă voi urmări toată
ziua.

Cu drag prietena voastră, Zâna Iarna!

-Dragii mei, se pare că astăzi ne așteaptă o călătorie lungă și frumoasă așa că


haideți să ne înviorăm cu puțină mișcare, pentru a ne trezi și a pleca în călătorie!
Momentul de înviorare: se fac diferite exerciții fizice precum: rotim capul,
aplecăm capul, punem mâinile pe solduri și sărim ca mingea, punem o mână
deasupra capului și aplecăm trunchiul, facem ca și steluțele, mergem ca piticii și
ca uriașii, etc.
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER- ALESE
(ALA I)

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Nr.2 Crișcior


NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Jocurile copiilor iarna
TEMA ZILEI: Jocurile copiilor
TEMA ACTIVITĂȚII: La săniuș
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi liber alese/ ALA I
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea şi verificarea priceperilor, deprinderilor
şi aptitudini
FORMA DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes
CENTRE DE INTERES:
- ARTĂ: Jocurile copiilor iarna- colorare și lipire
- JOC DE MASĂ: Puzzle cu jocurile copiilor iarna
-CONSTRUCȚII: Derdeluș
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri mici, individual.
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă, centrele de interes.

CENTRUL ARTĂ
Tema: Jocurile copiilor iarna-colorare și lipire
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.Motricitate grosieră si motricitate fină în contexte familiale
3.Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.3.Utilizează mâinile si degetele pentru realizarea de activități variate
3.2.Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea și stimularea expresivităţii, a


creativităţii prin compunerea unui spațiu plastic cu elemente precum linie,
punct, pata de culoare, cultivându-și dragostea pentru frumos

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-Să utilizeze corect instrumentele necesare realizării lucrării(creioane colorate);
-Să lipească pe sania primită fulgi de zăpadă;
-Să recunoască materialele utilizate.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, demonstrația,
exercițiul.
Mijloace didactice: fișă de colorat, creioane colorate, sanie din hârtie cartonată,
fulgi de nea din hârtie colorată.
Forma de organizare: pe grupuri mici, individual.
Locul de desfăşurare: sala de grupă, centrul artă
Bibliografie:
 „Curriculum pentru educația timpurie”, 2019;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani;
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care opereaza curriculum pentru educatie timpurie- 2019.
CENTRUL JOC DE MASĂ:
Tema- Puzzle cu jocurile copiilor iarna

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1.Motricitatea grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiar
2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific
vârstei
1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor copiilor


referitoare la jocurile copiilor iarna.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-Să rezolve puzzle-ul primit, conform indicațiilor oferite

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: explicaţia, observația, conversația
Mijloace didactice: puzzle
Forma de organizare: pe grupuri mici, individual
Locul de desfăşurare: sala de grupă, colțul centrului joc de masă
Bibliografie:
 „Curriculum pentru educația timpurie”, 2019;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani;
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care operează curriculum pentru educație timpurie- 2019.

CENTRUL CONSTRUCȚII
Tema: - construcții cu materiale la alegere „Derdelușul”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.Motricitatea grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiar

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific
vârstei
1.2.Participarea la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare
1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea imaginaţiei, a creativităţii prin


construirea cu material la alegere în realizarea temei

Obiective operationale:
-Să aleagă materiale pe care le consideră potrivite pentru realizarea temei(cuburi
de diverse forme si dimensiuni, etc.)
-Să execute lucrarea respectându-și colegii

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, observația,
demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: diverse cuburi și materiale pentru realizarea de construcții.
Forma de organizare: pe grupuri mici, individual.
Locul de desfăşurare: sala de grupă, colțul centrului construcții.
Bibliografie:
 Curriculum pentru educația timpurie”, 2019
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care operează curriculum pentru educație timpurie- 2019

Desfășurarea activității
Etapele Conținutul științific Strategie didactică Evaluare
activității
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
1.Moment Asigurarea condițiilor
organizatoric optime pentru
dsfășurarea
activităților:
-aerisirea sălii de
grupă;
-aranjarea
mobilierului;
-pregatirea
materialului necesar
pentru activități;
-intrarea ordonată a
copiilor în sala de
grupă
2. Captarea Se va realiza prin Conversaţia Plicul galben Frontal
atenției intermediul deschiderii Scrisoare
plicului galben. Acesta Observaţia
conține prima scrisoare
de la Zâna Iarnă.

