Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA MICA 2

EDUCATOARE :

DATA : 18.05.2021

TEMA ANUALA DE STUDIU : ”Cine și cum planifică/organizează o activitate ?,,

DENUMIREA ACTIVITAȚII : ALA 1 -Activități pe centre de interes

TEMA SAPTĂMÂNALĂ : ”Mijloace de transport pe uscat ,,

CENTRE DE INTERES :

ARTĂ : ,, Învățăm, colorăm”


JOC DE MASĂ : ”Puzzle cu mijloace de transport ,,
CONSTRUCTII : ,,Garajul mașinii ”

SCOPUL ACTIVITAȚII : Dezvoltarea capacității de aplicare a cunoștințelor și a tehnicilor de


lucru cunoscute prin joc și acțiune liberă .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili :

O 1. Să coloreze imaginile folosind culorile corespunzatoare; Obiectivul este realizat


dacă toți copiii colorează cel puțin două imagini.

O 2. Să reconstituie imaginea din bucațele.Obiectivul este realizat daca toți copiii


îmbină corect piesele în vederea realizării temei .

O 3. Să constriască garajul mașinii prin îmbinarea pieselor din trusa de


construcții.Obiectivul este realizat daca toți copiii îmbină corect cel puțin 2-4 piese în vederea
realizării temei .

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ȘI PROCEDEE : Conversația , observația , explicația , exercițiul .

MATERIAL DIDACTIC : creioane colorate, fișe de lucru , puzzle cu mijloace de


transport pe uscat, truse de construcții.
FORMA DE ORGANIZARE : frontal , individual , pe grupuri .

DURATA : 15-20 MIN.

SECVENȚELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC EVALUARE


ACTIVITAȚII STRATEGII

DIDACTICE
1. MOMENT -aerisirea clasei de grupa;
ORGANIZATORIC -pregătirea materialului didactic ;
-introducerea copiilor în sala de
grupă și așezarea lor în locul
special amenajat (cele 3 centre de
interes ) .
2 . CAPTAREA Se face prin prezentarea celor 3
ATENȚIEI centre de interes . Conversația Frontala
” Copilași dragalași ,
Fuga , fuga alergați
Spre sectoare va -ndreptați.
Și bine voi sa lucrați ,,

3. ANUNȚAREA Se vor anunța temele celor trei


TEMEI ȘI A sectoare : Conversația
OBIECTIVELOR 1.Artă : ”Învățăm, colorăm ,, Frontala
2. Joc de masă : ”Puzzle cu Explicația
mijloace de transport ,,
3. Construcții : ”Garajul mașinii
”.
Se vor enunța obiectivele pe
înțelesul copiilor .
4. DESFAȘURAREA Copiii se vor grupa la cele trei
ACTIVITĂȚII sectoare în funcție de preferință , Observația
apoi intuiește materialul didactic și Observarea
se explica sarcinile de lucru . Explicația individuala a
copiilor
Arta - copiii vor trebui să Creioane
coloreze imaginile folosind colorate
culorile potrivite .
Fise cu
Joc de masă : ”Puzzle cu mijloace de Aprecieri verbale
mijloace de transport pe uscat . transport
La joc de masă le voi prezenta
copiilor puzze -urile cu mijloace de Puzzle cu
transport, unde vor îmbina piesele mijloace de
pentru a reconstitui imaginea și vor transport pe
denumi mijlocul de transport uscat
realizat .
Construcții : ”Garajul mașinii „
Copiii intuiesc materialele și Explicația
îmbina piesele trusei de construcții Aprecieri verbale
în vederea realizării temei propuse. Exercițiul
Se urmărește mânuirea pieselor de
construcție și finalizarea temei . Trusa de
construcție
Educatoarea va urmari activitatea
copiilor și va interveni cu explicații
suplimentare acolo unde este
nevoie .

5 .ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale și


ACTIVITAȚII individuale asupra modului de Aprecieri
desfășurare a activității , de verbale
comportare și participare la
activitate .
PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA:Mare 3
EDUCATOARE:Udrea Ștefania
DATA:
DENUMIREA ACTIVITĂȚII :DOS – Activitate practică
TEMA: ,, Trusa medicală ,,
TIPUL ACTIVITAȚII: formare de priceperi și deprinderi.

