Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.05.2023
GRUPA: Mijlocie C ,,Ursuleții”
EDUCATOARE: Ivancu Denisa
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita nr.53
TEMĂ ANUALĂ DE STUDIU: “Ce și cum vreau să fiu?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Meserii îndrăgite de copii”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: jocuri și activități liber alese
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de deprinderi și priceperi

CENTRE DE INTERES:
ARTĂ: Bucătarul – pictură
JOC DE MASĂ: Meseriași și unelte- labirint
ȘTIINȚĂ: Instrumente/ unelte pentru profesii/ meserii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


B1 - Interacțiuni cu adulții și cu persoane de vârste apropiate
C2- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistența în activități)
COMPORTAMENTE VIZATE:
B1.3. Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

SCOPURI:
Exersarea/ aprofundarea unor cunoștințe, priceperi și deprinderi legate de tema
propusă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ARTĂ:
-Să picteze imaginea, utilizând tehnica amprentării.

JOC DE MASĂ:
- Să traseze cu creionul drumul pe care trebuie să se deplaseze meseriașii, pentru a-
și îndeplini misiunea.

ȘTIINȚĂ:
-Să asocieze corespunzător uneltele/ instrumentele cu meseria/ profesia.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul

RESURSE MATERIALE: palete, acuarele, betișoare de urechi, fișe de lucru,


jetoane cu unelte/ instrumente și meserii/ profesii .

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

DURATA: 20-25 minute

BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru educatia timpurie”, MEC, 2019;
- Tătaru L., Glava A.,Chis. O, “Piramida cunoașterii”, Editura Diamant Pitești,
2014
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele Strategii


Conţinutul ştiinţific Evaluare
crt. activităţii didactice
1. Moment Se creează condițiile optime
organizatoric pentru desfășurarea
activității:
- aerisirea sălii de grupă
- așezarea scaunelor în
semicerc
- intrarea organizata a
copiilor in sala de grupa.
2. Captarea atentiei Copiii vor intui materialele Conversația Frontala
de la fiecare sector, vor
stabili regulile de lucru cu
ajutorul cadrului didactic.
Educatoarea va încuraja
exprimarea dorințelor
acestora și a intereselor
pentru activitățile propuse de
la centrele deschise.
3. Anuntarea temei Se vor anunța temele de la Explicatia
şi a obiectivelor. cele trei centre de interes și
obiectivele urmărite pe
înțelesul copiilor.
4. Dirijarea învăţării Copiii vor fi solicitați să-și Conversaţia Frontala
aleagă centrul unde preferă să
lucreze. Explicația
ARTĂ: Preșcolarii vor picta
bucătarul, folosind tehnica
amprentării.
(Anexa 1)
JOC DE MASĂ: Copiii vor
dezlega un labirint, care îi va
ajuta pe meseriași să își
îndeplinească misiunea.
(Anexa2)
ȘTIINȚĂ: Preșcolarii vor
asocia uneltele/ insrumentele
cu meseria/ profesia potrivită.

5. Obținerea Copiii vor avea posibilitatea Conversația Individuală


performanței să își schimbe locul la oricare Exercițiul
alt sector, doar după
finalizarea sarcinii de la
centrul ales initial.
Se va supraveghea atent
activitatea copiilor, se vor
oferi indicații, sugestii și
ajutor acolo unde este nevoie.
Cu cinci minute inainte de
terminarea activitatii,
educatoarea va anunta copiii
sa finalizeze sarcinile de
lucru.
6. Evaluarea Se analizează lucrările Conversația Frontală
activității realizate la cele trei centre de
interes. Copiii fac comentarii,
observații.
7. Încheierea Se fac aprecieri individuale și Conversatia Frontală
activităţii colective asupra modului de Aprecieri verbale
lucru și de comportare al
copiilor la activitate.

ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și