3.Anunțarea -Dragii mei astăzi Conversația Frontal


temei si a după cum ne spune
obiectivelor Zâna Iarnă o să Explicaţia
parcurgem trei centre. Observaţia
Copiii se vor grupa în
cadrul centrelor de
interes deschise.
4.Prezentarea Copiii vor fi invitați să Conversaţia Creioane Individual Aprecieri
noului se aşeze la centrul de colorate verbale
conținut și interes corespunzător. Explicaţia, pe grupe
dirijarea Li se demonstrează Fișe de
Observația, colorant
învățării copiilor modul de
lucru pentru fiecare Demonstrația, Jetoane cu
centru. imagini
Exercțiul
La centrul Artă copiii
vor trebui să deseneze Diverse
niște fișe de colorat cuburi și
primite. (Anexa 1) materiale
pentru
La centrul Joc de realizarea de
masă copiii vor avea construcții
de rezolvat niște
puzzle-uri. (Anexa 2)
La centrul Construcții
copiii vor trebui să
construiască prin
îmbinare și alăturare
derdelușul din cuburi
de lemn sau de plastic.
Desfăşurarea activităţii
se va realiza prin
rezolvarea sarcinilor
de către copii, în
cadrul fiecărui centru.
Voi interveni și voi da
indicații sau sfaturi
unde va fi necesar și
voi urmări modul în
care copiii rezolvă
sarcinile propuse la
fiecare centru.
Copiii îşi desfăşoară
activitatea la centrele
alese. Fiecare grupă de
copii va duce la
îndeplinire sarcinile
primite, respectând
indicaţiile date, având
libertatea, să îşi
schimbe centrul după
preferință. Pe
parcursul activităţii,
copiii vor fi
supravegheaţi, se vor
purta discuţii şi vor fi
îndrumaţi la nevoie.
5.Obținerea Evaluarea se va realiza Conversația Aprecieri
performanței la fiecare centru de verbale
interes ținându-se cont Observaţia
de obiective.
6.Încheierea Se vor face aprecieri Conversația Aprecieri
activității individuale şi de grup verbale
privind modul de lucru
și rezolvarea sarcinilor
pentru copii.

Anexa 1
Anexa 2
Tranziție: „Avion cu motor”

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Nr.2 Crișcior


NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I, grupa mica
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Jocurile copiilor iarna
TEMA ZILEI: Jocurile copiilor
TEMA ACTIVITĂȚII: Jocuri de iarnă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale (ADE)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și verificare de cunoștințe, priceperi,
deprinderi si aptitudini.
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DLC-Domeniul limbă și comunicare-
„Mănușa”-lectură după imagini
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2.Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1.Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi
receptării lui;
1.2.Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoţiilor, semnificaţiilor;
2.1.Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi,
acţiuni, emoţii proprii.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și verificare de cunoștințe,


priceperi,deprinderi si aptitudini.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-Să identifice elementele constitutive din imaginile prezentate;
O2-Să exprime idei/sentimente pe baza imaginilor prezentate;
O3-Să enumere elemente prezente în imagini;
O4-Să verbalizeze idei legate de imaginile prezentate;
O5-Să răspundă la întrebările adresate pe baza imaginilor prezentate.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, observația, povestirea,
exercițiul, lectură după imagini.
Mijloace didactice: plicul roșu, planșe cu imagini, tablă interactivă,
videoproiector, tablă magnetică, siluetele personajelor.

Forma de organizare: frontal, individual.


Locul de desfăşurare: sala de grupă.
Bibliografie:
 Curriculum pentru educația timpurie”, 2019;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani;
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care operează curriculum pentru educație timpurie, 2019.