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea deprinderilor practic-aplicative, educarea independenței în acțiune,a perseverenței
în realizarea lucrărilor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
Pe parcursul și la sfârșitul activității ,copiii vor fi capabili :
O1. Sa denumeasca materialele necesare realizarii temei.Obiectivul este realizat daca toti
copiii denumesc cel putin trei materiale de lucru.
O2. Sa lipeasca elementele decupate in vederea realizarii temei;Obiectivul este realizat daca
toti copiii lipesc cel putin 3 elemente.
O3. Sa aprecieze lucrarile proprii / pe-ale altor copii pe baza criteriilor de evaluare
prestabilite.Obiectivul este realizat daca toți copiii folosesc cel puțin un criteriu de evaluare în
argumentarea alegerii facute.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversația,explicația,observatța,demonstrația,
exercițiul.
MATERIAL DIDACTIC: Modelul educatoarei ,planșete, aracet, șervetele umede,
componente care aparțin trusei medicale ,coala A4,CD cu muzica de relaxare.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
CRITERII DE EVALUARE: - finalizarea lucrarilor, plasarea corecta a elementelor în spațiul de
lucru, utilizarea corecta a tehnicii de lucru.
DURATA: 25-30min.
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC Asigurarea condițiilor
optime pentru desfașurarea
activității:
1* aerisirea sălii de grupă;
2* aranjarea mobilierului;
3* pregătirea materialului
necesar desfășurării
activității.
2.CAPTAREA Formativ
ATENȚIEI Se realizează printr-o scurta orala
conversatie intre educatoare și
copii despre meserii. Conversația
 Ce meserii cunoașteți?
 Care este meseria
preferată?
 Cum ne ajută medicul?

3.ANUNȚAREA După intuirea materialului


TEMEI ȘI didactic se va anunța tema
ENUNȚAREA activității:,, Trusa medicală,,.
OBIECTIVELOR -Copii,ce ați primit voi pe Conversația
masuțe?
- Ce credeți că veți face cu
aceste materiale?
- Astăzi veți lipi fiecare
elementele decupate( ) pentru a
realiza tema propusă. Explicația Formativ
Educatoarea va enunta orala
obiectivele pe intelesul copiilor
Se vor enunta de asemenea
criteriile de evaluare:-plasarea
corecta a elementelor in spatiul
de lucru;utilizarea corecta a
tehnicii de lucru;finalizarea
lucrarii.

4.DESFĂȘURAREA Educatoarea demonstrează


ACTIVITĂȚII tehnica de lucru dănd în același Explicația
timp explicațiile necesare
realizării temei.Se vor efectua Demonstratia
exerciții de încalzire a
mâinilor:
„Batem palmuțele,
Mișcăm degețelele
Pumnisorii îi rotim,
Și apoi îi și lovim. Formativ
Am,n-am,am,n-am, orala
Unu doi,unu doi ,
Bateți toți la fel ca noi.”
Educatoarea le va reaminti
copiilor să lucreze curat, să Exercitiul
păstreze liniștea pe parcursul
activității și le urează spor la
lucru.
În timp ce copiii
lucrează,educatoarea îi va
supraveghea și va interveni
acolo unde este necesar.

5.EVALUAREA La sfârșitul activității copiii Conversația Analiza produselor


ACTIVITĂȚII vor efectua Turul activității
galeriei, Turul galeriei
analizând și apreciind
lucările,împreună cu Observația
educatoarea în funcție de
criteriile de evaluare.
6.ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂȚII Educatoarea va face aprecieri
asupra modului în care s-a
desfașurat activitatea. Conversația
Copiii vor primi recompense.
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:”LUMEA FERMECATĂ A POVEȘTILOR”
DATA: 19.11.2020

NIVELUL:I
SCENARIUL ZILEI

I.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA1):


CENTRE DE INTERES:
1.ȘTIINȚĂ:”Drumul spre bunicuța”- labirint
2.JOC DE MASĂ: ”Reconstituie
povestea!”– puzzle;
3.CONSTRUCȚII:”Casuța bunicutei”.