Desfășurarea activității
Etapele Conținutul științific Strategie didactică Evaluare
activității
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare

1.Moment Asigurarea condițiilor


organizatoric optime pentru
dsfășurarea activităților:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregatirea materialului
necesar pentru activități;
-intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
2.Captarea Captarea atenţiei se Conversaţia Plicul roșu Frontal Aprecieri
atenției realizează prin trezirea verbale
interesului copiilor Observaţia
pentru activiățile ce vor Explicația
urma. Această etapă se
realizează prin
deschiderea celui de-al
doilea plic (plicul roșu)
care conține scrisoarea de
la Iarnă. În plic se află
sarcina pe care trebuie să
o îndeplinim.

Se citește din plic sarcina


pe care trebuie să o
îndeplinim.
3.Anunțarea Voi anunța copiii, că Conversația Frontal Aprecieri
temei și a astăzi, vom observa niște verbale
obiectivelor imagini de iarnă cu niște Explicaţia
copii care se joacă.

4.Prezentarea Se prezintă copiilor Conversația Planșe cu Frontal Aprecieri


noului povestea numită imagini verbale
conținut și „Mănușa”. (Anexa 1) Lectură Individual
dirijarea După ce se citește după Tablă
învățării povestea și se prezintă imagini interactivă
copiilor imaginile suport Explicația Videoproiector
atât pe hârtie cât și pe
tabla interactivă se Exercițiul Tablă
adresează întrebări magnetică
copiilor. Pentru a fixa
Siluetele
momentele poveștii se
personajelor
face o axă a timpului sau
axa principalelor
evenimente pe tabla
magnetică.
Axa se realizează cu
ajutorul unor siluete care
reprezintă personajele.
Copiilor le sunt adresate
întrebări și apoi sunt puse
pe tabla magnetică
siluetele personajelor din
poveste în ordinea în care
apar.
Copiilor le sunt adresate
următoarele întrebări:
-Ce anotimp este în
poveste?
-Ce s-a întâmplat în
poveste?
-Ce s-a întâmplat cu
mănușa?
-Cine a pierdut mănușa?
-Ce animale apar în
poveste?
-Câte animale au intrat în
poveste?
-Care a fost primul
animal care s-a adăpostit
în mănușa?
-Ce face șoricelul cu
mănușa?
-Care a fost ultimul
animal care s-a adăpostit
în mănușa?
- De ce au fugit animalele
din mănușă?
Pentru a-i familiariza pe
copii cu elementele
principale din imagini le
voi adresa mai multe
întrebări.
Voi lăsa copiilor
libertatea de a identifica
elementele din imagine.
Se trece la intuirea
dirijată, la analiză și
descriere.
Se adresează copiilor
întrebări referitoare la
aspectele principale din
imagini, elemente din
partea de sus, din partea
de jos a imaginilor.
-Ce anotimp este ilustrat
în această imagine?
-După ce v-ați dat voi
seama ce anotimp este în
imagine?
-Câte animale sunt în
mănușă?
Se fixează locul acțiunii
din imagine, timpul și
personajele.
Se face sinteza parțială a
celor discutate.
5.Obținerea După sinteza parțială se Conversația Frontal Aprecieri
performanței face sinteza finală printr- verbale
o scurtă povestire: Un Povestirea
moșneag mergea prin
pădure împreună cu
cățelul său. Acesta a
pierdut o mănușă.
Mănușa a fost găsită de
un șoricel și el si-a făcut
casă din mănușă. Apoi în
mănușă au mai intrat și
alte animale care își caută
o casă: broscuța,
iepurașul, vulpea, lupul și
ursul. Toate animalele s-
au așezat în mănușă. Între
timp moșneagul și-a dat
seama că și-a pierdut
mănușa și s-a întors după
ea. A alergat și a găsit
mănușa pe jos și I se
părea că se mișcă. Cățelul
s-a pus pe lătrat și
animalele au luat-o la
fuga prin pădure.
Moșneagul, fericit că și-a
găsit mănușa, s-a
apropiat și a luat-o din
zăpadă.
6.Evaluarea și Se vor face aprecieri Conversația Frontal Aprecieri
încheierea generale și individuale cu verbale
activității privire la modul de lucru
și rezolvarea sarcinilor de
către copii în cadrul
activităţii desfășurate.
Anexa 1
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N.Nr.2 Crișcior


NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Jocurile copiilor iarna
TEMA ZILEI: Jocurile copiilor
TEMA ACTIVITĂȚII: Omul de zăpadă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale (ADE)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și verificare de cunoștințe,
priceperi,deprinderi si aptitudini.
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOS-domeniul om și societate- activitate
practică-lipire
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
3.Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
3.2.Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Realizarea unor lucrări practice respectând etapele
de realizare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-Să recunoască materialul didactic prezentat;
O2-Să lipească corespunzător elementele componente ale omului de zăpadă;
O3-Să execute lucrări cu ajutorul lipiciului;
O4-Să asculte cu atenție, indicațiile educatoarei, în realizarea lucrării.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația,
exercițiul.
Mijloace didactice: plic verde, părțile componente ale omului de zăpadă, foi
colorate, lipici.
Forma de organizare: frontal, individual.
Locul de desfăşurare: sala de grupă.
Bibliografie:
 Curriculum pentru educația timpurie”, 2019;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani;
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care operează curriculum pentru educație timpurie, 2019.
Desfășurarea activității
Etapele Conținutul științific Strategie didactică Evaluare
activității
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare

1.Moment Asigurarea condițiilor


organizatoric optime pentru
dsfășurarea
activităților:
-aerisirea sălii de
grupă;
-aranjarea
mobilierului;
-pregatirea
materialului necesar
pentru activități;
-intrarea ordonată a
copiilor în sala de
grupă.
2.Captarea Captarea atenţiei se Conversaţia Plicul verde Frontal Aprecieri
atenției realizează prin trezirea verbale
interesului copiilor Observaţia
pentru activiățile ce Explicația
vor urma. Această
etapă se realizează prin
deschiderea plicului
verde care conține
scrisoarea de la Zâna
Iarnă.
În plic se află sarcina
pe care trebuie să o
îndeplinim.

Se citește din plic


sarcina pe care trebuie
să o îndeplinim.
3.Anunțarea Voi anunța copiii, că Frontal Aprecieri
temei și a astăzi, vom desfășura o verbale
obiectivelor activitate artistico- Conversația
plastică și vom realiza Explicaţia
un om de zăpadă
pentru Zâna Iarnă.
4.Prezentarea În această etapă copiii Conversația Părțile
noului conținut se vor așeza la măsuţe. componente
și dirijarea Apoi îi voi întreba pe Explicația ale omului
învățării copii ce avem oare Exercițiul de zăpadă
aici? O fotografie cu
nişte oameni de Demonstrația Lipici
zăpadă. Foi colorate
Ce culoare au?
Ce au pe cap? Vată
Priviţi, eu m-am gândit
să realizăm oameni de
zăpadă pentru Zână
Iarnă.
Voi prezenta planşa
model.
Intuirea materialului
Copiii vor identifica
toate materialele şi
instrumentele de lucru:
elemente ale oamenilor
de zăpadă (pălărie, nas,
fular, crengi).
(Anexa 1)
Explicarea și
demonstrarea
modului de lucru
Voi demonstra modul
de lucru pentru
realizarea
oamenilor de zăpadă.
Vom îmbina părțile
componente ale
omului
de zăpadă și le vom
lipi pentru a realiza
fiecare tema propusă.
La final în partea de
jos a omului de zăpadă
vom lipi și puțină vată.
Încălzirea mușchilor
mici ai mâinii
“Mişcăm degeţelele
Batem tare palmele
Strângem și deschidem
pumnii”
Executarea lucrării
de către copii
În timp ce copiii
lucrează, voi urmări
modul de realizare a
temei și dacă este
necesar intervin
cu indicații şi îi ajut pe
copii acolo unde este
nevoie.
5.Obținerea Copiii descriu cum s- Conversația Frontal Aprecieri
performanței au jucat cu materialele verbale
lăsate de Zâna Iarna și Observația Individual
cum l-au făcut pe omul Explicația
de zăpadă.
Lucrările se așează pe
un panou. După ce toţi
copiii au observat
lucrările, voi ruga un
copil să vină și să
aleagă o lucrare dorită
şi vom discuta pe baza
ei.
6.Evaluarea și Se vor face aprecieri Conversația Frontal Aprecieri
încheierea generale și individuale verbale
activității cu privire la modul de
lucru și rezolvarea
sarcinilor de către
copii în cadrul
activităţii desfășurate.
Anexa 1

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER- ALESE


(ALA II)

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N. Nr.2 Crișcior


NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Jocurile copiilor iarna
TEMA ZILEI: Jocurile copiilor
TEMA ACTIVITĂȚII: Ne jucăm cu bulgări de zăpadă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi liber alese/ ALA II
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea priceperilor, deprinderilor şi a
aptitudinilorprin executarea unor diferite mișcări.
FORMA DE REALIZARE: Joc de mișcare „Fulgușorul acrobat”!
Joc distractiv ,,Aruncă bulgării de zăpadă”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei
1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Crearea unui cadru pozitiv în care copii sunt


antrenați într-o activitate plăcută
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-Să reproducă ordinea corectă a mişcărilor sugerate de joc;
O2-Să reacționeze prompt la comenzile date;
O3-Să manifeste interes pe tot parcursul activității.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.
Mijloace didactice: suport audio
Forma de organizare: frontal
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Bibliografie:
 ,,Curriculum pentru educația timpurie”, 2019.
 Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu
care opereaza curriculum pentru educatie timpurie- 2019
Desfășurarea activității
Etapele Conținutul științific Strategie didactică Evaluare
Activității Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
1.Moment Asigurarea condițiilor
organizatoric optime pentru
desfășurarea
activităților:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregatirea materialului
necesar pentru activități.
2.Captarea Captarea atenţiei se Observația Plicul Frontal
atenției realizează prin albastru
deschiderea ultimului Conversația
plic. (plicul albastru)
3. Anunțarea Voi anunța copii că în Conversaţia Frontal
temei si a plic se află indicațiile
obiectivelor unui joc pe care o
încântă pe Zâna Iarnă.
Pentru că ne place
foarte mult să ne
mișcăm o să ne jucăm
un joc numit:
Fulgușorul acrobat. Noi
vom executa diferite
mișcări.
4.Prezentarea Explicarea și Conversaţia Suport audio Frontal Observare
noului demonstrarea jocului: a
conținut și Explicația sistematic
dirijarea Copiii se ridică în ăa
învățării picioare și educatoarea Demonstrația comporta
demonstează mișcările Exercițiul mentului
sugerate de joc de copiilor
mișcare propus.
(Anexa 1) Aprecieri
verbale
Mișcările jocului:
Sari într-un un picior,
Învârte-te ușor,
Trage-te de nas,
Fă un pas mare!
Mergi ca un pitic,
Râzi apoi un pic,
Mergi ca uriașii,
Zbori ca fluturii!
Aleargă în zig-zag,
Dă încet din cap.
Pe călcâie mergi ușor,
Bate tare din picior!

Jocul de probă:
Se va desfășura
împreună cu copiii,
reluându-se regulile și
modul de desfășurare al
jocului pentru o mai
bună înțelegere a
mișcărilor acestuia.
Executarea jocului
propriu-zis:
Se execută jocul de
mișcare de către copii
pe suportul audio.
Încheierea jocului și
revenirea
organismului după
efort
Revenirea organismului
după efort se realizează
în momentul în care
așezați, în cerc, copiii
execută mișcări line ale
brațelor după modelul
educatoarei.
Apoi ne vom juca un alt
joc în care copiii trebuie
să arunce cu bulgări de
zăpadă. (Anexa 2)
5.Încheierea Se vor face aprecieri Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii generale şi individuale verbale
cu privire la modul de
participare al copiilor la
activitatea desfășurată.

Anexa 1
Anexa 2

Drept recompense pentru tot parcursul lor, copiii sunt apreciați pentru faptul că
au participat cu interes la activitățile desfășurate și copiii sunt invitați la joacă
unde au libertatea de a se relaxa și juca.

S-ar putea să vă placă și