II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE(ADE):

EDUCAREA LIMBAJULUI : Joc didactic:”In lumea poveștilor”


EDUCAȚIE PLASTICĂ:”Coțulețul Scufiței” - modelaj

III.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA2):


1. JOC DE MIȘCARE:Pe cine ai întâlnit?”
2. JOC DISTRACTIV :”Spune ceva despre...”

PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SAPTĂMÂNALĂ: ”Lumea fermecată a poveștilor”
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Jocuri și activități alese(ALA1)
FORMA DE REALIZARE: Activități pe centre de interes
CENTRE DE INTERES:
1.ȘTIINȚĂ:”Drumul spre bunicuța”- labirint
2 .JOC DE MASĂ:”Reconstituie povestea!” - puzzle
3.CONSTRUCTII: ”Căsuța bunicuței”
SCOP : Dezvoltarea capacitatii de aplicare a cunoștintelor și a tehnicilor de lucru
cunoscute prin joc si acțiune liberă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

O1.Să traseze drumul către bunicuța .Obiectivul este realizat dacă toți copiii
trasează drumul corect.

O2.Să reconstituie imaginile reprezentând povești sub formă de


puzzle.Obiectivul este realizat dacă toți copiii reconstituie cel doua imagini.

O3.Să construiască, căsuța bunicuței prin îmbinarea pieselor din trusa de


construcții.Obiectivul este realizat dacă toți copiii îmbină cel puțin 6-8 piese în
vederea realizarii temei.

STRATEGII DIDACTIE :
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația,observația,explicația,exercițiul.
MATERIAL DIDACTIC : Fișă de lucru, puzzle, truse de construcții.

FORMA DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri.

SECVENTELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUAR


ACTIVITATII DIDACTICE E
1.MOMENT -aerisirea salii de grupa;
ORGANIZATORI
-pregatirea materialului didactic;
C
-introducerea copiilor in sala de grupa
si asezarea lor in locul special amenajat
( cele 3 centre de interes).
2.CAPTAREA Se face prin prezentarea celor 3 centre Conversatia Frontala
ATENȚIEI
de interes.
„Copilaşi minunaţi,
Fuga, fuga alergaţi
Spre sectoare vă-ndreptaţi.
Şi bine voi să lucraţi”
3.ANUNȚARERA Se vor anunța temele celor trei sectoare Frontala
TEMEI ȘI A
:
OBIECTIVELOR
1.Stiință:”Drumul spre bunicuța”- Conversatia
labirint Explicatia
2. Joc de masă: “ Reconstituie
povestea!”- puzzle;
3. Construcţii : “ Casuța bunicuței ”
Se vor enunța obiectivele pe înțelesul
copiilor.

4.DESFĂȘURARE Copiii se vor grupa la cele trei sectoare


A ACTIVITĂȚII
în funcție de preferință, apoi intuiesc
Observarea
materialul didactic și se explică individuala
a copiilor
sarcinile de lucru. Observaţia
ȘTIINȚĂ:”Drumul spre bunicuța ” Explicaţia
Copiii se aşează liber la centrul
preferat. Pe masă se află fișe de Fișe de lucu Aprecieri
verbale
lucru.Copiii vor trebui să traseze cu
creionul drumul către bunicuța prin
labirint.
Se explica copiilor sarcina de lucru şi
se intervine unde este cazul. Se Explicaţia
urmăreşte îndeplinirea sarcinii.
JOC DE MASĂ :,,Reconstituie
povestea!”
Aprecieri
După aşezarea copiilor la măsuţă se
verbale
explică sarcinile de lucru. Copiii vor Puzzle
îmbina piesele de puzzle în vederea
reconstituirii imaginii și vor denumi Exercitiul
povestea. După explicaţiile necesare,
copiii vor lucra individual,se va Explicația
interveni doar dacă este cazul. Se
urmăreşte modul de realizare al temei Trusa de
şi finalizarea lucrării. constructii
CONSTRUCTII: “Casuța bunicuței ”
Copiii intuiesc materialele si îmbină
Aprecieri
5. INCHEIEREA piesele trusei de contrucții în vederea verbale
ACTIVITATII
realizarii temei propuse. Se urmăreşte
mânuirea pieselor de constructie si
finalizarea temei.

Se fac aprecieri generale si individuale


asupra modului de desfasurare a
activitatii,de comportare si participare
la activitate.
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 18.11.2020
GRUPA: MARE 3
EDUCATOARE: UDREA ȘTEFANIA CLAUDIA
CATEGORIA DE ACTIVITATE: CUNOAȘTEREA MEDIULUI
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:”Lumea fermecată a poveștilor”
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ”În lumea poveștilor”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și sistematizare de cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Verificarea și sistematizarea cunoștintelor copiilor despre personajele din
poveștile cunoscute.Formarea trăsăturilor de caracter și a normelor de comportament
desprinse din poveștile învățate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1.Să asocieze replicile date cu personajele din povești.Obiectivul este realizat
dacă toți copiii asociază cel puțin o replică unui personaj.
O2.Să recunoască personajele descoperite în cutia poveștilor.Obiectivul este
realizat dacă toți copiii recunosc cel puțin două personaje.
O3.Să denumească titlul poveștii din care face parte personajul
descoperit.Obiectivul este realizat dacă toți copiii denumesc cel puțin titlul unei
povești.
O4.Să identifice personajele pozitive/negative din poveștile studiate.Obiectivul
este realizat dacă toți copiii identifică cel puțin doua personaje.

SARCINA DIDACTICĂ: Identificarea personajelor și a poveștilor pe baza


imaginilor și a replicilor date.
REGULILE JOCULUI: La atingerea cu bagheta fermecată, copiii vor recunoaște
personajele din povești pe baza unei replici citite de către educatoare.Apoi copiii vor
alege un personaj din”Cutia poveștilor”, il vor denumi precizând și titlul poveștii din
care face parte.La sfârșit copiii vor trebui să identifice personajele pozitive(bune)si
negative(rele)din povești.
ELEMENT DE JOC: Surpriza, bagheta fermecată, ghicirea personajelor, mișcarea,
aplauze.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: -
conversatia,explicatia,demonstratia,jocul,exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC: - cutia cu povești,jetoane cu personaje, tablouri
reprezentative celor trei povești,bagheta magica,scrisoare surpriza, recompense.
FORMA DE ORGANIZARE: - frontal,individual.
EVENIMENT CONȚINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINTIFIC DIDACTICE
Asigurarea
1.MOMENT condițiilor optime
ORGANIZATORIC pentru desfășurarea
activiății:
- aerisirea sălii de
grupă;
- aranjarea
mobilierului;
- pregătirea
materialului
necesar
desfășurării
activității.

2.CAPTAREA
ATENȚIEI Se va realiza sub forma
unei Conversația Orala/frontala
surprize.Educatoarea va Cadou
prezenta copiilor un surpriză
colet și o scrisoare de la Scrisoare
Zâna Poveștilor.
orala/frontala
3.ANUNȚAREA Se va face într-o Scrisoare
TEMEI ȘI A manieră accesibilă și surpriza
OBIECTIVELOR placută copiilor:”În
lumea poveștilor”.Se va Conversația
citi scrisoarea de la
Zâna Poveștilor care le Explicația
transmite că are un
cadou surpriză pentru
ei, dar pentru a deschide
cadoul, vor trebui să
rezolve câteva sarcini .
Se vor enunța
obiectivele pe înțelesul
copiilor.
4.DESFĂȘURAREA Explicarea și Conversația
ACTIVITĂȚII demonstrarea jocului:
Copiii vor trebui să
rezolve sarcinile trimise
de către”Zâna
Poveștilor”pentru a
deschide cadoul trimis
de aceasta.
Când educatoarea va Explicația
spune:
”Cu bagheta fermecată,
Eu te voi numi îndată”,
copilul atins cu bagheta Demonsțratia
rezolvă sarcina propusă.
Jocul de proba, se
realizează de către
educatoare împreună cu
un copil, se oferă
explicații suplimentare
în cazul în care se Aprecieri
constată că regulile sau Jocul verbale
modul de desfășurare
nu au fost bine înțelese.

PROBA NR.1. ”Cui îi


aparține replica?”
Se vor citi replicile unor
personaje cunoscute de
copii,iar cei desemnați
de educatoare vor ghici
personajul.
Replica nr.1:”-
Bunico,bunico dar de ce
ai ochii așa de mari?”
Replica nr.2:”- Fată Conversația Aprecieri
frumoasă şi harnică, verbale
lipeşte-mă şi grijeşte- Explicația
mă, că poate ţi-oi prinde
şi eu bine vreodată!”
Replica nr.3: ”Trei iezi
cucuieți/Ușa mamei
descuieți!”
Exercițiul
PROBA
NR.2:”Ghicește
personajul”.
Copiii vor extrage pe
rând câte un personaj și
vor trebui să-l
recunoască și să
specifice titlul poveștii
din care face parte.Apoi
personajul va fi atașat
tabloului poveștii
corespunzătoare.Person
ajele vor fi :fata babei și
fata moșneagului din
povestea ”Fata babei și
fata moșneagului”,
capra,lupul și cei trei
iezi din povestea”Capra
cu trei iezi” , iar din
povestea ”Scufița
Roșie”:scufița,lupul,vân
ătorul.

5.OBȚINEREA
PERFORMANȚEI PROBA NR.3 : Individual
”Personaje bune si Explicația
rele”.Pe un panou în
culori
diferite(alb,negru), vor
fi atașate personajele în Conversația
funcție de trăsăturile de
caracter ale
acestora:personajele
pozitive vor fi așezate Exercițiul
pe panoul alb,iar
personajele negative pe
panoul negru.
Se vor identifica
personajele bune si rele
din povești.
6.INCHEIEREA
ACTIVITĂȚII Se fac aprecieri Conversația Aprecieri
generale si individuale verbale
asupra modului de
desfășurare a
activității.Se va
deschide cadoul trimis
de Zâna Poveștilor și se
vor acorda recompense
tuturor copiilor pentru
participarea la
activitate.
PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MARE 3
DENUMIREA ACTIVITĂȚII :DEC – modelaj
TEMA: ,,Coșul Scufiței,,
TIPUL ACTIVITATII : formare de priceperi si deprinderi.
MIJLOC DE REALIZARE : aplicație
SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Dezvoltarea deprinderilor practic-aplicative, educarea independenței în
acțiune,a perseverenței în realizarea lucrărilor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
Pe parcursul și la sfarsitul activității ,copiii vor fi capabili :
O1. Să denumească materialele necesare realizării temei.Obiectivul este
realizat dacă toți copiii denumesc cel puțin trei materiale de lucru.
O2. Să modeleze plastilina în vederea realizării temei;Obiectivul este realizat
dacă toți modelează cosulețul.
O3. Să aprecieze lucrările proprii / pe-ale altor copii pe baza criteriilor de
evaluare prestabilite.Obiectivul este realizat dacă toți copiii folosesc cel puțin un
criteriu de evaluare în argumentarea alegerii făcute.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE:
Conversația,explicația,observația,demonstrația,
exercițiul.
 MATERIAL DIDACTIC: Modelul educatoarei ,planșete,
plastilină,șervețele umede,CD cu muzica de relaxare.
 FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual.
CRITERII DE EVALUARE: - finalizarea lucrărilor, utilizarea corectă a tehnicii
de lucru .
EVENIMENTUL CONȚINUTUL STRATEG EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC II
DIDACTI
CE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC Asigurarea condițiilor
optime pentru desfașurarea
activității:
aerisirea sălii de
grupă;
aranjarea
mobilierului;
pregatirea
materialului necesar
desfașurării activității.
2.CAPTAREA Formativ
ATENȚIEI Se realizeaza printr-o orala
scurta conversație între Conversația
educatoare și copii despre
lumea poveștilor.

3.ANUNȚAREA Dupa intuirea


TEMEI ȘI materialului didactic se va
ENUNȚAREA anunța tema
OBIECTIVELOR activității:,,Coșulețul Conversația
Scufiței,,.
-Copii,ce ați primit voi
pe măsuțe?
- Ce credeți ca veți face
cu aceste materiale?
- Astazi veți realiza din Explicația Formativ
plastilină :”Coșulețul orala
Scufiței”.
Educatoarea va enunța
obiectivele pe întelesul
copiilor
Se vor enunța de
asemenea criteriile de
evaluare:-utilizarea corecta
a tehnicii de
lucru;finalizarea lucrării.
4.DESFASURAREA Se intuiesc materialele Conversatia
ACTIVITĂȚII didactice și le sunt Observatția
precizate sarcinile de lucru
. Educatoarea Explicația
demonstrează tehnica de
lucru dând în același timp Demonstraț
explicațiile necesare ia
realizării temei.Se vor
efectua exerciții de
încalzire a mâinilor: Formativ
„Batem palmuțele, orala
Mișcam degețelele
Pumnișorii îi rotim,
Și apoi Îi și lovim.
Am,n-am,am,n-am,
Unu doi,unu doi ,
Bateți toți la fel ca noi.”
Educatoarea le va Exercițiul
reaminti copiilor să
lucreze curat, să păstreze
liniștea pe parcursul
activității și le urează spor
la lucru.
In timp ce copiii
lucrează,educatoarea îi va
supraveghea și va
interveni acolo unde este
necesar.
5.EVALUAREA La sfârșitul activității Conversația Analiza
ACTIVITĂȚII copiii vor efectua Turul Turul produselor
galeriei,analizând și galeriei activității
apreciind Observația
lucrările,împreuna cu
educatoarea în funcție de
criteriile de evaluare.
6.ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂȚII Educatoarea va face
aprecieri asupra modului Conversația
în care s-a desfașurat
activitatea.
Copiii vor primi
recompense.
PROIECTE DE ACTIVITATE
ALA 2

TEMA SAPTAMANII:”Lumea fermecată a poveștilor”


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri liber alese
MIJLOC DE REALIZARE: 1.Joc de mișcare :”Pe cine ai întâlnit?”
2.Joc distractiv :”Spune ceva despre....”
TIPUL DE ACTIVITATE :Transmitere de cunoștinte

SCOPUL : Dezvoltarea fizică și armonioasă a copiilor și stabilirea bunei lor


dispoziții.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1. Să execute sarcina motrică : mers; Obiectivul este realizat dacă toți copiii
execută sarcina motrică pe traseul stabilit de educatoare.
O2. Să se oprească la semnal dat;Obiectivul este realizat dacă toți copiii se opresc
la semnalul educatoarei.
O3. Să denumească personajul întâlnit;Obiectivul este realizat dacă toți copiii
denumesc cel puțin un personaj.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:
conversația,explicația,demonstrația,instructajul verbal,jocul.
MATERIAL DIDACTIC: CD cântece pentru copii,siluete cu
personaje din povești.
FORMA DE ORGANIZARE : frontal.
REGULILE JOCULUI: Copiii sunt asezați pe un singur rând unul în spatele
celuilalt .
Pe rând fiecare copil va merge pe traseul stabilit, iar la semnalul :”Stop, pe cine ai
întâlnit?”, se va opri și va trebui să recunoască personajul întâlnit.

DESFĂȘURAREA JOCULUI :
Copiii se plimbă(mers obișnuit) pe fond muzical pe traseul stabilit de
educatoare.De-a lungul acestuia sunt așezate la interval de 1m, siluete ale
personajelor din poveștile cunoscute de copii.La semnalul : ”Stop, pe cine ai
întâlnit?”, copiii se opresc și recunosc personajul din dreptul lor.Se continuă jocul
până sunt recunoscute toate personajele.

2. JOC DISTRACTIV :”SPUNE CEVA DESPRE...”

REGULILE JOCULUI :

Pe rând, fiecare copil va alege câte un jeton din cutia cu surprize și va formula o
propoziție despre imaginea aleasă.Alegerea jetonului din coș se face cu ochii închiși.

DESFĂȘURAREA JOCULUI :
Copiii sunt așezați în cerc.Unul dintre ei va primi un coș cu jetoane(personaje din
povești) și o baghetă magică.Acesta va trece în mijloc și se va plimba în cerc.Se va
opri în dreptul unui copil, îl va atinge cu bagheta spunând: ”Spune ceva
despre....”.Copilul atins cu bagheta, ia un jeton din coș si formulează o propoziție
despre imaginea aleasă.Acest copil va prelua rolul copilului din mijloc.Jocul a
continua până la epuizarea jetoanelor.

S-ar putea să vă placă și